Please select your home edition
Edition
RS Sailing 2021 - LEADERBOARD

2021 JJ Giltinan 18ft Skiff Championship - Day 3

by Frank Quealey 9 Mar 00:32 PST 6-14 March 2021

Sponsored by Vaikobi

Following the disqualification of Race 2 winner tech2, today's two races of the JJ Giltinan 18ft Skiff Championship, on Sydney Harbour, took on far more importance for the pre-championship favourite team which now had to complete the nine-race regatta without any further possible 'discard' score.

Unfortunately for the Australian champion team, things didn't get better. they got a lot worse with a sixth placing in Race 3, followed by a retirement from Race 4 after colliding with another competitor shortly after the start.

While things were not looking good for tech2, it was all smiles for the experienced Smeg team of Michael Coxon, Ricky Bridge and Trent Barnabas which took out both races with a classy exhibition in the 13-20 knot SSE wind.

Smeg came from behind at the first windward mark to score a 48s victory from Yandoo (John Winning, Fang Warren, Mike Kennedy), with Yandoo Winning Group (John Winning Jr, Seve Jarvin, Sam Newton) a further 51s back in third place.

Bird and Bear (James Dorron) was fourth, followed by Shaw and Partners Financial Services (Jim Colley) and tech2 (Jack Macartney).

Smeg's winning margin was 19s from Andoo (Marcus Ashley-Jones, Jeronimo Harrison, Cam Gundy), with a consistent Shaw and Partners Financial Services another 39s back in third place.

Noakesailing (Sean Langman) showed a return to form to finish in fourth place ahead of Yandoo with the rookie Vintec team, led by Tom Cunich, coming home sixth.

After the four races sailed so far, and with five more to be contested, Smeg has a total of 10 points, followed by Yandoo Winning Group on 15, Andoo 18, Noakesailing 22, Finport Finance (Keagan York) 25 and Shaw and Partners Financial Services on 26 points.

In Race 3, most of the fleet elected to use their #2 rigs while only a handful of the 20-boat fleet went for the bigger #1 rigs.

The smaller rig proved to be the best suited for the conditions and Yandoo Winning Group held a narrow lead over Smeg as spinnakers were set for the run back to the bottom mark on the first lap of the course.

Bird and Bear was in third place just ahead of tech2, Yandoo and the Oak Double Bay-4 Pines (Aron Everett).

With her bigger spinnaker, tech2 began to challenge the leaders but a near capsize as the team had to gybe quickly to avoid another skiff was a severe blow.

The breeze began to increase over the next lap of the two-lap, windward-return course, and the strong Smeg team was superb as it increased the lead to finish a clear winner.

In Race 4, Yandoo, tech2 and Finport Finance won the start at the boat end of the line, but it was Smeg once again which held the lead at the first windward mark of the three-lap course.

tech2's championship hopes took a massive blow when they tacked on to starboard below AppliancesOnline.com.au, resulting in their wings connecting and both teams out of the race (see 1:09:30 in the Youtube video below).

Yandoo continued to impress on the day and held second place, 20secs behind the leader, followed by Shaw and Partners, Andoo and Noakesailing.

Smeg continued to lead at the bottom mark, but this time the #1 rig was beginning to gain a better advantage and Andoo took the lead on the work back across the harbour into Rose Bay., and was still in front as the fleet headed off for the final lap.

While the Andoo team made no mistake, Smeg was just sailing too well on the day and had once again grabbed the lead from Andoo as the two leaders headed for home.

Race 3 Results:

