sail-world.com
 
 
News Home Cruising Photo Gallery Video Gallery
Sail-World.com : Audi Hamilton Island Race Week - Full results for day 2
Audi Hamilton Island Race Week - Full results for day 2


'Audi Hamilton Island Race week 2013'    Andrea Francolini ©

Audi Hamilton Island Race Week 2013 Day Two

Full Results for IRC Racing, IRC Passage Div 1, IRC Passage Div 2, Performance Racing Div 1, Performance Racing Div 2, Cruising Div 1, Cruising Div 2, Cruising Div 3, Non Spinnaker Div 1, Non Spinnaker Div 2, First Fleet, McConaghy MC38 and Multi-Hulls.


Race 2 Results

 

IRC Racing

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  13:55:24

Medal Race [double points]

IRC results Start : 11:25

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

HOOLIGAN

AUS521

Marcus Blackmore

RPAYC

01:28:00

1.379

02:01:21

1.0

12:53:00

Tp52

2

WILD OATS X

AUS7001

Ernesto Bertarelli

HIYC/RPAYC

01:17:14

1.598

02:03:25

2.0

12:42:14

Reichel/Pugh 66

3

SHOGUN V

AUS280

Rob Hanna

RGYC

01:31:42

1.382

02:06:44

3.0

12:56:42

Tp52

4

WILD OATS XI

10001

Mark Richards

HIYC

01:06:04

1.987

02:11:16

4.0

12:31:04

Reichel/Pugh 30 Mtr

5

CELESTIAL

421

Sam Haynes

CYCA

02:10:42

1.264

02:45:12

5.0

13:35:42

Rogers 46

6

VICTOIRE

AUS5299

Darryl Hodgkinson

CYCA

02:21:28

1.352

03:11:16

6.0

13:46:28

Cookson 50

DNF

WILD THING

AUS10

Grant Wharington

MHYC

 

1.809

 

8.0

 

100supermaxi

 

IRC Passage Div 1

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  15:30:37

Medal Race [double points]

IRC Div1 results Start : 10:55

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

BALANCE

7771

Paul Clitheroe

CYCA

03:32:52

1.131

04:00:45

1.0

14:27:52

Beneteau 45

2

H/H EQUINOX II

10101

Anthony Dunn

CYCA

03:19:23

1.219

04:03:03

2.0

14:14:23

Rp42

3

STORAGE KING WALLOP

M242

Peter Hewson

RMYC/LMYC

03:35:42

1.127

04:03:06

3.0

14:30:42

Sydney 41

4

CARABELLA V

SYD25

Matthew McCann

RSYS

03:28:01

1.196

04:08:47

4.0

14:23:01

X Yacht Xp 50

5

KERUMBA

RQ5050

Tam Faragher

RQYS

03:19:20

1.260

04:11:10

5.0

14:14:20

Ker 50 C/R

6

TOY BOX 2

MH4

Ian Box

MHYC

03:43:33

1.144

04:15:44

6.0

14:38:33

Xp44

7

SHAZAM

PD447

Doug Ryan

PDYC

03:52:17

1.102

04:15:59

7.0

14:47:17

Beneteau 44.7

8

BELLE

B2700

David Currie

RBYC

03:20:39

1.280

04:16:50

8.0

14:15:39

Iy60

9

CADIBARRA 8

R420

Paul Roberts

RYCV

03:44:38

1.199

04:29:20

9.0

14:39:38

Jones 42

DNF

EAGLE ROCK

7744

Ross Wilson

CYCA/SYC/SSCBC

 

1.110

 

11.0

 

Beneteau First 47.7

 

IRC Passage Div 2

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  16:21:39

IRC Div2 results Start : 11:00

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

L'ALTRA DONNA

6935

Andy Kearnan

CYCA

02:57:16

1.059

03:07:44

1.0

13:57:16

Summit 35

2

LOCAL HERO

1236

Matt Owen

CYC/MYC

03:02:42

1.049

03:11:39

2.0

14:02:42

Bh 36

3

FLYING CLOUD

6808

Howard Piggott

CYCA

02:57:14

1.084

03:12:07

3.0

13:57:14

Beneteau F40

4

XPRESS

7013

Mike West

BSC

02:58:40

1.080

03:12:58

4.0

13:58:40

X Yatchs 38

5

OUTLAW

040

Alan & Tom Quick

CYCA

02:58:31

1.084

03:13:31

5.0

13:58:31

Beneteau First 40

6

NOT A DIAMOND

RQ2404

David Redfern

RQYS

03:01:59

1.080

03:16:32

6.0

14:01:59

Beneteau First 40

7

SHEPHERD CENTRE

11407

Hugh Torode

RSYS

03:08:15

1.058

03:19:10

7.0

14:08:15

Beneteau 40.7

8

NAUTICAL CIRCLE

A169

Ian Prentice

CYCA

03:07:33

1.099

03:26:07

8.0

14:07:33

Archambault 40

 

