sail-world.com
 
 
News Home Cruising Photo Gallery Video Gallery
Sail-World.com : Record numbers at Laser Europa Cup Malcesine, Italy
Record numbers at Laser Europa Cup Malcesine, Italy

'Laser Europa Cup Malcesine, Italy 2014'    seaandsail.it
Laser Europa Cup Italy 2014 - A record number of 588 Lasers made a pretty picture on Lake Garda for the Laser Europa Cup - Italy.

From April 24-27 lake Garda was covered with Laser sails gliding around as they raced on three different courses.

The event had mostly light winds that came in early, died down at lunch and visited again in the evening. This made for early 8:00 starts and long days. The effort paid off in the end as seven races were completed for each class. There was one discard.

In the Radial Women fleet Maud Jayet (SUI) took the overall win, finishing six points ahead of Monika Mikkola (FIN). Gintare Scheidt (LTU) was third overall, 20 points behind in the 65-boat fleet.

In the Radial men, Marcin Rudawski (POL) replaced Nik Willim (GER) on top on the last day of the event. Simone Salva (ITA) finished third out of 197 competitors.

In the Standard rig Nik Pletikos (SLO) took gold, finishing three points ahead of Ole Nietiedt (GER). Marco Benini (ITA) took bronze in the 83 strong fleet.

Cemil Mandalinci (TUR) took gold in the Laser 4.7 boys, as the previous leader Emil Toblini (ITA) had a disqualification for touching a mark and a 39th place, pushing him down to fourth. Aurelien Pierroz (FRA) and Paolo Mavricic (CRO) completed the podium. There were 186 Lasers in the 4.7 Boys' fleet.

In the Lasers-4.7 Girls, Francesca Bergamo (ITA) was the clear winner ahead of Giada Rizzotto (ITA) and Elisa Navoni (ITA).

Results Standard

 

