sail-world.com
 
 
News Home Cruising Photo Gallery Video Gallery
Sail-World.com : Audi Hamilton Island Race Week 2013 Day One - Full Results
Audi Hamilton Island Race Week 2013 Day One - Full Results


'Hamilton Island Race Week'    Andrea Francolini

Audi Hamilton Island Race Week 2013 Day One

Full Results for IRC Racing, IRC Passage Div 1, IRC Passage Div 2, Performance Racing Div 1, Performance Racing Div 2, Cruising Div 1, Cruising Div 2, Cruising Div 3, Non Spinnaker Div 1, Non Spinnaker Div 2, First Fleet, McConaghy MC38 and Multi-Hulls.

IRC Racing
Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  18:18:58

Medal Race [double points]

IRC results Start : 13:35

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

HOOLIGAN

AUS521

Marcus Blackmore

RPAYC

02:34:39

1.379

03:33:16

1.0

16:09:39

Tp52

2

SHOGUN V

AUS280

Rob Hanna

RGYC

02:36:51

1.382

03:36:46

2.0

16:11:51

Tp52

3

WILD OATS X

AUS7001

Ernesto Bertarelli

HIYC/RPAYC

02:18:25

1.598

03:41:11

3.0

15:53:25

Reichel/Pugh 66

4

CELESTIAL

421

Sam Haynes

CYCA

02:56:00

1.264

03:42:28

4.0

16:31:00

Rogers 46

5

VICTOIRE

AUS5299

Darryl Hodgkinson

CYCA

02:48:19

1.352

03:47:34

5.0

16:23:19

Cookson 50

6

WILD THING

AUS10

Grant Wharington

MHYC

02:12:12

1.809

03:59:09

6.0

15:47:12

100supermaxi

7

WILD OATS XI

10001

Mark Richards

HIYC

02:06:59

1.987

04:12:19

7.0

15:41:59

Reichel/Pugh 30 Mtr

 
IRC Passage Div 1

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  18:25:42

Medal Race [double points]

IRC Div1 results Start : 13:25

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

STORAGE KING WALLOP

M242

Peter Hewson

RMYC/LMYC

01:17:13

1.127

01:27:01

1.0

14:42:13

Sydney 41

2

CARABELLA V

SYD25

Matthew McCann

RSYS

01:15:23

1.196

01:30:10

2.0

14:40:23

X Yacht Xp 50

3

H/H EQUINOX II

10101

Anthony Dunn

CYCA

01:15:15

1.219

01:31:44

3.0

14:40:15

Rp42

4

EAGLE ROCK

7744

Ross Wilson

CYCA/SYC/SSCBC

01:23:00

1.110

01:32:08

4.0

14:48:00

Beneteau First 47.7

5

BALANCE

7771

Paul Clitheroe

CYCA

01:21:33

1.131

01:32:14

5.0

14:46:33

Beneteau 45

6

KERUMBA

RQ5050

Tam Faragher

RQYS

01:17:09

1.260

01:37:12

6.0

14:42:09

Ker 50 C/R

7

TOY BOX 2

MH4

Ian Box

MHYC

01:25:36

1.144

01:37:56

7.0

14:50:36

Xp44

8

SHAZAM

PD447

Doug Ryan

PDYC

01:31:54

1.102

01:41:16

8.0

14:56:54

Beneteau 44.7

9

CADIBARRA 8

R420

Paul Roberts

RYCV

01:25:41

1.199

01:42:44

9.0

14:50:41

Jones 42

10

BELLE

B2700

David Currie

RBYC

01:24:37

1.280

01:48:19

10.0

14:49:37

Iy60

 
IRC Passage Div 2

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  21:07:36

Medal Race [double points]