Performance Racing Div 1

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  15:22:48

Medal Race [double points]

EHC Div1 results Start : 11:05

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

SECOND TIME AROUND

5491

John McConaghy

RPAYC

03:21:10

1.147

03:50:44

1.0

14:26:10

Mcconaghy 47

2

PETER LEHMANN BREAKT

6834

Ben McGrath

CYCA

03:48:35

1.045

03:58:52

2.0

14:53:35

Beneteau F40

3

ICHI BAN

00400

Matt Allen Walter Lewin

WSC&CYCA

03:14:43

1.229

03:59:18

3.0

14:19:43

Farr 400

4

LEEWARD

6833

John Quinn

CYCA

03:51:41

1.040

04:00:57

4.0

14:56:41

Beneteau First 40

5

SPIRIT OF THE MAID

MH888

Bruce Absolon

SYC&CYCHI

03:17:29

1.221

04:01:08

5.0

14:22:29

Volvo Ocean 60

6

EUPHORIA

7133

Anthony Coleman

RSYS

603:35:37

1.120

04:01:29

6.0

14:40:37

J133

7

ULTREYA

11001

Rod Pearse

RSYS

03:49:18

1.060

04:03:04

7.0

14:54:18

Dehler 41

8

HUNTRESS

888

Philip Grove

RSYS

03:39:10

1.121

04:05:41

8.0

14:44:10

Sydney 39 Cr

9

RAGTIME

RQ130

Chris Morgan

RQYS

03:41:34

1.115

04:07:03

9.0

14:46:34

J 130

10

MAC 2

AUS153

John McDougall

GSC

03:40:56

1.151

04:14:18

10.0

14:45:56

Melges 32

11

WHALE WATCHING SYDNE

NZL8425

Ian Ford

CYCA

03:16

         

 

Performance Racing Div 2

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  16:23:00

EHCDIV2 results Start : 11:10

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

RUM 2 PARADISE

E57

Sarah & Piers Findlay

PDYC

03:16:39

0.948

03:06:26

1.0

14:26:39

Elliot 7

2

DUSTY MUZZLE

4457

Ron Knott

TYC

03:05:01

1.017

03:08:10

2.0

14:15:01

Farr 11.6 Modified

3

BACARDI

SM377

Martin Power

SYC

03:10:26

0.995

03:09:29

3.0

14:20:26

Petersen 44

4

SYNCHRONICITY

M42

Kingsley Fletcher

MBYC

03:02:25

1.044

03:10:27

4.0

14:12:25

Simonis Voogd 42

5

ROPABULL

9111

Mike Roper

RMYC/BB

03:12:22

0.992

03:10:50

5.0

14:22:22

Beneteau 42

6

PLANIT

AUS686

Anthony Passmore

BBYC

03:07:10

1.033

03:13:21

6.0

14:17:10

Melges 24

7

HITCHHIKER

R303

Sam Ainsworth

RPYC

03:08:31

1.030

03:14:10

7.0

14:18:31

Frers

8

JUMP

AUS3380

Greg Hyde

CYCHI

03:22:35

0.964

03:15:17

8.0

14:32:35

Sb20

9

HAMILTON MENTOR

L1

Roen Quinn

PLYC

03:20:16

0.988

03:17:52

9.0

14:30:16

Sydney 32

10

LLOYDS TOO IMPETUOUS

3663

Rudy Weber

CYC

03:25:12

1.003

03:25:49

10.0

14:35:12

Holland

DNC

INCH BY WINCH

393

William Grice

RSYS

 

1.030

 

12.0

 

Peterson 44

 

Cruising Div 1

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  15:47:38

Medal Race [double points]

