sail-world.com
 
 
News Home Cruising Photo Gallery Video Gallery
Sail-World.com : Audi Hamilton Island Race Week - Full results for day 3
Audi Hamilton Island Race Week - Full results for day 3


'Audi Hamilton Island Race week 2013'    Andrea Francolini ©

Audi Hamilton Island Race Week 2013 Day Three

Full Results for IRC Racing, IRC Passage Div 1, IRC Passage Div 2, Performance Racing Div 1, Performance Racing Div 2, Cruising Div 1, Cruising Div 2, Cruising Div 3, Non Spinnaker Div 1, Non Spinnaker Div 2, First Fleet, McConaghy MC38 and Multi-Hulls.


IRC Racing

Hosted By Hamilton Island Yacht Club

Race 4   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:36:02

IRC results Start : 11:20

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

VICTOIRE

AUS5299

Darryl Hodgkinson

CYCA

04:20:08

1.352

05:51:42

1.0

15:40:08

Cookson 50

2

CELESTIAL

421

Sam Haynes

CYCA

04:38:52

1.264

05:52:29

2.0

15:58:52

Rogers 46

3

HOOLIGAN

AUS521

Marcus Blackmore

RPAYC

04:25:25

1.379

06:06:01

3.0

15:45:25

Tp52

4

SHOGUN V

AUS280

Rob Hanna

RGYC

04:25:10

1.382

06:06:28

4.0

15:45:10

Tp52

5

WILD OATS X

AUS7001

Ernesto Bertarelli

HIYC/RPAYC

03:57:32

1.598

06:19:35

5.0

15:17:32

Reichel/Pugh 66

6

WILD THING

AUS10

Grant Wharington

MHYC

03:48:30

1.809

06:53:21

6.0

15:08:30

100supermaxi

7

WILD OATS XI

10001

Mark Richards

HIYC

03:38:20

1.987

07:13:50

7.0

14:58:20

Reichel/Pugh 30 Mtr

 

IRC Passage Div 1

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:36:22

IRC Div1 results Start : 11:15

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

STORAGE KING WALLOP

M242

Peter Hewson

RMYC/LMYC

04:43:50

1.127

05:19:53

1.0

15:58:50

Sydney 41

2

BALANCE

7771

Paul Clitheroe

CYCA

04:43:17

1.131

05:20:24

2.0

15:58:17

Beneteau 45

3

SHAZAM

PD447

Doug Ryan

PDYC

04:52:18

1.102

05:22:07

3.0

16:07:18

Beneteau 44.7

4

EAGLE ROCK

7744

Ross Wilson

CYCA/SYC/SSCBC

04:52:28

1.110

05:24:38

4.0

16:07:28

Beneteau First 47.7

5

H/H EQUINOX II

10101

Anthony Dunn

CYCA

04:30:41

1.219

05:29:58

5.0

15:45:41

Rp42

6

TOY BOX 2

MH4

Ian Box

MHYC

04:50:07

1.144

05:31:54

6.0

16:05:07

Xp44

7

CARABELLA V

SYD25

Matthew McCann

RSYS

04:38:11

1.196

05:32:42

7.0

15:53:11

X Yacht Xp 50

8

CADIBARRA 8

R420

Paul Roberts

RYCV

04:42:52

1.199

05:39:09

8.0

15:57:52

Jones 42

9

KERUMBA

RQ5050

Tam Faragher

RQYS

04:32:02

1.260

05:42:46

9.0

15:47:02

Ker 50 C/R

10

BELLE

B2700

David Currie

RBYC

04:39:55

1.280

05:58:18

10.0

15:54:55

Iy60

 

IRC Passage Div 2

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:37:44

IRC Div2 results Start : 11:10

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

OUTLAW

040

Alan & Tom Quick

CYCA

04:31:01

1.084

04:53:47

1.0

15:41:01

Beneteau First 40

2

FLYING CLOUD

6808

Howard Piggott

CYCA

04:33:41

1.084

04:56:40

2.0

15:43:41

Beneteau F40

3

SHEPHERD CENTRE

11407

Hugh Torode

RSYS

04:40:31

1.058

04:56:47

3.0

15:50:31

Beneteau 40.7

4

L'ALTRA DONNA

6935

Andy Kearnan

CYCA

04:40:22

1.059

04:56:54

4.0

15:50:22

Summit 35

5

XPRESS

7013

Mike West

BSC

04:35:23

1.080

04:57:25

5.0

15:45:23

X Yatchs 38

6

NOT A DIAMOND

RQ2404

David Redfern

RQYS

04:40:00

1.080

05:02:24

6.0

15:50:00

Beneteau First 40

7

LOCAL HERO

1236

Matt Owen

CYC/MYC

04:56:35

1.049

05:11:07

7.0

16:06:35

Bh 36

8

NAUTICAL CIRCLE

A169

Ian Prentice

CYCA

04:58:05

1.099

05:27:36

8.0

16:08:05

Archambault 40

 