IRC Div2 results Start : 13:30

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

L'ALTRA DONNA

6935

Andy Kearnan

CYCA

01:20:56

1.059

01:25:42

1.0

14:50:56

Summit 35

2

LOCAL HERO

1236

Matt Owen

CYC/MYC

01:22:52

1.049

01:26:56

2.0

14:52:52

Bh 36

3

NOT A DIAMOND

RQ2404

David Redfern

RQYS

01:23:02

1.080

01:29:41

3.0

14:53:02

Beneteau First 40

4

OUTLAW

040

Alan & Tom Quick

CYCA

01:23:33

1.084

01:30:34

4.0

14:53:33

Beneteau First 40

5

XPRESS

7013

Mike West

BSC

01:23:58

1.080

01:30:41

5.0

14:53:58

X Yatchs 38

6

SHEPHERD CENTRE

11407

Hugh Torode

RSYS

01:28:50

1.058

01:33:59

6.0

14:58:50

Beneteau 40.7

7

NAUTICAL CIRCLE

A169

Ian Prentice

CYCA

01:31:23

1.099

01:40:26

7.0

15:01:23

Archambault 40

DNF

FLYING CLOUD

6808

Howard Piggott

CYCA

 

1.084

 

9.0

 

Beneteau F40

 
Performance Racing Div 1

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  18:42:27

Medal Race [double points]

EHC Div1 results Start : 13:25

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

HUNTRESS

888

Philip Grove

RSYS

01:18:58

1.090

01:26:04

1.0

14:43:58

Sydney 39 Cr

2

RAGTIME

RQ130

Chris Morgan

RQYS

01:21:23

1.099

01:29:26

2.0

14:46:23

J 130

3

WHALE WATCHING SYDNE

NZL8425

Ian Ford

CYCA

01:10:35

1.300

01:31:46

3.0

14:35:35

Elliot 52

4

MAC 2

AUS153

John McDougall

GSC

01:20:52

1.150

01:33:00

4.0

14:45:52

Melges 32

5

EUPHORIA

7133

Anthony Coleman

RSYS

01:23:20

1.120

01:33:20

5.0

14:48:20

J133

6

ICHI BAN

00400

Matt Allen Walter Lewin

WSC&CYCA

01:16:09

1.230

01:33:40

6.0

14:41:09

Farr 400

7

SECOND TIME AROUND

5491

John McConaghy

RPAYC

01:21:50

1.150

01:34:06

7.0

14:46:50

Mcconaghy 47

8

ULTREYA

11001

Rod Pearse

RSYS

01:31:23

1.080

01:38:42

8.0

14:56:23

Dehler 41

9

PETER LEHMANN BREAKT

6834

Ben McGrath

CYCA

01:32:56

1.065

01:38:58

9.0

14:57:56

Beneteau F40

10

LEEWARD

6833

John Quinn

CYCA

01:34:59

1.065

01:41:09

10.0

14:59:59

Beneteau First 40

11

SPIRIT OF THE MAID

MH888

Bruce Absolon

SYC&CYCHI

01:22:00

1.250

01:42:30

11.0

14:47:00

Volvo Ocean 60

 
Performance Racing Div 2

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  17:04:29

Medal Race [double points]

EHC Div2 results Start : 13:30

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

RUM 2 PARADISE

E57

Sarah & Piers Findlay

PDYC

01:37:25

0.930

01:30:36

1.0

15:07:25

Elliot 7

2

SYNCHRONICITY

M42

Kingsley Fletcher

MBYC

01:29:28

1.030

01:32:09

2.0

14:59:28

Simonis Voogd 42

3

PLANIT

AUS686

Anthony Passmore

BBYC

01:30:34

1.020

01:32:23

3.0

15:00:34

Melges 24

4

DUSTY MUZZLE

4457

Ron Knott

TYC

01:33:07

1.010

01:34:03

4.0

15:03:07

Farr 11.6 Modified

5

HITCHHIKER

R303

Peter Briggs

RPYC

01:33:08

1.030

01:35:56

5.0

15:03:08

Frers

6

BACARDI

SM377

Martin Power

SYC

01:37:18

1.000

01:37:18

6.0

15:07:18

Petersen 44

7

JUMP

AUS3380

Greg Hyde

CYCHI

01:40:48

0.970

01:37:47

7.0

15:10:48

Sb20

8

ROPABULL

9111

Mike Roper

RMYC/BB

01:38:14

0.999

01:38:08

8.0

15:08:14

Beneteau 42

9

HAMILTON MENTOR

L1

Roen Quinn

PLYC

01:39:26

1.000

01:39:26

9.0

15:09:26

Sydney 32

10

LLOYDS TOO IMPETUOUS

3663

Rudy Weber

CYC

01:38:58

1.020

01:40:57

10.0

15:08:58

Holland

DNC

INCH BY WINCH

393

William Grice

RSYS

 

