sail-world.com
 
 
News Home Cruising Photo Gallery Video Gallery
Sail-World.com : Planes, ferries and automobiles to Audi Hamilton Island Race Week
Planes, ferries and automobiles to Audi Hamilton Island Race Week

'Race start - Audi Hamilton Island Race Week 2014'    © Andrea Francolini / Audi

Audi Hamilton Island Race Week 2014 - An easy day with plenty of sunshine and light winds opened the racing program at Audi Hamilton Island Race Week.

Elena Nova - Audi Hamilton Island Race Week 2014 -  Crosbie Lorimer  

For three of the crew from Craig Neill’s Judel Vrolijk 42 Elena Nova from Middle Harbour Yacht Club, it was particularly slow and tiring Lindeman Island race given they had spent all night in a hire car.

Three planes full of sailors attempted to land at the Island yesterday afternoon but due to poor visibility with the cloud cover and fog, the pilots were forced back to the mainland.

Elena Nova’s tactician David Burt said, 'We circled around the island 10 times or so then were told we were heading back to Brisbane'.

Not dissuaded by the setback Burt and two others from the boat hired a car and drove all night, 1,200kms, to Shute Harbour and made the 7am ferry this morning. Other crew went to extraordinary efforts to make today’s first race, Sunday August 17, 2014.

Elena Nova is in division two of the new combined IRC fleet, a move by the race committee that Burt supports, 'It’s a smart move, we’ll have better racing all-round'.

Phillip Turner's racer chaser Alive - Audi Hamilton Island Race Week 2014 -  © Andrea Francolini - Audi  

Phillip Turner’s Reichel Pugh designed 66-footer Alive, one of a handful of Tasmanian entries, challenged the unbroken line honours record at Race Week held by Bob Oatley’s Wild Oats XI in the 23.5 nautical mile Lindeman race.

Alive crossed ahead of the supermaxi a number of times but wasn’t able to hang on to the high-speed greyhound over the distance. Bob Oatley, Wild Oats’ owner and the patriarch of Oatley family who are the custodians of Hamilton Island, was onboard his champion and 'in his element' according to the boat manager John Hildebrand.

Alive’s crew was declared provisional IRC division one handicap winners, the only results available at the time of print. Helmsman Matt Chew, a two time Etchells Australasian Championship winning skipper, said, 'The boat loves the light air. We are focused on winning the light air races this week, then trying to hang on in the heavier breeze.'

MC38s day one - Audi Hamilton Island Race Week 2014 -  © Andrea Francolini - Audi  

Seven MC38 owners began their quest today to name a new Australian champion. The fleet caught a lovely late afternoon NE breeze, John Bacon’s Dark Star the first of the one-design fleet to take advantage.

The 80 foot three-time line honours winning maxi called Maxi Ragamuffin and now owned by Keith Batt, celebrated its first race in 21 years having come out of charter work. Full story to come.

The Lindeman Island race kick-started Audi Hamilton Island Race Week’s six day on-water program. The bumper fleet of 182 yachts of all sizes and from all eras peeled off from the eastern starting area in five minute intervals starting at 10.30am with every intention of completing the full set course.

Given the gentle conditions the race committee wisely shortened all divisions bar IRC division A, to bring the fleet back at a reasonable time, and finished them at four different finish lines around Hamilton Island. Despite the shortened courses a number of crews opted to retire from racing.

The morning cool light SE wind shut down completely at one point and never made it over seven knots until a new north east breeze late this afternoon took the wind reading up to double figures, 10 knots.

Tomorrow’s forecast is for sun and SW-S winds at 12-16kts becoming SE-NE at 5-10kts during the afternoon.

