Please select your home edition
Edition
T Clewring AC72

Leading Positions at Skandia Cowes Week - Day 4

by Cowes media on 2 Aug 2006
Royal Yacht Squadron Start - Skandia Cowes Week 2006 Steve Arkley http://www.sailshots.co.uk
Day four of Skandia Cowes Week 2006 dawned with a forecast of strong and blustery south-westerly winds with gusts straining the dial beneath storm clouds producing a lumpy Solent and gusts of up to 29 knots.

After four days of racing, a lot of it very hectic these are the overall positions:

Black Group Overall
1, FATJAX (Iain Kirkpatrick)
2, WINSOME (Harry J Heijst)
3, DEAN AND DYBALL ENIGMA (Ian Braham)
4, FAIR DO'S VII (Professor John Shepherd)
5, ZELDA (Mike Ewart-Smith and Ben Richards)
6, ABN AMRO ONE (Mike (Moose) Sanderson)
7, BLANCO (R Rouse, R Vanner and P Vanner)
8, WISC (Glynn Williams)
9, TEAM EBERSPACHER (Ben Goodland, Mike Yate, James Stockdale and Steve Mitchell)
10, NIXIE (Igor Quik)

Class 0 IRC
1, ABN AMRO ONE (Mike (Moose) Sanderson)
2, RED (Charles Dunstone)
3, PANTHERA (Benny Kelly)
4, MAGIC GLOVE (Colm Barrington)
5, BEAR OF BRITAIN (Kit Hobday)
6, CHERNIKEEFF 2 (John Pink - UKSA)
7, DANEBURY (Mr Sebastian Piech)
8, FRESH GUIDANCE (Simon Williams)
9, HOTEL CALIFORNIA (Richard Loftus)
10, NORDDEUTSCHE VERMOGEN (Dirk Harenberg)

Class 1 IRC
1, FAIR DO'S VII (Professor John Shepherd)
2, WISC (Glynn Williams)
3, DARK AND STEAMY (Nick and Annie Haigh)
4, CUTTING EDGE (Steve Travis)
5, TEAM VOLVO (Nick Rogers)
6, MCFLY (Tony Mack)
7, SHOCKWAVE (Dr Nick Lutte)
8, EXABYTE 3 (Christopher Sharples)
9, FIDESSA FASTWAVE (St James Place Partnership)
10, VICTRIC (Tony De Mulder and Steve Lloyd)

Class 2 IRC
1, MARINERSCOVE.IE (David Dwyer)
2, ROARK (Harald Van Santen)
3, JUMP (Stewart Hawthorn)
4, YES! MURPHY AND NYE (Adam Gosling)
5, MOANA (Francois Goubau)
6, ERIVALE III (M Greville)
7, SERENDIPITY (Koene Talsma)
8, RUNAWAY (Robin S Kemp)
9, SOFTWARE MISTRESS (Ian Maclean)
10, PHOENIX (Marc Eriks)

Class 3 IRC
1, COUGAR (Ras Turner)
2, PLAYING AROUND (Peter Robson)
3, ANTICIPATION (Peter Newlands)
4, GRAND CRU II (Robin Dollar)
5, JAGUAR LOGIC (David Melville -Sailing Logic)
6, BEECHWOOD HOMES (Gareth Williams)
7, CHIMAERA (Jones, Walker, Johnson and Stewart Walker)
8, PERFECT TEN (John Parker)
9, YELLOW ROSE (Marten Jan Ringers)
10, AMEY LOVE SHACK (Tim Spalding and Gareth Lloyd- Jones)

Class 4 IRC
1, FLAIR IV (Jim Macgregor)
2, ALVINE JACOBITE (Harry Evans)
3, SYMMETRY (Rory Fitzwilliams)
4, SANGUMA (Walmsley and Thoms)
5, CHRISTINA (Jessica Oundjian)
6, DEUCE (Martin and Maureen Gee)
7, EXTRA DJINN (Neville Hodkin)
8, NJOS (Tim Octon)
9, SHIP SHOP AQUAHOLIC (Wilmet B and Bergmans Ph)
10, MUSK-OX (Neville Devonport)


