Please select your home edition
Edition
X-Yachts AUS X4 728 - 1

Finns set for match race duel in Kiel Week Medal Races

by Andy Rice on 24 Jun 2017
Thomas Zajac with Barbara Matz hold the lead in the Nacra 17 catamaran Kieler Woche / okPress.de
Victory in the Finns at Kiel Week looks set to come down to a duel between Sweden’s Max Salminen and Estonia’s Deniss Karpak.

After winning the final race on a breezy afternoon, Salminen sits at the top of the leaderboard on equal points with his rival. The Medal Races on Sunday are set to take place in strong westerly winds, so those who enjoyed today will be looking forward to similar conditions to decide the medals in the Olympic classes.

Rio 2016 Olympic bronze medallist Thomas Zajac with new crew Barbara Matz hold the lead in the Nacra 17 catamaran. However, Jan Erichsen and Ann Kristin Wedemeyer have been pushing the Austrians hard, and the young Germans still have a shot at gold on the final day.

“We’re really pleased to be this close to the Austrians because they are one of the best in the world,” said Erichsen. “We haven’t practised much in recent times but we’ll go out tomorrow and do our best. This is the last time there’ll be a major race in the Nacra 17 before it goes to full foiling, so we’ll make the most of it.” Great Britain’s Charlotte Dobson and Saskia Tidey go into the Medal Race with a seven-point advantage over the Olympic silver medallists from New Zealand, Alex Maloney and Molly Meech, with the Brits showing great speed in the stronger winds.



Australians duo David Gilmour and Joel Turner have pretty much wrapped up the 49er gold medal as they go into the Medal Race with a 20-point buffer over the Polish team of Lukasz Przybytek and Pawel Ko?odzi?ski.

In the Men’s 470, multiple world and Olympic medallists Mat Belcher and Will Ryan hold an 18-point advantage and so the Russian and German teams tied for second will be much more concerned about the battle for silver and bronze. However there are many teams that could still fight their way on to the podium including two Japanese crews.

The battle for Women’s 470 gold looks most likely to be between first placed Agnieszka Skrzypulec and Irmina Gliszczynska from Poland and Frederike Loewe and Anna Markfort. However, Australia’s Carrie Smith and Jaime Ryan are well placed to pounce on any mistake by the top two.

In the Laser Radial, Silvia Zennaro of Italy looks unstoppable in the strong wind, and sits on a 15 point advantage over Turkey’s Nazli Donertas. In the Laser Standard fleet, Philipp Buhl of Germany continues to enjoy the strong winds and has now closed the gap to just four points behind series leader, Estonia’s Karl Martin Rammo. Norway’s Hermann Tomasgaard and Italy’s Francesco Marrai are also in close contention for the medals.



Results - Day four part two of Kieler Woche 2017

2.4mR (Para Worlds): (8) 1. Heiko Kröger (Ammersbek,4/2/4(5)5/1/1/3) Punkte 20; 2. Matthew Bugg (AUS,5(22)3/3/1/3/5/1) 21; 3. Damien Seguin (FRA,(7)1/2/4/2/2/6/5) 22; 4. Bjørnar Erikstad (NOR,9(11)1/2/6/5/3/2) 28; 5. Lasse Klötzing (Berlin,(10)8/5/8/4/6/8/4) 43; 6. Antonio Squizzato (ITA,7.2/7.2/7/1/3/11(13)8) 44.4;

49er: (12) 1. David Gilmour / Joel Turner (AUS,1/4/3/1(20)2/5/4/7/6/5/5) Punkte 43; 2. ?ukasz Przybytek / Pawe? Ko?odzi?ski (POL,5/7/2/3/10/6/3(21)1/5/11/10) 63; 3. Will Phillips / Sam Phillips (AUS,2/25/12/6(36)1/1/1/6/2/10/3) 69; 4. Jacopo Plazzi / Andrea Tesei (ITA,7/6(19)10/8/9/9/5/10/1/1/11) 77; 5. Erik Heil / Thomas Ploessel (Kiel,14/1/3/5/6/5/2/13/12.2/14(36)4) 79.2; 6. Uberto Crivelli Visconti / Gianmarco Togni (ITA,3/8/11/7(22)13/14/10/4/3/7/2) 82;