EHC Div1 results Start : 11:15

Place

Boat Name

Sail Num

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Skipper

Score

Fin Tim

1

ONE O NINE

1109

RSYS

03:42:45

1.020

03:47:12

Robert Salteri

1.0

14:57:45

2

VIRAGO II

6813

RPAYC

03:48:58

1.000

03:48:58

David Rooke

2.0

15:03:58

3

HAMMER OF QUEENSLAND

7

WSC

03:24:07

1.126

03:49:50

Gerry McGann

3.0

14:39:07

4

SALACIA

RQ1600

RQYS

03:33:20

1.100

03:54:40

Stephen Everett

4.0

14:48:20

5

ENCORE

00100

SYC

03:54:28

1.001

03:54:42

Tim Lewis Jim Milledge

5.0

15:09:28

6

INFINITY

AUS52

RYCT

03:39:07

1.076

03:55:46

Richard Fader

6.0

14:54:07

7

KATE

R53

RYCV

03:55:12

1.003

03:55:54

John Raff

7.0

15:10:12

8

PROTEUS

USA52855

RYC

04:06:55

0.974

04:00:30

Timothy Macintosh

8.0

15:21:55

9

LIMITLESS

6995

CYCA

03:58:13

1.030

04:05:22

Bill Hili

9.0

15:13:13

10

MISTRAAL

6515

RYCT

04:05:58

1.000

04:05:58

Brett Cooper

10.0

15:20:58

11

SOLUTIONS

3242

RMYC

03:56:02

1.052

04:08:18

Stephen Dadour

11.0

15:11:02

12

CONDOR

KB80

WSC

03:32:04

1.175

04:09:11

David Molloy

12.0

14:47:04

13

CIRCE

SM91

SYC

04:07:48

1.008

04:09:47

Ross Johnston

13.0

15:22:48

14

EUREKA 11

6037

APYC

03:29:11

1.195

04:09:58

Chris Stockdale

14.0

14:44:11

15

VELOCE

1027

MYC

04:07:30

1.014

04:10:58

Dean Corbett

15.0

15:22:30

16

ABRACADABRA

5612

RSYS

03:44:13

1.120

04:11:07

James Murchison

16.0

14:59:13

17

WHITEBIRDS

788

RQYS

03:32:19

1.185

04:11:36

Paul White

17.0

14:47:19

18

SIR THOMAS SOPWITH

6892

RPAYC

04:22:28

0.972

04:15:07

David Edwards

18.0

15:37:28

19

JOIE DE VIE

6702

RPAYC

04:02:44

1.053

04:15:36

Peter Byford

19.0

15:17:44

20

MISTA GYBE

W888

WSC

04:17:06

1.005

04:18:23

Peter Carr

20.0

15:32:06

21

BROADSWORD

Q40

TCYC

04:03:00

1.079

04:22:12

Adrian Castle

21.0

15:18:00

 

Cruising Div 2

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  17:10:59

EHC Div2 results Start : 11:20

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

THAT BOAT

6782

Darryle Dransfield

RMYCBB

03:08:20

0.949

02:58:44

1.0

14:28:20

2

CEILIDH

237

Peter Williams

RSYS

03:07:01

0.965

03:00:28

2.0

14:27:01

3

JEMSON

SM301

Andrew Molnar

SYC

03:11:48

0.950

03:02:13

3.0

14:31:48

4

VANILLA

BOW19

David Perkins

SASC

03:11:42

0.958

03:03:39

4.0

14:31:42

5

THE POACHER

MK6

John Foster

MYC

03:06:05

0.995

03:05:09

5.0

14:26:05

6

SUNSHINE SAILING AUS

6590

John Bankart

MOOLOOLABAYC

03:07:26

0.997

03:06:52

6.0

14:27:26

7

HOLY COW!

