Monohull Line Honours: RLR Trophy | Rambler | George David |
| | | |
IRC Overall: Rolex Middle Sea Race Trophy | Courrier Recommandé | Gery Trenteseaux |
| | | |
IRC Class 1 | First | Momo | Dieter Schon |
| Second | Caro | Maximilian Klink |
| Third | Nikata | Tom Brewer |
| | | |
IRC Class2 | First | Optimum 3 | Periklis Livas, Nikolaos Lazos |
| Second | Endlessgame | Pietro Moschini |
| Third | Arobas2 | Gerard Logel |
| | | |
IRC Class 3 | First | Tonnerre de Glen | Dominique Tian |
| Second | Ars Una | Vittorio Biscarini |
| Third | Comanche Raider III | Ramon Sant Hill, Jonas Diamantino |
| | | |
IRC Class 4 | First | Albator | Frantz Philippe |
| Second | Lunz am Meer | Riccardo Genghini |
| Third | Elusive 2 | Aaron, Christoph, Maya Podesta |
| | | |
IRC Class 5 | First | Courrier Recommandé | Gery Trenteseaux |
| Second | Bohemia Praha Debra | Milan Tomek |
| Third | Redshift Reloaded | Ed Fishwick |
| | | |
IRC Class 6 | First | Rossko | Timofey Zhbankov |
| Second | Solenn | Gerard Ludovik |
| Third | Bora Fast | Pier Carlo Antonelli |
| | | |
IRC Double Handed John Illingworth Trophy | First | Bogatyr | Igor Rytov |
Second | 2 Hard | Martin Hartl |
Third | Mandalay | Bjorn Ambos |
| | | |
| | |
ORC Overall: Boccale del Mediterraneo | Bohemia Praha Debra | Milan Tomek |
| | | |
ORC Class 1 | First | Freccia Rossa | Vadim Yakimenko |
| Second | Caro | Maximilian Klink |
| Third | Nikata | Tom Brewer |
| | | |
ORC Class2 | First | Endlessgame | Pietro Moschini |
| Second | Optimum 3 | Periklis Livas Nikolaos Lazos |
| Third | Stella Maris | August Schram |
| | | |
ORC Class 3 | First | Be Wild | Renzo Grottesi |
| Second | Lunz am Meer | Riccardo Genghini |
| Third | Comanche Raider III | Ramon Sant Hill, Jonas Diamantino |
| | | |
ORC Class 4 | First | Elusive 2 | Aaron, Christoph, Maya Podesta |
| Second | Xp-Act | Josef Schultheis, Timmy Camilleri |
| Third | Tetta | |
| | | |
ORC Class 5 | First | Bohemia Praha Debra | Milan Tomek |
| Second | Rossko | Timofey Zhbankov |
| Third | Anita | Jordi Griso |
| | | |
ORC Class 6 | First | Redshift Reloaded | Ed Fishwick |
| Second | Bora Fast | Pier Carlo Antonelli |
| Third | Hebe V | Zdenek Jakoubek |
| | | |
| | | |
Multihull Line Honours | Maserati | Giovanni Soldini |
| | | |
MOCRA: Captain Morgan Trophy | First | Maserati | Giovanni Soldini |
| Second | Powerplay | Ned Collier Wakefield |
| | | |
| | | |
First Italian Boat ORC: FIV Trophy | Endlessgame | Pietro Moschini |
| | |
First Maltese boat on to Finish: T M Trophy | Comanche Raider III | Ramon Sant Hill, Jonas Diamantino |
| | |
First Foreign Boat to finish: MTA Trophy | Maserati | Giovanni Soldini |
| | |
First Maltese boat IRC: Arthur Podesta Trophy | Elusive 2 | Aaron, Christoph, Maya Podesta |
| | |
First Maltese boat ORC: Teddie Borg Trophy | Elusive 2 | Aaron, Christoph, Maya Podesta |
| | |
First 2 Handed boat to finish: Alessandro Vattani Trophy | Bogatyr | Igor Rytov |
| | |
First Swan IRC: Swan Mediterranean Challenge Trophy | Lunz am Meer | Riccardo Genghini |
| | | |
Coastal Race |
|
Rolex Cup: First Overall IRC Coastal Race | Black Pearl | Stefan Johannes Jentzsch |
| | | |
IRC Class 1 | First | | |
| | | |
IRC Class 2 | First | Black Pearl | Stefan Johannes Jentzsch |
| Second | Endlessgame | Pietro Moschini |
| | | |
IRC Class 3 | First | Frogfoot | Sergey Bryuzga |
| Second | Katsu | Alan Hannon |
| Third | Magic Twelve | Alexander Rubstov |
| | | |
IRC Class 4 | First | Elusive | Aaron, Christophe, Maya Podesta |
| Second | Xpresso | Sean Borg |
| Third | Jackhammer | Andrew Hall |
| | | |
IRC Class 5 | First | Scarlet Oyster | Ross Appleby |
| Second | Anita | Nicholas Ibanez SCott |
| Third | Jivaro | Yves Grosjean |
| | | |
IRC Class 6 | First | Seawolf | David Latham |
| Second | Bogatyr | Igor Rytov |
| Third | 2 Hard | Martin Hartl |