Whale near the fleet - Audi Hamilton Island Race Week 2014 -  © Andrea Francolini - Audi  


Results

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  19:22:03

Series Results [IRC Div1] up to Race 1
Place Ties Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1   ALIVE 52566 Phillip Turner 1.0 1.0
2   WILD OATS XI AUS10001 Mark Richards 2.0 2.0
3   TEAM BEAU GESTE IVB1997 Karl Kwok 3.0 3.0

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


IRC Div 2

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  19:37:09

Series Results [IRC Div2] up to Race 1
Place Ties Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1   SECRET MENS BUSINESS USA403 Geoff Boettcher 1.0 1.0
2   JAZZ PLAYER-TPF S390 Andrew Lawrence 2.0 2.0
3   FORTY 8001 Stephen Barlow 3.0 3.0
4   EAGLE ROCK 7744 Ross Wilson 4.0 4.0
5   ELENA NOVA 65007 Craig Neil 5.0 5.0
6   AFTER MIDNIGHT 8778 Mark & Greg Tobin 6.0 6.0
7   CHUTZPAH R33 Currie Taylor 7.0 7.0
8   DEKADENCE RQ432 Stephen Kerin 8.0 8.0
9   EUREKA 11 6037 Chris Stockdale 9.0 9.0

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


IRC Div 3

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  19:22:47

Series Results [IRC Div3] up to Race 1
Place Ties Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1   LOCAL HERO 1236 Matt Owen 1.0 1.0
2   XPRESS 7013 Mike/Andrew West/Parkes 2.0 2.0
3   SCHOUTEN PASSAGE N349 Rob Howard 3.0 3.0
4   L'ALTRA DONNA 6935 Andy Kearnan 4.0 4.0
5   NOT A DIAMOND RQ2404 David Redfern 5.0 5.0
6   LEE-WAY 135 Tony Ross 6.0 6.0
7   XS MOMENT 11744 Fran + Ray Hudson 7.0 7.0
8   AUDERE 4545 Michael Pritchard 10.0 10.0C
8   SURPRISE RQ250 Kenneth French 10.0 10.0C

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


Performance Racing

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  18:58:38

Series Results [EHC] up to Race 1
Place Ties Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1   PLANIT AUS686 Anthony Passmore 1.0 1.0
2   LEEWARD 6833 John Quinn 2.0 2.0
3   PETER LEHMANN BREAKT 6834 Ben McGrath 3.0 3.0
4   WHALE WATCHING SYDNE 202 Ian Ford 4.0 4.0
5   VENTO 00400 Walter Lewin 5.0 5.0
6   SPIRIT OF MATESHIP NOR2 Peter Jones 6.0 6.0
7   THE MATRIX RQ101 Jane Virtue 7.0 7.0
8   SPIRIT OF THE MAID MH888 Bruce Absolon 8.0 8.0
9   DEFIANT 7045 P Billingham P Mcgee 11.0 11.0F
9   HAMILTON MENTOR L1 Roen Quinn 11.0 11.0F

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


Cruising Div 1

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  19:37:37

Series Results [EHC Div1] up to Race 1
Place Ties Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1   VITESSE 1021 Ian Thomson 1.0 1.0
2   THAT BOAT 6782 Darryle Dransfield 2.0 2.0
3   FOUR BELLS 6408 David Bell 3.0 3.0
4   TARDIS 6585 Stephen Richardson 4.0 4.0
5   ARGO BLUE C1 George Snow 5.0 5.0
6   COOPERS BOW30 Craig Watson 6.0 6.0
7   SMOOTH OPERATOR SB509 Russell Durham 7.0 7.0
8   THREE C'S B45 Charles Cupit 8.0 8.0
9   HOLY COW! 6797 John & Kim Clinton 9.0 9.0
10   ANTIPODES OF SYDNEY 500 Greg Newton 10.0 10.0
11   SIR THOMAS SOPWITH 6892 Heath Walters 11.0 11.0
12   TAKANI 6981 James Whittle 12.0 12.0
13   TONIC 6842 Robert Pizzie 13.0 13.0
14   BIDDY HU 11 R187 Paul Lindemann 14.0 14.0
15   BUNDABERG G16 John Kint 15.0 15.0
16   SILVER MINX 331 Geoff & Vicki Player 16.0 16.0
17   MISS MINX 0505 Chris & Lauren Thorpe 17.0 17.0
18   CHAMPAGNE SM45 Chris Barlow 18.0 18.0
19   ANTIPODES AUSTRALIS CY200 John Culshaw 19.0 19.0
20   KIND OF BLUE BOW23 Phillip Somerville 20.0 20.0
21   PHARLAP 8885 Alexander Spencer 21.0 21.0
22   VELOCE 1027 Dean Corbett 22.0 22.0
23   INFINITY AUS52 Edward Fader 23.0 23.0
24   HELSAL3 262 Rod Fisher 24.0 24.0
25   SPIRIT SIN230 Paul Blakeley 25.0 25.0
26   CONDOR KB80 David Molloy 26.0 26.0
27   WHITEBIRDS 788 Paul / Robert White / Bird 27.0 27.0
28   MAXI RAGAMUFFIN 7007 Keith Batt 28.0 28.0
29   VANILLA BOW17 David Perkins 34.0 34.0C
29   SAILING ADVENTURES BOW06 Brian Pozzey 34.0 34.0C
29   MISS DEVEREUX BOW04 Chris Butchers 34.0 34.0C
29   CEO1 BOW04 Ray Sweeney 34.0 34.0C
29   SECOND NATURE BOW24 Paul Mentiplay 34.0 34.0C