6797

John & Kim Clinton

CYCA

03:14:48

0.960

03:07:00

7.0

14:34:48

8

SOUTHERN MAGIC

633

Mark Tobin

JBCYC

03:07:51

1.000

03:07:51

8.0

14:27:51

9

SINEWAVE

5436

Greg Mason Barb Maunsell

CYCA

03:12:04

0.980

03:08:14

9.0

14:32:04

10

RHYTHM & BLUES

BOW03

Brenton Pegler

CYCSA

03:25:52

0.915

03:08:22

10.0

14:45:52

11

TRUE LOVE

999

Roger Down

WSC

03:03:38

1.027

03:08:36

11.0

14:23:38

12

CEO1

BOW04

Ray Sweeney

RQYS

03:28:23

0.906

03:08:48

12.0

14:48:23

13

ALLUSIVE

TYC407

John Joyce

TYC

03:12:50

0.982

03:09:22

13.0

14:32:50

14

SUMMER'S LEASE

B500

Glenn Fitzgerald

MYC

03:27:22

0.914

03:09:32

14.0

14:47:22

15

ENTOURAGE

5176

Lyle Borlase

DSS

03:30:48

0.910

03:11:50

15.0

14:50:48

16

COOPERS

BOW15

Craig Watson

SYC

03:28:31

0.922

03:12:15

16.0

14:48:31

17

SAILING ADVENTURES

BOW05

Brian Pozzey

RQYS

03:23:50

0.944

03:12:25

17.0

14:43:50

18

GEOMATIC

M495

Adrian Lewis

MYC

03:10:11

1.016

03:13:14

18.5

14:30:11

18

NEXT LIGHT

35000

Chris Ryan

RPAYC

03:11:19

1.010

03:13:14

18.5

14:31:19

20

KITE RUNNER

11000

Dave Simpson

MHYC

03:25:29

0.942

03:13:34

20.0

14:45:29

21

TILT

H400

Peter Cretan

RYCT

03:29:08

0.928

03:14:04

21.0

14:49:08

22

PLANET PEUGEOT

9197T

Mike Hulbert

MJBT7

03:17:57

0.983

03:14:35

22.0

14:37:57

23

LUNACY

SB445

Matt Shepherd

SBYC

03:29:38

0.931

03:15:10

23.0

14:49:38

24

MALAGUENA

648

Roger Prout

MBYC

03:41:05

0.892

03:17:12

24.0

15:01:05

25

TONIC

6842

Robert Pizzie

MHYC

03:26:01

0.964

03:18:36

25.0

14:46:01

26

NORTHERN MOMENT

C192

Vic Stevens

CCYC

03:41:20

0.902

03:19:39

26.0

15:01:20

27

AVANTI

BOW08

Philip Cormie

RBYC

03:10:31

1.050

03:20:03

27.0

14:30:31

28

MISS DEVEREAUX

BOW07

Doug Reed

LMYC

03:45:01

0.893

03:20:56

28.0

15:05:01

29

CAMPEADOR

5758

Jonathan Thelfall

RSYS

03:21:25

1.004

03:22:13

29.0

14:41:25

30

MOHAWK

5978

Tony Byrnes

JBCYC

03:17:50

1.023

03:22:23

30.0

14:37:50

31

ISLAND LADY

V42

Andrew Pusey

SYC

03:46:51

0.923

03:29:23

31.0

15:06:51

32

THE HEALER

RQ367

Mark Hipgrave

RQYS

03:32:23

1.021

03:36:51

32.0

14:52:23

33

SECOND NATURE

BOW09

Paul Mentiplay

SYC

03:50:10

0.969

03:43:02

33.0

15:10:10

OCS

TEAM SUNSAIL

CHART161

Mark Thompson

TBA

 

0.895

 

35.0

 

 

Cruising Div 3

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  16:08:24

Medal Race [double points]

EHC Div3 results Start : 11:25

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

BANSHEE

M

Rob & Kerry Kasmarik

CHYC

04:34:17

0.500

02:17:08

1.0

15:59:17

2

TOPAZ

BOW13

David Hamilton

GSC

03:31:17

0.866

03:02:58

2.0

14:56:17

3

STARKERS

276

Alan Stark

TCYC

03:50:08

0.810

03:06:24

3.0

15:15:08

4

KARMA

BOW02

David Angus

MYC

03:28:52

0.895

03:06:56

4.0

14:53:52

5

QUATTRO

F8

Jason Daisley

CYCA

03:29:04

0.906

03:09:25

5.0

14:54:04

6

JASAMBRI 2

BOW12

Jason Jordan

BSC

03:41:42

0.857

03:10:00

6.0

15:06:42

7

PINNACLE

BOW11

Anni Browning

BSC

03:37:45

0.875

03:10:32

7.0

15:02:45

8

NESSIE

212

William McMillan

CRYC

03:39:54

0.871

03:11:32

8.0

15:04:54

9

LOOKOUT

J12

Paul Giles

SYC

03:26:04

0.945

03:14:44

9.0

14:51:04

10

PLUNDER

191

John Spalvins

HIYC

04:05:40

0.800

03:16:32

10.0

15:30:40

11

AZURE

BOW14

Judith Bujack

CYC

03:44:26

0.876

03:16:36

11.0

15:09:26

12

WIZARD OF THE WIND

934

Michael Waldie

RQYS

03:46:32

0.874

03:17:59

12.0

15:11:32

13

MOONSHINE

2118

Allan McClintock

MBBC

03:24:03

0.975

03:18:57

13.0

14:49:03

14

KAOS

BOW01

Rob Beavis

AMYC

03:47:26

0.875

03:19:00

14.0

15:12:26

15

CHIRPING BIRD

BOW20

Rod Smallman

SBSC

04:02:36

0.847

03:25:29

15.0

15:27:36

16

WINDSONG OF M'TON

M5

Jim Watson

MYC

03:40:34

0.938

03:26:54

16.0

15:05:34

17

ESCAPADE

C200

Mike Schmidt

CCYC

04:13:14

0.847

03:34:29

17.0

15:38:14

DNC

MISTY BLUE

6545

Claire Booth

RMYC

 

0.900

 

19.0

 

 

Non Spinnaker Div 1

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  16:26:07

EHC Div1 results Start : 11:35

Place

Boat Name

Sail Num

Elapsd

AHC

Cor'd T

Skipper

From

Score

Fin Tim

1

CURLEW ESCAPE

RQ67

03:48:47

0.820

03:07:36

Scott Turner

RQYS

1.0

15:23:47

2

CONGO

BOW10

03:59:39

0.800

03:11:43

Matt Powell

TBA

2.0

15:34:39

3

ULUWATU

SM6662

03:36:06

0.890

03:12:20

P Geary M Billings

SYC

3.0

15:11:06

4

SMART CHOICE

H50

03:58:25

0.808

03:12:38

Rodney Smart

RYCT

4.0

15:33:25

5

NAMADGI

C444

03:36:48

0.910

03:17:17

Chris Morley

CORC

5.0

15:11:48

6

GUILTY PLEASURES IV

6068

03:11:35

1.030

03:17:20

Lindy Robertson

TCYC

6.0

14:46:35

7

PRIORITIES

868806

03:59:24

0.840

03:21:06

Mark Walkley

N/A

7.0

15:34:24

 

