sail-world.com
 
 
News Home Cruising Photo Gallery Video Gallery
Sail-World.com : Audi Hamilton Island Race Week - Full results for day 5
Audi Hamilton Island Race Week - Full results for day 5


'Audi Hamilton Island Race week 2013'    Andrea Francolini ©

Audi Hamilton Island Race Week 2013 Day Five

Full Results for IRC Racing, IRC Passage Div 1, IRC Passage Div 2, Performance Racing Div 1, Performance Racing Div 2, Cruising Div 1, Cruising Div 2, Cruising Div 3, Non Spinnaker Div 1, Non Spinnaker Div 2, First Fleet, McConaghy MC38 and Multi-Hulls.


IRC Racing

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

Race 8   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  16:32:52

IRC results Start : 10:45

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

WILD OATS X

AUS7001

Ernesto Bertarelli

HIYC/RPAYC

04:24:55

1.598

07:03:20

1.0

15:09:55

Reichel/Pugh 66

2

HOOLIGAN

AUS521

Marcus Blackmore

RPAYC

05:08:39

1.379

07:05:38

2.0

15:53:39

Tp52

3

CELESTIAL

421

Sam Haynes

CYCA

05:41:32

1.264

07:11:42

3.0

16:26:32

Rogers 46

4

VICTOIRE

AUS5299

Darryl Hodgkinson

CYCA

05:23:04

1.352

07:16:47

4.0

16:08:04

Cookson 50

5

SHOGUN V

AUS280

Rob Hanna

RGYC

05:21:10

1.382

07:23:51

5.0

16:06:10

Tp52

6

WILD THING

AUS10

Grant Wharington

MHYC

04:16:28

1.809

07:43:57

6.0

15:01:28

100supermaxi

7

WILD OATS XI

10001

Mark Richards

HIYC

           

 

IRC Passage Div 1

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  16:47:59

IRC Div1 results Start : 10:50

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

BALANCE

7771

Paul Clitheroe

CYCA

05:26:06

1.131

06:08:49

1.0

16:16:06

Beneteau 45

2

EAGLE ROCK

7744

Ross Wilson

CYCA/SYC/SSCBC

05:35:20

1.110

06:12:13

2.0

16:25:20

Beneteau First 47.7

3

STORAGE KING WALLOP

M242

Peter Hewson

RMYC/LMYC

05:30:25

1.127

06:12:23

3.0

16:20:25

Sydney 41

4

SHAZAM

PD447

Doug Ryan

PDYC

05:49:27

1.102

06:25:06

4.0

16:39:27

Beneteau 44.7

5

CARABELLA V

SYD25

Matthew McCann

RSYS

05:24:11

1.196

06:27:43

5.0

16:14:11

X Yacht Xp 50

6

TOY BOX 2

MH4

Ian Box

MHYC

05:40:02

1.144

06:29:00

6.0

16:30:02

Xp44

7

KERUMBA

RQ5050

Tam Faragher

RQYS

05:17:49

1.260

06:40:27

7.0

16:07:49

Ker 50 C/R

8

CADIBARRA 8

R420

Paul Roberts

RYCV

05:34:53

1.199

06:41:32

8.0

16:24:53

Jones 42

9

H/H EQUINOX II

10101

Anthony Dunn

CYCA

05:29:56

1.219

06:42:11

9.0

16:19:56

Rp42

10

BELLE

B2700

David Currie

RBYC

05:22:11

1.280

06:52:24

10.0

16:12:11

Iy60

 

