Please select your home edition
Edition
Raymarine AUS 2018 - Axiom Sail - 728x90

JJ Giltinan Championship - Exciting racing on flying machines

by Anna Parker on 16 Feb 2013
Smeg & Asko close on the run - Giltinan 18ft Skiff Championship 2012 Frank Quealey /Australian 18 Footers League http://www.18footers.com.au
The JJ Giltinan Championship was first held in 1938 and has since blossomed - producing many champions. This event has also produced some of the world's most exciting racing for thousands of spectators who have watched the flying machines in the hands of the world's best skiff sailors.

The success of the 1938 regatta led to a second championship being staged at Auckland in 1939 when three Australian 18 footers took on the Kiwi fleet of 21 boats. Unlike the original, this contest proved to be one of the most bitterly contested in the history of the championship.

While the crowds on the foreshore were estimated at 25,000 people, it was marred by several protests, the latter of which saw the defending champion and provisional 1939 winner, Taree being disqualified. Gordon Chamberlain's Manu was then declared the winner.

Since the first regatta, the championship has always been regarded as the world's premier 18 Footer championships and many of its competitors have become world, Olympic and national champions in a variety of yachting classes.

The Giltinan Championship regatta is held annually on Sydney Harbour and provides spectators (both on the water and along the harbour foreshores) with the world's most spectacular 2013 JJ Giltinan Championship Program









2013 JJ Giltinan List Of Entries

1 - Gotta Love It 7: Seve Jarvin, Scott Babbage, Peter Harris
2 - Thurlow Fisher Lawyers: Michael Coxon, Dave O’Connor, Trent Barnabas
3 - Appliancesonline.com.au: Micah Lane, Paul Montague, Tom Anderson
4 - Smeg: Nick Press, Dan Phillips, Dave Ewings
5 - Yandoo: John Winning, Andrew Hay, Jim Beck
6 - C-Tech: Alex Vallings, Josh McCormack, Peter Burling
7 - CST Composites: Howie Hamlin, Matt McKinlay, Dave Gibson
8 - Pica: James Mears, Stewart Mears, Tristan Hutt
9 - Coopers-Rag & Famish Hotel: Jack Macartney, David Witt, Mark Kennedy
10 - Mojo Wine: James Dorron, Ricky Bridges, Mike McKensey
11 - Pure Blonde: Tom Clout, Matthew Wark, Rob Bell
12 - The Black Dog: Jarrod Simpson, Euan McNicol, Grant Rollerson
13 - Asko Appliances: Marcus Ashley-Jones, Ash Rooklyn, Jeronimo Harrison
14 - The Kitchen Maker: Malcolm Page, Darren McKavanagh, Cameron McDonald
15 - De’Longhi-Rabbitohs: Simon Nearn, Keegan York, James Smithers
16 - Winning Appliances: Shane Smith, Jake Restall, Shane Dickson
17 - Yamaha: David McDiarmid, Andrew Archibald, Mark Overington
18 - Fisher & Paykel: Andrew Chapman, Tim Baraclough, Ewan Duckworth
19 - Lumix: Jonathan Whitty, James Hozack, Aron Everett
20 - Rabbitohs-Kenwood: Brett Van Munster, Kieryn Cowan, Joel Castle
21 - Haier Appliances: Pedro Vozone, Sam Ellis, James Slee
22 - Lomax Financial Group: Alexandra South, Lizzi Rountree, Saskia Tidey
23 - Team Daly: Nick Daly, John Walton, Peter Nicholson
24 - Southern Cross: Oliver Hartas, Brad Greenrod, Olly Jones
25 - Maersk Line: Graham Catley, Chris Dawson, Brad Collins
26 - Brisbane 18 Footers: Daniel Jack, Tristan Hamilton, Barry Flanagan
27 - Chad’s Angels/Bluewave: Katie Love, Christine Neville, Emma Shaw
28 - Southern Engineering Services: Adam Barnes, Ian Henderson, Gareth Collins
29 - APC: Michael Razdjowski, Ian Andrewes, tba
30 - ASCC: Murray England, Rowan Swanson, Matt Randell
31 - Events Clothing: Riley Dean, John Little, Scott Randell
32 - Bridge Marina Travelift: Kez Cameron, Adrian France, Stephen Jones
33 - Yamaha 2: Sam Marshall, Tom Peet, Ben Gladwell

Past Winners:

