sail-world.com
 
 
News Home Cruising Photo Gallery Video Gallery
Sail-World.com : Strong Sou-Wester for Race one of Land Rover Winter Series
Strong Sou-Wester for Race one of Land Rover Winter Series

'Quest’s win today was an aberration says owner Bob Steel - Land Rover Winter Series 2014'    Brett Hemmings/Sailpix©    Click Here to view large photo

Land Rover Winter Series 2014 - Competitors in Race one of the Land Rover Winter Series 2014, conducted by the Cruising Yacht Club of Australia, were given a treat – strong south westerly breeze which had yachts and spinnakers flying on Sydney Harbour.

'It was a lot of fun,' said Bob Steel, owner of Quest, winner of Division A1. 'There was a bit of breeze and we hung in there and got the job done.'

'Based on our handicap we set out to try and catch others in our division – Duende had 18 minutes on us and Swish had 13. Once we caught them, we focussed on making sure the others stayed behind us.

'We had good spinnaker runs and kept concentrating on what we were doing rather than where our competition was – we had a bit on,' Steel added laughing. 'You never win the first race of the season – today was an aberration – we’ll be back to normal next week.'

Swish (Steven Proud) placed second to Quest with Duende (Damien Parkes) third.

Race Officer Steve Kidson got the fleet of 103 away on time in a 23 knot sou’wester that gusted up to 27 knots shortly after the start. By 12.30pm, competitors were passing through the gate and the breeze had settled to 20 knots.

And what a difference a day makes weather wise. Yesterday’s rain cleared to provide a picture perfect sunny winter’s day with the mercury nudging 19C, but it would have felt colder given the wind chill factor.

Beneteaus relish in big breezes so it was no surprise that this design of yacht dominated the podium places today. In Division C, Ted Tooher’s Beneteau 47.7 Chancellor won from Morgan Rogers’ Beneteau 40.7 Wave Sweeper with Pacific Sailing School’s Salona 45 Zora third.

'It was a tough race,' Tooher said this afternoon. 'We had some lucky breaks. The breeze hit 25 knots at one stage and the boat just excelled. The breeze gave us an advantage and we elected not to use our spinnaker – just the main, jib and one reef.

'We are using the Winter Series to break in new crew and develop them for the Land Rover Sydney Gold Coast Yacht Race – today was a great test.'

Tooher was also the lucky winner of the Range Rover Evoque weekly drive. 'It’s a great feeling,' he added.

Wave Sweeper’s Morgan Rogers was also another not to fly a spinnaker. 'We had a fair bit of separation from our divisional competitors at the start. It was nice to get out in a good breeze.

'We had to ensure we sailed the right course as everyone was following us. Some of the boats caught us on the second leg heading towards the Shark Island mark, but there was enough breeze to stay ahead of the crowd.

'We blew a baton on the number three sail which made it difficult to control the boat. We made sure we kept the boat in one piece so that we can compete in the rest of the series,' Rogers added.

Holy Cow got moving in today’s breeze - Land Rover Winter Series 2014 -  David Brogan - copyright   Click Here to view large photo

The colourful crew onboard John and Kim Clinton’s Beneteau Oceanis 50 Holy Cow! were crowned Division J1 winners from Hanni (Mike Champion) and Marloo (George Girdis).

'The conditions were perfect for our boat today – we’re big and heavy with our cruising set-up. The two coffee machines, fridge and freezer weigh us down and make us the slowest boat out there,' Kim Clinton said.

'We’ve made up for our appalling start to the season (where we finished last in the Ladies Day race) but it is the wrong end of the season for this (win) to happen. There was some discussion this morning as to whether we should put a reef in the mainsail or not and I managed to convince John that it was a good idea because we definitely needed it.

'It was just beautiful in the sun. We were in a good position from the start and didn’t lose the breeze all day. We had clear air which was a bonus and there was lots of reaching. The grinders worked hard – we had to swap them halfway through and Shonie (the Clintons dog) slept through the whole thing!,' Kim added.

Glenn Crane’s Dufour 40 Lahara II, winner of Division J2, was the lucky recipient of the Noakes Group Lift and Stand Package.

