Please select your home edition
Edition
Bakewell-White Yacht Design

Laser 4.7 and Standard Youth World Championship day 4

by Laser Youth Worlds edited Sail-World.com on 4 Apr 2012
DAY 2 - Laser 4.7 and Standard Youth Worlds Claudio Cambria
Laser 4.7 and Standard Youth World Championship, Argentina - day 4.

Today the 117 competitors sailed races three and four of the series.


The conditions were similar to yesterday, although it wasn’t a sunny day. There was wind of six to seven knots and strong current. The sailors are getting familiar with the characteristics of our river and are doing a really good job.

The order was the same as yesterday; first the girls, then the yellow fleet and then the blue fleet.

The first girl to cross the line today was Yolanda Luque Gonzalez from Spain, followed by the Turkish sailor Yentur Zeinep.

After four races and a discard, Girls final positions:
1. Celine Therese Herud (Norway),
2. Anna Vaughan (Australia)
3. Julia Silva (Brazil).

For the boys, the blue fleet races were won by Maximilian Kuester (the second race won by the Italian sailor during this event) and Nahuel Rodríguez Pérez (Spain).

In the yellow fleet the first position in the third race was achieved by Daniil Krapivin from Russia and in the fourth the winner was Benjamin Vadnai from Hungary.

Boys final results:
1. Daniel Platt de Matos (Brazil)
2. Maximilian Kuester (Italy)
3. Benjamin Vadnai (Hungary)