49er FX: (12) 1. Charlotte Dobson / Saskia Tidey (GBR,(16)4/5/1/3/11/4/1/5/5/1/2) Punkte 42; 2. Alexandra Maloney / Molly Meech (NZL,4/1(17)3/11/2/1/2/1/6/10/8) 49; 3. Tina Lutz / Susann Beucke (Prien,1/5/16/3/3/2/6/4/9/8(20)3) 60; 4. Enia Nincevic / Petar Cupac (CRO,15/6/4/4/1/4(25)5/18/2/4/4) 67; 5. Victoria Jurczok / Anika Lorenz (Kiel,(25)1/1/4/4/1/10/11/13/13/5/5) 68; 6. Gwendal Lamay / Luke Willim (Hamburg,10/8/7/2/6/4/5/12/2/3(13)10) 69;

Nacra 17: (14) 1. Thomas Zajac / Barbara Matz (AUT,(4)1/1/1/1/3/4/3/1/2/1/2/1/1) Punkte 22; 2. Jan Hauke Erichsen / Ann Kristin Wedemeyer (Flensburg,1/3/3/2/2/1/3/1/3/3(16)1/3/2) 28; 3. Maksim Semenov / Alina Shchetinkina (RUS,3(6)2/6/3/4/1/2/2/4/5/3/2/6) 43; 4. Alica Stuhlemmer / Tom Heinrich (Kiel,5(7)5/3/7/5/2/4/6/1/3/5/7/5) 58; 5. Kevin Bonnevie / Isaura Maenhaut (BEL,2/2/4(16)4/8/6/6/5/9/2/4/4/9) 65; 6. Viatcheslav Sheludyakov / Kristina Sulima (RUS,7/5/8/4/5/2(10)5/4/6/7/8/6/7) 74;

Finn: (9) 1. Deniss Karpak (EST,3/1/5/1/3/2/4(9)9) Punkte 28; 2. Max Salminen (SWE,(11)7/1/2/1/1/11/5/1) 29; 3. Anders Pedersen (NOR,(10)6/8/5/2/5/3/8/3) 40; 4. Nenad Bugarin (CRO,2/2/3(10)8/10/2/7/7) 41; 5. Piotr Kula (POL,(16)5/4/3/7/7/9/1/6) 42; 6. Josip Olujic (CRO,5(21)2/6/5/4/6/10/4) 42;

470 M: (8) 1. Mathew Belcher / Will Ryan (AUS,2/2/1/1/1/1(3)2) Punkte 10; 2. Pavel Sozykin / Denis Gribanov (RUS,9(10)2/2/2/4/1/8) 28; 3. Simon Diesch / Philipp Autenrieth (Deggenhausertal,7/4/3/3(28)6/4/1) 28; 4. Kazuto Doi / Naoya Kimura (JPN,6(28)6/4/4/3/2/7) 32; 5. Malte Winkel / Matti Cipra (Schwerin,1(28)5/8/3/5/7/4) 33; 6. Daichi Takayama / Kimihiko Imamura (JPN,5/9/4/6/6/2(28)3) 35;

470 W: (8) 1. Agnieszka Skrzypulec / Irmina Mrózek Gliszczynska (POL,3(8)1/1/1/1/3/2) Punkte 12; 2. Frederike Loewe / Anna Markfort (Greifswald,2/1(4)2/3/3/1/4) 16; 3. Carrie Smith / Jaime Ryan (AUS,1/5(7)7/2/4/2/3) 24; 4. Nadine Böhm / Ann- Christin Goliaß (Buchloe,4/2/2/4/5/7(9)7) 31; 5. Nia Jerwood / Monique De Vries (AUS,6(9)6/5/4/6/5/1) 33; 6. Fabienne Oster / Anastasiya Krasko (Hamburg,9/4/3/6(19)2/4/5) 33;

Laser Standard: (9) 1. Karl-Martin Rammo (EST,(8)2/1/1/1/4/3/3/3) Punkte 18; 2. Philipp Buhl (Sonthofen,3(19)2/1/1/1/1/4/9) 22; 3. Hermann Tomasgaard (NOR,1(11)3/2/4/2/5/6/2) 25; 4. Francesco Marrai (ITA,2/4/1/4/2/3/6(12)4) 26; 5. Jack Wetherell (GBR,4(10)4/3/3/4/9/9/1) 37; 6. Sergei Komissarov (RUS,2/7/3/3/3/1/12(13)7) 38;