IRC Passage Div 2

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  16:36:33

IRC Div2 results Start : 10:55

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

L'ALTRA DONNA

6935

Andy Kearnan

CYCA

05:11:25

1.059

05:29:47

1.0

16:06:25

Summit 35

2

LOCAL HERO

1236

Matt Owen

CYC/MYC

05:16:36

1.049

05:32:07

2.0

16:11:36

Bh 36

3

NOT A DIAMOND

RQ2404

David Redfern

RQYS

05:10:24

1.080

05:35:14

3.0

16:05:24

Beneteau First 40

4

OUTLAW

040

Alan & Tom Quick

CYCA

05:11:19

1.084

05:37:28

4.0

16:06:19

Beneteau First 40

5

FLYING CLOUD

6808

Howard Piggott

CYCA

05:12:20

1.084

05:38:34

5.0

16:07:20

Beneteau F40

6

XPRESS

7013

Mike West

BSC

05:14:24

1.080

05:39:33

6.0

16:09:24

X Yatchs 38

7

SHEPHERD CENTRE

11407

Hugh Torode

RSYS

05:21:55

1.058

05:40:35

7.0

16:16:55

Beneteau 40.7

8

NAUTICAL CIRCLE

A169

Ian Prentice

CYCA

05:29:51

1.099

06:02:30

8.0

16:24:51

Archambault 40

 

Performance Racing Div 1

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  15:10:27

EHC Div1 results Start : 12:30

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

MAC 2

AUS153

John McDougall

GSC

01:14:23

1.107

01:22:20

1.0

13:44:23

Melges 32

2

ICHI BAN

00400

Matt Allen Walter Lewin

WSC&CYCA

01:10:59

1.233

01:27:31

2.0

13:40:59

Farr 400

3

WHALE WATCHING SYDNE

NZL8425

Ian Ford

CYCA

01:09:04

1.281

01:28:28

3.0

13:39:04

Elliot 52

4

EUPHORIA

7133

Anthony Coleman

RSYS

01:19:50

1.117

01:29:10

4.0

13:49:50

J133

5

RAGTIME

RQ130

Chris Morgan

RQYS

01:21:25

1.098

01:29:24

5.0

13:51:25

J 130

6

HUNTRESS

888

Philip Grove

RSYS

01:19:38

1.129

01:29:54

6.0

13:49:38

Sydney 39 Cr

7

SECOND TIME AROUND

5491

John McConaghy

RPAYC

01:17:41

1.169

01:30:49

7.0

13:47:41

Mcconaghy 47

8

PETER LEHMANN BREAKT

6834

Ben McGrath

CYCA

01:26:50

1.057

01:31:47

8.0

13:56:50

Beneteau F40

9

ULTREYA

11001

Rod Pearse

RSYS

01:27:23

1.069

01:33:25

9.0

13:57:23

Dehler 41

10

LEEWARD

6833

John Quinn

CYCA

01:33:10

1.043

01:37:10

10.0

14:03:10

Beneteau First 40

11

SPIRIT OF THE MAID

MH888

Bruce Absolon

SYC&CYCHI

01:27:24

1.176

01:42:47

11.0

13:57:24

Volvo Ocean 60

 

Race 6   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  16:25:20

EHC Div1 results Start : 14:40

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

LEEWARD

6833

John Quinn

CYCA

01:02:29

1.019

01:03:40

1.0

15:42:29

Beneteau First 40

2

SPIRIT OF THE MAID

MH888

Bruce Absolon

SYC&CYCHI

56:20

1.149

01:04:44

2.0

15:36:20

Volvo Ocean 60

3

PETER LEHMANN BREAKT

6834

Ben McGrath

CYCA

01:03:58

1.048

01:07:02

3.0

15:43:58

Beneteau F40

4

RAGTIME

RQ130

Chris Morgan

RQYS

01:01:04

1.098

01:07:03

4.0

15:41:04

J 130

5

WHALE WATCHING SYDNE

NZL8425

Ian Ford

CYCA

52:13

1.285

01:07:06

5.0

15:32:13

Elliot 52

6

HUNTRESS

888

Philip Grove

RSYS

59:29

1.129

01:07:09

6.0

15:39:29

Sydney 39 Cr

7

EUPHORIA

7133

Anthony Coleman

RSYS

01:00:21

1.118

01:07:28

7.0

15:40:21

J133

8

ULTREYA

11001

Rod Pearse

RSYS

01:04:18

1.054

01:07:46

8.0

15:44:18

Dehler 41

9

ICHI BAN

00400

Matt Allen Walter Lewin

WSC&CYCA

54:48

1.242

01:08:04

9.0

15:34:48

Farr 400

10

MAC 2

AUS153

John McDougall

GSC

01:00:50

1.139

01:09:17

10.0

15:40:50

Melges 32

11

SECOND TIME AROUND

5491

John McConaghy

RPAYC

01:00:39

1.163

01:10:32

11.0

15:40:39

Mcconaghy 47

 