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5 6 7
1 SLO 199698 Pletikos Nik, Male, 1990, Y.C.Portoroz 21,0 5 1 4 2 1 (10) 8
2 GER 206236 Nietiedt Ole, Male, 1994, U21, Röbeler Segler Verein Müritz e 24,0 4 5 7 1 (48) 4 3
3 ITA 206683 Benini Marco, Male, 1995, U21, Fraglia Vela Riva del Garda 43,0 8 8 (21) 3 3 16 5
4 GER 203175 Buehler Sebastian, Male, 1993, Deutscher Touring Yacht-Club e 46,0 3 15 (16) 5 7 3 13
5 ITA 206455 Benamati Michele, Male, 1994, U21, Fraglia Vela Riva del Garda 48,0 1 13 (24) 4 6 9 15
6 GER 206234 Simon Magnus, Male, 1995, U21, Mühlenberger Segelclub 61,0 10 23 (30) 12 8 2 6
7 ITA 206209 Gregorin Zeno, Male, 1995, U21, Società Velica Oscar Cosulich 65,0 17 2 (65) 15 4 8 19
8 ITA 203544 Tocchi Federico, Male, 1991, Circolo Nautico Livorno 66,0 13 3 1 10 20 19 (31)
9 GER 206231 Bauer Theodor, Male, 1995, U21, Röbeler Segler Verein Müritz e 67,0 2 21 (28) 8 9 20 7
10 SUI 199848 Theuninck Nils, Male, 1996, U19, Club Nautique de Pully 71,0 7 6 27 23 (28) 6 2
11 SWE 204751 Magnusson Marcus, Male, 1995, U21, NääsYachtClub 77,0 23 16 6 (38) 5 7 20
12 ITA 203601 Ponti Marco, Male, 1994, U21, Porto Maurizio Yacht Club 77,0 20 17 (61) 13 12 5 10
13 ISR 195011 Jacob Shahar, Male, 1992, sdot yam 77,0 (22) 7 8 6 16 22 18
14 ITA 205679 Domeneghetti Davide, Male, 1992, Circolo Nautico Livorno 87,0 18 18 20 7 10 14 (23)
15 ITA 204312 Parisi Pietro, Male, 1994, U21, circolo vela torbole 100,0 12 10 (56) 11 19 32 16
16 ITA 206680 Ariatta Luca, Male, 1996, U19, VERBANO YACHT CLUB 104,0 21 31 3 22 18 (ocs) 9
17 GER 200074 Graf Tobias, Male, 1994, U21, Verein Seglerhaus am Wannsee 111,0 9 24 (40) 16 23 12 27
18 GER 202169 Mueller Maximilian, Male, 1995, U21, Laboer Regatta Verein 116,0 16 11 (60) 25 13 27 24
19 UKR 204532 Paches Georgii, Male, 1995, U21, TRANSBUNKER SAILING TEAM 120,0 (ocs) ocs 10 9 15 1 1
20 GER 188443 Willim Andreas, Male, 1967, MAS, Schlei Segel Club 126,0 11 33 (bfd) 18 35 17 12
21 ITA 197576 Bottoni Francesco, Male, 1988, Yacht Club Cala Dè Medici 141,0 34 (dnf) 15 33 31 24 4
22 ISR 194720 Adam Oz, Male, 1994, U21, Maccabi Ashdod Zebulon 147,0 27 28 53 26 2 11 (dnf)
23 ITA 197474 De Mari Giorgio, Male, 1994, U21, Yacht Club Italiano 148,0 44 22 11 (56) 17 21 33
24 ISR 199506 Zachar Omer, Male, 1995, U21, HAIFA SAILING 156,0 26 27 18 29 26 (31) 30
25 GER 203140 Kohlhoff Johann, Male, 1997, U19, Kieler Yacht Club 170,0 6 4 62 40 44 (dnf) 14
26 ITA 201469 Perotti Giorgio, Male, 1995, U21, Circolo Vela Bellano 172,0 32 32 (43) 27 30 26 25
27 ITA 202342 Gravina Alessandro, Male, 1994, U21, L.N.I. 176,0 41 35 (58) 24 14 28 34
28 ITA 201845 Drago Francesco, Male, 1995, U21, Yacht Club Italiano 178,0 46 26 9 42 34 (51) 21
29 ISR 200687 Rozenblat Roy, Male, 1995, U21, HAIFA SAILING 178,0 31 34 33 30 21 29 (48)
30 ITA 206681 Benini Mario, Male, 1992, Fraglia Vela Riva del Garda 180,0 25 19 48 31 24 33 (dnf)
31 GER 203336 Schöning Timm, Male, 1995, U21, Kieler Yacht Club 189,0 30 30 57 37 (63) 13 22
32 ITA 205314 Guzzetti Marco, Male, 1996, U19, Porto Maurizio Yacht Club 190,0 (62) 44 5 34 33 45 29
33 ITA 202255 Valentini Giovanni, Male, 1994, U21, circolo nautico brenzone 190,0 33 38 47 20 (50) 35 17
34 ITA 199277 Bendandi Riccardo, Male, 1997, U19, CIRCOLO VELICO RAVENNATE 193,0 24 37 38 50 (ocs) 18 26
35 ITA 206458 Galati Valerio, Male, 1993, Lega Navale Italiana Sez. Tran 195,0 19 (43) 25 14 dne 15 38
36 ITA 196237 Minotti Mirco, Male, 1994, U21, circolo nautico 203,0 36 (ocs) 26 39 22 41 39
37 ITA 194357 Lachi Paolo, Male, 1996, U19, Lega Navale di Pescara 208,0 45 (46) 2 46 40 34 41
38 ITA 200465 Anessi Pè Marco, Male, 1997, U19, Associazione Nautica Sebina 218,0 28 39 49 36 43 23 (dnf)
39 ITA 184838 Migliaccio Lorenzo, Male, 1967, MAS, C.D.REMO E D.V."ITALIA" 218,0 35 29 31 51 27 (57) 45
40 SUI 200895 Roempp Janik, Male, 1996, U19, Segelclub Stäfa 220,0 47 9 29 48 38 (ocs) 49
41 ITA 197333 Vibaldi Andrea, Male, 1996, U19, Porto Maurizio Yacht Club 220,0 39 41 17 47 (52) 44 32
42 ITA 187075 Vicentini Carlo Alberto, Male, 1986, compagnia d. derive fitzcarral 223,0 43 36 22 17 (62) 59 46
43 ITA 204704 Gallego Giovanni, Male, 1990, Porto Maurizio Yacht Club 229,0 15 25 63 41 49 (ocs) 36
44 GER 204362 Kasüske Fabian, Male, 1996, U19, segelclub fraternitas 230,0 (dnf) 40 45 49 60 25 11
45 ITA 205256 Bonaiti Angelo, Male, 1995, U21, Circolo Vela Bellano 233,0 40 42 37 57 29 (dnf) 28
46 ITA 194401 Cislaghi Rocco, Male, 1994, U21, Planet Sail 238,0 14 14 23 19 (ocs) ocs ocs
47 ITA 200462 Pescini Alfonso, Male, 1996, U19, Circolo Nautico Livorno 246,0 (ocs) 12 13 dnf 11 42 dnf
48 ITA 196236 Puccini Francesco, Male, 1990, Circolo Nautico Mugello 257,0 50 48 41 44 (64) 39 35
49 ITA 193583 Petroli Antonio, Male, 1986, Lega Navale Italiana 271,0 37 62 (67) 28 36 64 44
50 GER 203334 Laborn Vincent, Male, 1996, U19, Schweriner Segler-Verein von 1 271,0 52 56 39 52 (65) 30 42
51 ITA 196681 Benvenuto Filippo, Male, 1997, U19, circolo vela canottieri domaso 276,0 (dnf) dnf 32 21 39 36 64
52 ITA 180797 Scala Enrico, Male, 1983, Lega Navale Italiana 278,0 55 20 (66) 53 59 37 54
53 SMR 203357 Parma Lorenzo, Male, 1990, Yachting club San Marino 283,0 49 (64) 35 58 41 53 47
54 LTU 176838 Zemgulis Marius, Male, 1996, U19, Sailing school 'Žiemys' 286,0 57 59 44 32 57 (65) 37
55 ITA 201472 Magrini Stefano, Male, 1961, MAS, Circolo Nautico Livorno Ass. S 288,0 56 45 (dnf) 54 47 46 40
56 GER 165789 Lietz Jonas, Male, 1996, U19, Yacht Club Radolfzell 295,0 38 54 50 45 (ocs) 48 60
57 ITA 181984 Barozzi Mauro, Male, 1975, APP, LNI SEZ.V. CREMA 297,0 29 60 36 59 (ocs) 61 52
58 CZE 185642 Dymák Jiy, Male, 1993, YC Vysoké Mýto 299,0 (58) 57 46 43 54 56 43
59 SMR 206461 Ricci Leonardo, Male, 1997, U19, Y.C.S.M. 300,0 51 50 52 (74) 32 60 55
60 ITA 181558 Scala Simone, Male, 1992, Lega Navale Italiana 305,0 48 (ocs) 14 35 56 68 dnf
61 CZE 192494 Steiner Michal, Male, 1992, YC Vysoké Mýto 311,0 53 49 64 65 37 43 (dnf)
62 GER 200642 Bergk Leopold, Male, 1996, U19, Segelclub 1978 Senftenberg e.V 328,0 42 67 42 68 51 (69) 58
63 ITA 202025 Gai Silvio, Male, 1995, U21, Yacht Club Cagliari 330,0 54 53 69 55 (ocs) 38 61
64 SUI 205671 Antonietti Luciano, Male, 1996, U19, Cercle de la voile Estavayer-l 331,0 60 52 54 66 (71) 40 59
65 CZE 198739 Halouzka Jiri, Male, 1995, U21, ALT Laser 338,0 63 70 51 (77) 25 63 66
66 ITA 197463 Cavalli Giuseppe, Male, 1960, MAS, C.V.GARGNANO S.C.R.L. 341,0 64 51 (ocs) 70 42 58 56
67 ITA 205681 Negri Enrico, Male, 1963, MAS, top vela lago maggiore 345,0 65 47 19 72 58 (dnf) dnf
68 ITA 79246 Gilli Luigi, Male, 1968, MAS, Circolo Nautico Rapallo 359,0 77 75 12 (79) 67 66 62
69 ITA 140912 Colosio Marcello, Male, 1976, APP, S.V. Marina Militare LA SPEZIA 359,0 61 61 (74) 61 72 54 50
70 ITA 199270 Cassini Marcello, Male, 1973, APP, compagnia d. derive fitzcarral 365,0 69 68 (bfd) 63 53 49 63
71 ITA 204306 Baciga Stefano, Male, 1978, APP, COMPAGNIA DELLE DERIVE 366,0 59 66 (dnf) 60 69 55 57
72 ITA 123837 Ferro Lorenzo, Male, 1996, U19, varazze club nautico 369,0 68 72 34 (75) 61 67 67
73 GER 200041 Gebuehr Julian-samuel, Male, 1997, U19, Studentische Seglergemeinschaf 375,0 72 (73) 55 69 66 62 51
74 ITA 197338 Mengarelli Davide, Male, 1992, C.N.Numana 393,0 66 58 68 64 (70) dne 53
75 ITA 191665 Mercurio Luca, Male, 1995, U21, Lega Navale di Pescara 405,0 71 74 71 (78) 74 50 65
76 GER 171262 KROMKE KARL, Male, 1997, U19, SEGELVEREIN 412,0 75 55 59 (dnf) 55 dnf dnf
77 ITA 203690 Corbi Adriano, Male, 1991, CIRC.CAN.NAPOLI-SEZ.V. 420,0 (dnf) dnf dnf 76 45 47 dnf
78 ITA 201846 Braga Luca, Male, 1960, MAS, Associazione Nautica Sebina 421,0 73 63 (dnf) 71 46 dnf dnf
79 ITA 194408 Pellegrini Giuseppe, Male, 1983, UNIONE VELICA MACCAGNO 422,0 67 71 70 62 68 (dnf) dnf
80 ITA 181655 Ricciotti Giacomo, Male, 1997, U19, Circolo della Vela Mestre 431,0 76 (dnf) 73 73 73 52 dnf
81 ITA 206202 Bini Roberto, Male, 1959, GMA, Circolo vela toscolano maderno 454,0 70 65 (dnf) 67 dnf dnf dnf
82 ITA 201496 Bertacchi Luca, Male, 1971, APP, Circolo Vela Bellano 467,0 74 69 72 (dnf) dnf dnf dnf
83 ITA 181437 Rotili Simone, Male, 1997, U19, Lega Navale Italiana 504,0 (dnf) dnf dnf dnf dnf dnf dnf