Performance Racing Div 1

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:38:21

EHC Div1 results Start : 11:05

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

ULTREYA

11001

Rod Pearse

RSYS

05:03:14

1.057

05:20:31

1.0

16:08:14

Dehler 41

2

PETER LEHMANN BREAKT

6834

Ben McGrath

CYCA

05:07:54

1.051

05:23:36

2.0

16:12:54

Beneteau F40

3

HUNTRESS

888

Philip Grove

RSYS

04:54:47

1.114

05:28:23

3.0

15:59:47

Sydney 39 Cr

4

EUPHORIA

7133

Anthony Coleman

RSYS

04:54:19

1.119

05:29:20

4.0

15:59:19

J133

5

MAC 2

AUS153

John McDougall

GSC

04:58:55

1.110

05:31:48

5.0

16:03:55

Melges 32

6

RAGTIME

RQ130

Chris Morgan

RQYS

05:01:57

1.106

05:33:57

6.0

16:06:57

J 130

7

ICHI BAN

00400

Matt Allen Walter Lewin

WSC&CYCA

04:34:39

1.232

05:38:22

7.0

15:39:39

Farr 400

8

SECOND TIME AROUND

5491

John McConaghy

RPAYC

04:52:40

1.160

05:39:30

8.0

15:57:40

Mcconaghy 47

9

LEEWARD

6833

John Quinn

CYCA

05:27:21

1.040

05:40:27

9.0

16:32:21

Beneteau First 40

10

WHALE WATCHING SYDNE

NZL8425

Ian Ford

CYCA

04:31:26

1.312

05:56:07

10.0

15:36:26

Elliot 52

11

SPIRIT OF THE MAID

MH888

Bruce Absolon

SYC&CYCHI

04:55:18

1.221

06:00:34

11.0

16:00:18

Volvo Ocean 60

 

Performance Racing Div 2

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:38:59

EHCDIV2 results Start : 11:00

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

JUMP

AUS3380

Greg Hyde

CYCHI

04:55:08

0.930

04:34:28

1.0

15:55:08

Sb20

2

HAMILTON MENTOR

L1

Roen Quinn

PLYC

04:48:37

0.960

04:37:04

2.0

15:48:37

Sydney 32

3

RUM 2 PARADISE

E57

Sarah & Piers Findlay

PDYC

04:56:19

0.970

04:47:26

3.0

15:56:19

Elliot 7

4

DUSTY MUZZLE

4457

Ron Knott

TYC

04:44:40

1.022

04:50:56

4.0

15:44:40

Farr 11.6 Modified

5

BACARDI

SM377

Martin Power

SYC

04:53:19

0.997

04:52:26

5.0

15:53:19

Petersen 44

6

LLOYDS TOO IMPETUOUS

3663

Rudy Weber

CYC

04:59:05

0.980

04:53:06

6.0

15:59:05

Holland

7

SYNCHRONICITY

M42

Kingsley Fletcher

MBYC

04:42:24

1.045

04:55:06

7.0

15:42:24

Simonis Voogd 42

8

HITCHHIKER

R303

Sam Ainsworth

RPYC

04:49:12

1.024

04:56:08

8.0

15:49:12

Frers

9

PLANIT

AUS686

Anthony Passmore

BBYC

05:11:35

1.029

05:20:37

9.0

16:11:35

Melges 24

DNC

INCH BY WINCH

393

William Grice

RSYS

 

1.030

 

12.0

 

Peterson 44

DNF

ROPABULL

9111

Mike Roper

RMYC/BB

 

0.992

 

12.0

 

Beneteau 42

 