Other divisional winners today were: Division A2 - Kirribilli (Andrew Chapman); Division B – Outlaw (Alan and Tom Quick); Division D – Soundtrack (John Amos); Division E – Bandit (Kevin and Warwick Nixon); Division F – Mortgage Choice Rhumba (Burke, Carr and Cook); Division G – Itchy (Will Northam and Jamie Watson); Division K – Gusto (Phillip Denison)

The Land Rover Winter Series pointscore continues next Sunday, 11 May. Block entries for the season will be accepted up until 12 noon, Thursday 25 May with casual entries being accepted throughout the season.

Results

Division 1 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivA1 1 52002 QUEST Bob Steel 1.3698 38 01:32:34 13:40:34 1.0  
DivA1 2 226 SWISH Steven Proud 1.2285 25 01:47:33 13:42:33 2.0  
DivA1 3 ESP6100 DUENDE Damien Parkes 1.1856 20 01:53:37 13:43:37 3.0  
DivA1 4 10000 BRINDABELLA Jim Cooney 1.4414 43 01:32:00 13:45:00 4.0  
DivA1 5 43218 VAMP David Fuller 1.2903 31 01:45:21 13:46:21 5.0  
DivA1 6 AUS5299 VICTOIRE Darryl Hodgkinson 1.3338 35 01:42:05 13:47:05 6.0  
DivA1 7 6953 WOT EVA - SWD David Pescud 1.3074 32 01:48:04 13:50:04 7.0  
DivA1 8 6111 NEVER A DULL MOMENT Col & Denise Wilson 1.2036 22 02:02:52 13:54:52 8.0  
DivA1 DNC 6377 VANGUARD Richard Cawse 1.4337 43     13.0  
DivA1 DNC AUS03 SOUTHERNEXCELLENCEII Andrew Wenham 1.4650 45     13.0  
DivA1 RET 884 AFTERSHOCK Michael Hill 1.3814 39     11.0  
DivA1 RET SYD222 YOU'RE HIRED Stuart Dart 1.4616 45     11.0  

Division 2 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivA2 1 99991 KIRRIBILLI Andrew Chapman 1.1612 28 01:56:37 13:54:37 1.0  
DivA2 2 8008 OCC.COARSELANGUAGE 2 Warwick Sherman 1.1859 30 01:55:34 13:55:34 2.0  
DivA2 3 AUS6606 STHILLIERS QUEST Tim Casey 1.1972 32 01:53:58 13:55:58 3.0  
DivA2 4 33345 BLACK SHEEP Derek & Martin Shepp 1.1124 22 02:04:01 13:56:01 4.0  
DivA2 5 00400 VENTO Walter Lewin 1.2218 34 01:52:54 13:56:54 5.0  
DivA2 6 248 WAX LYRICAL Les Goodridge 1.0966 20 02:07:32 13:57:32 6.0  
DivA2 7 8975 LAST TANGO Phillip King 1.1268 24 02:03:42 13:57:42 7.0  
DivA2 DNC 007 EDAKE Jeff Carter 1.1474 26       Yes
DivA2 DNC 7771 BALANCE Paul Clitheroe 1.1278 24     11.0  
DivA2 DNC 8402 MORE WITCHCRAFT John Cameron 1.1110 22     11.0  
DivA2 DNC 65007 ELENA NOVA Andrew Pearson 1.1998 32     11.0  

Division 3 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivB 1 040 OUTLAW Alan & Tom Quick 1.0804 20 01:51:37 13:41:37 1.0  
DivB 2 5271 NOCTURNE Gerard Kesby 1.0916 21 01:50:53 13:41:53 2.0  
DivB 3 6808 FLYING CLOUD Howard Piggott 1.0848 20 01:52:12 13:42:12 3.0  
DivB 4 6081 NEXT Richard Holstein 1.0737 19 01:53:24 13:42:24 4.0  
DivB 5 6774 JACKPOT Adrian Van Bellen 1.0796 20 01:54:12 13:44:12 5.0  
DivB 6 7027 THE GOAT Bruce Foye 1.0870 21 01:56:15 13:47:15 6.0  
DivB 7 6841 PAPILLON Phil Molony 1.0423 15 02:02:47 13:47:47 7.0  
DivB 8 6935 L'ALTRA DONNA Andy Kearnan 1.0668 18 02:02:04 13:50:04 8.0  
DivB 9 RQ1123 RUM JUNGLE Scott Russell 1.0576 17 02:04:04 13:51:04 9.0  
DivB 10 3838 ZEN Brad Payten 1.0887 21 02:00:26 13:51:26   Yes
DivB 11 6755 CALIBAN II Ian Creak 1.0478 16 02:05:43 13:51:43   Yes
DivB 12 A140 ARIEL Ron Forster 1.0286 13 02:09:50 13:52:50 10.0  
DivB 13 6492 UNDERCLIFFE PS WLD1 Larki Missiris 1.0751 19 02:05:12 13:54:12 11.0  
DivB DNC 3060 THIRLMERE S. Warneford L Jamie 1.0869 21     14.0  
DivB DNC 7777 CALIBRE G Bonus R Williams 1.0708 19     14.0  

