Please select your home edition
Edition
Marine Resource 2016

International Cadet World Championship day 3 a struggle for Aussies

by Peter Campbell on 2 Aug 2011
AUS Cadet crew - International Cadet World Championship 2011. Photo courtesy of Peter Campbell Rob Cruse

Australian sailors struggled against their European opposition on day three of the International Cadet world championship being sailed off the German seaside town of Kuhlungsborn.

Race officials conducted three heats after day two was lost because of lack of wind and, after their good opening results, all of the young Australian crews finished well back in each race.

Brothers Anton and Julian Sasson from Melbourne’s Sandringham Yacht Club are still best placed, dropping from third to seventh overall, after finishing 19th, 16th and 33rd in the 75 boat fleet overnight.

Tasmanian brothers Jonathon and Thomas Cooper from Sandy Bay Sailing Club in Hobart suffered another disqualification but, unlike the first one, they have not been reinstated. They have dropped down from fourth to 12th in overall standings.

Today they placed 34th and 14th before their disqualification (the reasons are not available). While the disqualification is a drop race, they still have the 34th to carry in their overall score.

All girl crew, Ashleigh Dyer and Georgina Hughes, from Port Lincoln Yacht Club in South Australia, are 23rd overall, starting day three with a 47th place, followed by two 31st places. They had been sixth overall after day one.

Tasmanians Oliver Burnell and Sam Abel (SBSC) are 25th with placed of 23-27-29 on day three.

Of the other Australians, South Australians Cameron Philcox and Groat are 33rd overall, their placings on day three being 60-4-30, Tasmanians Samantha Bailey and Hannah Chadwick are 36th (26-BFD-14), Sean Keen and Oscar Mitton are 43rd (56-BFD-27).