Performance Racing Div 2

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  14:17:36

EHCDIV2 results Start : 12:40

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

JUMP

AUS3380

Greg Hyde

CYCHI

01:12:36

0.954

01:09:16

1.0

13:52:36

Sb20

2

SYNCHRONICITY

M42

Kingsley Fletcher

MBYC

01:10:24

1.031

01:12:35

2.0

13:50:24

Simonis Voogd 42

3

HITCHHIKER

R303

Sam Ainsworth

RPYC

01:11:57

1.024

01:13:41

3.0

13:51:57

Frers

4

PLANIT

AUS686

Anthony Passmore

BBYC

01:15:29

1.006

01:15:56

4.0

13:55:29

Melges 24

5

BACARDI

SM377

Martin Power

SYC

01:17:16

0.988

01:16:20

5.0

13:57:16

Petersen 44

6

ROPABULL

9111

Mike Roper

RMYC/BB

01:18:55

0.982

01:17:30

6.0

13:58:55

Beneteau 42

7

RUM 2 PARADISE

E57

Sarah & Piers Findlay

PDYC

01:17:32

1.002

01:17:41

7.5

13:57:32

Elliot 7

7

DUSTY MUZZLE

4457

Ron Knott

TYC

01:16:01

1.022

01:17:41

7.5

13:56:01

Farr 11.6 Modified

9

LLOYDS TOO IMPETUOUS

3663

Rudy Weber

CYC

01:19:51

0.977

01:18:01

9.0

13:59:51

Holland

10

HAMILTON MENTOR

L1

Roen Quinn

PLYC

01:23:24

0.974

01:21:14

10.0

14:03:24

Sydney 32

DNC

INCH BY WINCH

393

William Grice

RSYS

 

1.030

 

12.0

 

Peterson 44

 

Race 6   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  16:27:41

EHCDIV2 results Start : 14:45

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

HITCHHIKER

R303

Sam Ainsworth

RPYC

50:26

1.036

52:15

1.0

15:35:26

Frers

2

BACARDI

SM377

Martin Power

SYC

53:22

0.988

52:44

2.0

15:38:22

Petersen 44

3

LLOYDS TOO IMPETUOUS

3663

Rudy Weber

CYC

54:56

0.970

53:17

3.0

15:39:56

Holland

4

HAMILTON MENTOR

L1

Roen Quinn

PLYC

56:04

0.954

53:29

4.0

15:41:04

Sydney 32

5

DUSTY MUZZLE

4457

Ron Knott

TYC

53:23

1.016

54:14

5.0

15:38:23

Farr 11.6 Modified

6

SYNCHRONICITY

M42

Kingsley Fletcher

MBYC

51:49

1.049

54:21

6.0

15:36:49

Simonis Voogd 42

7

PLANIT

AUS686

Anthony Passmore

BBYC

54:42

1.008

55:08

7.0

15:39:42

Melges 24

8

RUM 2 PARADISE

E57

Sarah & Piers Findlay

PDYC

55:25

0.996

55:12

8.0

15:40:25

Elliot 7

9

ROPABULL

9111

Mike Roper

RMYC/BB

56:39

0.977

55:21

9.0

15:41:39

Beneteau 42

10

JUMP

AUS3380

Greg Hyde

CYCHI

58:56

0.983

57:56

10.0

15:43:56

Sb20

DNC

INCH BY WINCH

393

William Grice

RSYS

 

1.030

 

12.0

 

Peterson 44

 