Division 4 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivC 1 8824 CHANCELLOR Edward Tooher 1.0314 22 01:58:30 13:50:30 1.0  
DivC 2 7407 WAVE SWEEPER Morgan Rogers 0.9782 15 02:06:52 13:51:52 2.0  
DivC 3 8975A ZORA Pacificsailing Schoo 0.9860 16 02:06:26 13:52:26 3.0  
DivC 4 KA400 SCARLETT O'HARA Robert Skol 1.0125 20 02:02:36 13:52:36 4.0  
DivC 5 415 ARCH RIVAL Steve Connors 1.0474 24 02:01:07 13:55:07 5.0  
DivC 6 5930 REVE Kevin Whelan 1.0149 20 02:05:22 13:55:22 6.0  
DivC 7 89 INTO THE MYSTIC Arthur Psaltis Jon R 1.0047 19 02:07:37 13:56:37 7.0  
DivC 8 8412 CYRENE 3 Michael Selby 1.0850 29 01:59:56 13:58:56   Yes
DivC 9 4970 AKELA Alan Mather 1.0012 18 02:11:04 13:59:04 8.0  
DivC DNC 2001 QUETZALCOATL Antony Sweetapple 1.0391 23     12.0  
DivC DNC 4343 WILD ROSE Roger Hickman 1.0470 24     12.0  
DivC DNC 6360 INTEGRITY Andrew Stoeckel 1.0234 21     12.0  

Division 5 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivD 1 5273 SOUNDTRACK John Amos 0.9753 11 02:01:03 13:42:03 1.0  
DivD 2 5935 ALPHA CARINAE Damian Barker 1.0090 16 01:57:01 13:43:01 2.0  
DivD 3 700 SOMMERBREEZE Hans Sommer 0.9896 13 02:01:24 13:44:24 3.0  
DivD 4 B347 SPEEDWELL Colin Geeves 0.9953 14 02:01:33 13:45:33 4.0  
DivD 5 8063 EYE APPEAL J Markos M Delaney 1.0280 19 01:57:02 13:46:02 5.0  
DivD 6 7100 M Steve Hatch 1.0472 21 01:55:23 13:46:23 6.0  
DivD 7 8035 ONE MORE-NO MORE Ian Guanaria 1.0477 22 01:56:54 13:48:54 7.0  
DivD 8 8675 ASTRAL Andrew Butler 1.0152 17 02:08:45 13:55:45 8.0  
DivD DNC 5164 PENDRAGON Andrew Cochrane 0.9891 13     16.0  
DivD DNC 5826 SALTSHAKER Peter Franki 1.0565 23     16.0  
DivD DNC 6332 RAZORS EDGE Ray Stone 1.0084 16     16.0  
DivD DNC 6609 AMANTE Dennis Cooper 1.0476 22     16.0  
DivD DNC 6683 CROSSHAVEN J Pelly & S Rahilly 1.0341 20     16.0  
DivD DNC 8832 LARRIKIN Ross Glasson Richard 0.9664 10     16.0  
DivD DNC 9109 VAMOS Tim Ryan 1.0362 20     16.0  