International Cadet Class 2011 Rügen Fisch World Championship

Preliminary Results

Races: 1.R., 2.R., 3.R., 4.R., 5.R. (1 Discards)
T-Rank   Sail No. Helm
CREW
Pl.(1.R.) Pts(1.R.) Pl.(2.R.) Pts(2.R.) Pl.(3.R.) Pts(3.R.) Pl.(4.R.) Pts(4.R.) Pl.(5.R.) Pts(5.R.) T-Pts T-Rank
1   UKR 9251 Oleksandr Izarov
Andriy Kalinchuk
3 3,00 [41] [41,00] 3 3,00 11 11,00 1 1,00 18,00 1
2   POL 9755 Maciej Kaminski
Szymon Ostrowski
1 1,00 [42] [42,00] 1 1,00 5 5,00 17 17,00 24,00 2
3   POL 9512 Dawid Kania
Kacper Madon
[27] [27,00] 4 4,00 5 5,00 15 15,00 5 5,00 29,00 3
4   RUS 9811 Ilya Polyschuk
Ilya Gaydaenko
[DNF] [76,00] 22 22,00 4 4,00 3 3,00 2 2,00 31,00 4
5   ARG 9479 Santiago Ureta
Tomas Peluso
5 5,00 17 17,00 [21] [21,00] 12 12,00 11 11,00 45,00 5
6   GBR 9243 Andrew Smith
Rory Burdock
6 6,00 2 2,00 17 17,00 21 21,00 [32] [32,00] 46,00 6
7   AUS 5509 Anton Sasson
Julian Sasson
4 4,00 8 8,00 19 19,00 16 16,00 [33] [33,00] 47,00 7
8   HUN 9557 Gergo Boros
Balázs Horváth
[45] [45,00] 1 1,00 25 25,00 7 7,00 15 15,00 48,00 8
9   GBR 8997 Matthew Currell
Theo Smith
15 15,00 20 20,00 14 14,00 4 4,00 [21] [21,00] 53,00 9
10   UKR 9846 Serhiy Brtsyyev
Anton Samoylenko
[DNF] [76,00] 12 12,00 11 11,00 6 6,00 25 25,00 54,00 10
11   POL 9758 Karol Zembrzuski
Pawel Jakubowski
[38] [38,00] 24 24,00 8 8,00 9 9,00 18 18,00 59,00 11
12   AUS 5758 Jonathon Cooper
Thomas Cooper
12 12,00 5 5,00 34 34,00 14 14,00 [DSQ] [76,00] 65,00 12
13   NED 8334 Lotte Wijnbergh
Huug Wilschut
8 8,00 27 27,00 7 7,00 23 23,00 [36] [36,00] 65,00 13
14   GBR 9000 Alex Corby
Lucy Corby
29 29,00 7 7,00 29 29,00 [33] [33,00] 3 3,00 68,00 14
15   HUN 9554 Lukács Polár
Márk Kanyicska
20 20,00 19 19,00 24 24,00 8 8,00 [26] [26,00] 71,00 15
16   BEL 8909 Nele De Munck
Laura Spittaels
23 23,00 [DNF] [76,00] 9 9,00 17 17,00 22 22,00 71,00 16
17   ESP 9716 Marc Vallespir
Paula Amaro
[25] [25,00] 21 21,00 20 20,00 18 18,00 12 12,00 71,00 17
18   GBR 9047 Ben Hazeldine
George Bridge
2 2,00 3 3,00 [54] [54,00] 41 41,00 28 28,00 74,00 18
19   ARG 9478 Agustin Pesallaccia
Mariano Pesallaccia
19 19,00 9 9,00 [31] [31,00] 25 25,00 23 23,00 76,00 19
20   GBR 8352 Matthew Shorrock
Ben Shorrock
11 11,00 13 13,00 35 35,00 20 20,00 [42] [42,00] 79,00 20
21   NED 8345 Dafne Wijnbergh
Tess Wilschut
[31] [31,00] 23 23,00 13 13,00 24 24,00 19 19,00 79,00 21
22   UKR 9731 Anna Shcherbyna
Marta Novikova
43 43,00 [50] [50,00] 27 27,00 2 2,00 8 8,00 80,00 22
23   AUS 9747 Ashleigh Dyer
Georgina Hughes
10 10,00 10 10,00 [47] [47,00] 31 31,00 31 31,00 82,00 23
24   POL 9514 Bartosz Budzik
Patryk Pietkiewicz
22 22,00 [32] [32,00] 28 28,00 26 26,00 9 9,00 85,00 24
25   AUS 9561 Oliver Burnell
Sam Abel
9 9,00 [39] [39,00] 23 23,00 27 27,00 29 29,00 88,00 25
26   CZE 9517 Filip Havel
Tadeáš Tkadlec
[40] [40,00] 33 33,00 10 10,00 29 29,00 16 16,00 88,00 26
27   ARG 4551 Sebastian Toscanini
Patricio Martinek
13 13,00 36 36,00 16 16,00 [45] [45,00] 24 24,00 89,00 27
28   POL 9489 Natalia Wierzbicka
Zuzanna Skibicka
[DNS] [76,00] DSQ 76,00 12 12,00 1 1,00 4 4,00 93,00 28
29   ARG 8010 Magdalena Cabral
Fernando Julian Rodriguez Viegas
7 7,00 11 11,00 [BFD] [76,00] 40 40,00 35 35,00 93,00 29
30   CZE 9470 Michaela Štruncová
Tadeáš Hejnic
[54] [54,00] 25 25,00 39 39,00 19 19,00 10 10,00 93,00 30
31   GBR 8440 Ben Binmore
Sophia Cockell
21 21,00 14 14,00 18 18,00 [BFD] [76,00] 41 41,00 94,00 31
32   NED 7608 Menno Baars
Annemare Baars
67 67,00 [68] [68,00] 6 6,00 22 22,00 6 6,00 101,00 32
33   AUS 9777 Cameron Philcox
Cody Groat
26 26,00 6 6,00 [60] [60,00] 49 49,00 30 30,00 111,00 33
34   HUN 9770 Julianna Kristóf
Máté Jeney
24 24,00 40 40,00 38 38,00 10 10,00 [45] [45,00] 112,00 34
35   AUS 9778 Samantha Bailey
Hannah Chadwick
36 36,00 37 37,00 26 26,00 [BFD] [76,00] 14 14,00 113,00 35
36   ESP 9591 Victor Maimó
Marc Obrador
18 18,00 15 15,00 [55] [55,00] 32 32,00 48 48,00 113,00 36
37   GBR 7274 Abigail Croft
William Palierakis
[41] [41,00] 30 30,00 32 32,00 36 36,00 20 20,00 118,00 37