Non Spinnaker Div 2

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  17:44:08

EHC Div2 results Start : 11:40

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

JOSIDA

387

David Pope

RYCT

04:13:27

0.410

01:43:55

1.0

15:53:27

2

MARAUDER

BOW33

Mark Annandale

CCYS

05:47:23

0.410

02:22:26

2.0

17:27:23

3

KRYSTAL

B178

Mark Strobel

RBYC

04:35:16

0.554

02:32:30

3.0

16:15:16

4

BRILLIANT II

241

Julian Smallwood

WSC

03:48:29

0.713

02:42:54

4.0

15:28:29

5

SAPPHIRE OF LONDON

G507

Grant Stquentin

RGYC

03:49:52

0.744

02:51:01

5.0

15:29:52

6

VALHALLA

PH385

Peter Cox

CSC

03:36:05

0.797

02:52:13

6.0

15:16:05

7

CHICANE

BOW17

Murray Gordon

SYC

04:04:12

0.710

02:53:23

7.0

15:44:12

8

STAR FERRY

68

John Brand

BSC

03:39:01

0.803

02:55:52

8.0

15:19:01

9

RENATA

BOW16

Dayle Short

WMYC

04:21:59

0.706

03:04:58

9.0

16:01:59

10

SUPERTRAMP

6678

Sue & Alan Pick

RPAYC

03:44:19

0.827

03:05:31

10.0

15:24:19

11

IDLE TIME

588

Mal Dennis

WSC

04:00:35

0.779

03:07:25

11.0

15:40:35

12

ADRENALIN

1999

Andrew Just

WSC

03:51:07

0.811

03:07:26

12.0

15:31:07

13

NIRVANA 1

B37

Nigel Hill

RYCT

04:07:33

0.762

03:08:38

13.0

15:47:33

DNF

RUBY CHARLOTTE

A65

Jonathan Hickling

HICYC

 

0.400

 

16.0

 

DNF

CHRISTINA JAY

712

Stuart Pascoe

SCYC

 

0.709

 

16.0

 

 

First Fleet

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  15:35:08

Medal Race [double points]

EHC Div2 results Start : 11:10

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

DUSTY MUZZLE

4457

Ron Knott

TYC

03:05:01

1.017

063:08:10

11.0

14:15:01

Farr 11.6 Modified

2

HITCHHIKER

R303

Sam Ainsworth

RPYC

03:08:31

1.030

03:14:10

12.0

14:18:31

Frers

3

LLOYDS TOO IMPETUOUS

3663

Rudy Weber

CYC

03:25:12

1.003

03:25:49

13.0

14:35:12

Holland

DNC

INCH BY WINCH

393

William Grice

RSYS

 

1.030

 

15.0

 

Peterson 44

 

McConaghy MC38

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  13:08:15

OD results Start : 11:35

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

Fin Tim

1

GINGER

38011

Leslie Green

CYCA

48:39

12:23:39

2

VINO

HI101

Chris Hancock

MHYC

49:06

12:24:06

3

GHOST RIDER

403

Ross Hennessy

RPAYC

50:00

12:25:00

4

CONE OF SILENCE

38001

Jonathan Morris

RPAYC

56:52

12:31:52

5

MENACE

NZL38014

Howard Spencer

RAYC

01:10:59

12:45:59

 

Multi-Hulls

Race 2   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  18:09:50

EHC results Start : 11:30

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

BOX OFFICE

AUS100

Matthew Johns

RQYS

01:58:56

1.031

02:02:37

1.0

13:28:56

Box 8.5 Od

2

SALACIA

3823

Ian Johnson

TCYC

03:54:15

0.560

02:11:11

2.0

15:24:15

Lightwave

3

HEATWAVE

NONE

Steve McLay

QCYC

03:56:31

0.561

02:12:41

3.0

15:26:31

Leopard 42

4

CLEAR HORIZONS

BOW18

Clare & Wayne Kirby

SYC

03:52:21

0.600

02:19:25

4.0

15:22:21

Lagoon 450

5

LICKITY SPLIT TAKE 2

MOJO

Drew Wooler

CCYC

03:08:03

0.840

02:37:58

5.0

14:38:03

Pescott/Wooler

 

Race 3 Full results:

 