1.030

 

13.0

 

Peterson 44

DNC

KIONI

6146

Nick Athineos

CYCA

 

1.060

 

13.0

 

Beneteau First 477

 
Cruising Div 1

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  17:38:44

Medal Race [double points]

EHC Div1 results Start : 13:05

Place

Boat Name

Sail Num

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Skipper

Score

Fin Tim

1

LIMITLESS

6995

CYCA

01:35:52

0.970

01:32:59

Bill Hili

1.0

14:40:52

2

ABRACADABRA

5612

RSYS

01:28:31

1.080

01:35:36

James Murchison

2.0

14:33:31

3

CONDOR

KB80

WSC

01:23:35

1.150

01:36:07

David Molloy

3.0

14:28:35

4

BROADSWORD

Q40

TCYC

01:38:38

1.060

01:44:33

Adrian Castle

4.0

14:43:38

5

WHITEBIRDS

788

RQYS

01:29:54

1.170

01:45:11

Paul White

5.0

14:34:54

6

SOLUTIONS

3242

RMYC

01:41:15

1.042

01:45:30

Stephen Dadour

6.0

14:46:15

7

INFINITY

AUS52

RYCT

01:39:15

1.070

01:46:12

Richard Fader

7.0

14:44:15

8

VELOCE

1027

MYC

01:45:18

1.010

01:46:21

Dean Corbett

8.0

14:50:18

9

SALACIA

RQ1600

RQYS

01:37:30

1.100

01:47:15

Stephen Everett

9.0

14:42:30

10

MISTA GYBE

W888

WSC

01:47:08

1.010

01:48:12

Peter Carr

10.0

14:52:08

11

EUREKA 11

6037

APYC

01:30:11

1.200

01:48:13

Chris Stockdale

11.0

14:35:11

12

ENCORE

00100

SYC

01:49:23

1.020

01:51:34

Tim Lewis Jim Milledge

12.0

14:54:23

13

CIRCE

SM91

SYC

01:48:44

1.030

01:52:00

Ross Johnston

13.0

14:53:44

14

KATE

R53

RYCV

01:51:21

1.040

01:55:48

John Raff

14.0

14:56:21

15

HAMMER OF QUEENSLAND

7

WSC

01:39:08

1.170

01:55:59

Gerry McGann

15.0

14:44:08

16

VIRAGO II

6813

RPAYC

01:52:53

1.042

01:57:38

David Rooke

16.0

14:57:53

17

ONE O NINE

1109

RSYS

01:50:43

1.065

01:57:55

Robert Salteri

17.0

14:55:43

18

JOIE DE VIE

6702

RPAYC

01:48:22

1.103

01:59:32

Peter Byford

18.0

14:53:22

19

SIR THOMAS SOPWITH

6892

RPAYC

02:03:31

1.020

02:05:59

David Edwards

19.0

15:08:31

20

PROTEUS

USA52855

RYC

02:02:20

1.035

02:06:37

Timothy Macintosh

20.0

15:07:20

21

MISTRAAL

6515

RYCT

01:50:09

1.320

02:25:24

Brett Cooper

21.0

14:55:09

 
Cruising Div 2

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  17:02:33

Medal Race [double points]