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


Cruising Div 2

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  19:38:54

Series Results [EHC Div2] up to Race 1
Place Ties Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1   THE POACHER MK6 John Foster 1.0 1.0
2   MOONSHINE 2118 Allan McClintock 2.0 2.0
3   BOADICCA 7717 Jason Antill 3.0 3.0
4   ROGUE 826 Peter Hrones 4.0 4.0
5   L\'ESPRIT 7041 Peter Byford 5.0 5.0
6   KITE RUNNER 11000 Phil Jobe 6.0 6.0
7   ENCORE 00100 Tim Lewis Jim Milledge 7.0 7.0
8   RUN RUN RUN SM2800 James Heywood 8.0 8.0
9   DRAKES PRAYER RQ6165 Rod Johannessen 9.0 9.0
10   FLYINGFISH LET LOOSE M604 Jonathan Threlfall 10.0 10.0
11   ZOE 98 Wayne Millar 11.0 11.0
12   AVVENTURA 7044 Peter Mumford 12.0 12.0
13   VIRAGO II 6813 Dave Rooke 13.0 13.0
14   SOLUTIONS 3242 Stephen Dadour 14.0 14.0
15   ONE O NINE 1109 Robert Salteri 15.0 15.0
16   SAILTIME SWIFT 447 Graham Raspass Anthony Bishop 16.0 16.0
17   SHAZAM PD447 Doug Ryan 17.0 17.0
18   MAKO WS40 Cameron Wiklund 18.0 18.0
19   CARPE DIEM SM1750 Paul Commins 19.0 19.0
20   PILGRIM E226 Paul Ley 20.0 20.0
21   SALACIA RQ1600 Stephen Everett 21.0 21.0
22   PRIME EXAMPLE 214 Leigh Dorrington 22.0 22.0
23   ERESSEA 6590 John Bankart 24.0 24.0C

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


Cruising Div 3

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  19:57:35

Series Results [EHC Div3] up to Race 1
Place Ties Sail Num Boat Name Skipper Sers Score Race 1
1   448 FLY 'N HIGH Gary Bruce 1.0 1.0
2   8047 PEGGY Benjamin Meakin 2.0 2.0
3   934 WIZARD OF THE WIND Michael Waldie 3.0 3.0
4   RQ1982 OSCARS RIDE Peter Driml 4.0 4.0
5   1566 ELYSIUM Dean Hansen 5.0 5.0
6   RQ410 SYNERGY Ron James 6.0 6.0
7   MB643 BAD HABITS Barry Thompson 7.0 7.0
8   662 OASIS Merv Stephensen 8.0 8.0
9   6990 GREAT WHITE Bob Penty 9.0 9.0
10   6702 JOIE DE VIE Rob Aldis 10.0 10.0
11   C192 NORTHERN MOMENT Vic Stevens 11.0 11.0
12   6632 PSYCHO 11 Philip Bates 12.0 12.0
13   BOW18 ESCAPADE Mike Schmidt 13.0 13.0
14   3900 SATISFACTION James Hogan 14.0 14.0
15   5050 MANDALA Gerard Webb 15.0 15.0
16   T92 VAN DEMON Steve Woodfine 16.0 16.0
17   6421 POHONO Andrew Williams 17.0 17.0
18   276 STARKERS Alan Stark 18.0 18.0
19   PH385 VALHALLA Peter Cox 19.0 19.0
20   19 JO Mark Bucknall 20.0 20.0
21   B48 KARM Ray Nankervis 21.0 21.0
22   BOW07 KAOS Duncan Blake 22.0 22.0
23   6294 INEZ Ian Ritchie 23.0 23.0
24   BOW02 KARMA David Angus 27.0 27.0C
24   BOW20 WILDFLOWER2 Dan Clougherty 27.0 27.0C
24   M BANSHEE Rob & Kerry Kasmarik 27.0 27.0F