IRC Racing

Race 3   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  17:06:05

IRC results Start : 15:30

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

HOOLIGAN

AUS521

Marcus Blackmore

RPAYC

01:09:42

1.379

01:36:07

1.0

16:39:42

Tp52

2

SHOGUN V

AUS280

Rob Hanna

RGYC

01:10:27

1.382

01:37:22

2.0

16:40:27

Tp52

3

WILD OATS X

AUS7001

Ernesto Bertarelli

HIYC/RPAYC

01:01:25

1.598

01:38:09

3.0

16:31:25

Reichel/Pugh 66

4

CELESTIAL

421

Sam Haynes

CYCA

01:18:46

1.264

01:39:34

4.0

16:48:46

Rogers 46

5

VICTOIRE

AUS5299

Darryl Hodgkinson

CYCA

01:14:40

1.352

01:40:57

5.0

16:44:40

Cookson 50

6

WILD THING

AUS10

Grant Wharington

MHYC

58:06

1.809

01:45:06

6.0

16:28:06

100supermaxi

7

WILD OATS XI

10001

Mark Richards

HIYC

55:33

1.987

01:50:23

7.0

16:25:33

Reichel/Pugh 30 Mtr

 

McConaghy MC38

Race 3   (19/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  19/08/2013  16:42:01

OD results Start : 15:30

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

Fin Tim

1

GHOST RIDER

403

Ross Hennessy

RPAYC

55:48

16:25:48

2

VINO

HI101

Chris Hancock

MHYC

56:12

16:26:12

3

CONE OF SILENCE

38001

Jonathan Morris

RPAYC

56:35

16:26:35

4

MENACE

NZL38014

Howard Spencer

RAYC

57:33

16:27:33

5

GINGER

38011

Leslie Green

CYCA

57:42

16:27:42

 


Hamilton Island Race Week


by Sail-World.com

  

Click on the FB Like link to post this story to your FB wall

http://www.sail-world.com/index.cfm?nid=113398

8:45 PM Mon 19 Aug 2013GMT


Click here for printer friendly version
Click here to send us feedback or comments about this story.

Click for further information on
2013 Audi Hamilton Island Race Week 2013

Related News Stories:

21 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Day 3 images by Andrea Francolini
20 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Pioneers return
20 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Hooligan´s wreak havoc in IRC fleet
20 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race - Tiny Tassie boat triumphing in paradise
20 Aug 2013  Pioneers return to Audi Hamilton Island Race Week
20 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Daily weather forecast
20 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Might there be sheep in the paddock?
20 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Day 1 action shots
19 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Shifting winds and courses
19 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Moran, Kwong and Bennett Takeover
MORE STORIES ...






News - USA and the World

The Thurlow Fisher Lawyers team of Michael Coxon, Trent Barnabas and Dave O’Connor won one of the most amazing NSW 18ft Skiff Championships in the 120-year history of the sport following a brilliant finish in today’s last race of the series on Sydney Harbour. Story includes full video of the race. ... [more]  

The remaining six medals for the Olympic events were decided on Day 6 of the ISAF Sailing World Cup Miami, during the Medal racing phase of the regatta, which counts for double points. Despite that points premium, four of the events, 49erFX, Finn, Nacra 17 and RS:X Women were decided yesterday, Day 5. ... [more]  

ISAF Sailing World Cup Miami: Medal Races photos provided by Ocean Images. ... [more]  

Hugely disappointing news for the sport of disabled sailing worldwide, for Sailing team athletes who are already working hard towards Tokyo, and is a loss to the Paralympic Games itself as sailing provides a unique element to the sporting programme. ... [more]  

2015 ISAF Sailing World Cup Miami - Giles Scott (GBR) has convincingly and unflinchingly shown that he is still the man to beat in the Finn Class as the 2015 season gets underway. Finishing a close second in the medal race at the end of the Sailing World Cup Miami, Scott wrapped up his eighth consecutive major win in the class and defends the title he won this time last year. ... [more]  

Barcelona World Race - Unseasonal sunshine by Barcelona World Race Media
In the Barcelona World Race Cheminées Poujoulat has passed the Kerguelen Islands as Bernard Stamm and Jean Le Cam continue to lead the Southern Ocean charge. The duo were just over 300 miles north of the largest island of Kerguelen at 1400hrs this afternoon. ... [more]  

The International Paralympic Committee (IPC) has announced that the Tokyo 2020 Paralympic Games will feature 22 sports, with badminton and taekwondo included for the first time but the shock news is that sailing will not be a 2020 Paralympic sport. ... [more]  

The Gold medals have been decided in four events on Day 5 of the ISAF World Sailing Cup Miami. Finn sailor Giles Scott (GBR), is not the only one guaranteed to finish in a gold medal position tomorrow. Nacra 17 team Vittorio Bissaro and Silvia Sicouri (ITA), Women’s RS:X dominator Bryony Shaw (GBR) and the breakaway 49erFX Kiwis, Alex Maloney and Molly Meech (NZL) join him with gold in the bag. ... [more]  

VX One Midwinter Championship Day 1 by Christopher E. Howell
In the VX One Midwinter Championship, hosted by Sarasota Sailing Squadron, three races were completed today for 28 teams competing in Florida. ... [more]  