Laser Radial: (8) 1. Silvia Zennaro (ITA,1(8)1/1/1/1/5/1) Punkte 11; 2. Nazli Cagla Donertas (TUR,(38)14/1/1/3/3/1/3) 26; 3. Vasileia Karachaliou (GRE,1/1/9/6/8(10)2/4) 31; 4. Ecem Guzel (TUR,8(12)2/2/3/4/9/10) 38; 5. Joyce Floridia (ITA,(38)2/7/4/2/11/8/5) 39; 6. Maria Erdi (HUN,12(38)4/3/4/9/7/2) 41;

Hansa 303 M: (6) 1. Piotr Cichocki (POL,(2)2/1/1/1/1) Punkte 6; 2. Christopher Symonds (AUS,1/1(11)2/2/2) 8; 3. Jens Kroker (Hamburg,(7)3/2/3/3/3) 14; 4. Jingkun Xu (CHN,3(13)5/6/6/6) 26; 5. Sergio Roig Alzamora (ESP)(11)6/7/4/4/11) 32; 6. Robert Glover (NAM,4(15)10/11/7/7) 39;

Hansa 303 W: (6) 1. Violeta Del Reino Diez Del Valle (ESP,3/3/1/2/2(5)) Punkte 11; 2. Qian Yin Yap (SIN,(8)1/5/7/5/1) 19; 3. Ana Paula Gonçalves Marques (BRA,3(8)2/4/3/8) 20; 4. Magali Moraines (FRA,1/3/7/6(8)4) 21; 5. Cherrie Pinpin (PHI,(9)6/3/9/1/3) 22; 6. Clytie Bernardo (PHI,5/4(11)5/9/2) 25;

420er: (7) 1. Daniel Göttlich / Linus Klasen (Berlin,1/1/1/1(2)1/1) Punkte 6; 2. Telis Athanasopoulos Yogo / Dimitrios Tassios (GRE,1/1(2)2/1/1/1) 7; 3. Enzo Balanger / Gaultier Tallieu (FRA,(7)3/3/2/1/2/2) 13; 4. Lennart Kuss / Paul Arp (Rostock,4/2/1(5)5/3/2) 17; 5. Seweryn Wysoki?ski / Mateusz Jankowski (POL, 2(13)4/4/6/3/4) 23; 6. Philipp Royla / Kim Fernholz (Neukirchen,3/4/2/4(6)5/5) 23;

Melges 24: (6) 1. Lennart Burke / Johan Müller, Valentin Ahlhaus, Daniel Schmidt, Thore Petersen (Nisdorf,(11)1/3/2/1/1) Punkte 8; 2. Jan Kähler / Thorsten Glabisch, Ole Harder, Knud Stegelmann, Tina Lülfink (Hamburg,(11)3/2/3/3/2) 13; 3. Stefan Gründler / Franzi Vosswinkel, Henriette Werneyer, Johannes Beyer, Kai Harder (Ammersbek,1/2/1/1(11)11) 16; 4. Martin Thiermann / Nico Lehmann, Max Thiermann, Mareike Thiesen (Nürnberg,2/4(7)5/2/4) 17; 5. Mattes Köppe / Hanjo Köppe, Ole Nartschick, Niels Kahlert, Malte Bruns (Wieck,4(7)5/4/5/5) 23; 6. Pascal Radue / Calvin Lim, Pu Fang Ching, Wei Chong Tan, Jens Rohn (GBR,3/5/6(7)4/6) 24;

J/70: (6) 1. Jens Marten / Justus Braatz, Terje Klockemann, Tobias Strenge (Eckernförde,(27)1/3/2/1/1) Punkte 8; 2. Philipp Bruhns / Valentin Gebhardt, Sven Rüggesiek, Moritz Bruhns (Berlin,3/9/1/6(14)4) 23; 3. Björn Beilken / Alexander Beilken, Jork Homeyer, Tobias Teichmann (Berne,(31)10/2/4/3/5) 24; 4. Gordon Nickel / Morten Nickel, Nils Merten Färber, Sebastian Röske (Stade,1/2/7/3(37)13) 26; 5. Martin Fahr / Carsten Jacob, Florian Triebel, Jörg Wenzel (Berlin,5(16)8/1/13/10) 37; 6. Peter Kohlhoff / Sören Brandt, Max Kleinsorg, Melanie Kohlhoff (Strande,2(44)12/11/10/2) 37;