Class 5 IRC
1, WINSOME (Harry J Heijst)
2, HOTWATCH II (David Clementi)
3, SIR JASPER III (Stephen and Anthea Weekes)
4, SPELLBINDER (John Howell)
5, BELUGA II (Steve Thompson)
6, JALICIA (J De Trafford and N Kirkman)
7, BLUE TACK (Peter J Robinson)
8, CARDALE GARAGE DOORS (Jeremy Baker)
9, SCARLET JESTER (Jamie Muir)
10, CELERITY (Dr Barry Keeton)

Class 6 IRC
1, DEAN AND DYBALL ENIGMA (Ian Braham)
2, CRACKER (Stephen Heppell)
3, ELECTRA (Mike Tattersall)
4, STALKER (Steven Tapper)
5, MIDDAY GUN (Andrew Lambert)
6, XARA (Johnathan Rolls)
7, SOFTWARE MISTRESS (John Brattan)
8, SPIRIT OF DEFIANCE (Julian Lord and Geoff Payne)
9, HOBBY HORSE (M H Fawcett)
10, ELECTRA (Andy Phelps and Lorna Fallace)

Class 7 IRC
1, ESPADA WANCHAI BELLE (Jamie McWilliam, Dave Walker, Mark McGaw and Andy Service)
2, ODD JOB (Poldark)
3, SUPER Q (Louise Morton)
4, CATCH (Darren Marston)
5, AYANAMI (Jan Ford and Mike Dixon)
6, MADELAINE (Edward L M I Donald)
7, WHITE MISCHIEF (Andy Hind)
8, MURENA (John Nelson and Nigel Leeming)
9, MIST (Ross Elliston - Met Police SC)
10, GOOGLE-EYE (Pat Stables and Nigel Hunter)

Class 8 ISC
1, OCEAN VENTURE (Tony Wyeth)
2, WHITE HEATHER (Lionel, Janet and David Miller)
3, GREAT ESCAPE OF SOUTHAMPTO (Phil Munday)
4, WIGHT RABBIT (Peter Ralls QC)
5, PADDIYWACK (Mike Acton - Island Youth Water Activities Centre)
6, RIB-X/FLUFFY BUNNIKINS (Joe and Zack Baldwin)
7, DRAGON OF HAMBLE (David Wheeler)
8, DRAKES DRUM (Terry Rowe)
9, CLOUDY BAY (Richard Scarff and Sara Grant)
10, CONTEZA (David Kirkley)

Class 9 ISC
1, PALOMA (Jim Tennnant)
2, PIZZICATO (Tom White)
3, EQUUS (Ian Morse)
4, FIRECRACKER (Gates, Phillips, Whitmore-Jones, Chamberlain and Bird)
5, CAMEL TOE (Dan and Fraz)
6, FSHARP (David Hunter)
7, STIRLING (Jaik Tari)
8, ANJAJO (R and V Johnson)
9, SO! (Mr Simon Osgood)
10, BARRACUDA (Robin and Joe Maccaw)

Beneteau 31.7
1, ELECTRA (Andy Phelps and Lorna Fallace)
2, MANARU (Tony Dickin)
3, SONIC BOOM (Simon Brady)
4, WHISTLER (Mark Lloyd)
5, PAPILLON (Julian Smith, Simon Davey and Stephen Armitage)
6, PUCKOON (Simon Stewart)
7, ARALUEN (Dr Robin Miller, Civil Service Offshore Racing Club - CSSC)
8, HULLABALOO ENCORE (Julian Gray)

Beneteau 40.7 (Beneteau Trophy)
1, PLAYING AROUND (Peter Robson)
2, ANTICIPATION (Peter Newlands)
3, GRAND CRU II (Robin Dollar)
4, BEECHWOOD HOMES (Gareth Williams)
5, CHIMAERA (Jones, Walker, Johnson and Stewart Walker)
6, AMEY LOVE SHACK (Tim Spalding and Gareth Lloyd- Jones)
7, INCOGNITO (Paul McNamara and Tony Lowe)
8, TARKA (PricewaterhouseCoopers)
9, EXOCET STRIKE (John Dyer)
10, GENIE (Andrew Jackson)