PosBoat NameFinishElaspedHandicapCorrectedCorrected Pos
1Smeg (Michael Coxon Jnr / Ricky Bridge / Trent Barnabas)15:13:5100:28:51100:27:514
2Yandoo (John Winning Snr / Fang Warren / Mike Kennedy)15:14:3900:29:39200:27:393
3Yandoo Winning Group (John Winning Jnr / Seve Jarvin / Sam Newton)15:15:3000:30:30100:29:3012
4Bird and Bear (James Dorron / John Walton / Tom Clout)15:15:3100:30:31200:28:317
5Shaw & Partners Financial Services (Jim Colley / Shaun Conner / Harry Bethwaite)15:15:5400:30:54300:27:545
6Tech2 (Jack Macartney / Charlie Wyatt / Lewis Brake)15:16:0500:31:05000:31:0517
7Noakesailing (Sean Langman / Ed Powys / Josh Porebski)15:17:0000:32:00200:30:0015
8Andoo (Marcus Ashley Jones / Jeronimo Harrison / Cam Gundy)15:17:1800:32:18300:29:1810
9Finport Finance / Breene & Breene Solicitors (Keagan York / Matt Stenta / Phil Marshall)15:17:2400:32:24200:30:2416
10thekitchenmaker.com.au (Jordan Girdis / Lachlan Doyle / Tom Quigley)15:17:3700:32:37400:28:378
11Queenslander (Dave Hayter / Ben Roxburgh / Elliot Mahar)15:17:3800:32:38500:27:382
12Noakes Blue (Yvette Heritage / Rory Cox / Ollie Scott Mackie)15:17:5500:32:55300:29:5514
13Lazarus Capital Partners (Lachlan Steel / Jerome Watts / Matt Doyle)15:18:1200:33:12500:28:126
14Birkenhead Point Marina (Tim Westwood / Alex Chittenden / Felix Daverio)15:18:2400:33:24400:29:2411
15Vintec (Tom Cunich / Zac Barnabas / Alex Marinelli)15:18:3600:33:36400:29:3613
16Lumix (Alex Watson / Lachlan Prentice / Matthew Rogers)15:19:4000:34:40800:26:401
17Ilve (Pedro Vozone / Josh Marks / Paddy Bannon)15:19:5500:34:55600:28:559
18The Oak Double Bay / 4 Pines (Aron Everett / Courtney Mahar / Charlie Gundy)15:20:2400:35:24300:32:2419
19Rag & Famish Hotel (Anthony Young / Cameron McDonald / Phil Harmer)15:20:4400:35:44400:31:4418
20AppliancesOnline.com.au (Simon Nearn / Kurt Fatouros / Brandon Buynik)15:22:2400:37:24400:33:2420

Race 4 Results:

PosBoat NameFinishElaspedHandicapCorrectedCorrected Pos
1Smeg (Michael Coxon Jnr / Ricky Bridge / Trent Barnabas)16:18:0300:44:03100:43:034
2Andoo (Marcus Ashley Jones / Jeronimo Harrison / Cam Gundy)16:18:2200:44:22300:41:221
3Shaw & Partners Financial Services (Jim Colley / Shaun Conner / Harry Bethwaite)16:19:0100:45:01300:42:012
4Noakesailing (Sean Langman / Ed Powys / Josh Porebski)16:19:3100:45:31200:43:316
5Yandoo (John Winning Snr / Fang Warren / Mike Kennedy)16:20:4400:46:44200:44:449
6Vintec (Tom Cunich / Zac Barnabas / Alex Marinelli)16:20:5200:46:52400:42:523
7thekitchenmaker.com.au (Jordan Girdis / Lachlan Doyle / Tom Quigley)16:21:2400:47:24400:43:245
8Yandoo Winning Group (John Winning Jnr / Seve Jarvin / Sam Newton)16:21:2600:47:26100:46:2612
9The Oak Double Bay / 4 Pines (Aron Everett / Courtney Mahar / Charlie Gundy)16:21:2800:47:28300:44:288
10Finport Finance / Breene & Breene Solicitors (Keagan York / Matt Stenta / Phil Marshall)16:22:3200:48:32200:46:3213
11Bird and Bear (James Dorron / John Walton / Tom Clout)16:22:5000:48:50200:46:5014
12Queenslander (Dave Hayter / Ben Roxburgh / Elliot Mahar)16:24:0400:50:04500:45:0410
13Ilve (Pedro Vozone / Josh Marks / Paddy Bannon)16:24:2300:50:23600:44:237
14Noakes Blue (Yvette Heritage / Rory Cox / Ollie Scott Mackie)16:24:4500:50:45300:47:4516
15Rag & Famish Hotel (Anthony Young / Cameron McDonald Phil Harmer)16:25:3500:51:35400:47:3515
16Birkenhead Point Marina (Tim Westwood / Alex Chittenden / Felix Daverio)16:26:3300:52:33400:48:3318
17Lazarus Capital Partners (Lachlan Steel / Jerome Watts / Matt Doyle)16:26:4700:52:47500:47:4717
18Lumix (Alex Watson / Lachlan Prentice / Matthew Rogers)16:28:2000:54:20800:46:2011
DNFAppliancesOnline.com.au (Simon Nearn / Kurt Fatouros / Brandon Buynik)     
DNFTech2 (Jack Macartney / Charlie Wyatt / Lewis Brake)     

Races 5 and 6 of the championship will be sailed Wednesday, March 10 on Sydney Harbour.

