sail-world.com
 
 
News Home Cruising Photo Gallery Video Gallery

 

Sail-World.com : Wade and McGrane take UK Fireball title

Wade and McGrane take UK Fireball title

Dave Wade and Ben McGrane won the 2008 UK Fireball Nationals hosted by Mounts Bay SC. Two chasing teams, Chips Howarth and Vyv Townsend, and Matt Mee and Richard Wagstaff put in strong challenges on the final day.

Mee and Wagstaff won the penultimate race with Wade and McGrane third. Then Howarth and Townsend won the final race but Wade and McGrane managed to finish second and take the title by one point. Howarth and Townsend finished second overall with Mee and Wagstaff third.

Fireball Gold fleet leaders - Sponsored by Gull, Selden and P&B:
1 Dave Wade Ben McGrane
2 Chips Howarth Vyv Townsend
3 Matt Mee Richard Wagstaff
4 Andy Smith Jonny Mildred
5 Tom Jeffcoate Mark Hogan
6 Kevin Hope Russell Thorne
7 Matt Burge Paul Davis
8 Martyn Lewis Richard Byrne
9 Phil Popple Gavin Tilson
10 Sam Mettam Richard Anderton

Silver Fleet 2008 - Sponsored by Rooster Sailing
1 Simon Lomas Clarke John Piatt
2 Simon Kelsall Tom Williamson
3 Alex Shaw Jo Line

Bronze Fleet 2008 - Sponsored by Harken
1 Nick Mcleod Matt Rawson
2 Brett Cokayne Tom Greenhalgh
3 David Ryder Michelle Ryder

First Lady Helm - Becky Priest
First Lady Crew - Fiona Davis
Over 50 Helm - Veronica Falat
Over 50 Crew - Malcom Davis
Junior Helm under 21 - Tom Castle
Junior Crew under 21 - Tim Needham
Classic Boat Trophy, Helm Malcom Davis and Crew Fiona Davis
Typhoon Perseverance Trophy- Helm Stewart Scarff, Crew Lesley Scarff
Novice Trophy - Helm John Tenny, Crew George Collett