Results Radial

MEN - Gold

No Numero Nome Punti 1 2 3 4 5 6 7
1 POL 195310 Rudawski Marcin, Maschio, 1981, MKS Dwójka W-WA 11,0 1 4 3 1 (5) 1 1
2 GER 201971 Willim Nik, Maschio, 1996, U19, Schlei Segel Club 24,0 2 1 1 (ret) 1 16 3
3 ITA 199281 Salva' Simone, Maschio, 1995, Circolo Nautico Brenzone 38,0 8 9 3 2 8 8 (21)
4 ITA 188212 Vincenzi Riccardo, Maschio, 1995, Fraglia Vela Malcesine 38,0 4 4 19 3 4 4 (30)
5 FIN 201041 Muhonen Oskari, Maschio, 1997, U19, Espoon pursiseura 41,0 2 1 (33) 18 15 3 2
6 ITA 202254 De Luca Pietro, Maschio, 1996, U19, Circolo Nautico Brenzone 41,0 1 3 11 7 7 12 (34)
7 POL 206497 Raczkowski Adrian, Maschio, 1996, U19, UKZ WIKING TORUN 41,0 3 (ocs) 11 3 3 5 16
8 DEN 201659 Korsby Mikkel, Maschio, 1995, Egå Sejlklub 42,0 (13) 11 4 7 5 6 9
9 DEN 205318 Döpping Patrick, Maschio, 1998, U17, Egå Sejlklub 45,0 3 10 16 1 (20) 7 8
10 RUS 200096 Evfimyevskiy Kirill, Maschio, 1998, U17, Anapa sailing club 45,0 1 (20) 11 4 8 11 10
11 GBR 201358 Booth John, Maschio, 1985, Stokes Bay Sailing Club 49,0 2 24 (30) 6 2 2 13
12 ITA 202261 Planchestainer Gianmarco, Maschio, 1997, U19, Fraglia Vela Malcesine 60,0 5 1 4 9 (bfd) 10 31
13 ITA 203691 Villa Nicol, Maschio, 1996, U19, circolo vela canottieri domaso 61,0 4 6 19 6 1 (31) 25
14 RUS 204290 Evfimyevskiy Vladimir, Maschio, 1996, U19, Anapa sailing club 63,0 6 2 5 (19) 17 19 14
15 MON 198458 Casalone Juan Alberto, Maschio, 1997, U19, Yacht Club de Monaco 64,0 (ocs) 12 20 11 4 13 4
16 FIN 196344 Pesola Risto, Maschio, 1997, U19, Tuusulanjärvenpurjehtijat 67,0 4 25 (ocs) 1 17 15 5
17 TUR 201986 DING MEHMET DURAN, Maschio, 1997, U19, TURKISH SAILING TEAM 69,0 10 13 1 (28) 1 27 17
18 DEN 204203 Faubel Carsten Fr, Maschio, 1994, Sejlklubben Neptun Vejle/ Egå 71,0 5 12 (30) 10 12 25 7
19 ITA 206203 Carlino Giorgio, Maschio, 1996, U19, CLUB NAUTICO PUNTA PICCOLA 72,0 14 2 15 18 2 21 (27)
20 SUI 202513 HAENSSLER MAX, Maschio, 1997, U19, AVP 75,0 5 (31) 3 9 30 17 11
21 ITA 203703 Naldi Samuel, Maschio, 1995, Compagnia della Vela Venezia 75,0 12 (dsq) 7 4 14 20 18
22 SLO 204698 Radman Marko, Maschio, 1996, U19, JK IZOLA 75,0 13 14 5 12 9 22 (36)
23 ITA 201674 Rosa' Tommaso, Maschio, 1996, U19, Fraglia Vela Riva del Garda 76,0 7 8 (33) 13 11 14 23
24 GBR 199861 Elvin Ben, Maschio, 1983, Stokes Bay Sailing Club 81,0 9 14 18 2 (bfd) 26 12
25 GER 197200 Wilken Max, Maschio, 1998, U17, Röbeler Segler Verein Müritz e 81,0 11 9 12 7 9 33 (dsq)
26 ISR 192442 Glantz Sagie, Maschio, 1997, U19, HAIFA SAILING 84,0 11 4 9 14 (29) 24 22
27 ITA 201850 Cuppone Davide, Maschio, 1996, U19, Circolo della vela Bari 91,0 20 3 28 9 11 (29) 20
28 NOR 206362 Fjon H, Maschio, 1996, U19, Stavanger Seilforening 94,0 (ocs) 31 8 5 7 37 6
29 POL 204911 Kalafarski Sebastian, Maschio, 1996, U19, WTR Wegorzewo 94,0 6 13 (53) 5 24 9 37
30 TUR 201982 Çetin An1l, Maschio, 1996, U19, B.B.Bodrum Sailing Club 95,0 18 11 31 8 4 23 (32)
31 ITA 184846 Pittani Ludovico, Maschio, 1994, S.V.DI BARCOLA-GRIGNANO 96,0 17 6 2 15 13 (dnf) 43
32 ITA 198593 SPALLINO ALESSIO, Maschio, 1993, FRAGLIA VELA RIVA 101,0 13 22 14 10 12 30 (dnf)
33 ITA 191700 Celon Matteo, Maschio, 1996, U19, Circolo Nautico Brenzone 103,0 7 26 22 12 10 (50) 26
34 GER 204161 NELLE JONAS, Maschio, 1997, U19, POTSDAMER YACHT CLUB 103,0 15 7 31 20 12 18 (38)
35 SUI 204298 BIEDERMANN DAVID, Maschio, 1997, U19, BORDEE DE TRIBORD 110,0 20 2 8 19 16 (48) 45
36 ITA 202396 Menegatti Federico, Maschio, 1994, Club del Mare Diano Marina 116,0 15 5 24 17 22 (52) 33
37 ITA 190334 Rochelli Marco, Maschio, 1994, Società velica Barcola Grignan 124,0 7 20 4 20 34 (43) 39
38 LTU 189539 Pajarskas Vjas, Maschio, 1995, Bangputys 126,0 22 5 2 38 6 53 (dnf)
39 ITA 204244 Elena Nicolo', Maschio, 1993, Club del Mare Diano Marina 126,0 29 28 7 16 17 (44) 29
40 GER 202349 Salzwedel Maximilian, Maschio, 1997, U19, Verein Seglerhaus am Wannsee 126,0 11 12 22 21 28 32 (40)
41 RUS 205097 Krivobokov Ivan, Maschio, 1997, U19, Volga 128,0 16 37 17 4 (bfd) 35 19
42 ISR 193041 Feigenbaum Gabi, Maschio, 1997, U19, HAIFA SAILING 128,0 6 19 (28) 24 23 28 28
43 MON 190540 Albert Edward, Maschio, 1996, U19, Yacht Club de Monaco 129,0 14 17 10 15 39 34 (48)
44 GER 197316 Linder Michael, Maschio, 1998, U17, Seebrucker Regatta Verein 130,0 24 32 8 5 (bfd) 46 15
45 CRO 199825 Stipanovic Toma, Maschio, 1996, U19, JK.Mornar 133,0 3 33 (ocs) 8 18 36 35
46 MON 199411 BOUCHET NICOLAS, Maschio, 1997, U19, YACHT CLUB DE MONACO 136,0 27 3 14 12 (42) 38 42
47 ITA 205238 Musone Giacomo, Maschio, 1997, U19, CLUB NAUTICO RIMINI 137,0 8 43 29 11 22 (dsq) 24
48 ITA 203356 Giargia Paolo, Maschio, 1998, U17, Varazze club nautico 137,0 10 21 26 18 10 (55) 52
49 ITA 204697 Pollara Roberto, Maschio, 1997, U19, S.V.M.M Venezia 143,0 16 5 2 (bfd) 27 39 54
50 POL 198204 Bajko Jerzy, Maschio, 1997, U19, Sejk Pogon Szczecin 144,0 18 7 21 14 35 (57) 49
51 POL 200986 Kania Dawid, Maschio, 1997, U19, ZLKS 144,0 10 42 10 19 13 (ocs) 50
52 ITA 196201 Tazzari Edoardo, Maschio, 1997, U19, S.V.DI BARCOLA-GRIGNANO 147,0 8 28 (ocs) 6 9 49 47
53 ITA 198265 Penini Andrea, Maschio, 1995, Fraglia vela malcesine 149,0 26 17 27 13 11 (56) 55
54 GER 203327 Neumann Johannes, Maschio, 1997, U19, Seglerverein Rahnsdorf 151,0 22 11 32 28 16 42 (46)
55 ITA 196209 Ghigi Marco, Maschio, 1998, U17, G.V.LNI FOLLONICA 152,0 23 14 35 11 15 54 (57)
56 ITA 197466 Rosetti Luca, Maschio, 1995, circolo nautico "amici della v 158,0 30 15 6 20 46 41 (62)
57 HUN 204702 DENES BENCE, Maschio, 1997, U19, YC AGARD 162,0 26 17 16 40 3 (dnf) 60
58 ITA 205261 Sammarco Matteo, Maschio, 1997, U19, Nauticlub Castelfusano 162,0 19 30 (48) 21 8 40 44
59 ITA 203352 Libardi Davide, Maschio, 1995, Associazione Velica Trentina 164,0 12 7 6 34 (58) 47 58
60 POL 195307 Jablecki Maksymilian, Maschio, 1996, U19, UKS FIR Warszawa 164,0 21 34 24 8 26 51 (53)
61 ITA 202399 Urbani Riccardo, Maschio, 1973, APP, orza minore scuola di vela 164,0 19 10 9 34 36 (60) 56
62 GER 198508 Leuenberg Tim, Maschio, 1997, U19, SC Aegir 1921 e.V. 165,0 22 15 14 24 23 (dnf) dnf
63 ITA 203533 Sorrentino Giuseppe, Maschio, 1966, MAS, Circolo Nautico Torre del Grec 166,0 26 9 13 40 20 58 (59)
64 ITA 198481 Ricci Niccolo', Maschio, 1996, U19, Circolo Vela Roma 167,0 19 13 12 23 (bfd) 59 41
65 TUR 161912 Hekimoglu Selim, Maschio, 1996, U19, Turkish Sailing Team 168,0 41 27 5 32 2 (dnf) 61
66 GER 204344 Ebert Alexander, Maschio, 1998, U17, Seglergemeinschaft am Müggelse 169,0 (ocs) 8 20 31 14 45 51