Cruising Div 1

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  4:49:33 PM

EHC Div1 results Start : 12:15

Place

Boat Name

Sail Num

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Skipper

Score

Fin Tim

1

HAMMER OF QUEENSLAND

7

WSC

02:29:56

1.158

02:53:37

Gerry McGann

1.0

14:44:56

2

EUREKA 11

6037

APYC

02:39:24

1.185

03:08:53

Chris Stockdale

2.0

14:54:24

3

VIRAGO II

6813

RPAYC

03:03:43

1.030

03:09:14

David Rooke

3.0

15:18:43

4

SALACIA

RQ1600

RQYS

02:49:04

1.126

03:10:22

Stephen Everett

4.0

15:04:04

5

CONDOR

KB80

WSC

02:44:05

1.164

03:11:00

David Molloy

5.0

14:59:05

6

CIRCE

SM91

SYC

03:17:54

0.975

03:12:57

Ross Johnston

6.0

15:32:54

7

WHITEBIRDS

788

RQYS

02:45:17

1.173

03:13:53

Paul White

7.0

15:00:17

8

ONE O NINE

1109

RSYS

03:06:29

1.054

03:16:33

Robert Salteri

8.0

15:21:29

9

VELOCE

1027

MYC

03:15:43

1.005

03:16:42

Dean Corbett

9.0

15:30:43

10

BROADSWORD

Q40

TCYC

03:08:13

1.051

03:17:49

Adrian Castle

10.0

15:23:13

11

MISTA GYBE

W888

WSC

03:23:11

0.978

03:18:43

Peter Carr

11.0

15:38:11

12

ABRACADABRA

5612

RSYS

03:01:46

1.105

03:20:51

James Murchison

12.0

15:16:46

13

ENCORE

00100

SYC

03:17:01

1.020

03:20:57

Tim Lewis Jim Milledge

13.0

15:32:01

14

SOLUTIONS

3242

RMYC

03:12:29

1.045

03:21:09

Stephen Dadour

14.0

15:27:29

15

PROTEUS

USA52855

RYC

03:28:44

0.970

03:22:28

Timothy Macintosh

15.0

15:43:44

16

INFINITY

AUS52

RYCT

03:04:21

1.099

03:22:36

Richard Fader

16.0

15:19:21

17

MISTRAAL

6515

RYCT

03:26:12

0.990

03:24:08

Brett Cooper

17.0

15:41:12

18

KATE

R53

RYCV

03:21:43

1.021

03:25:57

John Raff

18.5

15:36:43

18

LIMITLESS

6995

CYCA

03:19:57

1.030

03:25:57

Bill Hili

18.5

15:34:57

20

JOIE DE VIE

6702

RPAYC

03:28:35

1.025

03:33:48

Peter Byford

20.0

15:43:35

21

SIR THOMAS SOPWITH

6892

RPAYC

04:00:06

0.947

03:47:22

David Edwards

21.0

16:15:06

 