Fireball - UK Nationals final positions

1st 14993 Dave Wade Ben McGrane Northampton SC -12 1 1 1 5 4 3 2 29 17
2nd 14830 Chips Howarth Vyv Townsend Bewl Valley SC 1 3 4 3 4 -5 2 1 23 18
3rd 14994 Matt Mee Richard Wagstaff Hollingworth Lake SC -9 2 3 2 3 8 1 3 31 22
4th 14895 Andy Smith Jonny Mildred Notts County SC 3 -6 2 4 2 1 5 6 29 23
5th 14948 Tom Jeffcoate Mark Hogan Notts County SC 6 -9 8 9 6 3 4 7 52 43
6th 14950 Kevin Hope Russell Thorne Notts County SC 8 7 7 7.5 -13 2 13 13 70.5 57.5
7th 14973 Matt Burge Paul Davies Poole YC 5 8 -15 14 7 11 8 10 78 63
8th 14226 Martyn Lewis Richard Byne Draycote Water SC 7 11 12 -16 11 6 14 9 86 70
9th 14977 Phillip Popple Gavin Tillson Shoreham SC 13 15 -20 10 16 7 9 4 94 74
10th 14899 Sam Mettam Richard Anderton Thorny Island SC -21 5 6 15 12 16 6 14 95 74
11th 14980 Tom Foskett Tim Needham Staunton Harold 19 10 11 6 15 -DNS 7 11 170 79
12th 14954 Becky Priest Tim Saunders Staunton Harold SC -26 12 16 12 8 13 10 12 109 83
13th 14920 Vince Horey Robert Gardner King George 18 -DNS 10 11 20 10 11 5 176 85
14th 14820 Andrew Pearce Olly Goldsmith Portishead Y&SC 23 16 17 -31 9 9 15 8 128 97
15th 14966 Grahame Newton Mark Stevens Staunton Harold SC 10 13 19 17 14 17 -21 20 131 110
16th 14941 Derian Scott Andy Scott Chew Valley 2 14 -DNF 13 28 22 22 18 210 119
17th 14842 Paulo Brescia Dario Pagliani Yacht Club Italiano 29 19 9 25 -35 15 12 15 159 124
18th 14949 D J Edwards Andy Thompson Corus SC 4 4 5 7.5 1 12 -DNC DNC 215.5 124.5
19th 14867 Veronica Falat Ben Falat Waveney & 14 24 -33 18 18 23 18 16 164 131
20th 14791 Angus Hemmings Steve Chesney Hayling Island SC 17 17 14 20 21 20 -34 27 170 136
21st 14945 Tom Fenn Jim Baldwin Notts County SC 11 23 18 27 -32 28 31 17 187 155
22nd 13945 Malcolm Davies Fiona Davies Paignton SC 15 -DNF 23 30 23 21 24 23 250 159
23rd 14829 Matt Grant Tim Searle Castle Cove SC 28 20 -41 28 17 24 29 22 209 168
24th 14805 Mark Maskell John Watkins Brightlingsea 16 26 25 -DNC 26 34 26 21 265 174
25th 14991 Adam Whitehouse Mike Pratt Draycote Water SC 22 18 13 5 10 18 -DNC DNC 268 177
26th 14834 Paul Smalley Alex Knight Weston SC -47 35 27 21 24 25 27 19 225 178
27th 14628 Simon Lomas-Clarke John Piatt Weston SC 31 21 -32 23 27 30 25 25 214 182
28th 14818 Pete Badham John Rohde Dracote Water SC 30 28 22 -39 25 31 23 24 222 183
29th 14982 Martin Scarth Anthony King Blackwater SC 24 29 -DNF 41 31 26 17 33 292 201
30th 14911 Joe Jospe Tom Egli Pointe Claire YC -46 27 42 19 39 39 20 26 258 212
31st 14909 Ian Priest Mike Stoddart South Cerney SC 41 -44 26 32 37 19 28 31 258 214
32nd 14928 Andy Willcocks Andrea Willcocks Clevedon SC 39 30 21 26 -40 35 30 34 255 215
33rd 14967 Tom Castle Anthony York Northampton SC -40 38 30 29 30 33 32 32 264 224
34th 15002 Simon Kelsall Tom Williamson Staunton Harold SC 25 33 37 24 36 -44 37 37 273 229
35th 14837 Russell Cormack Ali Cormack Budworth SC 27 39 34 38 38 29 33 -40 278 238
36th 14391 Alex Shaw Jo Line Portishead Y&SC 42 31 28 37 -50 32 42 48 310 260
37th 14789 Rhys Lankester Chris Bishop Bristol Corinthian 32 36 -DNF 35 43 46 39 36 358 267
38th 14565 Elaine Slater Graham Slater Paignton SC 33 37 38 40 49 -DNF 40 38 366 275