38   POL 9607 Rafal Kranciszewski
Marcin Wasilewski
39 39,00 [44] [44,00] 36 36,00 38 38,00 7 7,00 120,00 38
39   POL 9803 Mateusz Wisniewski
Zofia Walczak
30 30,00 [DNF] [76,00] 2 2,00 13 13,00 DNE 76,00 121,00 39
40   ESP 9717 Iván Szymanski
Román Fabre
48 48,00 [62] [62,00] 30 30,00 30 30,00 13 13,00 121,00 40
41   ARG 9726 Andres Eugenio Huffman Hillbricht
Guillermina Arcasti
14 14,00 26 26,00 48 48,00 34 34,00 [50] [50,00] 122,00 41
42   UKR 8084 Oleksiv Zinchenko
Olexandr Florinskiy
46 46,00 31 31,00 15 15,00 [BFD] [76,00] 37 37,00 129,00 42
43   AUS 9551 Sean Keen
Oscar Mitton
17 17,00 29 29,00 56 56,00 [BFD] [76,00] 27 27,00 129,00 43
44   GER 9651 Anne Brokopp
Lorenz Wegner-Repke
16 16,00 18 18,00 69 69,00 [BFD] [76,00] 34 34,00 137,00 44
45   NED 9040 Maurits Van Hemert
Pieter Henken
28 28,00 34 34,00 37 37,00 43 43,00 [44] [44,00] 142,00 45
46   NED 8347 Leon Smits
Marie Colsen
[50] [50,00] 49 49,00 22 22,00 46 46,00 38 38,00 155,00 46
47   ARG 8060 Florencia Maria Lopez
Victoria Thais Rampezzotti
35 35,00 16 16,00 [BFD] [76,00] 48 48,00 63 63,00 162,00 47
48   HUN 9415 Gábor János Varró
Miklós Váradi
47 47,00 [51] [51,00] 49 49,00 28 28,00 46 46,00 170,00 48
49   ESP 9858 Maía Monmany
Andrea Amaro
37 37,00 28 28,00 45 45,00 [BFD] [76,00] 62 62,00 172,00 49
50   GER 9813 David Henkel
Richard Struthoff
49 49,00 46 46,00 43 43,00 [54] [54,00] 39 39,00 177,00 50
51   BEL 8404 Frans Verbunt
Thijs Klumpers
42 42,00 38 38,00 44 44,00 59 59,00 [70] [70,00] 183,00 51
52   BEL 8518 Kamiel Klumpers
Hannah Roosen
60 60,00 [66] [66,00] 33 33,00 44 44,00 47 47,00 184,00 52
53   BEL 8443 Kato Spittaels
Eline Spittaels
52 52,00 [67] [67,00] 46 46,00 50 50,00 40 40,00 188,00 53
54   UKR 9855 Danyil Martynov
Pavlo Merezhko
[68] [68,00] 59 59,00 42 42,00 35 35,00 56 56,00 192,00 54
55   NED 9417 Laurien Waller
Frederike Braat
32 32,00 47 47,00 57 57,00 [61] [61,00] 57 57,00 193,00 55
56   HUN 9502 Levente Rácz
Szabolcs Kardos
57 57,00 52 52,00 50 50,00 37 37,00 [66] [66,00] 196,00 56
57   GER 9815 Jan Wanders
Rik Kemperman
59 59,00 57 57,00 [62] [62,00] 39 39,00 43 43,00 198,00 57
58   BEL 8560 Jef Smet
Jens Van Craenenbroeck
51 51,00 35 35,00 51 51,00 [BFD] [76,00] 65 65,00 202,00 58
59   BEL 8359 Rainier Van Ghyseghem
Celine Cuypers
33 33,00 [DNF] [76,00] 40 40,00 58 58,00 72 72,00 203,00 59
60   CZE 9507 Veronika Vlachová
Sára Tkadlecová
56 56,00 45 45,00 [65] [65,00] 51 51,00 51 51,00 203,00 60
61   BEL 8346 Thomas De Somer
Justin Verbeek
34 34,00 [DNF] [76,00] 61 61,00 57 57,00 54 54,00 206,00 61
62   CZE 9142 Vit Jebavý
Markéta Jebavá
55 55,00 48 48,00 53 53,00 53 53,00 [58] [58,00] 209,00 62
63   HUN 9769 Márton Simó
Bence Rácz
58 58,00 60 60,00 52 52,00 42 42,00 [61] [61,00] 212,00 63
64   NED 9163 Ruben Hoogenraad
Fleur Lambooij
44 44,00 54 54,00 [66] [66,00] 56 56,00 64 64,00 218,00 64
65   GER 9373 Alexandra Panse
Ricarda Bast
53 53,00 58 58,00 [72] [72,00] 63 63,00 52 52,00 226,00 65
66   GER 9741 Franek Bladt
Lia Marie Sturm
[65] [65,00] 53 53,00 63 63,00 60 60,00 55 55,00 231,00 66
67   GER 8880 Pascal Helbig
Jakob Sell
66 66,00 61 61,00 41 41,00 65 65,00 [71] [71,00] 233,00 67
68   GER 8920 Frances Preisinger
Florian Graf
63 63,00 56 56,00 73 73,00 [BFD] [76,00] 49 49,00 241,00 68
69   GER 9743 Malte Rathjens
Kim Maje Petersen
71 71,00 55 55,00 64 64,00 52 52,00 [DNS] [76,00] 242,00 69
70   CZE 9640 Katerina Hálová
Zuzana Vychová
70 70,00 [DSQ] [76,00] 58 58,00 62 62,00 53 53,00 243,00 70
71   CZE 9469 Lukás Svoboda
Vendula Hrncirová
61 61,00 63 63,00 59 59,00 [BFD] [76,00] 60 60,00 243,00 71
72   GER 9748 Hanna Weber
Lisa Marie Schwager
[69] [69,00] 43 43,00 68 68,00 66 66,00 68 68,00 245,00 72
73   CZE 9128 Václav Brabec
Max Stejskal
72 72,00 [DNF] [76,00] 70 70,00 47 47,00 59 59,00 248,00 73
74   RUS 9663 Olga Kostochka
Dina Liseytseva
62 62,00 64 64,00 67 67,00 55 55,00 [69] [69,00] 248,00 74
75   GER 9737 Marie-Luise Gräfe
Sophie-Charlotte Gräfe
64 64,00 65 65,00 [71] [71,00] 64 64,00 67 67,00 260,00 75

