sail-world.com
 
 
News Home Cruising Photo Gallery Video Gallery
Sail-World.com : 420 UK National Championships day 2
420 UK National Championships day 2

Today at the 420 UK National Championships the fleet enjoyed champagne sailing in Torbay. Following a grey start to the day and a two hour postponement (and several bacon butties), the breeze built and the fleet got away for race 4 of the championships in 8-10 knots.

Proving that age is no barrier to success in the Class, Neil Marsden was dragged around the course by his crew Kirsty Urwin to claim a bullet, followed by Annabel Vose and Ed Riley, with Callum Airlie and Joe Butterworth third. Race 5 saw a building breeze and the appearance of the O flag for the first time in the championships. Yet again, Neil and Kirsty triumphed, this time with Craig Dibb and Charlie Cox in second and Hugo Sloper and James Dodd in third.

For race 6 the breeze had built further peaking at nearly 19 knots and the course was lengthened. Heading right off the line paid, as Tim Gratton and Chris Taylor found, and they were leading by mark 1 from Issy Fitzgerald and Kat Colvin. The race saw plentiful capsizes and some high speed sailing, but the leaders managed to stay in front and take the bullet with Issy and Kat close behind with Annabel and Ed in third.

Provisional Results as of 17:14 on August 21, 2012

Overall

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5

Rank

MF

Bow

Country

Sail

ISAF
Helm

ISAF
Crew

Helm

Crew

Helm
Club

Crew
Club

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total

Nett

1st

 

69

GBR

52765

50

17

Neil MARSDEN

Kirsty URWIN

Blackpool & Fleetwood YC

RLYC

1.0

(51.0 BFD)

1.0

1.0

1.0

4.0

59.0

8.0

2nd

 

09

GBR

54481

18

18

Annabel VOSE

Ed RILEY

Royal Southern / Royal Lymington

Warsash / Royal Lymington

4.0

(51.0 DSQ)

3.0

2.0

5.0

3.0

68.0

17.0

3rd

 

06

GBR

54482

17

17

Callum AIRLIE

Joe BUTTERWORTH

ELYC

Fishers Green

11.0

1.0

(17.0)

3.0

7.0

8.0

47.0

30.0

4th

 

25

GBR

54182

18

18

Craig DIBB

Charlie COX

Warsash / RLymYC

Royal Lymington YC

9.0

(51.0 BFD)

9.0

5.0

2.0

5.0

81.0

30.0

5th

F

18

GBR

54057

18

18

Isabel FITZGERALD

Katherine COLVIN

Itchenor

Burghfield

(22.0)

16.0

2.0

6.0

8.0

2.0

56.0

34.0

6th

F

11

GBR

54134

18

17

Sarah ALTON

Molly FROST

CBYC

CBYC

7.0

3.0

7.0

7.0

11.0

(17.0)

52.0

35.0

7th

 

57

GBR

53703

15

15

Ben HAZELDINE

Rhos HAWES

Fpsc / RLymYC

S.cerney / RLymYC

3.0

7.0

(34.0)

10.0

6.0

12.0

72.0

38.0

8th

 

65

GBR

52230

16

16

Scott WALLIS

Josh VOLLER

Spinnaker / RLymYC

RLymYC

5.0

(51.0 BFD)

4.0

8.0

19.0

6.0

93.0

42.0

9th

F

16

GBR

52566

16

17

Morgan DIBB

Gemma BIRD

Warsash Sailing Club

Hisc

2.0

(51.0 BFD)

14.0

14.0

13.0

11.0

105.0

54.0

10th

 

34

GBR

54480

18

17

Hugo SLOPER

James DODD

Itchenor SC

Itchenor SC

(19.0)

18.0

10.0

15.0

3.0

9.0

74.0

55.0

11th

 

10

GBR

5416

18

18

Timothy GRATTON

Chris TAYLOR

HISC

HISC

18.0

8.0

12.0

21.0

(25.0)

1.0

85.0

60.0

12th

 

12

GBR

54163

15

17

James TAYLOR

Tom Lovesey

Burghfield Sc/hisc

Warsash SC

16.0

2.0

13.0

12.0

17.0

(51.0 DNF)

111.0

60.0

13th

 

14

GBR

53304

17

17

Alistair GRAY

Alan MCINTOSH

Helensburgh SC

Helensburgh SC

10.0

17.0

(24.0)

20.0

4.0

15.0

90.0

66.0

14th

F

23

GBR

53966

15

16

Jemima LAWSON

Lily Summers

Emsworth Sailing Club

Emsworth Sailing Club

8.0

12.0

8.0

13.0

(27.0)

26.0

94.0

67.0

15th

F

19

GBR

54194

19

18

Hannah JONES

Jess LAVERY

Staunton Harold SC

Emsworth

14.0

(51.0 BFD)

22.0

9.0

10.0

13.0

119.0

68.0

16th

 

