Please select your home edition
Edition
SailX 728x90

Bay of Fires Channel Race - Obsession outsails the fleet

by Peter Campbell on 8 Oct 2012
David Creese’s Obsession checks her sails just before the start of the Channel Race. © Andrea Francolini Photography http://www.afrancolini.com/
David Creese’s Turkish-built Obsession, a Mills-designed M.A.T. 1245 IRC cruiser/racer, has taken line honours in her first race in Tasmania, the Bay of Fires Channel Race, the opening race in the Hobart’s Combined Clubs Long Race Series for 2012-2013.

In an impressive display of boatspeed in the light south-westerly breeze, Obsession rocketed away from the fleet and was never headed over the 24 nautical mile course.

The race was sailed on a day when the wind blew from the north-east to the south-west 'and everywhere in between', according to the Royal Yacht Club of Tasmania sailing manager Chris Oh, who raced aboard Storm Dragon.

Many yachts fell into windless holes on the River Derwent and in the D’Entrecasteaux Channel to a mark off Blight Point; among the worse to suffer early in the race was Sydney Hobart Race entrant Dump Truck which was becalmed off Nutgrove Beach at Sandy Bay.

Skippered by Justin Wells, the Ker 11.7 was last in fleet as she slowly passed Long Point, but recovered exceptionally well to finish less than six minutes astern of Obsession at the end of the long race.

David Taylor’s Pisces, now described as a Sydney 37.5 instead of a Sydney 36, yesterday won the Channel Race on corrected time after finishing fourth in fleet early this afternoon.

Pisces, a former Sydney Hobart racing yacht, recently returned to the water at the Royal Yacht Club of Tasmania after having her hull extended with a ‘scoop’ stern and her rig changed to give her a ‘square top’ mainsail, under the guidance of designer Andy Dovell.

With her extra waterline and more efficient rig, she excelled in the light and extremely variable winds over the 25 nautical mile race to finish fourth in fleet and win Group 1 on corrected time from the Sydney 38 Ciao Baby, skippered by Derwent Sailing Squadron vice commodore Steve Chau.

In Group 2, first place on corrected time went to Neil Snare’s Jigsaw after a close duel around the course with Wildfire (Team Wildfire). Miss Conduct (Brian Fleming) took second place, Wildfire third on handicap.

Last yacht to finish the Channel Race, Julius Szlovic’s Tihany, took more than six hours to sail the course, but placed first on corrected time in Group 3. Winning from Quebrada (Tim Maddock) and Take Five (Ian Gannon).




Full results follow:

Race 1  [07-Oct-12]        Combined Clubs Long Race Series 2012-13

Bay Of Fires Channel Race- C'tee Boat Osprey - Vhf 81

 

Group 1 Phs Results Start : 09:40

 

Place

Sail No

Boat Name

Skipper

Tord

Fin Tim

Elapsd

Ahc

Cor'd T

Score

Vis

1

6197

Pisces

David Taylor

4

13:52:31

04:12:31

1.025

04:18:50

1.0

 

2

Sm6083

Ciao Baby Ii

Steve Chau

5

13:54:43

04:14:43

1.030

04:22:22

2.0

 

3

M45

Obsession

David Creese

1

13:30:39

03:50:39

1.150

04:25:15

3.0

 

4

A6

Dump Truck

Justin Wells

2

13:36:04

03:56:04

1.135

04:27:56

4.0

 

5

7075

Martela

Tony Williams

7

14:06:51

04:26:51

1.020

04:32:11

5.0

 

6

9404

Masquerade

Tony Harman

8

14:08:30

04:28:30

1.020

04:33:52

6.0

 

7

222

Wargames

Wayne Banks-Smith

3

13:41:02

04:01:02

1.137

04:34:03

7.0

 

8

3938

Wings Three

Peter Haros

10

14:33:07

04:53:07

0.940

04:35:32

8.0

 

9

8100

Barking Mad

John Wearne

11

14:34:06

04:54:06

0.960

04:42:20

9.0

 

10

A44

Auch

Richard Scarr

6

14:05:27

04:25:27

1.068

04:43:30

10.0

 

