sail-world.com
 
 
News Home Cruising Photo Gallery Video Gallery
Sail-World.com : Yachting Victoria Awards Night at Sandringham Yacht Club
Yachting Victoria Awards Night at Sandringham Yacht Club

'Club Marine Series winner - Calm - Some of the crew - Yachting Victoria Awards Night 2012'    Alex McKinnon    Click Here to view large photo

The Yachting Victoria Awards Night was held at Sandringham Yacht Club on Friday 22nd June. Congratulations to all nominees and winners.

Please see the winners and photos below.

President’s Awad: Lewis Duncan, Grant Dunoon and Trybooking.com Crew

Services to Yachting Award: Peter Clancy , Stephen Aulich , Steven Bond

YV Media and Publicity Award: John Curnow, Alex McKinnon, Teri Dodds

Coaching Program of the Year: RYCV Cadets at Royal Yacht Club of Victoria

Yachting Australia Training Centre of the Year: Mornington Yacht Club

Instructor of the Year: Ian Cornish

Race Official of the Year: Stephen Aulich

Sailor of the Year with a Disability: Mark Thorpe

Motor Yachtsperson of the Year: Bill Stubbs

Junior Sailor of the Year: Jack Graves

Youth Sailor of the Year: James Sly - Honourable mention: Jack Felsenthal

Sailor of the Year, Female: Jacqueline Gurr

Male: Mark Bulka - Honourable mention: Paul Ridgway and Glenn Ashby

Yacht Club of the Year: Mornington Yacht Club

Victorian Dinghy Championships:
Third: Brett Morris
Second: Joseph Randall
First: Hugo Llewelyn

Victorian Catamaran Championships:
Third: Mick Floyd and Sarah Floyd
Second: Gary Maskiell
First: Bryan Anderson

Four Winds Marine Victorian Trailable Championships:
Division 2
Third: Rod Smout, Mark McLellan and Dean Ciminelli
Second: Mitchell Bayliss, Keith Bayliss and James Mare
First: Colin Svenson, John Shepherd and Darren Dyer

Division 1
Third: Rob Milner and Barry Lovell
Second: Brian Farnsworth and Scott Edgar
First: Kevin Long and Anthony Janssen

Perpetual Trophy Winner: Colin Svenson

Boating Victoria Nav Rally Championship:
Third: Bob Battye and Alan Crighton
Second: Des Fullarton and Wayne Viney
First: Jack Emmins and John Emmins

Club Marine Series Major Winners:
Division 3
First IRC and First AMS - Watermark 11 (Graeme Watt / Peter Loh)
First EHC - Outlaw (David Judge)

Division 2
First IRC - Penfold Audi Sport (David Ellis)
First AMS - Toecutter II – (Robert Hick)
First EHC - Under Capricorn (Phil Bedlington)

Division 1
First IRC - Ikon (Bruce McCraken)
First AMS - Swordfish Trombone (Tim Olding / Martin Lavery)
First EHC - Jazz Player (Andrew Lawrence)

Division 0
First IRC and First EHC - Calm (John Williams / Jason Van Der Slot)
First AMS - Rush (John Paterson)

Range Trophy Winner: ‘Calm’ (John Williams and Jason Van Der Slot)

Association Cup Winner: Royal Yacht Club of Victoria

Victorian School Team Championships:
Third: Geelong Grammar School
- Will Ogden
- Chelsea Owensby
- Ben Pearce
- Kaitlin Walsh
- Andrew Dixson
- Charles Swindon-McMillan
- Bruce King (First Team Coach)

Second: Brighton Grammar School
- George Walch
- Tom Trotman
- Patrick Chipp
- Lachlan Neville
- Jeremy Elmslie
- Lachlan Arnold
- Thomas Gregory
- Alison Dale (Coach)

First: Mentone Grammar
- Anton Sasson (Team Captain)
- Jemma Ford (Second skipper)
- Julian Sasson (Third skipper)
- Will Davies (Fourth skipper/crew)
- Josh Barlow
- Georgia Strong
- Lachlan Campain
- Brandon Demura
- Patrick Myles
- Oliver Tweddell (Coach)
- James Sly (Coach)
- Manager: Max Marrow

Victorian Sailing Cup:

International Cadet

Third: Patrick Chipp and Jack Furey
Second: Alice Endersbee and Courtney Perryman
First: Jacob Freeman and Hannah Perryman

International Optimist
Third: Jack Graves
Second: Nicholas Sharman
First: Tyrone Gowans

Laser 4.7
Third: Jack Felsenthal
Second: Rhett Gowans
First: Sam Hannah

Laser Radial
Third: Mats Bauer
Second: Thomas Vincent
First: Joshua Brooks-Duncan

Hobie: First: Michelle Bursa and Chelsea Haynes

420: First: Tom Klemens and James Oliver

29er:
Third: Oliver Kalpokas and Tom Trotman
Second: Jemma Ford and Kristy Sly
First: Tess Lloyd and Lewis Duncan

MC, Matt Welsh
Photograph:Alex McKinnon


Yachting Victoria President, Phil Coombs
Photograph:Alex McKinnon



Yachting Victoria Development Squad
Photograph:Alex McKinnon



Motor Yachtsperson of the Year, Bill Stubbs
Photograph:Alex McKinnon



Brian Farnsworth
Photograph:Alex McKinnon



Vic Sailing Cup, Hobie Winners - Michelle Bursa and Chelsea Haynes
Photograph:Alex McKinnon



Yacht Club of the Year - Mornington Yacht Club
Photograph:Alex McKinnon



Association Cup Winners - Royal Yacht Club of Victoria
Photograph:Alex McKinnon



President's Award: Grant Dunoon with Jeff Dusting, Phil Coombs and Matt Welsh
Photograph:Alex McKinnon