Cruising Div 1

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  17:22:31

EHC Div1 results Start : 11:00

Place

Boat Name

Sail Num

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Skipper

Score

Fin Tim

1

CIRCE

SM91

SYC

05:39:38

0.981

05:33:11

Ross Johnston

1.0

16:39:38

2

JOIE DE VIE

6702

RPAYC

05:42:40

0.981

05:36:09

Peter Byford

2.0

16:42:40

3

PROTEUS

USA52855

RYC

05:51:14

0.962

05:37:53

Timothy Macintosh

3.0

16:51:14

4

MISTA GYBE

W888

WSC

05:48:26

0.972

05:38:41

Peter Carr

4.0

16:48:26

5

SOLUTIONS

3242

RMYC

05:34:00

1.018

05:40:01

Stephen Dadour

5.0

16:34:00

6

MISTRAAL

6515

RYCT

05:53:24

0.969

05:42:27

Brett Cooper

6.0

16:53:24

7

ENCORE

00100

SYC

05:38:47

1.011

05:42:31

Tim Lewis Jim Milledge

7.0

16:38:47

8

VELOCE

1027

MYC

05:34:41

1.024

05:42:43

Dean Corbett

8.0

16:34:41

9

SIR THOMAS SOPWITH

6892

RPAYC

06:17:42

0.909

05:43:20

David Edwards

9.0

17:17:42

10

KATE

R53

RYCV

05:46:36

0.991

05:43:29

John Raff

10.0

16:46:36

11

LIMITLESS

6995

CYCA

05:42:08

1.008

05:44:52

Bill Hili

11.0

16:42:08

12

ONE O NINE

1109

RSYS

05:39:47

1.024

05:47:56

Robert Salteri

12.0

16:39:47

13

VIRAGO II

6813

RPAYC

05:45:03

1.025

05:53:41

David Rooke

13.0

16:45:03

14

ABRACADABRA

5612

RSYS

05:36:25

1.061

05:56:56

James Murchison

14.0

16:36:25

15

BROADSWORD

Q40

TCYC

05:52:38

1.027

06:02:09

Adrian Castle

15.0

16:52:38

16

WHITEBIRDS

788

RQYS

05:17:01

1.146

06:03:18

Paul White

16.0

16:17:01

17

SALACIA

RQ1600

RQYS

05:27:27

1.111

06:03:48

Stephen Everett

17.0

16:27:27

18

INFINITY

AUS52

RYCT

05:45:24

1.054

06:04:03

Richard Fader

18.0

16:45:24

19

CONDOR

KB80

WSC

05:18:47

1.165

06:11:23

David Molloy

19.0

16:18:47

20

EUREKA 11

6037

APYC

05:23:00

1.182

06:21:47

Chris Stockdale

20.0

16:23:00

21

HAMMER OF QUEENSLAND

7

WSC

05:24:11

1.200

06:29:01

Gerry McGann

21.0

16:24:11

 