Cruising Div 2

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:39:26

EHC Div2 results Start : 12:20

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

CEILIDH

237

Peter Williams

RSYS

01:38:15

1.001

01:38:21

1.0

13:58:15

2

TEAM SUNSAIL

CHART161

Mark Thompson

TBA

01:50:38

0.895

01:39:01

2.0

14:10:38

3

TONIC

6842

Robert Pizzie

MHYC

01:44:54

0.944

01:39:02

3.0

14:04:54

4

LUNACY

SB445

Matt Shepherd

SBYC

01:49:29

0.923

01:41:03

4.0

14:09:29

5

NEXT LIGHT

35000

Chris Ryan

RPAYC

01:40:45

1.005

01:41:15

5.0

14:00:45

6

MOHAWK

5978

Tony Byrnes

JBCYC

01:41:32

0.999

01:41:26

6.0

14:01:32

7

VANILLA

BOW19

David Perkins

SASC

01:43:52

0.979

01:41:41

7.0

14:03:52

8

COOPERS

BOW15

Craig Watson

SYC

01:50:33

0.921

01:41:49

8.0

14:10:33

9

TRUE LOVE

999

Roger Down

WSC

01:38:35

1.036

01:42:08

9.0

13:58:35

10

CAMPEADOR

5758

Jonathan Thelfall

RSYS

01:44:14

0.982

01:42:21

10.0

14:04:14

11

RHYTHM & BLUES

BOW03

Brenton Pegler

CYCSA

01:51:29

0.922

01:42:47

11.0

14:11:29

12

SAILING ADVENTURES

BOW05

Brian Pozzey

RQYS

01:49:38

0.942

01:43:16

12.0

14:09:38

13

SINEWAVE

5436

Greg Mason Barb Maunsell

CYCA

01:44:38

0.988

01:43:23

13.0

14:04:38

14

CEO1

BOW04

Ray Sweeney

RQYS

01:53:43

0.913

01:43:49

14.0

14:13:43

15

JEMSON

SM301

Andrew Molnar

SYC

01:45:52

0.984

01:44:10

15.0

14:05:52

16

SECOND NATURE

BOW09

Paul Mentiplay

SYC

01:53:20

0.926

01:44:57

16.0

14:13:20

17

THAT BOAT

6782

Darryle Dransfield

RMYCBB

01:46:30

0.990

01:45:26

17.0

14:06:30

18

PLANET PEUGEOT

9197T

Mike Hulbert

MJBT7

01:48:27

0.975

01:45:44

18.0

14:08:27

19

KITE RUNNER

11000

Dave Simpson

MHYC

01:53:00

0.938

01:46:00

19.0

14:13:00

20

ENTOURAGE

5176

Lyle Borlase

DSS

01:56:50

0.910

01:46:19

20.0

14:16:50

21

THE POACHER

MK6

John Foster

MYC

01:43:01

1.034

01:46:31

21.0

14:03:01

22

MISS DEVEREAUX

BOW07

Doug Reed

LMYC

02:00:24

0.886

01:46:40

22.0

14:20:24

23

MALAGUENA

648

Roger Prout

MBYC

02:00:09

0.892

01:47:10

23.0

14:20:09

24

SUMMER'S LEASE

B500

Glenn Fitzgerald

MYC

01:56:38

0.919

01:47:11

24.0

14:16:38

25

SUNSHINE SAILING AUS

6590

John Bankart

MOOLOOLABAYC

01:46:21

1.012

01:47:38

25.0

14:06:21

26

NORTHERN MOMENT

C192

Vic Stevens

CCYC

02:02:12

0.881

01:47:40

26.0

14:22:12

27

HOLY COW!

6797

John & Kim Clinton

CYCA

01:52:42

0.972

01:49:33

27.0

14:12:42

28

TILT

H400

Peter Cretan

RYCT

01:59:16

0.922

01:49:58

28.0

14:19:16

29

ALLUSIVE

TYC407

John Joyce

TYC

01:50:46

0.998

01:50:33

29.0

14:10:46

30

ISLAND LADY

V42

Andrew Pusey

SYC

02:04:47

0.886

01:50:34

30.0

14:24:47

31

GEOMATIC

M495

Adrian Lewis

MYC

01:50:11

1.012

01:51:30

31.0

14:10:11

32

AVANTI

BOW08

Philip Cormie

RBYC

01:49:31

1.026

01:52:22

32.0

14:09:31

33

SOUTHERN MAGIC

633

Mark Tobin

JBCYC

01:50:54

1.014

01:52:27

33.0

14:10:54

34

THE HEALER

RQ367

Mark Hipgrave

RQYS

01:51:31

1.015

01:53:11

34.0

14:11:31

 