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


Non Spinnaker Div 1

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  18:43:01

Series Results [EHC Div1] up to Race 1
Place Ties Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1   RHYTHM BOW05 Mikhail Beloborodov 1.0 1.0
2   STILL DANGEROUS 7022 Ivor Burgess 2.0 2.0
3   GEOMATIC ALLEGRO 6723 Adrian Lewis 3.0 3.0
4   PRIORITIES BOW12 Tim Butler 4.0 4.0
5   MIM 450 Mike Walter 5.0 5.0
6   JEMSON SM301 Andrew Molnar 6.0 6.0
7   NAMADGI C444 Michael Martin 7.0 7.0
8   CURLEW ESCAPE RQ67 Scott Turner 8.0 8.0
9   YANTARA SM107 Mike Sheppard 9.0 9.0
10   SMART CHOICE H50 Smart Christine 10.0 10.0
11   HURRICA V 1924 Steve Gunns 16.0 16.0F
11   SASSAFRAS GBR96767 Andrew Senn 16.0 16.0C
11   SOUTHERN SWELL B1 Geoff Adams 16.0 16.0C
11   CONDESA BOW19 Mark Gaskell 16.0 16.0F
11   MISTA GYBE W888 Linda Gorry 16.0 16.0C

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


Non Spinnaker Div 2

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  18:43:59

Series Results [EHC Div2] up to Race 1
Place Ties Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1   UNTAMED 8 John Parkes 1.0 1.0
2   SUPERTRAMP 6678 Sue & Alan Pick 2.0 2.0
3   CZECH MATE 6361 Phil Dressler 3.0 3.0
4   RENATA BOW16 Lachlan Jackson 4.0 4.0
5   IDLE TIME   Mal Dennis 5.0 5.0
6   PLAYLIST BOW03 Matt Powell 6.0 6.0
7   CHAMPAGNE 326 Allen Richards 7.0 7.0
8   REVE BOW11 Keith Cooper 8.0 8.0
9   BULA! BOW14 Fabian Baez 9.0 9.0
10   CHAMPS ELYSEES 4151 Ray Fraser 10.0 10.0
11   KRYSTAL B178 Mark Strobel 11.0 11.0
12   SANUK 11 547 Harvey Michael 12.0 12.0
13   KEITA BOW21 David Barnes 13.0 13.0
14   RUBY CHARLOTTE A65 Jonathan Hickling 15.0 15.0F

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


MacConaghy 38

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  18:44:51

Series Results [OD] up to Race 1
Place Ties Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1   DARK STAR AUS38002 John Bacon 1.0 1.0
2   GINGER 38011 Leslie Green 2.0 2.0
3   HOOLIGAN AUS521 Marcus Blackmore 3.0 3.0
4   LAZY DOG PUR38015 Sergio Sagramoso 4.0 4.0
5   ASSASSIN 9999N Robin Crawford 5.0 5.0
6   GHOST RIDER 403 Ross Hennessy 6.0 6.0
7   VINO HI101 Chris Hancock 8.0 8.0C

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


Melges 32

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  18:52:03

Series Results [OD] up to Race 1
Place Ties Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1   PANTHER AUS070 Stephen O'Rourke 1.0 1.0
2   GOODGEAR - MAC 2 AUS153 John McDougall 2.0 2.0
3   ROCK N\' ROLL AUS320 Kim Williams 3.0 3.0
4   ENVY SCOOTERS AUS138 Barry Cuneo 5.0 5.0C