Day five of ISAF Sailing World Cup Miami, Presented by Sunbrella, saw the stage set for the Saturday’s medal races in the Olympic classes, while on the Paralympic side US Sailing Team Sperry athletes Rick Doerr (Clifton, N.J), Brad Kendell (Tampa, Fla.) and Hugh Freund (South Freeport, Maine) secured a silver medal in the three-person Sonar. ... [more]  

2014 - 2015 Barcelona World Race - After a month of racing, the Barcelona World Race fleet is through into the Southern Ocean. As is often the case, the distances between the boats have widened as they’ve entered the Roaring Forties. The leading crews, who were first to hit the strong winds of the southern latitudes, had a great opportunity to make good their escape. ... [more]  

2015 ISAF Sailing World Cup Miami - Giles Scott (GBR) has assured himself his first victory of the year after two more races were sailed Friday in the lightest winds of the week at the Sailing World Cup Miami. He now sits 23 points ahead of Ivan Kljakovic Gaspic (CRO), who had the best day to rise from fourth to second. Ioannis Mitakis (GRE) is third, just one point further back. ... [more]  

Barcelona World Race - The gaps widen by Barcelona World Race
Barcelona World Race - Another landmark will be ticked off tomorrow for Barcelona World Race leaders Cheminées Poujoulat when they sail north of the lonely Kerguelen Islands. ... [more]  

2015 ISAF Sailing World Cup Miami - Day 5 photos provided by Ocean Images. ... [more]  

GC32 Racing Tour - The future of sailing is, quite literally, flying. The catamarans that soared above the waves in the 2013 America’s Cup in San Francsco have taken the sailing world by storm. The boats have revolutionised sailing technology and competition, giving rise to the creation of new classes. ... [more]  

The Royal Ocean Racing Club is pleased to announce its partnership with Gill North America as official crew merchandise provider for the seventh edition of the RORC Caribbean 600, starting in Antigua on Monday 23 February. ... [more]  

American Windsurfing Tour - The Goya Pro Cabo Verde is shaping up to be the latest AWT edition of the ‘Clash of the Titans.’ The mega stars of windsurfing are currently tuning up their gear, and making final adjustments before the long journey to the remote island of Sal, Cabo Verde. ... [more]  

The second Annual Antigua Dragon Yacht Club Challenge will be hosted by Harmony Hall Yacht Club, with the support of the Antigua Yacht Club Marina and the Inn at English Harbour, with nine races scheduled to take place over five days in fantastic Caribbean conditions on identical Petticrow Dragons. ... [more]  

Roger Hickman skipper of Rolex Sydney Hobart Yacht Race IRC winner Wild Rose sat down with Geoff Waller of www.boatson.tv and described just what went into his boat winning the 2014 Rolex Sydney Hobart Yacht Race. His was a 'full-on' race (with dramatic 'on-board' video) which included a knock-down, broken steering, a wild 'Chinese gybe', storms and only a small amount of blood spilt. ... [more]  

The world’s elite sailors are preparing to meet in Singapore for the opening Act of the 2015 Extreme Sailing Series™, which is set to bring the world famous Marina Bay alive with its pioneering Stadium Racing concept. With the transfer window now closed, some new players will enter the arena as the Series launches into its ninth season, with continued support of Series Main Partner Land Rover. ... [more]  

2015 ISAF Sailing World Cup Miami - Day 4 photos provided by Ocean Images. ... [more]  

2014 - 2015 Barcelona World Race - No scape south because of South Indian Ocean Antarctic Exclusion Zone means a painful wait for Anna Corbella and Gérard Marin on GAES Centros Auditivos. ... [more]  

The expansion of sailing into so-called developing countries, continues at the ISAF Sailing World Cup, Miami, with newly embraced Cuba joining the 64 nation line-up encompassing 600 boats. The 2015 fleet on Biscayne Bay is a record turnout, for this second event on the 2015 Sailing World Cup Circuit ... [more]  

Day 4 of ISAF Sailing World Cup Miami 2015, Presented by Sunbrella, saw the US Sailing Team Sperry make steady gains in the Laser and Laser Radial classes as gold fleet racing approaches its conclusion. In the Sonar, Rick Doerr (Clifton, N.J), Brad Kendell (Tampa, Fla.) and Hugh Freund (South Freeport, Maine) will go for gold tomorrow in the final day of Paralympic racing. ... [more]  

At exactly 00:01 on the 29th January 2015, TeamVestas?' VO65 left VTE - Voltri Terminal Europa en route to Persico Marine in the foothills of the Italian Alps. The boat is now safely secured in a purpose-built facility near Bergamo, awaiting full assessment and the beginning of the repair process. ... [more]  

ISAF Sailing World Cup Miami Day 3 - There's a world of difference between skiing a long, smooth run and skiing on moguls. Today, forget the waves, it was the breeze on Biscayne Bay that was 'moguls.' Shift upon shift upon shift upon shift. ... [more]  