Cruising Div 3

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:39:38

EHC Div3 results Start : 12:25

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

QUATTRO

F8

Jason Daisley

CYCA

01:51:19

0.909

01:41:11

1.0

14:16:19

2

TOPAZ

BOW13

David Hamilton

GSC

01:56:07

0.880

01:42:11

2.0

14:21:07

3

KAOS

BOW01

Rob Beavis

AMYC

02:00:19

0.850

01:42:16

3.0

14:25:19

4

KARMA

BOW02

David Angus

MYC

01:54:36

0.902

01:43:22

4.0

14:19:36

5

MOONSHINE

2118

Allan McClintock

MBBC

01:49:21

0.953

01:44:13

5.0

14:14:21

6

STARKERS

276

Alan Stark

TCYC

02:09:50

0.819

01:46:20

6.0

14:34:50

7

WINDSONG OF M'TON

M5

Jim Watson

MYC

01:58:39

0.906

01:47:30

7.0

14:23:39

8

ESCAPADE

C200

Mike Schmidt

CCYC

02:11:50

0.818

01:47:50

8.0

14:36:50

9

WIZARD OF THE WIND

934

Michael Waldie

RQYS

02:06:22

0.855

01:48:03

9.0

14:31:22

10

LOOKOUT

J12

Paul Giles

SYC

01:56:46

0.932

01:48:50

10.0

14:21:46

11

NESSIE

212

William McMillan

CRYC

02:06:17

0.868

01:49:37

11.0

14:31:17

12

JASAMBRI 2

BOW12

Jason Jordan

BSC

02:09:04

0.858

01:50:44

12.0

14:34:04

13

PINNACLE

BOW11

Anni Browning

BSC

02:10:43

0.875

01:54:23

13.0

14:35:43

14

CHIRPING BIRD

BOW20

Rod Smallman

SBSC

02:26:07

0.807

01:57:55

14.0

14:51:07

15

BANSHEE

M

Rob & Kerry Kasmarik

CHYC

03:21:34

0.620

02:04:58

15.0

15:46:34

DNC

PLUNDER

191

John Spalvins

HIYC

 

0.789

 

19.0

 

DNF

AZURE

BOW14

Judith Bujack

CYC

 

0.863

 

19.0

 

DNS

MISTY BLUE

6545

Claire Booth

RMYC

 

0.900

 

19.0

 

 

Non Spinnaker Div 1

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:39:48

EHC Div1 results Start : 12:35

Place

Boat Name

Sail Num

Elapsd

AHC

Cor'd T

Skipper

From

Score

Fin Tim

1

ULUWATU

SM6662

01:59:37

0.890

01:46:28

P Geary M Billings

SYC

1.0

14:34:37

2

CONGO

BOW10

02:15:08

0.801

01:48:14

Matt Powell

TBA

2.0

14:50:08

3

NAMADGI

C444

02:02:30

0.898

01:50:00

Chris Morley

CORC

3.0

14:37:30

4

GUILTY PLEASURES IV

6068

01:49:19

1.018

01:51:17

Lindy Robertson

TCYC

4.0

14:24:19

5

SMART CHOICE

H50

02:23:05

0.807

01:55:28

Rodney Smart

RYCT

5.0

14:58:05

DNC

PRIORITIES

868806

 

0.813

 

Mark Walkley

N/A

8.0

 

DNS

CURLEW ESCAPE

RQ67

 

0.834

 

Scott Turner

RQYS

8.0

 

 

Non Spinnaker Div 2

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:40:03

EHC Div2 results Start : 12:35

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

1

CHRISTINA JAY

712

Stuart Pascoe

SCYC

02:11:10

0.709

01:33:00

1.0

14:46:10

2

KRYSTAL

B178

Mark Strobel

RBYC

02:41:01

0.600

01:36:37

2.0

15:16:01

3

RENATA

BOW16

Dayle Short

WMYC

02:23:20

0.681

01:37:37

3.0

14:58:20

4

CHICANE

BOW17

Murray Gordon

SYC

02:20:39

0.707

01:39:26

4.0

14:55:39

5

STAR FERRY

68

John Brand

BSC

02:07:06

0.796

01:41:10

5.0

14:42:06

6

VALHALLA

PH385

Peter Cox

CSC

02:10:07

0.797

01:43:42

6.0

14:45:07

7

BRILLIANT II

241

Julian Smallwood

WSC

02:23:25

0.734

01:45:16

7.0

14:58:25

8

SAPPHIRE OF LONDON

G507

Grant Stquentin

RGYC

02:24:22

0.746

01:47:42

8.0

14:59:22

9

NIRVANA 1

B37

Nigel Hill

RYCT

02:27:55

0.731

01:48:08

9.0

15:02:55

10

SUPERTRAMP

6678

Sue & Alan Pick

RPAYC

02:15:50

0.799

01:48:32

10.0

14:50:50

11

ADRENALIN

1999

Andrew Just

WSC

02:19:47

0.782

01:49:19

11.0

14:54:47

12

IDLE TIME

588

Mal Dennis

WSC

02:26:30

0.747

01:49:26

12.0

15:01:30

DNF

RUBY CHARLOTTE

A65

Jonathan Hickling

HICYC

 

0.400

 

16.0

 

DNS

JOSIDA

387

David Pope

RYCT

 

0.540

 

16.0

 

DNS

MARAUDER

BOW33

Mark Annandale

CCYS

 

0.432

 

16.0

 