Results Laser 4.7

Boys

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5 6 7
1 TUR 180809 Mandalinci Onur Cemil, Male, 1998, U18, Turgutreis sailing club 23,0 7 (32) 2 1 3 5 5
2 FRA 206781 Pierroz Aur, Male, 1998, U18, Société des régates du havre 39,0 1 2 5 3 19 (41) 9
3 CRO 186212 Mavricic Paolo, Male, 1997, U18, Jedrilicarski klub Opatija 45,0 7 1 13 12 5 (37) 7
4 ITA 204308 Toblini Emil, Male, 1997, U18, Fraglia Vela Malcesine 53,0 3 2 4 4 1 39 (dsq)
5 TUR 193274 Cetinsu Cem, Male, 1997, U18, Turkish Sailing Team 63,0 1 5 5 2 34 (62) 16
6 SUI 200900 Van Cauwenberghe Wolf, Male, 1998, U18, Cercle de Voile Vevey la Tour 66,0 2 3 1 5 8 (75) 47
7 CRO 190692 Desabota Marin, Male, 1997, U18, JK VAL 66,0 8 7 21 5 23 (42) 2
8 ISR 195422 Ihia Roie, Male, 1998, U18, ashdod sailing club 69,0 10 14 18 8 7 12 (30)
9 ITA 176557 Angelini Alessandro, Male, 1999, U16, Fraglia Vela Malcesine 72,0 12 3 25 18 (44) 1 13
10 TUR 169905 Yilmaz Yasin, Male, 1997, U18, TEKIRDAG SAILING CLUB 75,0 5 13 16 6 (34) 17 18
11 FRA 203855 Boite Alexandre, Male, 1999, U16, Société des régates du havre 76,0 2 1 (bfd) 11 9 32 21
12 ISR 192934 Dinte Nittai, Male, 1998, U18, Michmoret saling club 76,0 10 4 1 24 9 28 (36)
13 ITA 198464 Fornasari Alessandro, Male, 1999, U16, FRAGLIA VELA DESENZANO 76,0 32 7 4 13 14 6 (39)
14 TUR 146330 Abay Berkay, Male, 1998, U18, Turkish Sailing Team 81,0 11 11 10 15 31 (33) 3
15 ISR 203661 Benharoch Maor, Male, 1999, U16, Hapoel Nahariya 82,0 6 9 (ret) 6 17 30 14
16 ITA 202219 Saglia Matteo, Male, 1999, U16, Fraglia Vela Malcesine 84,0 5 8 20 (52) 16 29 6
17 TUR 201323 Esen Ugur, Male, 1998, U18, Turkish Sailing Team 86,0 18 13 7 1 39 (53) 8
18 ISR 206262 Golani Omer Boaz, Male, 1999, U16, ashdod sailing club 87,0 22 29 6 (dsq) 6 7 17
19 SUI 193663 Mégevand Alexis, Male, 1997, U18, Societe Nautique Geneve 91,0 26 4 2 23 10 26 (50)
20 ITA 204259 Libri Edoardo, Male, 1998, U18, SEF Stamura - Vela Ancona 98,0 18 25 6 (26) 17 9 23
21 ITA 165675 Vitali Elia, Male, 1999, U16, CIRCOLO VELICO RAVENNATE 101,0 33 17 3 23 2 23 (54)
22 CRO 169854 Gaspic Stipe, Male, 1999, U16, Jedrilicarski klub SPLIT 105,0 9 6 (bfd) 4 3 57 26
23 ITA 196672 Fornasari Federico, Male, 1997, U18, FRAGLIA VELA DESENZANO 113,0 24 14 (bfd) 3 1 61 10
24 ITA 191755 Verri Matteo, Male, 2000, U16, club velico crotone 113,0 34 5 16 8 4 (77) 46
25 CRO 173885 Zuzic Marko, Male, 1997, U18, SD Vihor Baška 113,0 19 10 37 9 13 25 (71)
26 ITA 195060 Piro Francesco, Male, 1997, U18, Lega Navale Italiana 115,0 17 11 (bfd) 16 19 27 25
27 CRO 182123 Galovic Josko, Male, 1997, U18, JK OPATIJA Opatija 121,0 4 (ocs) bfd 7 12 13 1
28 ITA 203106 Graceffa Pietro, Male, 1997, U18, CLUB NAUTICO PUNTA PICCOLA 121,0 3 10 21 29 15 43 (69)
29 CZE 203663 Bezdek David, Male, 1997, U18, YC Brno 124,0 19 17 38 19 (74) 4 27
30 ITA 150637 Samperi Pietro, Male, 1997, U18, circolo della vela erix 126,0 6 16 34 35 (50) 2 33
31 FIN 203066 Ahvonen Aarni, Male, 1998, U18, Helsingfors segelklubb 126,0 9 33 15 27 (38) 20 22
32 ITA 187177 MASSINI MASSIMO, Male, 1999, U16, AMICI DELLA VELA CERVIA 129,0 16 15 (bfd) 19 15 24 40
33 ESP 206341 Cano Sostre Nestor, Male, 1997, U18, CN Masnou 136,0 23 (44) 11 11 23 34 34
34 ITA 179379 Predari Massimiliano, Male, 1999, U16, Fraglia Vela Malcesine 137,0 11 28 19 7 (75) 60 12
35 ITA 176797 Golabek Andrea, Male, 2000, U16, lega navale italiana ostia 141,0 4 30 38 15 (54) 3 51
36 HUN 200103 Tenke Aron, Male, 1999, U16, Spartacus Sailing Club 147,0 (52) 27 7 9 40 45 19
37 ITA 203678 Barberis Francesco, Male, 1998, U18, circolo vela canottieri domaso 147,0 28 22 40 13 24 (46) 20
38 FIN 205691 Tapper Aleksi, Male, 2000, U16, Nyländska Jaktklubben 147,0 41 23 18 18 16 31 (73)
39 HUN 203600 Hadnagy Zsombor, Male, 1999, U16, MVM SE 151,0 46 28 23 31 (54) 8 15
40 ITA 196188 Ricci Mattia, Male, 1998, U18, L.N.I. PESCARA 154,0 21 41 24 2 (46) 38 28
41 ISR 205211 Lauber Yam, Male, 1999, U16, Hapoel Nahariya 154,0 23 15 9 30 13 (69) 64
42 ITA 201851 Mattachini Luca, Male, 1998, U18, Circolo Vela Bellano 157,0 36 23 14 17 18 49 (59)
43 ITA 186118 Veccia Riccardo, Male, 1997, U18, CIRCOLO DELLA VELA DI ROMA 161,0 13 34 8 36 48 22 (55)
44 ITA 158380 Masetti Lorenzo, Male, 1999, U16, Circolo della vela Ispra 162,0 29 (42) 29 28 28 11 37
45 ITA 200473 Moretti Carlo, Male, 1997, U18, Club Vela Portocivitanova 163,0 46 8 (bfd) 10 22 10 67
46 CRO 161682 Cvinar Alec, Male, 1997, U18, JK ORSAN 167,0 31 71 10 25 26 (76) 4
47 ITA 203109 Sacco Samuel, Male, 1998, U18, club velico crotone 170,0 52 36 11 27 6 (72) 38
48 SUI 156181 Schumann Beno, Male, 1999, U16, CVVT 171,0 40 64 12 22 12 21 (77)
49 SUI 199841 Borsella Luca, Male, 1998, U18, Circolo Velico Lugano 171,0 27 12 33 30 37 (63) 32
50 GER 197186 Paulsen Jasper, Male, 1999, U16, Kieler Yacht Club 174,0 20 19 30 12 50 (67) 43
51 HUN 203110 Csányi Adam, Male, 1997, U18, Dingy Sport Club Hungary 178,0 24 24 8 38 20 64 (66)
52 ITA 204171 Ribolzi Andrea, Male, 1998, U18, Circolo Velico Canottieri Intr 180,0 37 39 9 49 30 16 (74)
53 ITA 190818 Zunardi Ugo, Male, 1999, U16, CLUB NAUTICO PUNTA PICCOLA 183,0 30 22 (bfd) 25 27 44 35
54 GER 205875 Zartl Leon, Male, 2000, U16, Wuerttembergischer Yacht Club 184,0 58 6 33 41 35 (80) 11
55 ITA 184957 Valenti Bruno, Male, 1999, U16, club velico crotone 190,0 17 9 (ret) 21 36 78 29
56 CRO 194828 Jusic Ante, Male, 1999, U16, JK ZAL Betina 190,0 15 24 27 29 39 (59) 56
57 ISR 202444 Hadad Dor, Male, 1999, U16, Hapoel Nahariya 196,0 34 61 (bfd) 14 11 52 24
58 ITA 180867 Traini Davide, Male, 1999, U16, Nauticlub Castelfusano 199,0 21 12 (bfd) 40 42 19 65
59 FRA 199660 Sapin Pierre, Male, 1997, U18, Société des régates du havre 203,0 54 43 12 10 (57) 40 44
60 ITA 181440 Rocco Vincenzo, Male, 1998, U18, Nauticlub Castelfusano 203,0 (59) 20 34 41 45 15 48
61 CRO 193080 Rapic Matej, Male, 1998, U18, jk. horizont porec 207,0 51 26 (bfd) 34 33 14 49
62 FRA 205120 Soret Pierre, Male, 1999, U16, CVSAE 210,0 (65) 21 54 37 32 35 31
63 ITA 188114 Succi Matija, Male, 1999, U16, CDV Muggia 211,0 43 19 46 42 14 47 (62)
64 GER 204899 Paschen Moritz, Male, 1999, U16, Potsdamer Yacht Club 215,0 28 37 27 58 7 58 (70)
65 CRO 193187 Bilic Miro, Male, 1997, U18, SAILING CLUB "SPLIT" 215,0 14 (dnf) 13 22 2 55 dnf
66 ITA 203530 Lai Davide, Male, 1997, U18, Yacht Club Cannigione 215,0 15 48 25 39 11 (65) 52
67 POL 196964 Pilarczyk Michab, Male, 1999, U16, CHKZ Chojnice 217,0 41 43 17 42 24 50 (dnf)
68 ITA 205262 Duchi Nicola, Male, 1998, U18, Circolo Vela Torbole 218,0 35 62 28 31 20 (70) 42
69 GER 195731 Von Velsen-zerweck Ansgar, Male, 1998, U18, Flensburger Segel-Club 219,0 49 18 32 21 (72) 54 45
70 CRO 190693 Smolic Marko, Male, 2000, U16, JK VAL SIBENIK 224,0 38 18 35 33 47 (56) 53
71 ITA 203349 Nibbio Roberto, Male, 1999, U16, CIRCOLO VELICO RAVENNATE 225,0 54 16 41 67 29 18 (75)
72 ITA 202253 Menoni Pietro, Male, 1997, U18, C.V.TORBOLE S.C.R.L. 228,0 25 51 (bfd) 38 5 48 61
73 SUI 199853 Renggli Giona, Male, 1999, U16, YCAs 228,0 13 31 (bfd) 20 25 79 60
74 ITA 202402 Lorenzoni Luca, Male, 1998, U18, SVOC MONFALCONE 232,0 16 25 50 28 56 (66) 57
75 ISR 192187 Trifman Ori, Male, 2000, U16, Hapoel Nahariya Yamiya 236,0 31 30 22 16 (81) 74 63
76 CRO 186432 Vlahinic Ivan, Male, 1998, U18, SD Vihor Baška 248,0 39 48 (bfd) 43 10 36 72
77 SUI 205706 Baudet Arthur, Male, 1998, U18, Société Nautique de Genève 249,0 (dnf) 26 48 36 25 73 41
78 GER 205208 Thierse Nicolas, Male, 1999, U16, Joersfelder Segel Club 252,0 14 57 42 20 68 51 (dnf)
79 ITA 177919 Recanatini Gabriele, Male, 1997, U18, G.V.LNI ANCONA 270,0 32 29 (bfd) 26 43 82 58
80 ITA 179679 Pirini Simone, Male, 1999, U16, circolo nautico 274,0 62 21 20 72 31 68 (76)
81 ITA 108273 Di Salvo Alberto, Male, 1998, U18, Planet Sail 284,0 37 27 (bfd) 32 33 71 dnf
82 SUI 202519 Casanova Tom, Male, 1997, U18, CLUB VOILE VEVEY LA-TOUR-DE-PE 292,0 38 58 (bfd) 39 8 81 68
83 ITA 200452 Benini Floriani Federico, Male, 1998, U18, C.V.TORBOLE S.C.R.L. 299,0 20 45 (bfd) 45 21 dnf dnf