1938

Taree

Bert Swinbourne

Aust

1939

Manu

Geo. Chamberlain

NZ

1948

Crows Nest

Bill Hayward

Aust

1949

Marjorie Too

Tony Russell

Aust

1950

Komutu

Jack Logan

NZ

1951

Myra Too

Bill Barnett

Aust

1952

Intrigue

Peter Mander

NZ

1954

Intrigue

Peter Mander

NZ

1956

Jenny VI

Norm Wright

Aust

1958

Jantzen Girl

Len Heffernan

Aust

1960

Surprise

Bern Skinner

NZ

1961

Venom

Ben Lexcen

Aust

1963

Schemer

Ken Beashel

Aust

1964

Toogara

Cliff Monkhouse

Aust

1965

Travelodge

Bob Holmes

Aust

1966

Travelodge

Bob Holmes

Aust

1967

Associated Motor Club

Don Barnett

Aust

1968

Daily Telegraph

Ken Beashel

Aust

1969

Travelodge

Bob Holmes

Aust

1970

Thomas Cameron

Hugh Treharne

Aust

1971

Travelodge

Bob Holmes

Aust

1972

Smirnoff

Don Lidgard

NZ

1973

Travelodge

Bob Holmes

Aust

1974

Travelodge New Zealand

Terry Mc Dell

NZ

1975

KB

Dave Porter

Aust

1976

Miles Furniture

Stephen Kulmar

Aust

1977

Color 7

Iain Murray

Aust

1978

Color 7

Iain Murray

Aust

1979

Color 7

Iain Murray

Aust

1980

Color 7

Iain Murray

Aust

1981

Color 7

Iain Murray

Aust

1982

Color 7

Iain Murray

Aust

1983

Tia Maria

Peter Sorensen

Aust

1984

Tia Maria

Peter Sorensen

Aust

1985

Bradmill

Robert Brown

Aust

1986

Entrad

Robert Brown

Aust

1987

Chesty Bond

Trevor Barnabas

Aust

1988

**Chesty Bond
**Southern Cross

Trevor Barnabas
Robert Brown

Aust

1989

Prudential

Michael Walsh

Aust

1990

Bank of New Zealand

Scott Ramsden

Aust

1991

AAMI

Julian Bethwaite

Aust

1992

AAMI

Julian Bethwaite

Aust

1993

Winfield Racing

Michael Spies

Aust

1994

Nokia

Neil Cashman

Aust

1995

Winfield Racing

Michael Spies

Aust

1996

AEI-Pace Express

Stephen Quigley

Aust

1997

Omega Smeg-2UE

Trevor Barnabas

Aust

1997

Smeg

Trevor Barnabas

Aust

1998

Omega Smeg-2UE

Trevor Barnabas

Aust

1999

Rockport

Tim Robinson

UK

2000

AMP Centrepoint

John Winning

Aust

2001

Rag & Famish Hotel

John Harris

Aust

2002

GE-US Challenge

Howie Hamlin

USA

2003

GE-US Challenge

Howie Hamlin

USA

2004

RMW Marine

Rob Greenhalgh

UK

2005

Club Marine

Euan Mc Nicol

Aust

2006

Casio Seapathfinder

Michael Coxon

Aust

2007

Fiat

Michael Coxon

Aust

2008

Gotta Love It 7

Seve Jarvin

Aust

2009

Southern Cross Constructions

Euan Mc Nicol

Aust

2010

Gotta Love It 7

Seve Jarvin

Aust

2011

Gotta Love It 7

Seve Jarvin

Aust

 ** Denotes Joint Champions



http://www.18footers.com.au/" target="_blank">18 Footers website
Harken AUS HL Snatch Block FOOTERRS Sailing BOTTOM AUSNebo 660x82 3

Related Articles

Rolex TP52 World Championship day 2
Luna Rossa back in the black Luna Rossa led all the way round the course of the first windward-leeward race after executing a swift start from the pin-end-biased line. Almost as if to go one better Andy Soriano's Alegre then delivered a very sweet port tack start.
Posted today at 8:10 pm
Golden Globe Race day 18
Kopar heads for Cape Verde Islands to replace self steering Nabil Amra, the US based Palestinian sailing the Biscay 36 Liberty II formally announced his retirement from the race today after reaching Tenerife overnight.
Posted today at 4:44 pm
Governor's Cup at Balboa day 1
Price (AUS) and Takahashi (NZL) tied for lead The world's top-ranked match racer, Harry Price (AUS), and his recent match racing nemesis, Leonard Takahashi (NZL), finished the first day of Balboa Yacht Club's 52nd Annual Governor's Cup Youth Match Racing Championship tied for the lead.
Posted today at 8:22 am
Two dominate opening day of Gov Cup at Balboa YC
Price (AUS) and Takahashi (NZL/JPN) tied on 7-1 after day 1 of Govenor's Cup at Balboa YC The world's top-ranked match racer, Harry Price (AUS), and his recent match racing nemesis, Leonard Takahashi (NZL), finished the first day of Balboa Yacht Club's 52nd Annual Governor's Cup Youth Match Racing Championship tied for the lead against the tou
Posted today at 4:28 am
Defending champ against World #1 in Gov Cup
Defending champion Christophe Killian (Balboa YC) and World #1 Harry Price (AUS) to go bow to bow Defending champion Christophe Killian of the host Balboa Yacht Club and former champion Harry Price of Australia, the new No. 1-ranked skipper on the world match racing list, head the field in the 52nd annual Governor's Cup starting Tuesday.
Posted today at 4:24 am
Youth Sailing Worlds at Corpus Christi day 2
Argentina's Nacra 15 crew won all three races by comfortable margins In winning all three races by comfortable margins, Argentina's Nacra 15 crew of Teresa Romairone and Dante Cittadini have forged a comfortable lead in the open multihull class at the 48th Youth Sailing World Championships.
Posted today at 1:57 am
10th Anniversary Bartercard Sail Paradise Series
Celebrating the 10th Anniversary of Gold Coast event Celebrating the Gold Coast's 10th Anniversary Sail Paradise Series, Southport Yacht Club will ensure entertainment will reach a new high this year with multiple on shore action planned for the 2019 event.
Posted today at 1:45 am
The Hague Offshore World Championship day 3
New winds yet same class leaders In contrast to the past few days of light shifty winds, today's superb 12-17 knot southerly breeze made for fast and furious racing on all courses of The Hague Offshore Sailing World Championship 2018.
Posted on 17 Jul
Rolex TP52 World Championship day 1
A welcome reminder of the flip-side of the racing coin Croatia was exacting. It was the challenge of adapting to new venues. Cascais is an old friend who punishes mistakes, it is about executing perfectly on a totally familiar race course, one which everyone knows where – and when – they want to go
Posted on 17 Jul
French 505 National Championship at Quiberon
41 boats contest the title including a number of overseas entries Over the French holiday weekend for Bastille Day and coinciding with the World Cup final, 40 boats contested the 2018 French National 505 Championship at the Ecoile National de Voile in the picturesque Quiberon Peninsula.
Posted on 17 Jul