Full Results at Worlds website

No Nº.Vela Nombre Puntua. 1 2 3 4
1 BRA 189533 Platt de Matos Daniel, U18 4,0 1 1 (6) 2
2 ITA 195060 Kuester Maximilian, U18 4,0 2 1 1 (9)
3 HUN 201672 Vadnai Benjamin, U18 5,0 (7) 2 2 1
4 ESP 191157 Sanchez Lago Raul, U18 8,0 2 2 (6) 4
5 ITA 130354 Villa Nicolo, U18 9,0 3 3 3 (16)
6 ESP 198722 Rodriguez Perez Nahuel, U18 10,0 (22) 6 3 1
7 RUS 195125 Krapivin Daniil, U18 12,0 5 (9) 1 6
8 AUS 201504 Felsenthal Jack, U18 16,0 6 (10) 7 3
9 ITA 197468 Fanti Jacopo, U18 16,0 4 8 4 (10)
10 ITA 196682 Maleci Josef, U18 16,0 5 7 4 (8)
11 CRO 193187 Novak Mario, U18 20,0 (16) 12 2 6
12 IND 186146 Menon Vir, U16 20,0 8 5 (20) 7
13 CRO 185409 Staric Endi, U18 21,0 11 5 5 (23)
14 SIN 197844 Pun Malone Chao Jie, U16 21,0 6 7 8 (25)
15 PER 182333 Jones Sinclair, U18 22,0 (11) 11 7 4
16 SLO 200231 Vrscaj Maks, U18 24,0 9 (20) 12 3
17 ITA 197466 Rosetti Luca, U18 25,0 1 9 (18) 15
18 TUR 193818 Akdurak Can, U18 26,0 4 8 14 (15)
19 CHI 199267 Robertson Mathias, U18 26,0 (10) 10 9 7
20 ESP 198729 Coronilla Soto Antonio, U18 27,0 (20) 4 12 11
21 CRO 189507 Stevanovic Filip, U18 27,0 8 6 13 (17)
22 SLO 200472 Radman Marko, U18 31,0 (21) 15 11 5
23 SIN 197858 Tan Danial Norman, U18 32,0 (26) 13 10 9
24 ARG 195349 Krick Javier, U18 34,0 (18) 14 15 5
25 ESP 182009 Rodriguez Perez Joel, U16 35,0 (20) 17 16 2
26 URU 186976 Lados Alberto, U18 36,0 (26) 17 5 14
27 PER 182311 Peschiera Stefano, U18 36,0 14 11 (16) 11
28 USA 197571 Mccarthy Liam, U16 37,0 12 13 (17) 12
29 TUR 183173 Olcav Bora, U18 38,0 (28) 3 19 16
30 VEN 160520 Campos Enrique, U16 39,0 7 22 (29) 10
31 ITA 200462 Pescini Alfonso, U18 39,0 12 (25) 8 19
32 AUS 199245 Hartnett Benjamin, U18 42,0 3 21 (25) 18
33 ARG 150956 Bilik Franco, U18 42,0 (ocs) 4 10 28
34 GRE 196397 Stathis Errikos, U16 42,0 15 18 9 (30)
35 SRB 198821 Tosic Luka, U16 44,0 17 19 (bfd) 8
36 GRE 196396 Stathis Panagiotis, U18 44,0 14 16 14 (33)
37 ARG 192135 Guaragna Francisco, U16 47,0 17 18 (24) 12
38 JPN 180154 Higuchi Ao, U18 48,0 9 (27) 26 13
39 GER 197317 Demleitner Christian, U18 50,0 (29) 19 11 20
40 ARG 164123 Lasso Andres, U18 50,0 (29) 20 13 17
41 ITA 199277 Bendandi Riccardo, U16 51,0 10 22 19 (27)
42 AUS 202696 Morton Harry, U16 55,0 21 16 (23) 18
43 GRE 179905 Giokas Thanasis, U18 57,0 (ocs) 14 21 22
44 ITA 194428 Musone Giacomo, U16 59,0 24 12 (dns) 23
45 JPN 180159 Sato Hiroki, U18 60,0 23 24 (31) 13
46 ARG 167205 Videla Juan, U16 61,0 (31) 15 25 21
47 DEN 198547 Guldberg Rost Christian, U18 61,0 16 (dsq) 21 24
48 FRA 198818 Tougeron Timothee, U18 63,0 27 (28) 22 14
49 ARG 164021 Cedola Pablo, U18 64,0 15 (33) 28 21
50 ARG 145845 Higgins Brian, U18 66,0 19 (29) 22 25
51 ARG 182335 Pellejero Manuel, U18 66,0 22 (31) 20 24
52 RSA 191044 Jones Simon, U16 67,0 13 25 (29) 29
53 FRA 197442 Michon Felix, U16 67,0 13 27 27 (32)
54 AUS 201520 Conly Shane, U18 68,0 18 23 27 (32)
55 ARG 170281 Estol Pablo, U18 70,0 (27) 26 18 26
56 ARG 188761 Elias Lucas Nazareno, U16 71,0 (32) 21 23 27
57 ESP 198733 Florez-estrada Jesus, U18 72,0 (dsq) dns 15 20
58 JPN 201548 Takayama Tatsuya, U18 74,0 25 30 (bfd) 19
59 AUS 202693 Gilham Lachlan, U16 78,0 30 (34) 17 31
60 ARG 164115 Vugman Tomas, U18 80,0 (28) 28 24 28
61 ARG 168635 Fernández Emiliano Alejandro, U18 81,0 19 (32) 32 30
62 SIN 197423 Lim Tse Howe, Amos, U16 82,0 30 (31) 26 26
63 ESP 198735 Fernandez Socrates, U18 84,0 25 23 (bfd) 36
64 VEN 162448 Coltat Montiel Alejandro, U18 85,0 (32) 26 30 29
65 GBR 198882 Verburgt Freddie, U16 88,0 (35) 33 33 22
66 ARG 158917 Branz Klaus, U18 89,0 23 (35) 33 33
67 IND 185629 Murali Ravindhar, U16 89,0 (24) 24 30 35
68 USA 169439 Rizika Jake, U18 91,0 (34) 32 28 31
69 USA 194291 Hughes Howdy, U16 93,0 33 29 31 (34)
70 IND 197413 Panwar Abhimanyu, U18 95,0 33 30 32 (34)
71 ARG 163273 Elias Ezequiel Jeremiaas, U16 99,0 31 34 34 (35)
 