 

First Fleet

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:40:28

EHC Div2 results Start : 11:00

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

DUSTY MUZZLE

4457

Ron Knott

TYC

04:44:40

1.022

04:50:56

1.0

15:44:40

Farr 11.6 Modified

2

LLOYDS TOO IMPETUOUS

3663

Rudy Weber

CYC

04:59:05

0.980

04:53:06

2.0

15:59:05

Holland

3

HITCHHIKER

R303

Sam Ainsworth

RPYC

04:49:12

1.024

04:56:08

3.0

15:49:12

Frers

DNC

INCH BY WINCH

393

William Grice

RSYS

 

1.030

 

5.0

 

Peterson 44

 

McConaghy MC38

Race 4   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  14:54:54

OD results Start : 13:35

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

Score

Fin Tim

1

VINO

HI101

Chris Hancock

MHYC

40:28

1.0

14:15:28

2

CONE OF SILENCE

38001

Jonathan Morris

RPAYC

40:33

2.0

14:15:33

3

GINGER

38011

Leslie Green

CYCA

40:47

3.0

14:15:47

4

MENACE

NZL38014

Howard Spencer

RAYC

40:59

4.0

14:15:59

5

GHOST RIDER

403

Ross Hennessy

RPAYC

41:36

5.0

14:16:36

 

Race 5   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  3:55:12 PM

OD results Start : 14:35

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

Score

Fin Tim

1

CONE OF SILENCE

38001

Jonathan Morris

RPAYC

40:30

1.0

15:15:30

2

GINGER

38011

Leslie Green

CYCA

41:14

2.0

15:16:14

3

GHOST RIDER

403

Ross Hennessy

RPAYC

41:32

3.0

15:16:32

4

MENACE

NZL38014

Howard Spencer

RAYC

41:56

4.0

15:16:56

5

VINO

HI101

Chris Hancock

MHYC

01:03:05

5.0

15:38:05

 

Multi-Hulls

Race 3   (20/08/2013)  PROVISIONAL RESULTS

Updated:  20/08/2013  16:40:46

EHC results Start : 12:30

Place

Boat Name

Sail Num

Skipper

From

Elapsd

AHC

Cor'd T

Score

Fin Tim

Design

1

BOX OFFICE

AUS100

Matthew Johns

RQYS

01:09:57

1.067

01:14:38

1.0

13:39:57

Box 8.5 Od

2

SALACIA

3823

Ian Johnson

TCYC

02:17:35

0.560

01:17:03

2.0

14:47:35

Lightwave

3

CLEAR HORIZONS

BOW18

Clare & Wayne Kirby

SYC

02:22:21

0.586

01:23:25

3.0

14:52:21

Lagoon 450

4

LICKITY SPLIT TAKE 2

MOJO

Drew Wooler

CCYC

01:45:33

0.800

01:24:26

4.0

14:15:33

Pescott/Wooler

5

HEATWAVE

NONE

Steve McLay

QCYC

02:50:20

0.557

01:34:52

5.0

15:20:20

Leopard 42


Hamilton Island Race Week


by Sail-World.com

  

Click on the FB Like link to post this story to your FB wall

http://www.sail-world.com/index.cfm?nid=113442

7:21 PM Tue 20 Aug 2013GMT


Click here for printer friendly version
Click here to send us feedback or comments about this story.

Click for further information on
2013 Audi Hamilton Island Race Week 2013

Related News Stories:

23 Aug 2013  Hamilton Island Race Week - Latecomer stuns in non-spinnaker div 1
22 Aug 2013  Morning lottery leads into magic at Audi Hamilton Island Race Week
22 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - No stopping Nessie
22 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Holy Cow, the whales are back !
22 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Lay day cartoon series
22 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Cartoon series by Mark O’Brien
21 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Cartoon series by Mark O’Brien
21 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Day 3 images by Andrea Francolini
20 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Pioneers return
20 Aug 2013  Audi Hamilton Island Race Week - Hooligan´s wreak havoc in IRC fleet
MORE STORIES ...