J/80: (6) 1. Martin Menzner / Frank Lichte, Mika Rolfs, Nils Beltermann (Stein,(4)1/1/1/1/1) Punkte 5; 2. Ulf Pleßmann / Katrin Jahncke, Carsten Vollmer, Andreas Benkert (Jork,2/3/2(4)2/3) 12; 3. Hauke Krüss / Ole Sartori, Fritz Waßner, Bernd Ehler (Helgoland,3/2/3/2/3(4)) 13; 4. Olav Jansen / Peer Jansen, Finn Jansen, Lars Kahl (Strande,1/4(22)5/4/2) 16; 5. Torsten Voss / Rainer Bläß, Rainer Stiemke, Roland V. Franco (Flensburg,(8)5/4/3/6/5) 23; 6. Tim Huemme / Gesa Lüthje, Christian Knop, Peer Lüthje (Eutin,5(12)5/8/7/7) 32;

Anyport Ewincher 2019 FooterBandG AUS Triton2 FOOTERX-Yachts AUS X4 - FOOTER - 1

Related Articles

World Match Racing Tour status renewed
Special Event status confirmed by World Sailing The Special Event Agreement, signed with EFB Group, who took over ownership of the WMRT in December 2018, will see World Sailing work actively together with WMRT to promote the global tour which awards the World Sailing Match Racing World Championship.
Posted today at 6:02 pm
Finn Silver Cup opening ceremony
Jorg Bruder trophy proudly on display in Anzio The U23 Finn World Championship, for the Jorg Bruder Finn Silver Cup, was opened at Circolo della Vela di Roma in Anzio, Italy, on Sunday night under warm Italian sunshine and with great Italian hospitality
Posted today at 6:25 am
Beach party opens the Hempel Youth Sailing Worlds
66 nations on the beach at Gdynia, Poland The Port of Gdynia was baked in sunshine on Sunday night as the 409 sailors from 66 nations took to the city beach for the opening ceremony of the Hempel Youth Sailing World Championships.
Posted today at 6:14 am
Nanni - powering innovation and development
Inboard powerplant and generator specialist, Nanni, has recently collaborated with Hanse France's inboard powerplant and generator specialist, Nanni, has recently collaborated with Germany's Hanse Yachts on their latest Dehler 29 Cruiser/Racer, and also Dehler 30 One Design.
Posted on 14 Jul
2020 Windsurfer Class Australian Championships
After the fantastic success and massive fleet of 107 in Toronto, NSW at the 2019 Nationals After the fantastic success and massive fleet of 107 in Toronto, NSW at the 2019 Nationals, the Windsurfer Class travels back to South Australia for the first time in over 30 years to do battle on the Gulf of St. Vincent.
Posted on 14 Jul
The Good Oil
I've been fortunate enough to have spoken with a lot of terrific sailors This week I've been fortunate enough to have spoken with a lot of terrific sailors and unreal people. So let's just get straight into it then: Our first sailor is none other than the great Tom Slingsby.
Posted on 14 Jul
Marine Auctions highlight for August
1942 72ft launch Mako must be sold - in Brisbane The auction for 'Mako' a 1942 72FT TIMBER MOTOR LAUNCH (EX RNZN) commences Friday 9th August 2019 and will end on Thursday 15th August at 2pm AEST.
Posted on 14 Jul
Clip on with care, new RYA video urges
Advice for boaters on how to attach safety lines You wouldn't drive, take a plane journey or tear around a roller coaster ride without being properly strapped in, so why tackle the waves without being secured to your boat? That's the safety message being delivered in a new RYA video.
Posted on 14 Jul
A busy summer for the IMOCA skippers
22 crews working to prepare for the Rolex Fastnet Race In Japan, Benjamin Dutreux has acquired Kojiro Shiraishi's former Spirit of Yukoh and is getting ready to bring her back to Vendée. Finally, Paul Meilhat has just officially registered the first French project for The Ocean Race
Posted on 14 Jul
One month until SailGP's European debut in Cowes
Global championship to be official opening feature of Cowes Week Teams made up of some of the finest athletes from Great Britain, Australia, China, France, Japan and the United States will compete in the penultimate event of the inaugural 2019 season.
Posted on 14 Jul