11

5090

Cyclone

Stephen Keal

9

14:11:39

04:31:39

1.075

04:52:01

11.0

 

12

Sm3598

Rumbeat

Justin Barr

13

15:14:02

05:34:02

0.915

05:05:38

12.0

 

13

N9

Pirates Pride

Peter Masterton

12

15:12:25

05:32:25

1.032

05:43:03

13.0

 

Dnc

10

Planet X

Michael Rowley

 

 

 

1.025

 

22.0

 

Dnc

2900

Tas Paints

Ian Stewart

 

 

 

1.026

 

22.0

 

Dnc

5441

Host Plus Executi

Jeff Cordell

 

 

 

1.026

 

22.0

 

Dnc

A35

Archie

Sally Rattle

 

 

 

1.010

 

22.0

 

Dnc

L77

Whistler

Jory Lindscott

 

 

 

1.030

 

22.0

 

Dnc

Tas100

Fork In The Road

Garry Smith

 

 

 

1.162

 

22.0

 

Dnc

Yc5974

Helsal V

Robert Smith

 

 

 

1.020

 

22.0

 

Ocs

Y94

Xcite

Robin White

 

 

 

0.935

 

15.0

 

 

Group 2 Phs Results Start : 09:35

 

Place

Sail No

Boat Name

Skipper

Tord

Fin Tim

Elapsd

Ahc

Cor'd T

Score

Vis

1

8811

Jigsaw

Neil Snare

2

14:37:04

05:02:04

0.840

04:13:44

1.0

 

2

4606

Miss Conduct

Brian Fleming

5

14:40:35

05:05:35

0.833

04:14:33

2.0

 

3

8806

Wildfire

Team Wildfire

1

14:35:27

05:00:27

0.875

04:22:54

3.0

 

4

111

Rousabout

Grahame Inglis

3

14:37:50

05:02:50

0.902

04:33:09

4.0

 

5

447

Atilla

John Hunn

7

14:45:19

05:10:19

0.890

04:36:11

5.0

 

6

5885

Twitch

Clive Anning

4

14:40:26

05:05:26

0.910

04:37:57

6.0

 

7

1

Trouble

Dave Willans

6

14:40:57

05:05:57

0.910

04:38:25

7.0

 

8

539

Ariadnes Clew

Derek Stoneman

13

15:15:40

05:40:40

0.825

04:41:03

8.0

 

9

490

Ellusive

Roly Huddleston

9

15:09:04

05:34:04

0.851

04:44:17

 

Yes

10

3952

Moonshadow

Anthony Ellis

10

15:13:42

05:38:42

0.848

04:47:13

9.0

 

11

3140

Spare Time

Shane Powell

11

15:13:57

05:38:57

0.848

04:47:26

10.0

 

12

881

Footloose

Stewart Geeves

12

15:14:13

05:39:13

0.869

04:54:47

11.0

 

13

1881

Young One

Gerard Smith

12

15:14:13

05:39:13

0.875

04:56:49

12.0

 

14

A961

Storm Dragon

Tom Pilkington

8

14:54:05

05:19:05

0.979

05:12:23

13.0

 

Dnc

150

Hornet

Neville Georgeson

 

 

 

0.815

 

18.0

 

Dnc

473

Birngana

Erroll Pyke

 

 

 

0.887

 

18.0

 

Dnc

4630

Hot August Night

Nat Morgan

 

 

 

0.893

 

18.0

 

Dnc

6634

Forever Young

Rob Nalder

 

 

 

0.839

 

18.0

 

 

Group 3 Phs Results Start : 09:30

 

Place

Sail No

Boat Name

Skipper

Tord

Fin Tim

Elapsd

Ahc

Cor'd T

Score

Vis

1

W06

Tihany

Julius Szlovic

10

15:34:20

06:04:20

0.658

03:59:44

1.0

 

2

59

Quebrada

Tim Maddock

9

15:22:08

05:52:08

0.716

04:12:08

2.0

 

3

3639

Take Five

Ian Gannon

5

15:15:37

05:45:37

0.735

04:14:02

3.0

 

4

B34

Pierette

Gary Kennedy