Contessa 32
1, BLANCO (R Rouse, R Vanner and P Vanner)
2, POLAR STAR (Kay Carpenter)
3, CAROLINA (Richard Clark)
4, DRUMBEAT (Eldred Himsworth)
5, BLUE SHARK (Ken Mizen and Don Laing)
6, NIMBUS (Michael Hill)
7, CONFUSION (Chris Stitt)
8, EQUATOR (Simon and Kay Porter)
9, WILD THYME (Roger Vickers)
10, ANDAXI (Chris North)

Farr 45
1, CUTTING EDGE (Steve Travis)
2, TEAM VOLVO (Nick Rogers)
3, VICTRIC (Tony De Mulder and Steve Lloyd)
4, UNLIMITEDSAILING.COM (Eamonn O'Nolan)
5, HYS / AQUA SPEC (Bicket and Griffith)
6, WEREWOLF (Rob Myers)
7, ALICE 2 (Simon Henning)
8, FRAXIOUS (Jack Pringle and Dan Sanders)

Folkboat
1, PALOMA (Jim Tennnant)
2, SO! (Mr Simon Osgood)
3, MERGANSER (C Munro Kerr)
4, SVENJA (Michael Stoner and Rebecca Meigh)
5, EVELYN (Penny Fulford)
5, ROSAIRE (Michael Squire)

IRM
1, PANTHERA (Benny Kelly)
2, BEAR OF BRITAIN (Kit Hobday)
3, CUTTING EDGE (Steve Travis)
4, TEAM VOLVO (Nick Rogers)
5, VICTRIC (Tony De Mulder and Steve Lloyd)
6, HYS / AQUA SPEC (Bicket and Griffith)
7, UNLIMITEDSAILING.COM (Eamonn O'Nolan)
8, WEREWOLF (Rob Myers)
9, FORMIDABLE 3 (Mr Pieter W Vroon)
10, HIGHLIFE (Peter Rogers and Roger Duckworth)

J-Sprit
1, J-DREAM (David and Kirsty Apthorp)
2, JET (James and John Owen)
3, MOJO (Robin and Jill Stevenson)
4, PANTHER (Andrew Tristram)
5, DIABLO-J (Nick Martin)
6, VOADOR (Carolyn Curwen)
7, JIMJAMS (P & M Van Der Pol, S Hendriksen, M Koekoek and M De Roos)
8, NEILSON REDEYE (Pete and Pip Tyler - Neilson Active Holidays)
9, JUST IN TIME (Andy Roberts)
10, BOJANGLES (Derek Copeman)

J-109 (Bridgestone Tyres Trophy)
1, ZELDA (Mike Ewart-Smith and Ben Richards)
2, JOHNNY BLUE II (Chaz Ivill)
3, SHIVA (Matthew Boyle)
4, KING LOUIE (Fiona and Malcolm Thorpe)
5, JAHMALI (Mike Wallis)
6, JOYRIDE (Michael Jones)
7, JEEZ-LOUISE (Jeremy Christey)
8, OFFBEAT (David Mcleman)
9, PERSEVERANCE (Jean-Luc and Marie-Cecile Herve)
10, JAMBO (Phillip Nelson and Jervis Devonshire)

J-105
1, J-DREAM (David and Ki
Bakewell-White Yacht DesignAncasta Ker 33 660x82InSunSport - NZ