EHC Div2 results Start : 13:00

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

NEXT LIGHT

35000

Chris Ryan

RPAYC

01:38:59

0.963

01:35:19

1.0

14:38:59

2

SOUTHERN MAGIC

633

Mark Tobin

JBCYC

01:39:48

0.965

01:36:18

2.0

14:39:48

3

AVANTI

BOW08

Philip Cormie

RBYC

01:37:04

1.020

01:39:00

3.0

14:37:04

4

PLANET PEUGEOT

9197T

Mike Hulbert

MJBT7

01:43:18

0.960

01:39:10

4.0

14:43:18

5

GEOMATIC

M495

Adrian Lewis

MYC

01:41:35

0.984

01:39:58

5.0

14:41:35

6

JEMSON

SM301

Andrew Molnar

SYC

01:47:03

0.940

01:40:38

6.0

14:47:03

7

THE HEALER

RQ367

Mark Hipgrave

RQYS

01:44:20

0.968

01:41:00

7.0

14:44:20

8

SAILING ADVENTURES

BOW05

Brian Pozzey

RQYS

01:55:09

0.924

01:46:24

8.0

14:55:09

9

CAMPEADOR

5758

Nathan Maliz

RSYS

01:48:16

0.985

01:46:39

9.0

14:48:16

10

TRUE LOVE

999

Roger Down

WSC

01:45:51

1.010

01:46:54

10.0

14:45:51

11

MOHAWK

5978

Tony Byrnes

JBCYC

01:46:10

1.007

01:46:55

11.0

14:46:10

12

SUNSHINE SAILING AUS

6590

John Bankart

MOOLOOLABAYC

01:49:09

0.985

01:47:31

12.0

14:49:09

13

CEILIDH

237

Peter Williams

RSYS

01:53:21

0.960

01:48:49

13.0

14:53:21

14

THAT BOAT

6782

Darryle Dransfield

RMYCBB

01:55:34

0.948

01:49:33

14.0

14:55:34

15

THE POACHER

MK6

John Foster

MYC

01:50:26

0.995

01:49:53

15.0

14:50:26

16

HOLY COW!

6797

John & Kim Clinton

CYCA

01:55:06

0.969

01:51:32

16.0

14:55:06

17

RHYTHM & BLUES

BOW03

Brenton Pegler

CYCSA

02:00:55

0.924

01:51:44

17.0

15:00:55

18

VANILLA

BOW19

David Perkins

SASC

01:56:08

0.968

01:52:25

18.0

14:56:08

19

SINEWAVE

5436

Greg Mason Barb Maunsell

CYCA

01:54:10

0.995

01:53:36

19.0

14:54:10

20

KITE RUNNER

11000

Dave Simpson

MHYC

01:58:42

0.958

01:53:43

20.0

14:58:42

21

CEO1

BOW04

Ray Sweeney

RQYS

02:03:33

0.924

01:54:10

21.0

15:03:33

22

MALAGUENA

648

Roger Prout

MBYC

02:05:33

0.912

01:54:30

22.0

15:05:33

23

LUNACY

SB445

Matt Shepherd

SBYC

02:00:31

0.955

01:55:06

23.0

15:00:31

24

TEAM SUNSAIL

CHART161

Mark Thompson

TBA

02:05:45

0.924

01:56:12

24.0

15:05:45

25

MISS DEVEREAUX

BOW07

Doug Reed

LMYC

02:05:56

0.924

01:56:22

25.0

15:05:56

26

TILT

H400

Peter Cretan

RYCT

02:01:20

0.965

01:57:05

26.0

15:01:20

27

COOPERS

BOW15

Craig Watson

SYC

02:02:35

0.960

01:57:41

27.0

15:02:35

28

NORTHERN MOMENT

C192

Vic Stevens

CCYC

02:05:38

0.940

01:58:06

28.0

15:05:38

29

ENTOURAGE

5176

Lyle Borlase

DSS

02:07:59

0.950

02:01:35

29.0

15:07:59

30

ISLAND LADY

V42

Andrew Pusey

SYC

02:06:04

0.965

02:01:39

30.0

15:06:04

31

TONIC

6842

Robert Pizzie

MHYC

02:01:53

1.010

02:03:06

31.0

15:01:53

32

ALLUSIVE

TYC407

John Joyce

TYC

02:00:57

1.030

02:04:35

32.0

15:00:57

33

SUMMER'S LEASE

B500

Glenn Fitzgerald

MYC

02:12:02

0.960

02:06:45

33.0

15:12:02

34

SECOND NATURE

BOW09

Paul Mentiplay

SYC

02:11:09

1.020

02:13:46

34.0

15:11:09

DNC

KICKATINALONG

1317

Graeme Poole

MYC

 

0.985

 

36.0

 

 
Cruising Div 3

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  17:03:04

Medal Race [double points]