Division 6 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivE 1 AUS717 BANDIT Kevin/ Warwick Nixon 0.9939 11 01:42:25 13:23:25 1.0  
DivE 2 NZL9242 ORBIT Matthew Brown 1.1148 27 01:40:11 13:37:11 2.0  
DivE 3 9997 SKEETER Matthew Fisher 1.0698 22 01:48:17 13:40:17 3.0  
DivE 4 4377 CLEWLESS? Lachlan Irwin 0.9578 5 02:05:41 13:40:41 4.0  
DivE 5 3020 HICK-UP Bill Ure 0.9714 7 02:06:38 13:43:38 5.0  
DivE 6 6166 SWEET CHARRIOT Ralph And Jen Picker 0.9666 7 02:12:29 13:49:29 6.0  
DivE DNC 105 CONQUISTADOR Norman Rydge 1.1160 27       Yes
DivE DNC 6311 ZIPPIER Andrew Waugh 1.1151 27     17.0  
DivE DNC 6448 CARATS N KILOS John Santifort 0.9696 7     17.0  
DivE DNC 6544 JET Justin Graham 1.0345 17     17.0  
DivE DNC 6928 MENAGE A TROIS Karl Matiszik 0.9850 10     17.0  
DivE DNC 8383 KRAKATOA Don Young 1.0099 13     17.0  
DivE DNC AUS82 TIGGER Robert Breit 1.0212 15     17.0  
DivE DNC AUS7151 OPTIMUM Richard Brasher 1.0607 20     17.0  
DivE RET 621 DEVILS LAIR Barry Crook 1.0015 12     10.0  
DivE RET 6890 ADELA David Lamond 1.0577 20     10.0  
DivE RET AUS160 CRUSADER Jonathan Green 1.0579 20     10.0  

Division 7 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivF 1 6232 MORTGAGECHOICE RUMBA R Carr S Cook & K Bu 0.9755 13 01:46:00 13:29:00 1.0  
DivF 2 3724 SALONA Pacificsailing Schoo 0.9261 6 01:53:27 13:29:27 2.0  
DivF 3 4896 L'EAU CO. Grant Pollock 0.9188 5 01:59:14 13:34:14 3.0  
DivF 4 5436 SINEWAVE Greg Mason Barb Maun 0.9547 10 01:55:09 13:35:09 4.0  
DivF 5 544 OUT OF SIGHT Matt Wilkinson 0.9672 12 01:53:20 13:35:20 5.0  
DivF 6 5861 OUTLANDISH Sean Barrett 0.9512 10 01:57:58 13:37:58 6.0  
DivF 7 9201 SELKIE Anthony Booth 0.9253 6 02:03:10 13:39:10 7.0  
DivF 8 SM74 PERFECT MATCH Josh McKean 0.9681 12 01:59:26 13:41:26 8.0  
DivF 9 F8 QUATTRO Jason Daisley 0.9197 5 02:08:20 13:43:20 9.0  
DivF 10 920 LADY BUG Erin Mander 0.9371 8 02:13:57 13:51:57 10.0  
DivF DNC 11 DEFIANCE Nicole Shrimpton 0.9663 12     13.0  
DivF DNC 8484 WINDFLYT Douglas Sturrock 0.9513 10     13.0  

Division 8 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivG 1 AUS1337 ITCHY Will Northam Jamie W 0.9217 25 01:47:40 13:42:40 1.0  
DivG 2 YC868 VELOCITY Brian Carrick 0.8776 18 02:00:42 13:48:42 2.0  
DivG 3 6657 PANTOMIME IV Michael Kelly 0.7900 0 02:19:37 13:49:37 3.0  
DivG 4 404 HORNBLOWER Steve Sweeney 0.7927 1 02:27:43 13:58:43 4.0  
DivG 5 2153 FICTION Michael Blaxell 0.8450 11 02:22:20 14:03:20 5.0  
DivG 6 2125 SEA RUG HOO HA Peter Howes 0.8002 2 02:38:42 14:10:42 6.0  
DivG DNC 5139 KATINKA Paul Oconnell 0.8291 8     14.0  
DivG DNC KA17 WALLOP Bryan Collis Stephen 0.9026 22     14.0  
DivG DNC N1 NOAKES WHITE Peter Langman 0.8498 12     14.0  
DivG DNC N2 NOAKES RED Sean Langman 0.8720 16     14.0  
DivG DNC N3 NOAKES BLUE Josh Alexander 0.8498 12     14.0  
DivG RET 3966 MARIGOT BAY Merryl Semple 0.8651 15     9.0  
DivG RET 5719 DOUBLE DUTCH Phil Tanner 0.8994 21     9.0  