JJ Giltinan Championship, Race Dates:

  • Wednesday March 10, 2021 - Races 5 and 6
  • Thursday March 11, 2021 - Race 7
  • Saturday March 13, 2021 - Race 8
  • Sunday March 14, 2021 - Race 9

Spectators can follow the racing on board the club's spectator ferry, however due to the COVID-19 policy, numbers are limited. Booking online through the club's website www.18footers.com is essential. www.18footers.com.au/18-footers-sailing/spectator-ferry

For those unable to make it out onto the water, the club's live broadcast team will be on Sydney Harbour to capture all the action. Live streaming is available at www.18footers.com by clicking on the '18 Footers TV' link.

Results after 4 Races:

Related Articles

18ft Skiff NSW Championship in Sydney race 3
A dominating performance ny the Yandoo team of John Winning, Mike Kennedy & Fang Warren The Yandoo team of John Winning, Mike Kennedy and Fang Warren lead the NSW 18ft Skiff Championship following a dominating performance to take out Race 3 of the championship on Sydney Harbour today. Posted on 5 Dec
Making the world smaller
They used to say any publicity is good publicity They used to say any publicity is good publicity, but that has been severely tested in recent times by celebrities and sportspeople who wish they were anywhere but the limelight when things go pear shaped. Posted on 30 Nov
18ft Skiff NSW Championship in Sydney race 2
Defending champions back to their best form The defending champion Tech2 team was back to its best form on Sydney Harbour today when the crew of Jack Macartney, Lewis Brake and Luke Parkinson produced a come-from-behind performance to take an exciting victory. Posted on 28 Nov
Australian 18ft TV gets upgrade
Australian 18ft Skiff fans may have noticed the live coverage has gone up several levels this season Australian 18ft Skiff fans may have noticed the live coverage has gone up several levels this season, and is becoming a must-see event each Sunday afternoon, if you want to catch the live racing. Posted on 23 Nov
18ft Skiff NSW Championship in Sydney race 1
Victory for the Noakesailing team on a bleak harbour today The Noakesailing team of Sean Langman, Ed Powys and Josh Porebski had to battle hard against some strong challenges before taking out Race i of the 2021-22 NSW 18ft Skiff Championship on a bleak Sydney Harbour today. Posted on 21 Nov
NSW 18 Footers Championship starts Sunday
Many new team combinations will go into the day practically untested Many of the Australian 18 Footers League's new team combinations will go into next Sunday's Race 1 of the NSW 18 Footers Championship on Sydney Harbour practically untested due to some poor conditions since the 2021-2022 season began on October 24. Posted on 18 Nov
18ft Skiff Sydney Spring Championship Race 6
A wild day of high winds for the fleet on the harbour The Tech2 team of Jack Macartney, Charlie Wyatt and Lewis Brake survived a wild day of high winds and a late race capsize before winning Race 6 (the final race) of the 2021 Spring Championship. Posted on 14 Nov
18ft Skiff Sydney Spring Championship Race 4
A crazy, frustrating day for the crews on Sydney Harbour It was a crazy, frustrating day for the crews of the Australian 18 Footers League's fleet on Sydney Harbour today as they tried to complete the two races scheduled as part of the seven-race Spring Championship series. Posted on 7 Nov
Sponsors' two-boat Challenge in the 18 footers
Lazarus Capital Partners entered into its first 18ft Skiff sponsorship last year Lazarus Capital Partners entered into its first 18ft Skiff sponsorship last year when the company supported a young team having its first season in the class at the Australian 18 Footers League on Sydney Harbour. Posted on 3 Nov
18ft Skiff Club Championship race 1
An amazing finish with victory grabbed metres from the line Race 1 of the Australian 18 Footers League's Club Championship produced an amazing finish when the current national champion Tech2 team, Jack Macartney, Lewis Brake and Luke Parkinson, grabbed victory just metres from the finish line. Posted on 31 Oct
Coast Guard Foundation FOOTER 2C-Tech 2021 SnuffAir 728x90 BOTTOMNorth Sails 2021 Innovation - FOOTER