39th 14662 Anthony Proctor Alan Goule Paington SC 45 45 35 34 42 36 41 -46 324 278
40th 14976 Ross Kearney Dave Hynes Northampton SC -DSQ DSQ 29 22 DNF 14 16 30 384 293
41st 14742 Nick McLeod Matt Rawson Ogston SC 36 34 44 -DNF 52 52 49 44 402 311
42nd 14182 Tim Riley Chris Tuchett Waveny & 51 40 40 45 45 49 44 -52 366 314
43rd 14870 Peter Wood James Wood Draycote Water SC 59 41 -DNS -DNC 29 27 36 35 409 318
44th 14821 Jonathon Bale Gary Henwood-Fox Chew Valley 48 60 50 51 41 41 -DSQ 29 411 320
45th 13697 Christine Slater Nigel Williams Paignton SC 34 43 46 47 22 38 -DSQ DNF 412 321
46th 14955 Ian Western Keith Bundy Draycote Water SC 37 51 48 -DNC 53 42 45 50 417 326
47th 14876 Chris Walker Oli Needham Staunton Harold SC 35 50 24 36 34 -DNS 59 DNF 420 329
48th 14843 Colin Snowden Karen Hiles Draycote Water SC 56 47 36 46 56 -58 48 41 388 330
49th 14111 John Tenny Tom Vian Draycote Water SC 55 42 31 33 44 45 -DSQ DSQ 432 341
50th 14621 Jeremy Hurst Abigail Hurst Parkstone SC 50 53 64 -DSQ 47 50 43 39 437 346
51st 14625 Brett Cokayne Tom Greenhalgh Staunton Harold SC 38 49 43 42 51 40 -DNF DNC 445 354
52nd 14771 Terry Forbes Dan Walker Staunton Harold SC 54 48 60 -DNF 57 47 46 43 446 355
53rd 14755 David Ryder Michelle Ryder Blackwater SC 57 46 52 -DNC 48 51 57 56 458 367
54th 14893 Elaine Tudor Warren Tudor Brightlingsea SC 49 57 -DNF DNC 33 DNS 35 28 475 384
55th 14600 Anthony Willcocks James Willcocks Clevedon SC 64 56 57 50 -67 54 54 54 456 389
56th 14964 David Mason George Collett Weirwood SC 70 -DNF 47 DNF 46 37 55 45 482 391
57th 14886 John Lang Damian Abbott West Riding SC 62 58 -DNC DNC 54 43 38 49 486 395
58th 14229 Geoff Holden Sophie Holden Ogston SC 52 52 51 -DNF 68 53 65 62 494 403
59th 14463 Steve Popple Suzie Capey Shoreham SC 69 -74 49 44 72 66 60 63 497 423
60th 14624 Steve Patten Brian Aldgate Penzance SC 61 62 -DNF 49 61 DNS 47 53 515 424
61st 14918 Gordon Evans Ruth Evans Coran SC Margam 58 55 56 -DNF 63 DNS 51 51 516 425
62nd 13656 Tony Godwin Tim McEvoy Torpoint -DSQ DSQ 62 43 64 56 52 58 517 426
63rd 14716 Paul Anthony Quentin Hayes Draycote Water -DSQ 54 65 55 62 DNS 53 47 518 427
64th 14798 Maria Richard Lucy Lingard Blackwater SC 63 -DNS DNF DNF 55 48 50 42 531 440
65th 13910 Nathan Batchelor Adam Bowers Castle Cove SC 43 25 -DNF DNC 19 DNC DNS DNC 542 451
66th 14114 Barry Smith Christopher Smith Thornbury SC 60 59 -DNF DNC 66 59 62 55 543 452
67th 14315 Jeremy Belling Paul Robbins Castle Cove SC 53 32 39 -DNF 60 DNC DNC DNC 548 457
68th 14268 Nick Hurst Ben Fjaeren Shoreham SC 68 -DNS 58 DNC 65 57 61 59 550 459
69th 14135 Scarff Stewart Lesley Scarff Shoreham SC 82.5 67 67 54 -83 61 70 64 548.5 465.5
70th 14872 Barbara Newson Guy Newson Pentland Firth YC 67 63 -DNC DNC 70 63 58 57 560 469
71st 13152 Kirsten Claiden-Yardley Andrew Jarvis Oxford SC 78 70 61 -DNS 74 64 66 60 564 473
72nd 14266 Bob Tuckwood Debbie Tuckwood Notts County SC 75 65 -DNF DNC 59 55 69 61 566 475
73rd 13857 Martin Smith Julie Hanson Mounts Bay SC 65 61 55 DNC 73 60 73 DNF 569 478
74th 14118 Grahame Collett Mark Homer Draycote Water SC 77 68 59 53 78 65 -DNF DNC 582 491
75th 14892 Penny Gibbs Ian Gibbs Brightlingsea SC 20 DNS DNC