 
Scoring penalties are as follows:

  CRO 193187 Bilic Miro, Male, 1997, U18, SAILING CLUB "SPLIT" race 5 2, 2 --> 27 scores, dpi
  ITA 203530 Lai Davide, Male, 1997, U18, Yacht Club Cannigione race 5  
11, 11 --> 36 scores, arb


Results Laser 4.7 - GIRLS

 

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5 6 7
1 Laser4.7F ITA 204919 Bergamo Francesca, Female, 1997, U18, Centro Velico Alto Adriatico 14,0 1 3 5 (6) 3 1 1
2 Laser4.7F ITA 192068 Rizzotto Giada, Female, 1996, Centro Nautico Bardolino 30,0 9 1 (25) 7 2 4 7
3 Laser4.7F ITA 205245 Navoni Elisa, Female, 1999, U16, FRAGLIA VELA DESENZANO 32,0 11 2 1 (45) 1 11 6
4 Laser4.7F ITA 206207 Criscione Cesarina, Female, 1997, U18, C.V.Scirocco 35,0 8 4 8 2 (bfd) 8 5
5 Laser4.7F ITA 202405 Capparuccini Sofia, Female, 1996, Club Vela Portocivitanova 59,0 12 (26) 3 21 5 15 3
6 Laser4.7F ITA 200654 Filippo Isabella, Female, 1997, U18, S.NAUTICA PIETAS JULIA 65,0 21 9 (23) 5 15 6 9
7 Laser4.7F ITA 188397 Sabbadini Marta, Female, 1996, Centro Nautico Bardolino 68,0 20 18 9 4 (bfd) 13 4
8 Laser4.7F ITA 206206 Avanzi Chiara, Female, 1997, U18, Lega Navale Italiana 75,0 14 23 (dnf) 3 31 2 2
9 Laser4.7F ITA 186816 Leghissa Giulia, Female, 1997, U18, S.NAUTICA PIETAS JULIA 76,0 23 16 2 (31) 9 7 19
10 Laser4.7F GER 202346 Freund Domenique, Female, 1998, U18, Segelclub Fraternitas 1891 81,0 13 7 (dnf) 13 32 3 13
11 Laser4.7F GER 204160 KROMKE ANNA KLARA, Female, 1999, U16, SEGELVEREIN 95,0 6 17 20 9 (bfd) 28 15
12 Laser4.7F POL 190828 Trejter Joanna, Female, 1999, U16, Jacht Klub Wielkopolski 98,0 15 28 6 17 10 22 (ocs)
13 Laser4.7F TUR 166698 Orhan Aysenur, Female, 1997, U18, Tekirdag Sailing Club 104,0 22 14 18 (24) 18 14 18
14 Laser4.7F ITA 201468 Rochelli Ilaria, Female, 1997, U18, Società velica Barcola Grignan 106,0 48 6 (dnf) 19 8 9 16
15 Laser4.7F SUI 202521 Luvisetto Asya, Female, 1997, U18, Société Nautique de Genève 108,0 4 8 7 12 (bfd) 5 ocs
16 Laser4.7F SUI 199845 Pellegrini Felizia, Female, 1996, Segelclub Sihlsee 111,0 10 15 12 11 23 40 (ocs)
17 Laser4.7F ITA 201844 VACIRCA SILVIA, Female, 1999, U16, LNI MILANO 114,0 2 5 (dnf) 1 24 10 ocs
18 Laser4.7F SUI 199842 Servida Giulia, Female, 1996, Circolo Velico Lugano 120,0 16 33 10 (44) 7 32 22
19 Laser4.7F CRO 192594 Vlahinic Iva, Female, 1998, U18, SD Vihor Baška 127,0 32 (34) 15 16 11 29 24
20 Laser4.7F ISR 185736 Guderna Kelly, Female, 1997, U18, Michmoret saling club 131,0 5 13 4 (ocs) bfd 26 11
21 Laser4.7F TUR 201332 Bayraktar Der0n, Female, 1997, U18, Fenerbahce Spor Kulübü Yelken 132,0 37 19 13 14 33 16 (ocs)
22 Laser4.7F GER 201161 Peglow Nele, Female, 1998, U18, Yachtclub Berlin-Grünau 133,0 28 30 (dnf) 15 34 18 8
23 Laser4.7F MON 190537 Casalone Francesca, Female, 1998, U18, Yacht Club Monaco 134,0 7 10 (dnf) 10 bfd 25 10
24 Laser4.7F ITA 188245 Fava Giulia, Female, 2000, U16, a.v.civitavecchia 148,0 19 48 21 26 (bfd) 20 14
25 Laser4.7F ITA 203111 Bagni Camilla, Female, 1998, U18, UNIONE VELICA MACCAGNO 168,0 42 (56) 14 29 6 41 36
26 Laser4.7F LTU 195203 Vilkauskaite Adrija, Female, 1998, U18, bangputys 171,0 (52) 27 16 32 20 34 42
27 Laser4.7F ITA 196199 Oddone Giulia, Female, 1999, U16, fraglia vela peschiera 172,0 26 12 (dnf) 22 bfd 19 21
28 Laser4.7F ITA 203355 Puddu Elena, Female, 1997, U18, Yacht Club Cagliari 173,0 25 20 (dnf) 28 19 37 44
29 Laser4.7F ITA 181554 Ramazzotti Francesca, Female, 2000, U16, FRAGLIA VELA DESENZANO 195,0 36 40 (dnf) 33 13 35 38
30 Laser4.7F ITA 194438 Rossi Maddalena, Female, 1997, U18, Lega Navale Italiana di Milano 195,0 24 21 (dnf) 34 bfd 24 20
31 Laser4.7F ISR 204627 Stivi Romi, Female, 2000, U16, zvulun ashdod 196,0 (dnf) 31 22 30 4 ret 37
32 Laser4.7F CRO 196648 Zuzic Mara, Female, 1998, U18, Jedrilicarski Klub PLAV 199,0 39 44 26 (dnf) 29 36 25
33 Laser4.7F ISR 193096 Yosef Shahaf, Female, 1998, U18, Michmoret saling club 206,0 33 39 17 40 (bfd) 47 30
34 Laser4.7F ITA 178402 Della Valle Marta, Female, 2000, U16, Circolo della Vela Mestre 208,0 44 (55) 11 52 16 44 41
35 Laser4.7F POL 186831 Daniszewska Magdalena, Female, 1999, U16, MBSW/UKZR GIZYCKO 208,0 51 35 (ocs) 38 28 30 26