News - USA and the World

America's Cup: Rod Davis - why I left Team NZ *Feature by Richard Gladwell/Sail-World.com/nz,














Maxi yacht rendezvous this September in Sardinia by International Maxi Association,




















America's Cup: Team NZ wish Davis well with new team *Feature by Richard Gladwell, Sail-world.com/nz,


Fisher's View: Sailing perfection at Hamilton Island- Day 3 by Bob Fisher, Hamilton Island, Queensland




2014 Formula Kite World Championship Day 1 by Markus Schwendtner, Istanbul
















Volvo Ocean Race 2014-15 CEO Knut Frostad talks (Part I) *Feature by Rob Kothe and the Sail-World team,










Opera House Cup - Images by Ingrid Abery
Teams descend upon Cowes for inaugural J/111 World Championships
Hamilton Island Race Week: Everywhere there's smiley people
IFDS World Championships - US Paralympic hopefuls ready for racing
Sopot Match Race - Poland's Tour debut deemed a triumph
Vineyard Race celebrates 80th running of the East Coast classic
Nanjing Youth Olympic Games: Young sailors begin racing on Lake Jinniu
AWT Quatro Desert Showdown - Victory for Morgan Noireaux
Sevenstar Round Britain and Ireland Race - Day 8: Test of endurance
Bart's Bash: Over 2300 entered from 588 yacht clubs - Join here
Halifax ready to welcome the world at 2014 IFDS World Championships
RC44 World Championship title to Bronenosec + Video
Audi Hamilton Island Race Week: Day 2 Images by Crosbie Lorimer
IFDS Worlds - Gary Jobson to attend opening ceremonies
Melges 32 U.S. National Championship - Dalton DeVos crowned champion
2014 Nanjing Youth Olympic Games trailer
2014 Chicago Grand Slam - Canfield wins
Round Britain and Ireland Race - Varuna takes overall lead
Audi Hamilton Island Race Week; Crosbie Lorimer Day 1 Images
Fisher's View: Hamilton Island Race Week - Day 1 - Stayin' Alive
CORK Olympic Classes Regatta 2014 - Day one   
Youth Olympics: practice over, athletes welcomed, time for YOG sailing   
Round Britain and Ireland Race - Record for Artemis-Team Endeavour   
2014 Melges 32 U.S. National Championship - Day 2   
Sevenstar Round Britain and Ireland: Artemis sets fourth course record   
2014 Chicago Grand Slam - Top seeds survive as semi-finalists   
420 and 470 Junior Europeans - Breezy day 4 in Gdynia   
RC44 World Championship - Dramatic improvement for Artemis Racing   
18' Skiff International Regatta - Action begins August 25th   
Round Britain and Ireland Race - Challenging conditions arise   
Round Britain and Ireland Race - Record-breaking monohull victory   
Round Britain and Ireland Race - Dongfeng Race Team finishes third   
RC44 Marstrand World Championship - Bronenosec the star performer   
Bahamian Olympic Sailor to carry flag in honour of Sir Durward Knowles   
Sevenstar Round Britain and Ireland Race: Records continue to tumble   
Sevenstar Round Britain and Ireland Race: Course Record for Team SCA   
Round Britain and Ireland Race - Team Alvimedica completes the race   
2014 Melges 32 U.S. National Championship - Day 1   
420 and 470 Junior European Championships - A crazy race day 3   
2014 Sevenstar Round Britain and Ireland Race: Monohull record smashed   


For this week's complete news stories select    Last 7 Days
   Search All News
For last month's complete news stories select    Last 30 Days
   Archive News





Sail-World.com  


















Switch Default Region to:

Social Media

Asia

Australia

Canada

Europe

New Zealand

United Kingdom


http://www.sail-world.com/event_images/image/Twitter_logo_small.png http://www.sail-world.com/event_images/image/FaceBook-icon.png  http://www.sail-world.com/event_images/image/RSS-Icon.png

United States

Cruising Northern

Cruising Southern

MarineBusiness World

PowerBoat World

FishingBoating World

 

Contact

Commercial

News

Search

Contact Us

Advertisers Information

Submit news/events

Search Stories/Text

Feedback

Advertisers Directory

Newsletter Archive

Photo Gallery

 

Banner Advertising Details

Newsletter Subscribe

Video Gallery

Policies

 

 

 

Privacy Policy

 

 


Cookie Policy

 

 



This site and its contents are © Copyright TetraMedia and/or the original author, photographer etc. All Rights Reserved.  Photographs are copyright by law.  If you wish to use or buy a photograph contact the photographer directly.
XLXL VIR US
LocalAds   DE  ES  FR  IT