Related Articles

Bermuda Ocean Race slates seminar Feb. 11 at new location
Those who have entered or are contemplating the Bermuda Ocean Race (BOR) should be aware Those who have entered or are contemplating the Bermuda Ocean Race (BOR) should be aware that organizers are hosting a navigation seminar 'Navigation Know-How: Combining Sense with Technology' at the Eastport Volunteer Fire Department located at 914 Bay Ridge Ave., Annapolis on Saturday, February 11 from 9am-12pm.
Posted on 16 Jan 2012
Bermuda Ocean Race 2012 entries open
Bermuda Ocean Race is set to begin June 8 of 2012 and has now opened its call for entries. Bermuda Ocean Race is set to begin June 8 of 2012 and has now opened its call for entries. Annapolis’ Eastport Yacht Club and Bermuda’s St. George’s Dinghy and Sports Club are set to host the competition that welcomes racing veterans, first timers and cruisers.
Posted on 1 Jun 2011
Planning the best ever Skandia Cowes Week
It's a Rolex Fastnet Race year at Skandia Cowes Week 2007 - Plans in hand for the best ever Cowes Week When it comes to hosting the World’s biggest sailing stars and bringing big boat glamour and excitement to competitors and spectators, this year is no exception. To coincide with the Rolex Fastnet Race, the biennial institution that lures the big guns to Cowes in early August is running a newly created IRC Class 0 Big Boat Series
Posted on 29 Mar 2007
Magnus Wheatley - Skandia Cowes Week Final Report
Skandia Cowes Week 2006 closed with light and fickle NW causing the abandonment for all but four classes After a stunning week of Solent sailing, Skandia Cowes Week 2006 drew to a close with light and fickle northerly winds causing the abandonment for all but four classes as low cloud cover and a slow moving high denied the sea breeze a chance to fill - Final report and overall results
Posted on 6 Aug 2006
Magnus Wheatley's Cowes report - Day 7
The daily Cowes report and the overall top ten from all the classes After six days of blustery, testing conditions for the 8,500 competitors at Skandia Cowes Week, day seven of the regatta dawned with light north-westerly breezes, sunshine and a smooth Solent race track
Posted on 5 Aug 2006
ABN Amro takes Britannia Cup
No records were broken today when Class 0 contested the Britannia Cup with a race around the Isle of Wight No records were broken today when Class 0 contested the Britannia Cup with a race around the Isle of Wight, but Mike (Moose) Sanderson and his Volvo Ocean Race winning boat ABN Amro crossed the finishing line 8 minutes behind ICAP Maximus, but beat her on corrected time by 26 minutes to collect the trophy
Posted on 3 Aug 2006
Skandia Cowes Week - Day 4 Round-Up
Day four of Skandia Cowes Week 2006 dawned with a forecast of strong and blustery south-westerly winds Day four of Skandia Cowes Week 2006 dawned with a forecast of strong and blustery south-westerly winds with gusts straining the dial beneath storm clouds producing a lumpy Solent and gusts of up to 29 knots. Principal Race Officer John Grandy of the Royal Yacht Squadron rightly urged his course setters to adopt a 'safety first' attitude by sending all the classes on the Castle start line to the more sheltered eastern Solent and ensuring their courses were suitably short enough to get all the fleets safely home before the tide turned
Posted on 2 Aug 2006
Wild day at Skandia Cowes Week - Day 3
Tales of wild broaches, prolonged surfs, broken masts, near sinkings and man overboard incidents On the water the language was certainly blue for some classes as yachts short-tacked up the Green, fighting for favourable tide and clear air after their starts on a day that saw gusts above 25 knots as rain clouds brought increased pressure from the south-west. Tales of wild broaches, prolonged surfs, broken masts, near sinkings and man overboard incidents dominated the bar talk throughout the evening as the gusty conditions proved to be a real test of boat handling ability across the 935 competing yachts
Posted on 1 Aug 2006
J105 at Skandia Cowes Week
Wins for J-Dream – David and Kirsty Apthorp and Jet – John and James Owen at Cowes Wins for J-Dream – David and Kirsty Apthorp and Jet – John and James Owen in the opening races for the J105 at Skandia Cowes Week
Posted on 1 Aug 2006
Skandia Cowes Week - Champagne sailing on day 2
'Champagne sailing’ were the words most commonly heard in the bars and yacht clubs of Cowes on day two 'Champagne sailing’ were the words most commonly heard in the bars and yacht clubs of Cowes as day two delivered stunning racing conditions, clear skies and a gusty breeze that topped 20 knots throughout the afternoon
Posted on 31 Jul 2006