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


Multihull Racing

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  18:47:12

Series Results [EHC] up to Race 1
Place Boat Name Sail Num Skipper Sers Score Race 1
1 WILPARINA 11 GR297 Robert Remilton 1.0 1.0
2 BULLETPROOF MK61 Scott Gralow 2.0 2.0
3 RICOCHET   Frank Hobson 3.0 3.0
4 J'OUVERT WH3801 Peter Berry 4.0 4.0
5 OUI OUI! M23 Stephen Barton 5.0 5.0
6 CHILLPILL G1550 Wayne Bloomer 6.0 6.0
7 CARBON CREDIT SA532 Peter Hawker 7.0 7.0

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)


Multihull Cruising

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

PROVISIONAL RESULTS

Updated:  17/08/2014  19:49:03

Series Results [EHC] up to Race 1
Place Boat Name Sail No Skipper Sers Score Race 1
1 FLUFFY MUFFY BOW38 Ian Torode 1.0 1.0
2 JOIE DE VIVRE BOW13 Ian Fraser 2.0 2.0
3 SEA TWIST 125018 G Nolan P Barrett 3.0 3.0
4 YELLOW FIN BOW08 Petr Kochnev 4.0 4.0
5 MIZ BEHAVIN 10174 William Dicker 5.0 5.0
6 ALEXIS BOW22 Ross Hunt 6.0 6.0
7 HEATWAVE BOW29 Steve McLay 7.0 7.0
8 STORM BAY 2C Jeff Gerard 8.0 8.0
9 CAP ROCAT CATANA Peter Dyer 9.0 9.0
10 LATERAL THINKING BOW26 Mike Anderson 14.0 14.0F
10 SEACLUSION BOW09 Craig Stanger 14.0 14.0F
10 HA HA BOW15 Colin Maslen 14.0 14.0C
10 LICKITY SPLIT TAKE 2 MOJO Drew Wooler 14.0 14.0C

(Ties: S=Score R=Race B= Bettered. Penalties: A=ARB B=BFD C=DNC D=DNE E=ESP F=DNF G=RDG I=DPI L=Late Entrant M=DGM N=ENP O=OCS P=Protest Q=DSQ R=RET S=DNS T=TLE U=UFP V=AVG W=DUT X=EXC Z=ZFP Y=SCP #=NoData [x.y]=Discarded)







Event website


by Lisa Ratcliff - OCC


  

Click on the FB Like link to post this story to your FB wall

http://www.sail-world.com/index.cfm?nid=125678

9:51 AM Sun 17 Aug 2014GMT


Click here for printer friendly version
Click here to send us feedback or comments about this story.


Related News Stories:

17 Aug 2014  MC38 Australian Championship 2014 - Dark Star in early lead
16 Aug 2014  2014 Audi Hamilton Island Race Week - Final countdown
14 Aug 2014  Spirit of Mateship gets set for Hamilton Island Race Week 2014
12 Aug 2014  2014 Audi Hamilton Island Race Week - High speed sailing on display
10 Aug 2014  2014 Audi Hamilton Island Race Week: Last minute accommodation options
04 Aug 2014  Audi Hamilton Island Race Week 2014 - A trophy for any crew to win
28 Jul 2014  Hamilton Island Audi Race Week 2014 - Accommodation options!
18 Jul 2014  Audi Hamilton Island Race - Karl Kwok aims for the top
14 Jul 2014  Wild Oats XI's nose job to be tested at Audi Hamilton Island Race Week
13 Jul 2014  Hamilton Island Audi Race Week 2014 - Accommodation options
MORE STORIES ...