EHC Div3 results Start : 13:00

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

LOOKOUT

J12

Paul Giles

SYC

01:54:43

0.895

01:42:40

1.0

14:54:43

2

NESSIE

212

William McMillan

CRYC

02:10:48

0.840

01:49:52

2.0

15:10:48

3

MOONSHINE

2118

Allan McClintock

MBBC

01:57:48

0.950

01:51:55

3.0

14:57:48

4

PINNACLE

BOW11

Anni Browning

BSC

02:11:20

0.853

01:52:02

4.0

15:11:20

5

QUATTRO

F8

Jason Daisley

CYCA

02:08:25

0.900

01:55:34

5.0

15:08:25

6

JASAMBRI 2

BOW12

Jason Jordan

BSC

02:15:42

0.852

01:55:37

6.0

15:15:42

7

STARKERS

276

Alan Stark

TCYC

02:24:22

0.810

01:56:56

7.0

15:24:22

8

ESCAPADE

C200

Mike Schmidt

CCYC

02:19:01

0.852

01:58:26

8.0

15:19:01

9

WINDSONG OF M'TON

M5

Jim Watson

MYC

02:05:36

0.945

01:58:42

9.0

15:05:36

10

AZURE

BOW14

Judith Bujack

CYC

02:14:39

0.885

01:59:10

10.0

15:14:39

11

KARMA

BOW02

David Angus

MYC

02:12:11

0.910

02:00:17

11.0

15:12:11

12

TOPAZ

BOW13

David Hamilton

GSC

02:16:45

0.888

02:01:26

12.0

15:16:45

13

WIZARD OF THE WIND

934

Michael Waldie

RQYS

02:15:29

0.900

02:01:56

13.0

15:15:29

14

CHIRPING BIRD

BOW20

Rod Smallman

SBSC

02:19:24

0.876

02:02:07

14.0

15:19:24

15

KAOS

BOW01

Rob Beavis

AMYC

02:14:45

0.910

02:02:37

15.0

15:14:45

DNC

PLUNDER

191

John Spalvins

HIYC

 

0.800

 

19.0

 

DNC

MISTY BLUE

6545

Claire Booth

RMYC

 

0.900

 

19.0

 

DNC

BANSHEE

M

Rob & Kerry Kasmarik

CHYC

 

0.500

 

19.0

 

 
Non Spinnaker Div 1

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  17:03:37

Medal Race [double points]

EHC Div1 results Start : 12:55

Place

Boat Name

Sail Num

Elapsd

AHC

Cor'd T

Skipper

From

Score

Fin Tim

1

GUILTY PLEASURES IV

6068

01:35:20

0.980

01:33:26

Lindy Robertson

TCYC

1.0

14:30:20

2

ULUWATU

SM6662

01:54:44

0.890

01:42:07

P Geary M Billings

SYC

2.0

14:49:44

3

NAMADGI

C444

01:53:46

0.930

01:45:48

Chris Morley

CORC

3.0

14:48:46

4

SMART CHOICE

H50

02:18:18

0.850

01:57:33

Rodney Smart

RYCT

4.0

15:13:18

DNC

CURLEW ESCAPE

RQ67

 

0.820

 

Scott Turner

RQYS

8.0

 

DNC

PRIORITIES

868806

 

0.840

 

Mark Walkley

N/A

8.0

 

DNC

CONGO

BOW10

 

0.800

 

Matt Powell

TBA

8.0

 

 
Non Spinnaker Div 2

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  17:04:02

Medal Race [double points]