MacLaren 2012 Laser 4.7 World Championship - Girls Fleet - Overall
No Nº.Vela Nombre Puntua. 1 2 3 4
1 NOR 198747 Herud Celine Therese, U18 5,0 2 1 (4) 2
2 AUS 184702 Vaughan Anna, U18 8,0 1 2 5 (7)
3 BRA 197089 Silva Julia, U18 10,0 4 (12) 3 3
4 ESP 196946 Luque Gonzalez Yolanda, U18 15,0 (21) 4 1 10
5 SIN 197420 Ong Louisa Wei Ling, U18 16,0 3 5 (8) 8
6 CRO 186212 Hamerlitz Anja, U18 18,0 6 6 (7) 6
7 TUR 201984 Yentur Zeynep, U18 21,0 10 (16) 10 1
8 ITA 199452 Barberis Benedetta, U18 27,0 (14) 9 9 9
9 SUI 199429 Nordquist Andrea, U18 34,0 20 10 (21) 4
10 BRA 195253 Knudsen Boabaid Maria Carolina, U16 34,0 7 (22) 11 16
11 AUS 194924 Ainsworth Jacinta, U16 35,0 16 13 6 (17)
12 ITA 194426 Kuester Elisabeth, U18 37,0 11 3 23 (bfd)
13 JPN 196486 Kunimi Ayano, U18 38,0 15 (19) 18 5
14 SIN 197857 Ng Theodora Ying Ning, U18 38,0 19 7 (24) 12
15 ARG 188754 Cardozo Daniela, U16 40,0 (33) 8 13 19
16 JPN 202603 Hayashi Kana, U16 42,0 9 (33) 22 11
17 ESP 198727 Reino Cacho Martina, U18 43,0 5 18 20 (bfd)
18 AUS 192640 Philip Anna, U18 45,0 18 (30) 12 15
19 IND 190954 Yadav Ekta, U18 52,0 (37) 14 2 36
20 GER 198920 Funken Viviana, U18 55,0 23 (36) 19 13
21 USA 191985 Naughton Sophie, U18 56,0 13 (31) 25 18
22 ARG 146046 Hamann Cynthia, U18 61,0 12 20 (31) 29
23 ESP 178007 Stubdrup Amalie Pilgaard, U18 61,0 25 21 15 (bfd)
24 ESP 196954 Ariza Sanchez Barriga Natalia, U16 62,0 27 15 (37) 20
25 SIN 197833 Lee Melissa Qin, U18 63,0 (26) 26 14 23
26 PER 167302 Romero Caterina, U18 66,0 8 11 (32) bfd
27 AUS 202634 Schlimbach Cassandra, U18 68,0 24 27 17 (28)
28 ARG 168628 de Coulon Sofia, U18 70,0 (28) 23 26 21
29 VEN 165069 Gonzalez Rodriguez Paula, U18 71,0 30 25 16 (35)
30 ESP 200949 Cabrera Perez Maria, U18 72,0 22 28 (29) 22
31 CHI 192230 Cisternas Ignacia, U18 73,0 17 29 (33) 27
32 CHI 174058 Ugarte Antonia, U18 83,0 31 17 35 (38)
33 ARG 198111 Fagnani Maria Lucila, U18 86,0 32 24 (41) 30
34 USA 176237 Hughes Hannah, U18 88,0 36 (43) 38 14
35 ARG 154376 Wilson Felicitas, U18 90,0 29 35 (bfd) 26
36 ARG 159970 Hartkopf Lourdes, U18 97,0 38 (44) 34 25
37 ARG 195384 Schneider Maria Sofia, U16 98,0 (34) 34 40 24
38 BRA 197090 Barroso Frattini Ramos Elisa, U16 102,0 (44) 41 28 33
39 AUS 182971 Ainsworth Elyse, U16 103,0 39 37 27 (bfd)
40 AUS 197280 Salter Madeline, U18 103,0 (42) 39 30 34
41 CHI 158622 Cisternas Francisca, U16 107,0 (43) 32 36 39
42 ARG 95364 Cardozo Luciana, U16 109,0 (41) 38 39 32
43 USA 174046 Rizika Gabrielle, U16 116,0 40 (45) 45 31
44 ARG 164265 Agote Maria Victoria, U16 116,0 35 40 (42) 41
45 ARG 167305 Gatti Mercedes, U18 122,0 (46) 42 43 37
46 USA 199154 Mandelbaum Sydney, U18 129,0 45 (46) 44  
40
 