Ancasta Ker 33 660x82Wildwind 2016 660x82Protector - 660 x 82

Related Articles

Trofeo Princesa Sofía Iberostar - Back to business
It was a return to business as usual for the second day of competition at Trofeo Princesa Sofía Iberostar regatta. From a funky first day of racing when the promising solid morning breeze evaporated to become difficult, shifty and unsettled and then disappeared, it was a return to business as usual for the second day of competition at the 48th edition of the Trofeo Princesa Sofía Iberostar regatta.
Posted today at 3:18 am
Princesa Sofia Iberostar– Breeze shuffles fleet but Karpak still leads
The first race of the day was won by Hungarian, Zsombor Berecz, from Alessio Spadoni of Italy and Piotr Kula of Poland. The first race of the day was won by Hungarian, Zsombor Berecz, from Alessio Spadoni of Italy and Piotr Kula of Poland. Max Salminen of Sweden, then won the second race from Alican Kaynar, of Turkey and Ondrej Teply, of the Czech Republic.
Posted on 28 Mar
Roster announced - 2017 US Sailing Team
US Sailing, the national governing body for the sport, has named 18 Olympic-class athletes to the 2017 US Sailing Team. US Sailing, the national governing body for the sport, has named 18 Olympic-class athletes to the 2017 US Sailing Team. The national team is selected annually and is comprised of the top sailors competing in the events selected for the Tokyo 2020 Olympic Games.
Posted on 28 Mar
Princesa Sofía Iberostar – New wave of passion in Palma
Laser Radial champion Alison Young did not have the regatta she dreamed of in Rio. But she is back in the boat she loves For many of the 833 sailors racing at the opening day of what is effectively the start of the new four year Olympic cycle of European regattas brings a unique excitement.
Posted on 27 Mar
Princesa Sofia Iberostar – Karpak consistent as format test begins
A 15-20 knots in first race rose to more than 20 knots, before dropping from 15 down to five knots in the second race. Karpak got away to the best start at with a 3, 2 scoreline, leaving him at the top of the fleet, on a day when many sailors picked up wildly different scores as the wind played tricks with the fleet in the second race.
Posted on 27 Mar
2018 Zhik 29er World Championship - NOR and entry open
Royal Hong Kong Yacht Club today announced the release of the Notice of Race for the Zhik 29er World Championship 2018. Royal Hong Kong Yacht Club today announced the release of the Notice of Race for the Zhik 29er World Championship 2018. Eligible skippers are invited to apply for entry to this premier event.
Posted on 27 Mar
O'pen BIC brings X-Games to youth sailing
Eighty O’pen BICs participated in the North Americans hosted by Sarasota Youth Sailing, March 17-19. Eighty O’pen BICs participated in the North Americans hosted by Sarasota Youth Sailing, March 17-19. Beautiful conditions allowed the completion of 14 races and the O’pen BIC Freestyle Challenge with 32 teams.
Posted on 26 Mar
German cycling great gets to ride in 16ft skiffs
Voight was a guest aboard leading Manly skiff Fluid Building after accepting an invite from skipper Clint Bowen. Jens Voight has twice won stages of the Tour de France and once held the world record time for distance ridden in an hour, but nothing prepared him for jumping on a 16ft skiff last Saturday. Voight was a guest aboard leading Manly skiff Fluid Building after accepting an invite from skipper Clint Bowen.
Posted on 25 Mar
OK Dinghy World Ranking List – No change at top
European Champion, Bo Petersen (DEN) continues to lead from Thomas Hansson-Mild (SWE) and Greg Wilcox (NZL). For the first time in the history of the OK Dinghy World Ranking List, not only are the top three three unchanged, but the entire top 20 of the March 2017 release are unchanged from the previous release.
Posted on 23 Mar
Preparations start for the XXXI edition of Trofeo Marco Rizzotti
Spring is nearly here and in Venice 'Rizzoni time' is approaching - Intl team race regatta for young Optimist sailors Spring is nearly here and in Venice “Rizzoni time” is approaching - the international team race regatta for young Optimist sailors (10-15 years old) organized by Diporto Velico Veneziano and Compagnia della Vela from 18-21 May.
Posted on 21 Mar