Ioannis Mitakis (GRE), the 2012 Finn European Champion, ruled the roost in Miami today with two emphatic race wins and moves up to third overall. Giles Scott (GBR) sailed his worst day so far, but still leads with a five point gap on Jake Lilley, and 12 points over Mitakis as the event reaches its half way stage. ... [more]  

The International DN Ice Yacht World and North American Championships are being held in Kingston, Ontario (right in front of our office). For the Kingston Yacht Club, we skated out to the middle of the lake, and put together a little highlight piece for them to remember the event by. ... [more]  

Doyle Sails had more success last weekend in the Auckland Optimist Championships, taking first and second overall in the 110 strong Open fleet. Six countries were represented in the event, and young sailors came the length of New Zealand to compete in the regatta that is a ranking event for World and International team selection. ... [more]  

EFG's Star Winter Series rules in Biscayne Bay by Connie Bischoff, Miami, FL
The third Star Winter Series presented by EFG (SWS) and hosted by Miami’s Biscayne Bay was a shining success. Not only have all five regattas had stronger participation than last year but the final one, the Mid Winters, grew 35% with 45% of the sailors international (CAN, SWE, BRA, UKR, ARG, ITA and GER). ... [more]  

2015 ISAF Sailing World Cup Miami - Day 3 photos provided by Ocean Images. ... [more]  

Day 3 of ISAF Sailing World Cup Miami, Presented by Sunbrella marked the midpoint of North America’s biggest Olympic and Paralympic classes regatta. With bright sunshine and fresh breeze in abundance, the world’s top athletes in 13 classes were treated to the conditions that exemplify why Miami is a preferred international sailing destination. ... [more]  

It was windshift upon windshift upon shift upon windshift on Day 3 of the ISAF World Sailing Cup Miami sailed on Biscayne Bay Presented by Sunbrella, the premier regatta has attracted 599 boats and 768 sailors who were adjusting all day to one thing or another. If it wasn't the wind direction that was changing, it was the wind speed. ... [more]  

Dates announced for Mount Gay Round Barbados Race Series 2016
America's Cup: Ben Ainslie Racing is first to Team to fly in Bermuda
North U 2015 U.S. Youth Match Racing Clinics Underway
Quantum Key West 2015 - Images by Tim Wilkes
ISAF Sailing World Cup Miami - Perfect conditions on Day 2 + Video
ISAF Sailing World Cup Miami - US Sailing team on Day 2
Announcing the second Annual Antigua Dragon Yacht Club Challenge
Volvo Ocean Race: Dongfeng - History, Joy and Tears
18ft Skiffs NSW Championship: Images from Race 4
Barcelona World Race: Conrad and Nandor’s 'No Good Very Bad Day!'
2015 ISAF Sailing World Cup Miami- Photos by Ocean Images
2015 ISAF Sailing World Cup Miami images by Ingrid Abery
ISAF Sailing World Cup Miami - Aussie Finn sailors charge on day 2
Pineapple Cup – Montego Bay Race - In for a blast
2015 VX One Midwinters action is heating up
America's Cup: Oracle crew mate lodges ISAF complaint against Tienpont
Volvo Ocean Race: A warm and colorful welcome for Team SCA into Sanya
Touch2Play at Key West Race Week
Barcelona World Race leaders split paths
Tokyo 2020 Paralympic Games - Final line-up to be announced
ISAF Sailing World Cup Miami Day 1 - Brits off to a flying start   
ISAF Sailing World Cup Miami - Tough Day 1 + Video   
ISAF Sailing World Cup Miami - Tough Day 1 + Video   
RC44 World Championship Leg 1 - RC44 Valletta Cup preview   
ISAF Sailing World Cup Miami - US Sailing Team Day 1   
ISAF Sailing World Cup Miami -Finn class -testing conditions on Day 1   
ISAF Olympic classes regatta Miami 2015 images by Ingrid Abery   
Volvo Ocean Race: Team Alvimedica wins first podium place in Sanya   
Volvo Ocean Race: Dongfeng scores historic victory for China   
Volvo Ocean Race: Dongfeng release first DroneCam video from Leg 3   
Volvo Ocean Race: Chinese team set historic first with home port win   
Volvo Ocean Race: Team Vestas Wind arrives on time in Genoa + Video   
America's Cup - Virgin considers backing Ben Ainslie, BAR   
Bell's Beer Bayview Mackinac Race - Changes   
Alpari World Match Racing Tour - Monsoon Cup preview   
Barcelona World Race - A game of chase   
Quantum Key West Race Week: Four GC32's make spectacular USA debut   
Volvo Ocean Race – Frostad says Caudrelier proving them wrong *Feature   
Volvo Ocean Race - Last day drag race to Sanya   
Volvo Ocean Race Leg 3 - Tense onboard Abu Dhabi Ocean Racing   


For this week's complete news stories select    Last 7 Days
   Search All News
For last month's complete news stories select    Last 30 Days
   Archive News







Sail-World.com