News - USA and the World





































470 Men and Women Worlds - Game on for Olympic Qualification by 470 International Association Class,












A complete recap of the most successful Melges 20 World Championship by International Audi Melges 20 Class Association,




ISAF Santander - Upwards path for Austrian women's 470 crew + video by Luissa Smith, International 470 Class Association,














ISAF Sailing Worlds, Santander: Emerging Nations Program sailors shine
ISAF Sailing Worlds, Santander - Teasing winds play havoc on day 4
ISAF Sailing World Championships: Hot conditions in Santander on day 4
Santander ISAF Sailing World Championships joins Bart’s Bash
PWA Cold Hawaii World Cup - Grounded fishing boat creates problems
Marseille One Design - GC32 Armin Strom Sailing Team emerge victorious
Rolex Big Boat Series 2014 - Ready for another 50 years
2014 Rolex Big Boat Series - Farr 40 Day 4
2014 Rolex Swan Cup - Eleventh-hour victories
Extreme Sailing Series - Kiwis clinch Act win in Istanbul + Video
2014 Rolex Big Boat Series - Two long races today for the J70 fleet
2014 Rolex Big Boat Series - Impressive to sail out of the Golden Gate
Extreme Sailing Series - Istanbul delivers four days of great racing
ISAF Sailing Worlds Santander - Day 3 images by Sail-World.com
Extreme Sailing Series: Emirates Team NZ bounces back for series win
Santander 2014 ISAF Worlds - Light winds and current test six classes
ISAF Sailing World Championships - Solid Day 3 for US Sailing Team
ISAF Sailing World Championships - Day 3 images by Jesus Renedo
Marseille One Design 2014 - GC32 Armin Strom blitzes final day
Volvo Ocean Race 2014-15 - Una Etapa 0 complicada para todos
Santander 49ers: Olympic Gold Medallist says two into 90 does not go!! *Feature   
GBR aiming for first ever Nacra 17 Games berth at Santander Worlds   
Volvo Ocean Race: Man and sail overboard as Leg 0 serves up drama   
ISAF Sailing World Championships Santander 2014 – Images by Dan Ibsen   
Santander Worlds – already a spectator success   
ISAF Sailing World Championships Santander 2014 - Day 3 morning report   
Volvo Ocean Race 2014-15 - Tales from the extreme   
Volvo Ocean Race: Latest starter wins opening race   
2014 J/70 World Championship - Healy, Abdullah, Becker and Borges win   
2014 Rolex Big Boat Series - Full-blown, once again   
ISAF Worlds - Americans jump up Laser and Laser Radial leaderboard   
2014 Rolex Big Boat Series - Farr 40 Day 3   
ISAF Sailing World Championships - Day 2 images from Sail-World.com   
America's Cup: Luna Rossa sailing with two foiling AC45's + Video   
Extreme Sailing: Emirates Team NZ retain second overall   
ISAF Sailing Worlds, Santander - Rio Olympic Laser spots snapped up   
Rolex Swan Cup - All set for final showdown   
Upper Midwest sailors need help to take it to the next level   
ISAF Sailing World Championships - RS:X action begins in Santander   
ISAF Sailing Worlds, Santander - Americans rise in Laser and Radial   


For this week's complete news stories select    Last 7 Days
   Search All News
For last month's complete news stories select    Last 30 Days
   Archive News







Sail-World.com  


















Switch Default Region to:

Social Media

Asia

Australia

Canada

Europe

New Zealand

United Kingdom


http://www.sail-world.com/event_images/image/Twitter_logo_small.png http://www.sail-world.com/event_images/image/FaceBook-icon.png  http://www.sail-world.com/event_images/image/RSS-Icon.png

United States

Cruising Northern

Cruising Southern

MarineBusiness World

PowerBoat World

FishingBoating World

 

Contact

Commercial

News

Search

Contact Us

Advertisers Information

Submit news/events

Search Stories/Text

Feedback

Advertisers Directory

Newsletter Archive

Photo Gallery

 

Banner Advertising Details

Newsletter Subscribe

Video Gallery

Policies

 

 

 

Privacy Policy

 

 


Cookie Policy

 

 



This site and its contents are © Copyright TetraMedia and/or the original author, photographer etc. All Rights Reserved.  Photographs are copyright by law.  If you wish to use or buy a photograph contact the photographer directly.
XLXL NEW US
LocalAds   DE  ES  FR  IT