Victorian Dinghy Championships Winner: Hugo Llewelyn
Photograph:Alex McKinnon



Victorian Sailing Cup - Laser 4.7: Jack Felsenthal, Rhett Gowans and Sam Hannah
Photograph:Alex McKinnon

Victorian Sailing Cup - Laser Radial: Joshua Brooks-Duncan
Photograph:Alex McKinnon



Sailor of the Year with a Disability Winner Mark Thorpe with Matt Welsh
Photograph:Alex McKinnon



Winners of the School Teams Sailing Championship, Mentone Grammar
Photograph:Alex McKinnon



Services to Yachting Winner Peter Clancy, with Sue Tymms from Sport and Recreation Victoria
Photograph:Alex McKinnon



Services to Yachting Winner Steven Bond
Photograph:Alex McKinnon



President's Award Winner Lewis Duncan with Tess Lloyd
Photograph:Alex McKinnon



Tom Dwyer with Matt Welsh
Photograph:Alex McKinnon



Victorian Sailing Cup - International Optimist: Jack Graves, Nicholas Sharman and Tyrone Gowans
Photograph:Alex McKinnon



YATC of the Year: Mornington Yacht Club
Photograph:Alex McKinnon



YV's Sam Watson with Oli Tweddell
Photograph:Alex McKinnon



Yachting Victoria website


by Kate Gostlow

  

Click on the FB Like link to post this story to your FB wall

http://www.sail-world.com/index.cfm?nid=99201

9:14 PM Sun 1 Jul 2012GMT


Click here for printer friendly version
Click here to send us feedback or comments about this story.







News - USA and the World



































































International Moth Worlds: Rashley ahead as Aussies close in
ISAF Youth Match Racing Worlds - American unbeatable on day 1
RS Feva World Championships - All set at Yacht Club de Carnac
ISAF Rolex World Sailor of the Year Awards - Nominations now open
BIC Techno 293 Worlds - Steady winds on day 2 + Video
29er North American Open Championship - Qualifying series wraps up
Opening ceremony O'pen Bic World Cup, Travemunde Week, Germany
Six Metre Europeans - Wind fails to make an appearance on day 2
Edgartown Race Weekend - Let the sailing (and good times) begin
ISAF Youth Match Racing World Championship - Action commences July 23
International Moth Worlds - Mothballed on day 4 + Video
Spirits high as Team Alvimedica completes Transatlantic crossing
Gladwell's Line: A change of direction needed in the America's Cup *Feature
29er North American Championship - Day 1 in Kingston
Red Bull 49erFX: First look at the Olympic sailing venue at Rio
Fuerteventura Kiteboarding Grand Slam - Classic conditions on day 3
NYYC Race Week Part II images by Rolex/Daniel Forster
Drowning or electric shock? What you need to know to help save a life
BIC Techno 293 Worlds 2014 - Day 1
Six Metre European Championship - Blazing sunshine on opening day
National Sailing Hall of Fame to present Lifetime Achievement Award   
International Moth Worlds: Greenhalgh and Rashley tied at the top   
PWA Pozo World Cup - Fantastic finale determines winners   
Six Metre Class British Open Championship - Llanoria and Valhalla win   
Anna Tunnicliffe set to compete at the CrossFit Games   
America's Cup: Oracle Team USA holds foiling camp at Wangi SC   
Volvo Ocean Race: Abu Dhabi OR completes double Atlantic crossing   
Volvo Ocean Race: Team SCA has a 'pull through day' off the Canaries   
No tiller sailing - how to steer using just the sails + Video   
International Moth Worlds: Three bullets in a row for Greenhalgh   
U.S. Junior Women’s Singlehanded Championship - Sophia Reineke wins   
BIC Techno 293 Worlds 2014 - Day 0 Opening   
Fuerteventura World Cup - Slalom action highlights day 2   
2014 Governor's Cup - Sam Gilmour of RFBYC victorious again   
Farr 40 West Coast Champ - Skipper Alberto Rossi leads Enfant Terrible   
Flying Dutchman World Championships - Magyars are the Masters   
Final day shakes up standings at Cape Panwa Hotel Phuket Raceweek   
2014 -15 Volvo Ocean Race: Team Alvimedica pushing towards Southampton   
NYYC Race Week - Saving the best for last   
VX One North American Championship - Chris Alexander commands   


For this week's complete news stories select    Last 7 Days
   Search All News
For last month's complete news stories select    Last 30 Days
   Archive News







Sail-World.com  


















Switch Default Region to:

Social Media

Asia

Australia

Canada

Europe

New Zealand

United Kingdom


http://www.sail-world.com/event_images/image/Twitter_logo_small.png http://www.sail-world.com/event_images/image/FaceBook-icon.png  http://www.sail-world.com/event_images/image/RSS-Icon.png

United States

Cruising Northern

Cruising Southern

MarineBusiness World

PowerBoat World

FishingBoating World

 

Contact

Commercial

News

Search

Contact Us

Advertisers Information

Submit news/events

Search Stories/Text

Feedback

Advertisers Directory

Newsletter Archive

Photo Gallery

 

Banner Advertising Details

Newsletter Subscribe

Video Gallery

Policies

 

 

 

Privacy Policy

 

 


Cookie Policy

 

 



This site and its contents are © Copyright TetraMedia and/or the original author, photographer etc. All Rights Reserved.  Photographs are copyright by law.  If you wish to use or buy a photograph contact the photographer directly.
XLXL NEW US
LocalAds   DE  ES  FR  IT