36 Laser4.7F GER 154622 Roeck Marie, Female, 2000, U16, SC Oehningen 208,0 38 36 (dnf) 42 27 33 32
37 Laser4.7F SUI 193470 Ben-amor Lucie, Female, 1997, U18, Societe Nautique Geneve 209,0 17 11 (dnf) 25 bfd 12 dsq
38 Laser4.7F GER 204686 Schewe Laura, Female, 2000, U16, Kieler-Yacht-Club 214,0 3 32 (dnf) 8 bfd 27 ocs
39 Laser4.7F ISR 193027 Soffer Shaked, Female, 2000, U16, hapoel michmoret 215,0 29 38 (dnf) 18 bfd 23 35
40 Laser4.7F ITA 199455 Cattarozzi Federica, Female, 2000, U16, Circolo Vela Torbole 221,0 18 22 (dnf) 20 bfd 17 ocs
41 Laser4.7F GER 204894 Seide Jara, Female, 1999, U16, SCS 233,0 (ret) 24 ocs 27 bfd 21 17
42 Laser4.7F GER 202309 KLOB LENA, Female, 1998, U18, SEGELKLUB 235,0 35 58 (dnf) 35 25 54 28
43 Laser4.7F ITA 201467 Cestari Carlotta, Female, 1998, U18, FRAGLIA VELA DESENZANO 244,0 34 25 (dnf) 39 bfd 43 31
44 Laser4.7F POL 180730 Pic Emilia, Female, 1999, U16, Zeglarski Miedzyszkolny Klub S 247,0 27 47 (dnf) 47 bfd 31 23
45 Laser4.7F POL 195309 Karsznia Kasia, Female, 1997, U18, UKS FIR Warszawa 252,0 53 53 24 58 12 52 (dnf)
46 Laser4.7F SMR 188251 Pari Sofia, Female, 1999, U16, Yachting Club San Marino 258,0 47 43 (dnf) 61 21 57 29
47 Laser4.7F ITA 193660 Parenti Martina, Female, 1997, U18, Lega Navale Italiana di Milano 258,0 41 29 (dnf) 37 bfd 45 34
48 Laser4.7F SUI 205160 Pellegrini Annika, Female, 1998, U18, Segelclub Sihlsee 259,0 30 50 (ocs) 36 bfd 38 33
49 Laser4.7F ITA 197464 Bascucci Martina, Female, 1997, U18, CLUB NAUTICO RIMINI 266,0 45 59 (dnf) 49 14 53 46
50 Laser4.7 ITA 181541 Formicola Ersilia Maria, Female, 1999, U16, Lega navale italiana Castellam 273,0 49 51 (dnf) 23 35 dnf 43
51 Laser4.7F ISR 203662 Peretz Noa, Female, 1999, U16, ashdod sailing club 282,0 50 37 (dnf) ocs bfd 39 12
52 Laser4.7F LTU 189534 Kasetaite Kotryna, Female, 1998, U18, bangputys 299,0 59 60 (dnf) 50 17 66 47
53 Laser4.7F ITA 201060 Governatori Giulia, Female, 1998, U18, Club Vela Portocivitanova 299,0 58 46 (dnf) 51 22 50 dnf
54 Laser4.7F ITA 186433 Zuzic Eleonora, Female, 1998, U18, Società Triestina della Vela 301,0 40 52 (ocs) 43 bfd 49 45
55 Laser4.7F ISR 187782 Ben David Tamar, Female, 1998, U18, Maccabi Zvolon Ashdod 307,0 63 63 19 56 (bfd) 58 48
56 Laser4.7F ITA 180376 Minasi Maddalena, Female, 1997, U18, CIRCOLO VELA ROMA 313,0 31 41 (dnf) 46 bfd 51 dnf
57 Laser4.7F GER 203006 Walkenbach Christine, Female, 1997, U18, Segelverein Potsdamer Adler 325,0 (ret) 65 dnf 53 30 55 50
58 Laser4.7F ITA 187049 Simpson Chiara, Female, 1998, U18, Planet Sail 342,0 (dnf) 57 dnf ocs bfd 42 27
59 Laser4.7F SUI 187519 LENDERER ELENA, Female, 2000, U16, YC RIGI 343,0 60 66 (dnf) 65 37 63 52
60 Laser4.7F GER 203024 Brunsch Valerie, Female, 1999, U16, Segelverein Stahl Finow e.V. 345,0 62 54 (dnf) 59 26 dnf dnf
61 Laser4.7F GER 203003 Brauner Annika, Female, 1998, U18, Segelverein Ciconia Storkow e. 345,0 (ret) 61 dnf 54 bfd 46 40
62 Laser4.7F ISR 185020 Granot Gaya, Female, 2000, U16, ashdod sailing club 347,0 (dnf) 45 dnf 41 bfd 64 53
63 Laser4.7F ITA 191711 Talluri Matilda, Female, 2000, U16, Circolo Nautico Livorno 349,0 46 49 (dnf) 48 bfd 62 dnf
64 Laser4.7F ITA 180908 Maggini Vittoria, Female, 2000, U16, Circolo Nautico Livorno Ass. S 353,0 56 68 (dnf) 60 bfd 48 49
65 Laser4.7F SUI 204057 Aletti Melina, Female, 1997, U18, Yacht-Club Sempachersee 360,0 54 67 (dnf) 67 bfd 61 39
66 Laser4.7F ITA 184184 Angiolini Lavinia, Female, 1999, U16, fraglia vela peschiera 364,0 43 42 (dnf) 63 bfd dnf dnf
67 Laser4.7F SUI 173599 SCHWAB ELINA, Female, 1998, U18, SEGELCLUB MEGGEL 370,0 61 70 (dnf) 66 36 65 dnf
68 Laser4.7F ITA 207039 Chiavacci Carlotta, Female, 1997, U18, Circolo Nautico Livorno Ass. S 382,0 (dnf) 71 dnf 57 bfd 59 51
69 Laser4.7F ITA 194427 Ioli Greta, Female, 1998, U18, Club Nautico Rimini 383,0 57 62 (dnf) 64 bfd 56 dnf
70 Laser4.7F SUI 50629 Togni Georgia, Female, 2000, U16, YACHT CLUB LOCARNO 395,0 55 69 (dnf) 55 bfd dnf dnf
71 Laser4.7F GER 20188 Schmidt Jasmin, Female, 2000, U16, Sportverein Stahl Finow Abteil 402,0 (ret) 64 dnf 62 bfd 60 dnf