by Sail-world.com/uk

  

Click on the FB Like link to post this story to your FB wall

http://www.sail-world.com/index.cfm?nid=48127

7:36 AM Sun 24 Aug 2008 GMT






Click here for printer friendly version
Click here to send us feedback or comments about this story.

Click for further information on


Related News Stories:

10 Dec 2013  Abersoch Dinghy Week 2014 - Title sponsors announced
09 Dec 2013  OK Dinghy World Rankings for December 2013
16 Jun 2013  PWA Catalunya World Cup - Celebrating 15 years of Costa Brava action
16 Jun 2013  Route des Princes - Edmond de Rothschild victorious in Lisbon
16 Jun 2013  Contender World Championship - 174 entries and still counting
16 Jun 2013  Panerai Classic Yachts Challenge – Day 2 in Porto Santo Stefano
16 Jun 2013  NYYC Annual Regatta – J sailing talent to take part
25 Apr 2013  Jorgen Svendsen retains OK Dinghy World 2013 number one ranking
07 Mar 2013  Finn Class partners Dinghy Academy to train next Olympians
03 Mar 2013  RYA Dinghy Show - Glanfield and Patience launch Rio 2016 campaign
MORE STORIES ...

News - USA and the World

































































International Moth Worlds: Rashley ahead as Aussies close in by Mark Jardine / YachtsandYachting.com,


ISAF Youth Match Racing Worlds - American unbeatable on day 1
RS Feva World Championships - All set at Yacht Club de Carnac
ISAF Rolex World Sailor of the Year Awards - Nominations now open
BIC Techno 293 Worlds - Steady winds on day 2 + Video
29er North American Open Championship - Qualifying series wraps up
Opening ceremony O'pen Bic World Cup, Travemunde Week, Germany
Six Metre Europeans - Wind fails to make an appearance on day 2
Edgartown Race Weekend - Let the sailing (and good times) begin
ISAF Youth Match Racing World Championship - Action commences July 23
International Moth Worlds - Mothballed on day 4 + Video
Spirits high as Team Alvimedica completes Transatlantic crossing
Gladwell's Line: A change of direction needed in the America's Cup *Feature
29er North American Championship - Day 1 in Kingston
Red Bull 49erFX: First look at the Olympic sailing venue at Rio
Fuerteventura Kiteboarding Grand Slam - Classic conditions on day 3
NYYC Race Week Part II images by Rolex/Daniel Forster
Drowning or electric shock? What you need to know to help save a life
BIC Techno 293 Worlds 2014 - Day 1
Six Metre European Championship - Blazing sunshine on opening day
National Sailing Hall of Fame to present Lifetime Achievement Award
International Moth Worlds: Greenhalgh and Rashley tied at the top   
PWA Pozo World Cup - Fantastic finale determines winners   
Six Metre Class British Open Championship - Llanoria and Valhalla win   
Anna Tunnicliffe set to compete at the CrossFit Games   
America's Cup: Oracle Team USA holds foiling camp at Wangi SC   
Volvo Ocean Race: Abu Dhabi OR completes double Atlantic crossing   
Volvo Ocean Race: Team SCA has a 'pull through day' off the Canaries   
No tiller sailing - how to steer using just the sails + Video   
International Moth Worlds: Three bullets in a row for Greenhalgh   
U.S. Junior Women’s Singlehanded Championship - Sophia Reineke wins   
BIC Techno 293 Worlds 2014 - Day 0 Opening   
Fuerteventura World Cup - Slalom action highlights day 2   
2014 Governor's Cup - Sam Gilmour of RFBYC victorious again   
Farr 40 West Coast Champ - Skipper Alberto Rossi leads Enfant Terrible   
Flying Dutchman World Championships - Magyars are the Masters   
Final day shakes up standings at Cape Panwa Hotel Phuket Raceweek   
2014 -15 Volvo Ocean Race: Team Alvimedica pushing towards Southampton   
NYYC Race Week - Saving the best for last   
VX One North American Championship - Chris Alexander commands   
2014 Cape Panwa Hotel Phuket Raceweek - Waiting game on Day 3   


For this week's complete news stories select    Last 7 Days
   Search All News
For last month's complete news stories select    Last 30 Days
   Archive News







Sail-World.com  


















Switch Default Region to:

Social Media

Asia

Australia

Canada

Europe

New Zealand

United Kingdom


http://www.sail-world.com/event_images/image/Twitter_logo_small.png http://www.sail-world.com/event_images/image/FaceBook-icon.png  http://www.sail-world.com/event_images/image/RSS-Icon.png

United States

Cruising Northern

Cruising Southern

MarineBusiness World

PowerBoat World

FishingBoating World

 

Contact

Commercial

News

Search

Contact Us

Advertisers Information

Submit news/events

Search Stories/Text

Feedback

Advertisers Directory

Newsletter Archive

Photo Gallery

 

Banner Advertising Details

Newsletter Subscribe

Video Gallery

Policies

 

 

 

Privacy Policy

 

 


Cookie Policy

 

 



This site and its contents are © Copyright TetraMedia and/or the original author, photographer etc. All Rights Reserved.  Photographs are copyright by law.  If you wish to use or buy a photograph contact the photographer directly.
XLXL NEW US
LocalAds   DE  ES  FR  IT