EHC Div2 results Start : 12:55

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

KRYSTAL

B178

Mark Strobel

RBYC

02:41:51

0.520

01:24:10

1.0

15:36:51

2

CHRISTINA JAY

712

Stuart Pascoe

SCYC

02:07:59

0.670

01:25:45

2.0

15:02:59

3

CHICANE

BOW17

Murray Gordon

SYC

02:22:55

0.690

01:38:37

3.0

15:17:55

4

BRILLIANT II

241

Julian Smallwood

WSC

02:22:43

0.701

01:40:03

4.0

15:17:43

5

STAR FERRY

68

John Brand

BSC

02:08:19

0.803

01:43:02

5.0

15:03:19

6

VALHALLA

PH385

Peter Cox

CSC

02:09:54

0.803

01:44:19

6.0

15:04:54

7

SAPPHIRE OF LONDON

G507

Grant Stquentin

RGYC

02:19:52

0.750

01:44:54

7.0

15:14:52

8

ADRENALIN

1999

Andrew Just

WSC

02:09:33

0.830

01:47:32

8.0

15:04:33

9

SUPERTRAMP

6678

Sue & Alan Pick

RPAYC

02:06:43

0.850

01:47:42

9.0

15:01:43

10

NIRVANA 1

B37

Nigel Hill

RYCT

02:31:46

0.795

02:00:39

10.0

15:26:46

11

RENATA

BOW16

Dayle Short

WMYC

02:46:45

0.740

02:03:24

11.0

15:41:45

12

IDLE TIME

588

Mal Dennis

WSC

02:35:54

0.820

02:07:50

12.0

15:30:54

DNC

JOSIDA

387

David Pope

RYCT

 

0.410

 

16.0

 

DNC

MARAUDER

BOW33

Mark Annandale

CCYS

 

0.410

 

16.0

 

DNF

RUBY CHARLOTTE

A65

Jonathan Hickling

HICYC

 

0.400

 

16.0

 


First Fleet
Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  17:51:34

Medal Race [double points]

EHC Div2 results Start : 13:30

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

DUSTY MUZZLE

4457

Ron Knott

TYC

01:33:07

1.010

01:34:03

1.0

15:03:07

Farr 11.6 Modified

2

HITCHHIKER

R303

Peter Briggs

RPYC

01:33:08

1.030

01:35:56

2.0

15:03:08

Frers

3

LLOYDS TOO IMPETUOUS

3663

Rudy Weber

CYC

01:38:58

1.020

01:40:57

3.0

15:08:58

Holland

DNC

INCH BY WINCH

393

William Grice

RSYS

 

1.030

 

5.0

 

Peterson 44

 
McConaghy MC38

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  18:43:41

Medal Race [double points]

OD results Start : 13:25

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

Fin Tim

1

CONE OF SILENCE

38001

Jonathan Morris

RPAYC

01:09:55

14:34:55

1

MENACE

NZL38014

Howard Spencer

RAYC

01:09:55

14:34:55

3

GINGER

38011

Leslie Green

CYCA

01:13:48

14:38:48

4

GHOST RIDER

403

Ross Hennessy

RPAYC

01:16:08

14:41:08

5

VINO

HI101

Chris Hancock

MHYC

01:17:30

14:42:30

 
Multi-Hulls

Race 1   (18/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  18/08/2013  19:00:36

Medal Race [double points]

EHC results Start : 12:55

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

CLEAR HORIZONS

BOW18

Clare & Wayne Kirby

SYC

04:10:40

0.600

02:30:24

1.0

17:05:40

Lagoon 450

2

BOX OFFICE

AUS100

Matthew Johns

RQYS

02:25:58

1.031

02:30:30

2.0

15:20:58

Box 8.5 Od

3

LICKITY SPLIT TAKE 2

MOJO

Drew Wooler

CCYC

02:59:52

0.860

02:34:41

3.0

15:54:52

Pescott/Wooler

4

HEATWAVE

NONE

Steve McLay

QCYC

04:31:22

0.580

02:37:24

4.0

17:26:22

Leopard 42

DNF

SALACIA

3823

Ian Johnson

TCYC

 

1.000

 

6.0

 

Lightwave


Hamilton Island Race Week


by Sail-World.com

  

Click on the FB Like link to post this story to your FB wall

http://www.sail-world.com/index.cfm?nid=113354

8:49 PM Sun 18 Aug 2013GMT


Click here for printer friendly version
Click here to send us feedback or comments about this story.

Click for further information on
2013 Audi Hamilton Island Race Week 2013

Related News Stories:

19 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week Day 2 Dawn and a Bundy kind of day
19 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Landmark occasion in the Whitsundays
18 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - A gentle opening + Video
18 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - the first cartoon for 2013
18 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week Weather Forecast
18 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week Day One - A great day ahead
17 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week- Final countdown to 30th anniversary
17 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - 30th edition on the horizon
14 Aug 2013  2013 Audi Hamilton Island Race Week - Wild Oats XI to be tested
14 Aug 2013  Stripey - missing you at Airlie Beach and will too at Hammo
MORE STORIES ...