 







by ISAF


  

Click on the FB Like link to post this story to your FB wall

http://www.sail-world.com/index.cfm?nid=121797

7:41 AM Sat 3 May 2014GMT


Click here for printer friendly version
Click here to send us feedback or comments about this story.







News - USA and the World

With just over a day left to reach the turning mark at Fernando de Nonoha, 220nm off the coast of Brazil, Abu Dhabi Ocean Racing has retained the lead she built in the Doldrums. She is unlikely to be headed, although the second boat on the water, Team Brunel is projected to be less than an hour behind at Fernando ... [more]  

Melges 32 Gold Cup on the horizon by International Melges 32 Class Association
With a fleet and sailors as diverse as the nightlife on Ocean Avenue, the Melges 32 Gold Cup, hosted by the Coconut Grove Sailing Club kicks off in just two weeks, featuring eighteen ultra-high performance Melges 32 teams from nine different countries. ... [more]  

Volvo Ocean Race 2014-15, Onboard Team Alvimedica. I’d hate to come across as being impossible to please but after days of wanting out of the doldrums, days of struggling with routines, with sleep, with a lack of regularity and consistency to our schedules, and of course--predictability to the weather—we’re 'out' and still trying to find it ... [more]  

There was a shakeup at the top on day three of the 2014 RS:X Youth Worlds in Clearwater, Florida! Fully recharged thanks to the lay day yesterday, all competitors were eager to enter the final stretch of the competition in Clearwater, and the planing conditions in the forecast certainly contributed to the excitement on the beach. ... [more]  

Rolex Middle Sea Race - Keeping a good watch by Media Royal Malta Yacht Club
Peter Dimech, Principal Race Officer and Race Chair spoke about the storm that raged through the Rolex Middle Sea Race fleet. “The remaining yachts racing in the Rolex Middle Sea Race are expected to arrive at the Royal Malta Yacht Club by today and tomorrow. Whilst the wind speed has decreased, the sea state is still significant and we are keeping a close watch on the yachts still at sea. ... [more]  

Volvo Ocean Race 2014-15, Day 13 onboard Team SCA. I’m unsure if I should be nervous, excited, stressed, or thrilled today. As today I get to have fish guts smeared over me only to then become officially apart of King Neptune’s kingdom. ... [more]  

The opening day of the 105-boat China Cup International Regatta saw old rivalries renewed in the Beneteau 40.7 class, as Vatti Sailing stole victory from Vanke Longcheer in the opening Simpson Marine Passage Race from Hong Kong to Shenzhen. ... [more]  

Team Alvimedica Navigational Strategist, Anderson Reggio, explains the issues ahead of the crews in the remaining half of leg 1 of the 2014-15 Volvo Ocean Race. After the Equator and Fernando, the weather looks to be shaping up to be pretty standard for the South Atlantic. The St Helena High which typically dominates this body of water is the main driver for breeze in the short term. ... [more]  

The next landmark, or ‘sea mark’ if you will, for Leg 1 is crossing the Equator, as Team Alvimedica continue to make their way south to round Fernando de Noronha off the coast of Brazil. Crossing this latitude is not like crossing any other on their way around the world, but has special significance for sailors who have never crossed the 0° parallel of latitude. ... [more]  

Volvo Ocean Race 2014-15 - Mapfre cruzará el Ecuador hacia las 13:00 aproximadamente. ... [more]  

Argo Group Gold Cup - A front slowly crossing Bermuda brought with it an overcast sky and rain squalls. Nonetheless, despite squelching their way ashore completely soaked, the Group 2 crews enjoyed the morning’s stronger breeze, the wind less shifty having veered into the southwest overnight, blowing down Hamilton Harbour rather than across it. ... [more]  

RenaissanceRe Junior Gold Cup - In second place, Adam Larson of Bermuda has seven points and had a great day on the water today. Larson, whose family is still without electricity after Hurricane Gonzalo, said he has been getting to bed a lot earlier these days and feels that the conditions also favored his performance today. ... [more]  

As predicted in last night's preview in Sail-World, the ORMA 60 TeamVodafone Sailing has set a new course record for the 119nm course in the PIC Coastal Classic. ... [more]  

Taylor Canfield (ISV) US One, top seed in Group 2, is the first skipper to qualify for the Quarter Finals in the 2014 Argo Group Cup. Canfield lost his first match in day one of racing against Chris Poole (USA) Riptide Racing. Since then the number two skipper on the Alpari World Match Racing Tour has sailed to seven straight points. ... [more]  

The forecast for day six at the La Torche PWA Grand Slam offered a slight possibility of producing some racing, but unfortunately the wind never really materialised meaning the sailors spent another day on hold. Throughout the day there were gusts of up to 10 knots, but the wind failed to improve beyond that. ... [more]  

Volvo Ocean Race 2014-15, Day 12 onboard Team SCA. This morning the boat was so quiet you could hear a pin drop, shortly after sun up we were hooning along in 20kts in a torrential downpour, by late afternoon we were sailing backwards, and who knows what tonight will bring. ... [more]  

The push and shove of 12 knots of Atlantic breeze – things are looking up in the Volvo Ocean Race. On board Abu Dhabi Ocean Racing, things are looking up. First in the fleet, and out of the Doldrums, they’re heading fast towards the Equator, trade winds blowing gusts of encouragement around their ears. ... [more]  

Volvo Ocean Race - Day 12 for Team Alvimedica by Amory Ross, Team Alvimedica
Volvo Ocean Race 2014-15, Day 12 onboard Team Alvimedica. There is no question as to the origins of the phrase 'down in the doldrums;' the monotony of these days is painfully apparent. It’s a pattern too familiar: a night of variable conditions—torrential rain and 20 knots of wind one minute, no wind and starry skies the next. Feast or famine. ... [more]  

With only nine days remaining until the close of entries, one of the smallest, most audacious and memorable yachts in the history of the CYCA’s Rolex Sydney Hobart Yacht Race, appropriately became the 100th entry. A mere 10.5 metres, James Cameron’s Hick 35, Luna Sea, will again do duty as one of the pintsized yachts in fleet for the 70th edition of the 628 nautical mile race. ... [more]  