Cruising Div 2

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  15:44:23

EHC Div2 results Start : 11:05

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

ISLAND LADY

V42

Andrew Pusey

SYC

04:10:14

0.854

03:33:42

1.0

15:15:14

2

SUMMER'S LEASE

B500

Glenn Fitzgerald

MYC

03:57:28

0.921

03:38:42

2.0

15:02:28

3

NORTHERN MOMENT

C192

Vic Stevens

CCYC

04:16:03

0.860

03:40:12

3.0

15:21:03

4

SECOND NATURE

BOW09

Paul Mentiplay

SYC

04:11:26

0.878

03:40:46

4.0

15:16:26

5

RHYTHM & BLUES

BOW03

Brenton Pegler

CYCSA

04:07:03

0.901

03:42:36

5.0

15:12:03

6

ENTOURAGE

5176

Lyle Borlase

DSS

04:10:03

0.891

03:42:48

6.0

15:15:03

7

MISS DEVEREAUX

BOW07

Doug Reed

LMYC

04:13:32

0.883

03:43:52

7.0

15:18:32

8

LUNACY

SB445

Matt Shepherd

SBYC

04:03:24

0.921

03:44:10

8.0

15:08:24

9

MALAGUENA

648

Roger Prout

MBYC

04:10:43

0.895

03:44:24

9.0

15:15:43

10

TEAM SUNSAIL

CHART161

Mark Thompson

TBA

04:06:11

0.917

03:45:45

10.0

15:11:11

11

KITE RUNNER

11000

Dave Simpson

MHYC

04:04:44

0.927

03:46:52

11.0

15:09:44

12

TILT

H400

Peter Cretan

RYCT

04:13:38

0.898

03:47:46

12.0

15:18:38

13

CEO1

BOW04

Ray Sweeney

RQYS

04:06:19

0.925

03:47:51

13.0

15:11:19

14

THE HEALER

RQ367

Mark Hipgrave

RQYS

04:03:52

0.937

03:48:30

14.0

15:08:52

15

COOPERS

BOW15

Craig Watson

SYC

04:06:11

0.934

03:49:56

15.0

15:11:11

16

TONIC

6842

Robert Pizzie

MHYC

04:02:12

0.955

03:51:18

16.0

15:07:12

17

SAILING ADVENTURES

BOW05

Brian Pozzey

RQYS

04:07:21

0.941

03:52:45

17.0

15:12:21

18

HOLY COW!

6797

John & Kim Clinton

CYCA

04:08:12

0.942

03:53:48

18.0

15:13:12

19

ALLUSIVE

TYC407

John Joyce

TYC

04:03:32

0.962

03:54:17

19.0

15:08:32

20

JEMSON

SM301

Andrew Molnar

SYC

04:00:09

0.977

03:54:38

20.0

15:05:09

21

PLANET PEUGEOT

9197T

Mike Hulbert

MJBT7

04:06:08

0.955

03:55:03

21.0

15:11:08

22

GEOMATIC

M495

Adrian Lewis

MYC

04:01:16

0.985

03:57:39

22.0

15:06:16

23

SINEWAVE

5436

Greg Mason Barb Maunsell

CYCA

04:01:48

0.985

03:58:10

23.0

15:06:48

24

CAMPEADOR

5758

Jonathan Thelfall

RSYS

04:03:50

0.980

03:58:57

24.0

15:08:50

25

AVANTI

BOW08

Philip Cormie

RBYC

04:05:45

0.983

04:01:34

25.0

15:10:45

26

SUNSHINE SAILING AUS

6590

John Bankart

MOOLOOLABAYC

04:02:40

0.999

04:02:25

26.0

15:07:40

27

CEILIDH

237

Peter Williams

RSYS

04:00:16

1.013

04:03:23

27.0

15:05:16

28

THAT BOAT

6782

Darryle Dransfield

RMYCBB

04:06:36

0.993

04:04:52

28.0

15:11:36

29

VANILLA

BOW19

David Perkins

SASC

04:14:30

0.964

04:05:20

29.0

15:19:30

30

MOHAWK

5978

Tony Byrnes

JBCYC

04:04:47

1.011

04:07:29

30.0

15:09:47

31

TRUE LOVE

999

Roger Down

WSC

03:57:55

1.042

04:07:54

31.0

15:02:55

32

NEXT LIGHT

35000

Chris Ryan

RPAYC

04:04:11

1.018

04:08:35

32.0

15:09:11

33

SOUTHERN MAGIC

633

Mark Tobin

JBCYC

04:07:55

1.003

04:08:40

33.0

15:12:55

34

THE POACHER

MK6

John Foster

MYC

04:03:08

1.030

04:10:26

34.0

15:08:08

 