News - USA and the World

































America's Cup: Challenger calls Competitor Meeting ahead of deadline *Feature by Richard Gladwell Sail-World.com/nz,


































ABYC Fourth of July Regatta - Snipes join the action
Volvo Cork Week - Three bullets for ballistic catapult
Nacra 17 Europeans - Besson and Riou lead the overall standings
Formula 16 World Championship - Aussies claim title in Newport
Vestas Sailrocket 3 - The journey beckons
Clipper Round the World - London to provide emotional heroes welcome
ISAF Youth Worlds - Italians to lead RS:X fleet in Tavira
Vestas Sailrocket 3 - Over the Horizon
Foiling Week - Italian Moth Championship - Final results
NYYC Race Week - Yachting history on display
Rescued sailors reach shore after dramatic ocean rescue
Half Ton Classics Cup: Swuzzlebubble out front on Day 1 + Video
New York Yacht Club Race Week - Yachting history on display
Volvo Cork Week - Thrilling conditions welcome international fleet
Nacra 17 Europeans: Success for Italy's Bissaro and Sicouri
America's Cup: 2017 venue short-list reduced to two Cities
Formula Windsurfing Youth and Master Worlds overall
49er and 49erFX Europeans: Pitfalls aplenty on day 1 + Video
ISAF Youth Worlds - Laser Radial sailors look to join list of legends
Coville soon to chase solo circumnavigation record in giant trimaran
Fierce competition at the Meanline Fins Slalom Challenge   
Volvo Ocean Race - Team Brunel opt for experienced winner   
Bakewell-White supermaxi designed to take Transpac's Barn Door Trophy *Feature   
Crew rescued by navy patrol from J/111 racer after Mayday in storm   
Team Alvimedica practice in Newport, RI - Photos   
18 foot skiff European Championship (Open Europeans) - Final results   
Nacra 17 European Championships - No action on day 1   
ISAF Youth Worlds - 29er and SL16 sailors prepare for battle + Video   
Volvo Ocean Race: Eight new crew members named by teams   
Volvo Ocean Race: New additions to Spanish team announced   
2014 Cape Panwa Hotel Phuket Raceweek - Phuket Island is ready to host   
PWA Awaza World Cup - Cyril Moussilmani and Delphine Cousin on top   
Foiling Week - Moth Class Italian Open Championship Day 2   
America's Cup: Luna Rossa foiling in AC45s at their Italian base   
Star World Championship - Germans claim dramatic win in Malcesine   
PWA Awaza World Cup - Down to the wire in Turkmenistan   
Route Halifax Saint-Pierre - Off to France!   
Nacra 17 Europeans - La Grande Motte back in Olympic classes arena   
Stena Match Cup Sweden - Hansen hat trick in Marstrand + Video   
Route Halifax Saint-Pierre Race keeps an eye on Arthur   


For this week's complete news stories select    Last 7 Days
   Search All News
For last month's complete news stories select    Last 30 Days
   Archive News







Sail-World.com  


















Switch Default Region to:

Social Media

Asia

Australia

Canada

Europe

New Zealand

United Kingdom


http://www.sail-world.com/event_images/image/Twitter_logo_small.png http://www.sail-world.com/event_images/image/FaceBook-icon.png  http://www.sail-world.com/event_images/image/RSS-Icon.png

United States

Cruising Northern

Cruising Southern

MarineBusiness World

PowerBoat World

FishingBoating World

 

Contact

Commercial

News

Search

Contact Us

Advertisers Information

Submit news/events

Search Stories/Text

Feedback

Advertisers Directory

Newsletter Archive

Photo Gallery

 

Banner Advertising Details

Newsletter Subscribe

Video Gallery

Policies

 

 

 

Privacy Policy

 

 


Cookie Policy

 

 



This site and its contents are © Copyright TetraMedia and/or the original author, photographer etc. All Rights Reserved.  Photographs are copyright by law.  If you wish to use or buy a photograph contact the photographer directly.
XLXL NEW US
LocalAds   DE  ES  FR  IT