Today was the last day of competition at the Student Yachting World Cup. Even though England’s victory was already for sure, the top-5-ranking could change a lot with two more races: Italy was second with 46 pts, Ireland third with 47 pts, Norway fourth (52 pts) and Switzerland fifth (58.2 pts)… the USA followed with 59 pts! ... [more]  

A varied and international fleet ranging from 40 to 100ft (12.19 to 30.48m) will set off for Grenada on Saturday 29th November from Lanzarote, the most eastern in the Canary Islands chain, in the Royal Ocean Racing Club's Transatlantic Race. ... [more]  

The United States will be the second most heavily represented nation at the Star Sailors League Finals when they take place at Nassau in the Bahamas between December 1st and 7th. Reflecting the consistency, quality and number of sailors involved in the Star class, the United States has the largest representation in the Star Sailors League with 294 skippers and 376 crew. ... [more]  

Airbus and Oracle Team USA have forged a technology partnership. As Official Innovation Partner of Oracle Team USA for the 35th America’s Cup, Airbus will share the know-how of its engineers and experts in fields such as aerodynamics, instrumentation and simulation, composites, structures, hydraulics and data analysis to work with the Oracle Team USA design team. ... [more]  

Thursday has proved another dramatic day in the story of the 2014 Rolex Middle Sea Race. While yesterday (Wednesday) was a day of seamanship and survival as yachts battled storm force winds, it was also a day of arrivals as the same winds pushed competitors to the finish. ... [more]  

The Royal Malta Yacht Club has been a hive of activity both day and night, welcoming back yachts taking part in the Rolex Middle Sea Race. By Midday on Day Six 34 yachts have finished the race and 25 yachts have retired. Each and every sailor that has taken part, including those that are still out there, has a story to tell for years to come. ... [more]  

Ian Williams (GBR) GAC Pindar made a near perfect start to in the Argo Group Gold Cup in Bermuda yesterday. The British skipper who stands top of the the Alpari World Match Racing Tour and is second in the ISAF rankings, goes into today's remaining round robin flights leading group 1. ... [more]  

Volvo Ocean Race 2014-15, Onboard Team Brunel. 'At this rate, it will take a century before we get to Cape Town,' sighs Jens Dolmer, standing on the bow. He is trying in vain to push the flapping foresail outwards. There is hardly a breath of wind. In the distance, the sun is sinking into the ocean. ... [more]  

Over 100 riders from more than 20 different countries have already registered and over the two weeks will compete against each other in the pro, amateur, master, grand master, youth and women's fleets for the honor of becoming the Aloha Classic Champions. ... [more]  

After probably the toughest 24 hours in the 46 year history of the race, Lee Satariano's Maltese J/122, Artie finished the Rolex Middle Sea Race on Thursday 23 October 2014 at 00h 45m 5s in an elapsed time of 4Days 13hours 35mins and 05secs. ... [more]  

Despite the best efforts of Tropical Storm Fay and then Hurricane Gonzalo, the Argo Group Gold Cup, the sixth stage of the 2014 Alpari World Match Racing Tour, set sail on Bermuda’s Hamilton Harbour today, albeit postponed by 24 hours. ... [more]  

Today, Ben Ainslie Racing (BAR) took to the water for the first time from their temporary base in Southampton, sailing their foiling AC45. The boat originally raced under BAR colours during the America’s Cup World Series in 2012-13, and has subsequently been modified to fly on hydrofoils. ... [more]  

The calm weather returned on day five of the La Torche PWA Grand Slam as the wave sailors recovered from yesterday’s punishing, but brilliant, conditions. After a chilly start, with the thermometer reading just five degrees celsius, the temperature soon rose with the appearance of the sun, making for another stunning autumn day. ... [more]  

Day five of the Rolex Middle Sea Race has proved a day of reckoning for the competing fleet. The forecast strong northwesterly wind has arrived and consistently blown over 25 knots with gusts exceeding 40 knots. The effect has been to catapult the previously slow moving yachts towards the finish line in Malta. ... [more]  

Volvo Ocean Race - Playing the Doldrums lottery
Volvo Ocean Race - Dongfeng Race Team takes on the Doldrums
Volvo Ocean Race - Team Alvimedica, somewhere in the windless ITCZ
Rolex Middle Sea Race - Artie gunning for glory
Volvo Ocean Race - Another perspective from Team SCA
Rolex Farr 40 World Championship - Success in San Francisco
RS:X Youth World Windsurfing Championship - Intense racing + Video
Rolex Middle Sea Race - Big breeze and lumpy seas
The first sail that changes lives
Volvo Ocean Race: Blogs from the Boats - Leg 1, Day 10 plus Videos *Feature
Volvo Ocean Race: Leg 1 turns inside out in Doldums *Feature
34th Student Yachting World Cup La Rochelle 2014 - Fifth race day
2014 Argo Group Gold Cup - Match racers defy Gonzalo
Volvo Ocean Race: Big gains for two boats in Doldrums *Feature
Argo Group Gold Cup - Qualifying Groups set
Renaissance Re Junior Gold Cup - Kids breeze past Hurricane Gonzalo
DSS to revolutionise IMOCA 60s, both new and old
ISAF Sailing World Cup Miami: Groupe Beneteau sponsors US Sailing Team
Volvo Ocean Race - The bright side of the Doldrums
Volvo Ocean Race - Team Vestas Wind contemplates the tropics + Video
Volvo Ocean Race - Dull day, crazy night for Dongfeng Race Team   
Volvo Ocean Race - Team SCA ready for equator crossing   
Volvo Ocean Race - Tough challenge for Brunel's Pablo Arrarte Elorza   
RS:X Youth Worlds - Hard work on day 1 + Video   
St. Maarten Heineken Regatta - NoR released, entries open for 2015   
Rolex Middle Sea Race - A turning point for the fleet   
Volvo Ocean Race 2014-15 - Leg one – Doldrums for dummies   
Volvo Ocean Race: Blogs from the Boats - Leg 1, Day 9 plus Videos *Feature   
Rolex Middle Sea Race 2014 - Fight to the finish   
Student Yachting World Cup - Fourth race day + Video   
New improved swell forecasting and more locations from PredictWind   
Volvo Ocean Race: Day 9 final report - Lead continually changing   
Renaissance Re Junior Gold Cup - An opportunity for growth   
Volvo Ocean Race: Fleet charges the door of the Doldrums Casino *Feature   
La Torche PWA Grand Slam - Light winds on day 3   
Volvo Ocean Race: Navigators throw away the routing textbook   
Volvo Ocean Race - The Doldrums, a navigational nightmare + Video   
Rolex Middle Sea Race - Maltese yachts top the leader board   
Star Sailors League Finals - Torben Grael and Jorge Zarif join fleet   
Volvo Ocean Race - Team Alvimedica heads for the Doldrums   


For this week's complete news stories select    Last 7 Days
   Search All News
For last month's complete news stories select    Last 30 Days
   Archive News







Sail-World.com  


















Switch Default Region to:

Social Media

Asia

Australia

Canada

Europe

New Zealand

United Kingdom


http://www.sail-world.com/event_images/image/Twitter_logo_small.png http://www.sail-world.com/event_images/image/FaceBook-icon.png  http://www.sail-world.com/event_images/image/RSS-Icon.png

United States

Cruising Northern

Cruising Southern

MarineBusiness World

PowerBoat World

FishingBoating World

 

Contact

Commercial

News

Search

Contact Us

Advertisers Information

Submit news/events

Search Stories/Text

Feedback

Advertisers Directory

Newsletter Archive

Photo Gallery

 

Banner Advertising Details

Newsletter Subscribe

Video Gallery

Policies

 

 

 

Privacy Policy

 

 


Cookie Policy

 

 



This site and its contents are © Copyright TetraMedia and/or the original author, photographer etc. All Rights Reserved.  Photographs are copyright by law.  If you wish to use or buy a photograph contact the photographer directly.
XLXL WAS US
LocalAds   DE  ES  FR  IT