Division 9 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivJ1 1 6797 HOLY COW! John & Kim Clinton 0.9137 10 01:43:04 13:23:04 1.0  
DivJ1 2 6937 HANNI Mike Champion 1.0310 26 01:34:58 13:30:58 2.0  
DivJ1 3 4715 MARLOO George Girdis 1.0490 28 01:35:50 13:33:50 3.0  
DivJ1 4 8455 EUROPA David Mason 1.0434 27 01:37:58 13:34:58 4.0  
DivJ1 5 7878 SAILORS WITH DISABIL David Leslie 1.1331 36 01:29:55 13:35:55 5.0  
DivJ1 6 6563 L'ATTITUDE Hunt/Short /Bastick 1.0162 24 01:42:01 13:36:01 6.0  
DivJ1 7 C1 ARGO BLUE Richard Snow 0.9700 18 01:48:07 13:36:07 7.0  
DivJ1 8 6223 TRIM Shaaron Walsh 1.0191 24 01:42:40 13:36:40 8.0  
DivJ1 9 1961 IN CAHOOTS Pat & Roberta Easton 1.0074 23 01:45:35 13:38:35 9.0  
DivJ1 10 6608 ELUSIVE P Billingham P Mcgee 1.0567 29 01:40:10 13:39:10 10.0  
DivJ1 11 331 SILVER MINX Geoff & Vicki Player 1.0017 22 01:47:50 13:39:50 11.0  
DivJ1 DNC 6226 SANTE' Rob &Sue Segaert 0.9800 19     14.0  
DivJ1 RET 9999 ASSASSIN Phil Cutts 1.1150 35     13.0  

Division 10 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivJ2 1 6501 LAHARA II Glenn Crane 0.9941 16 01:37:33 13:23:33 1.0  
DivJ2 2 9242 SEXTANT Denis Doyle 1.0113 18 01:40:43 13:28:43 2.0  
DivJ2 3 6652 BALTIC LADY Niel Burling 0.9629 12 01:51:22 13:33:22 3.0  
DivJ2 4 129 VIVA Ken Hudson 0.9539 11 01:53:25 13:34:25 4.0  
DivJ2 DNC 4000 SAGACIOUSV David Hundt 0.9750 14     11.0  
DivJ2 DNC 6959 SOLEARES Sebastian Bohm 0.9307 8     11.0  
DivJ2 OCS 7006 LORELEI Matthew Farr 0.9336 8     9.0  
DivJ2 RET 7035 BRIGUS Terry & E Burke 0.9794 14     9.0  
DivJ2 RET 7046 INKONKONI Arthur Lane 0.9113 5     9.0  
DivJ2 RET 69200 NEMESIS Jeffery Taylor 0.9168 6     9.0  

Division 11 PHSTcf results Start : 11:30
Class Place Sail No Boat Name Skipper AHC OffSet Elapsd Fin Tim Score Vis
DivK 1 3976 GUSTO Phillip Denison 0.8271 13 01:52:38 13:35:38 1.0  
DivK 2 508 STORMY PETREL Kevin O\'Shea 0.9130 26 01:42:00 13:38:00 2.0  
DivK 3 6990 GREAT WHITE Ann / Bob Penty 0.9082 25 01:45:36 13:40:36 3.0  
DivK 4 1008 STAR FERRY John Conroy 0.9458 30 01:41:56 13:41:56 4.0  
DivK DNC 193 SYONARA Greg Maughan 0.8670 19     13.0  
DivK DNC 4582 PRIVATEER Bill Mirow 0.8616 18     13.0  
DivK DNC 5106 ANNA George Sirett 0.7355 -4     13.0  
DivK DNC 6593 LU LU BELLE Peter Lewis 0.8314 13     13.0  
DivK DNC 6726 HECTOR Andrew Hawkins 0.8900 23     13.0  
DivK DNC 6739 HUBCAPII Herman Heiligers 0.8636 19       Yes
DivK DNC 6809 APPLEJACK Derek McDonnell 0.7586 0     13.0  
DivK DNC 8420 JUBLILEE Ian Arthy 0.7823 5     13.0  
DivK DNC B331 BROULEE Karen Hawkett 0.8465 16     13.0  


by Jennifer Crooks


  

Click on the FB Like link to post this story to your FB wall

http://www.sail-world.com/index.cfm?nid=121796

9:18 AM Sun 4 May 2014GMT


Click here for printer friendly version
Click here to send us feedback or comments about this story.