Cruising Div 3

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  17:44:07

EHC Div3 results Start : 11:10

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

KAOS

BOW01

Rob Beavis

AMYC

03:39:43

0.860

03:08:57

1.0

14:49:43

2

AZURE

BOW14

Judith Bujack

CYC

03:46:15

0.836

03:09:09

2.0

14:56:15

3

ESCAPADE

C200

Mike Schmidt

CCYC

03:49:04

0.830

03:10:08

3.0

14:59:04

4

NESSIE

212

William McMillan

CRYC

03:46:56

0.853

03:13:34

4.0

14:56:56

5

JASAMBRI 2

BOW12

Jason Jordan

BSC

03:49:34

0.857

03:16:44

5.0

14:59:34

6

CHIRPING BIRD

BOW20

Rod Smallman

SBSC

04:16:57

0.766

03:16:49

6.0

15:26:57

7

STARKERS

276

Alan Stark

TCYC

03:49:47

0.857

03:16:56

7.0

14:59:47

8

WINDSONG OF M'TON

M5

Jim Watson

MYC

03:44:31

0.884

03:18:28

8.0

14:54:31

9

PINNACLE

BOW11

Anni Browning

BSC

03:52:42

0.854

03:18:44

9.0

15:02:42

10

WIZARD OF THE WIND

934

Michael Waldie

RQYS

03:55:37

0.856

03:21:41

10.0

15:05:37

11

KARMA

BOW02

David Angus

MYC

03:43:22

0.907

03:22:36

11.0

14:53:22

12

LOOKOUT

J12

Paul Giles

SYC

03:38:40

0.929

03:23:08

12.0

14:48:40

13

TOPAZ

BOW13

David Hamilton

GSC

03:51:44

0.888

03:25:47

13.0

15:01:44

14

QUATTRO

F8

Jason Daisley

CYCA

03:46:13

0.921

03:28:21

14.0

14:56:13

15

MOONSHINE

2118

Allan McClintock

MBBC

03:37:13

0.963

03:29:11

15.0

14:47:13

DNC

PLUNDER

191

John Spalvins

HIYC

 

0.755

 

19.0

 

DNC

MISTY BLUE

6545

Claire Booth

RMYC

 

0.900

 

19.0

 

DNF

BANSHEE

M

Rob & Kerry Kasmarik

CHYC

 

0.600

 

19.0

 

 

Non Spinnaker Div 1

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  16:39:37

EHC Div1 results Start : 11:20

Place

Boat Name

Sail Num

Elapsd

AHC

Cor'd T

Skipper

From

Score

Fin Tim

1

SMART CHOICE

H50

04:11:23

0.796

03:20:06

Rodney Smart

RYCT

1.0

15:31:23

2

CURLEW ESCAPE

RQ67

04:12:04

0.834

03:30:13

Scott Turner

RQYS

2.0

15:32:04

3

CONGO

BOW10

04:31:23

0.791

03:34:40

Matt Powell

TBA

3.0

15:51:23

4

NAMADGI

C444

04:02:48

0.889

03:35:51

Chris Morley

CORC

4.0

15:22:48

5

GUILTY PLEASURES IV

6068

03:43:14

0.974

03:37:26

Lindy Robertson

TCYC

5.0

15:03:14

6

ULUWATU

SM6662

03:56:16

0.930

03:39:44

P Geary M Billings

SYC

6.0

15:16:16

DNC

PRIORITIES

868806

 

0.813

 

Mark Walkley

N/A

8.0

 

 

Non Spinnaker Div 2

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  17:08:30

EHC Div2 results Start : 11:25

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

NIRVANA 1

B37

Nigel Hill

RYCT

04:05:27

0.671

02:44:42

1.0

15:30:27

2

STAR FERRY

68

John Brand

BSC

03:41:23

0.767

02:49:48

2.0

15:06:23

3

CHRISTINA JAY

712

Stuart Pascoe

SCYC

03:38:21

0.782

02:50:45

3.0

15:03:21

4

VALHALLA

PH385

Peter Cox

CSC

03:37:50

0.788

02:51:39

4.0

15:02:50

5

ADRENALIN

1999

Andrew Just

WSC

04:01:05

0.717

02:52:51

5.0

15:26:05

6

CHICANE

BOW17

Murray Gordon

SYC

04:06:52

0.701

02:53:03

6.0

15:31:52

7

SUPERTRAMP

6678

Sue & Alan Pick

RPAYC

03:47:40

0.767

02:54:37

7.0

15:12:40

8

BRILLIANT II

241

Julian Smallwood

WSC

03:59:37

0.730

02:54:55

8.0

15:24:37

9

RENATA

BOW16

Dayle Short

WMYC

04:44:46

0.664

03:09:05

9.0

16:09:46

10

KRYSTAL

B178

Mark Strobel

RBYC

04:58:16

0.636

03:09:42

10.0

16:23:16

DNC

JOSIDA

387

David Pope

RYCT

 