Naiad/Oracle SupplierInSunSport - NZNewport Boat Show 2016 660x82

Related Articles

Main ramp collapses at Rio Olympics sailing venue
The main ramp of Marina da Gloria, the sailing venue of the Rio de Janeiro Olympics, partially collapsed on Saturday. The main ramp of Marina da Gloria, the sailing venue of the Rio de Janeiro Olympics, partially collapsed on Saturday. Organisers said no one was injured in the incident, but it does raise further questions about the quality of construction in the Olympic host city.
Posted today at 7:41 am
Brewin Dolphin Commodores' Cup - French victorious on 10th anniversary
As a result, yesterday's scores stand, with France Blue claiming victory in Brewin Dolphin Commodores' Cup on 160 points 2016 Brewin Dolphin Commodores' Cup - As a result, yesterday's scores stand, with France Blue claiming victory in this Brewin Dolphin Commodores' Cup on 160 points, 35.5 ahead of Flanders North Sea. The first timers from Israel were fifth overall, beating both British teams and the Celtic team.
Posted today at 6:24 am
Thousands watch as Alinghi give a masterclass in Hamburg
Hamburg lived up to its reputation for delivering edge of the seat Stadium Racing today 2016 Extreme Sailing Series - Hamburg lived up to its reputation for delivering edge of the seat Stadium Racing today as it played host to some of the most exciting action of the 2016 Extreme Sailing Series™ so far. Series stalwarts Alinghi were untouchable taking victory in six of the day’s seven races and edging ever closer to the top of the Act leaderboard with one day of racing left.
Posted today at 3:41 am
Millennium Cup- Largest fleet this century expected for 2017 regatta
A torrent of early entries to the NZ Millennium Cup 2017 signal the largest fleet may race since the turn of the century Six months out from the commencement of the NZ Millennium Cup 2017 and momentum is building faster than recent years with a series of rapid-fire early entries from Janice of Wyoming, Steinlager 2, Tawera and Antaeus. Commentators speculate this is due to unprecedented media interest in 2016’s regatta and a growing appreciation of combining racing, cruising and refit work on NZ’s shores.
Posted today at 2:48 am
CYCA Land Rover Gold Coast Race - Scallywag retires after ram explodes
The supermaxi Scallywag has retired from the 2016 Land Rover Sydney Gold Coast Yacht Race after a keel ram exploded David Witt, the skipper of Seng Huang Lee’s Scallywag, reported this morning the super maxi had retired from the 2016 Land Rover Sydney Gold Coast Yacht Race after a keel ram exploded on the super maxi as they were sailing near Smoky Cape shortly after 9am. All crew members are safe and well.
Posted today at 1:00 am
Extreme Sailing Series – Oman braced for final day epic with Alinghi
The Swiss team had an outstanding day posting six outright wins but Morgan and his Oman Air crew were never far behind. The Swiss team had an outstanding day posting six outright wins in seven races but Morgan Larson and his Oman Air crew were never far behind, finishing every single race on the podium with five second places and two thirds.
Posted on 30 Jul
British entries on podium as Clipper Race returns after 11 months
UK entries triumphed to take all three podium places in the toughest edition yet of the longest ocean race on the planet Thousands of spectators lined the River Thames and packed St Katharine Docks to welcome home over 250 crew, representing 44 different nationalities, many of whom have been at sea for eleven months racing between six continents in the only challenge of its kind for amateur sailors.
Posted on 30 Jul
RS Feva Worlds Santander – Brits, Swedes and Kiwis take top four o'all
Final days ‘winners’ were Charles Elliott/Ethan Miles who racked up a healthy 20pts, so imagine how it fared for others! The fat lady arrived a little late but then sang lustily. A champion was born. William Pank and … from Norwich School sailed smart and fast all week and were crowned fully deserving champions.
Posted on 30 Jul
CYCA Land Rover Gold Coast Race - Start video from Boatsontv
Geoff Waller of Boatsontv was on the water to capture the start of the CYCA land Rover Gold Coast Race Geoff Waller of Boatsontv was on the water to capture the start of the CYCA land Rover Gold Coast Race, which is used as a feeder for the race fleets to the popular Queensland winter regattas such as Hamilton Island Race Week. He also talks with Scallywag skipper David Witt a few days before the start of the winter classic.
Posted on 30 Jul
South Australians early casualties of Land Rover Sydney GC Yacht Race
The two entries representing South Australia in the 2016 Land Rover Sydney Gold Coast Yacht Race became early casualties The two entries representing South Australia in the 2016 Land Rover Sydney Gold Coast Yacht Race became early casualties after both sustained bow damage in separate incidents, joining a NSW yacht that was involved in one of those incidents, all three within the first half hour of the race.
Posted on 30 Jul