News - USA and the World

























A complete recap of the most successful Melges 20 World Championship by International Audi Melges 20 Class Association,




ISAF Santander - Upwards path for Austrian women's 470 crew + video by Luissa Smith, International 470 Class Association,


























2014 Rolex Big Boat Series - Farr 40 Day 4 by William Wagner, San Francisco












Extreme Sailing Series: Emirates Team NZ bounces back for series win
Santander 2014 ISAF Worlds - Light winds and current test six classes
ISAF Sailing World Championships - Solid Day 3 for US Sailing Team
ISAF Sailing World Championships - Day 3 images by Jesus Renedo
Marseille One Design 2014 - GC32 Armin Strom blitzes final day
Volvo Ocean Race 2014-15 - Una Etapa 0 complicada para todos
Santander 49ers: Olympic Gold Medallist says two into 90 does not go!! *Feature
GBR aiming for first ever Nacra 17 Games berth at Santander Worlds
Volvo Ocean Race: Man and sail overboard as Leg 0 serves up drama
ISAF Sailing World Championships Santander 2014 – Images by Dan Ibsen
Santander Worlds – already a spectator success
ISAF Sailing World Championships Santander 2014 - Day 3 morning report
Volvo Ocean Race 2014-15 - Tales from the extreme
Volvo Ocean Race: Latest starter wins opening race
2014 J/70 World Championship - Healy, Abdullah, Becker and Borges win
2014 Rolex Big Boat Series - Full-blown, once again
ISAF Worlds - Americans jump up Laser and Laser Radial leaderboard
2014 Rolex Big Boat Series - Farr 40 Day 3
America's Cup: Luna Rossa sailing with two foiling AC45's + Video
Extreme Sailing: Emirates Team NZ retain second overall
ISAF Sailing Worlds, Santander - Rio Olympic Laser spots snapped up   
Rolex Swan Cup - All set for final showdown   
Upper Midwest sailors need help to take it to the next level   
ISAF Sailing World Championships - RS:X action begins in Santander   
ISAF Sailing Worlds, Santander - Americans rise in Laser and Radial   
Extreme Sailing Series - A remarkable penultimate day’s racing + Video   
Marseille One Design - GC32 GDF Suez unstoppable in the light   
Rolex Swan Cup - Day 3 images by Carlo Borlenghi   
ISAF Sailing World Championships - Images of the leaders in Santander   
Rolex Big Boat Series - Good day for Double Trouble   
Rolex Big Boat Series - Day 2 images by Erik Simonson   
Royal Cup Marina Ibiza - TP52 fleet ready for tricky race tracks   
Rolex Big Boat Series - Plenty maintains lead   
2014 Asia Pacific Student Cup - Count down begins   
Extreme Sailing Series: Live coverage of Day 3 - view here   
Volvo Ocean Race 2014-15 - Going away   
Volvo Ocean Race 2014-15 - Practice makes perfect   
2014 J/70 World Championship - Contrasting conditions on Day 4   
Rolex Big Boat Series - 50 years of big boat racing: a retrospective   
2014 Rolex Big Boat Series - Day 2   


For this week's complete news stories select    Last 7 Days
   Search All News
For last month's complete news stories select    Last 30 Days
   Archive News







Sail-World.com  


















Switch Default Region to:

Social Media

Asia

Australia

Canada

Europe

New Zealand

United Kingdom


http://www.sail-world.com/event_images/image/Twitter_logo_small.png http://www.sail-world.com/event_images/image/FaceBook-icon.png  http://www.sail-world.com/event_images/image/RSS-Icon.png

United States

Cruising Northern

Cruising Southern

MarineBusiness World

PowerBoat World

FishingBoating World

 

Contact

Commercial

News

Search

Contact Us

Advertisers Information

Submit news/events

Search Stories/Text

Feedback

Advertisers Directory

Newsletter Archive

Photo Gallery

 

Banner Advertising Details

Newsletter Subscribe

Video Gallery

Policies

 

 

 

Privacy Policy

 

 


Cookie Policy

 

 



This site and its contents are © Copyright TetraMedia and/or the original author, photographer etc. All Rights Reserved.  Photographs are copyright by law.  If you wish to use or buy a photograph contact the photographer directly.
XLXL NEW US
LocalAds   DE  ES  FR  IT