0.540

 

16.0

 

DNC

SAPPHIRE OF LONDON

G507

Grant Stquentin

RGYC

 

0.728

 

16.0

 

DNC

IDLE TIME

588

Mal Dennis

WSC

 

0.704

 

16.0

 

DNC

MARAUDER

BOW33

Mark Annandale

CCYS

 

0.432

 

16.0

 

DNF

RUBY CHARLOTTE

A65

Jonathan Hickling

HICYC

 

0.400

 

16.0

 

 

First Fleet

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  14:26:23

EHC Div2 results Start : 12:40

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

HITCHHIKER

R303

Sam Ainsworth

RPYC

01:11:57

1.024

01:13:41

1.0

13:51:57

Frers

2

DUSTY MUZZLE

4457

Ron Knott

TYC

01:16:01

1.022

01:17:41

2.0

13:56:01

Farr 11.6 Modified

3

LLOYDS TOO IMPETUOUS

3663

Rudy Weber

CYC

01:19:51

0.977

01:18:01

3.0

13:59:51

Holland

DNC

INCH BY WINCH

393

William Grice

RSYS

 

1.030

 

5.0

 

Peterson 44

 

Race 6   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  16:42:52

EHC Div2 results Start : 14:45

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

HITCHHIKER

R303

Sam Ainsworth

RPYC

50:26

1.036

52:15

1.0

15:35:26

Frers

2

LLOYDS TOO IMPETUOUS

3663

Rudy Weber

CYC

54:56

0.970

53:17

2.0

15:39:56

Holland

3

DUSTY MUZZLE

4457

Ron Knott

TYC

53:23

1.016

54:14

3.0

15:38:23

Farr 11.6 Modified

DNC

INCH BY WINCH

393

William Grice

RSYS

 

1.030

 

5.0

 

Peterson 44

 

McConaghy MC38

Race 8   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  15:12:02

OD results Start : 12:35

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

Score

Fin Tim

1

MENACE

NZL38014

Howard Spencer

RAYC

57:29

1.0

13:32:29

2

GHOST RIDER

403

Ross Hennessy

RPAYC

57:50

2.0

13:32:50

3

CONE OF SILENCE

38001

Jonathan Morris

RPAYC

57:51

3.0

13:32:51

4

VINO

HI101

Chris Hancock

MHYC

58:05

4.0

13:33:05

5

GINGER

38011

Leslie Green

CYCA

58:42

5.0

13:33:42

 

Race 9   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  16:04:06

OD results Start : 14:35

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

Score

Fin Tim

1

GINGER

38011

Leslie Green

CYCA

42:49

1.0

15:17:49

2

MENACE

NZL38014

Howard Spencer

RAYC

43:20

2.0

15:18:20

3

VINO

HI101

Chris Hancock

MHYC

43:32

3.0

15:18:32

4

GHOST RIDER

403

Ross Hennessy

RPAYC

43:49

4.0

15:18:49

5

CONE OF SILENCE

38001

Jonathan Morris

RPAYC

44:24

5.0

15:19:24

 

Multi-Hulls

Race 5   (23/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  23/08/2013  17:09:15

EHC results Start : 11:15

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

HEATWAVE

NONE

Steve McLay

QCYC

04:39:04

0.531

02:28:11

1.0

15:54:04

Leopard 42

2

LICKITY SPLIT TAKE 2

MOJO

Drew Wooler

CCYC

03:25:36

0.727

02:29:28

2.0

14:40:36

Pescott/Wooler

3

BOX OFFICE

AUS100

Matthew Johns

RQYS

03:05:11