52

GBR

54164

18

18

Tom Pain

Matt WALIIS

Portdinorwic S C

Lymington / Spinnaker

26.0

(51.0 BFD)

11.0

4.0

21.0

7.0

120.0

69.0

17th

F

04

GBR

53866

17

17

Annabel CATTERMOLE

Bryony BENNETT-LLOYD

WGCSC

Hickling Broad

15.0

15.0

15.0

(26.0)

12.0

14.0

97.0

71.0

18th

 

60

GBR

52067

15

18

Joseph BURNS

Harry DERBYSHIRE

Spinnaker

Emsworth

13.0

13.0

6.0

16.0

(31.0)

27.0

106.0

75.0

19th

F

53

GBR

54165

15

23

Natasha LAW

Sophie AINSWORTH

Itchenor SC

Weymouth SC

20.0

(51.0 BFD)

5.0

22.0

20.0

10.0

128.0

77.0

20th

 

07

GBR

54418

18

19

Tarra GILL-TAYLOR

Matt FOSKETT

Spinnaker SC

Staunton Harold SC

(42.0)

11.0

19.0

18.0

16.0

23.0

129.0

87.0

21st

 

37

GBR

54536

19

18

William KENNEDY

Alex CURTIS

FGSC

QMSC

(27.0)

22.0

18.0

11.0

26.0

18.0

122.0

95.0

22nd

F

47

GBR

54058

17

16

Lucy YEATES

Ellie DEVEREUX

Leigh & Lowton SC

Budworth SC

17.0

14.0

20.0

(25.0)

22.0

22.0

120.0

95.0

23rd

F

50

GBR

53644

16

17

Rosie WATKINS

Anna WATKINS

Poole YC

Poole YC

25.0

20.0

(31.0)

19.0

15.0

16.0

126.0

95.0

24th

 

39

GBR

54415

16

16

Tim RILEY

Luke BURYWOOD

Warsash and R.lymington

HISC R Lymington

(34.0)

5.0

26.0

17.0

34.0

25.0

141.0

107.0

25th

 

54

GBR

54510

15

19

Sarah NORBURY

Drew AIRLIE

South Staffs SC

ELYC

28.0

23.0

16.0

28.0

(42.0)

20.0

157.0

115.0

26th

F

43

GBR

53959

16

18

Katie KINVER

Emily KINVER

EXE

EXE

6.0

6.0

35.0

32.0

40.0

(51.0 DNC)

170.0

119.0

27th

 

32

GBR

53958

19

17

Caroline CROFT

James PARKER-MOWBRAY

TamesisC

Frampton-on-severn SC

32.0

(51.0 BFD)

21.0

23.0

14.0

35.0

176.0

125.0

28th

 

44

GBR

54081

15

14

Matthew LULHAM-ROBINSON

Benjamin LULHAM-ROBINSON

Yorkshire Dales SC, Yeadon, Otley

Yorkshire Dales SC, Yeadon, Otley

21.0

(51.0 BFD)

28.0

29.0

23.0

24.0

176.0

125.0

29th

 

33

GBR

52675

18

19

John PAGE

Max INGALLS

Alton Water SC

Alton Water SC

23.0

25.0

(40.0)

24.0

30.0

28.0

170.0

130.0

30th

 

05

GBR

53889

15

16

Martin WRIGLEY

Sam SMITH

CBYC

Staunton Harold SC

37.0

(51.0 BFD)

27.0

30.0

9.0

32.0

186.0

135.0

31st

F

40

GBR

54483

16

15

Ella STOGGALL

Emma KINDON

CBYC / Carsington SC

CBYC / Carsington SC

12.0

26.0

29.0

34.0

(51.0 DNC)

37.0

189.0

138.0

32nd

 

68

GBR

52292

15

15

Matthew SHORROCK

Will DAVIS

Frensham Pond SC

Royal Lymington YC

31.0

32.0

38.0

(41.0)

18.0

21.0

181.0

140.0

33rd

F

73

IRL

50611

13

16

Kate LYTTLE

Alanna LYTTLE

RSGYC

RSGYC

(45.0)

10.0

36.0

39.0

41.0

19.0

190.0

145.0

34th

 

61

GBR

51988

16

15

Alasdair IRELAND

Ruaridh MILLS

Toward SC

Glencoe BC

33.0

(51.0 BFD)

23.0

33.0

29.0

34.0

203.0

152.0

35th

 

15

GBR

51754

14

14

Daniel WHITELY

James CLEMETSON

Port Dinorwic

TBSC

41.0

4.0

(48.0)

35.0

37.0

36.0

201.0

153.0

36th

 

51

GBR

52069

15

16

Ryan ORR

Nick Devereux

RLym.YC

Irchenor SC

24.0

9.0

37.0

(46.0)

45.0

39.0

200.0

154.0

37th

F

22

GBR

53975

16

15

Danielle THOMAS

Amy SPARKS

RLYC

PYC

29.0

33.0

32.0

27.0

33.0

(51.0 DNF)

205.0

154.0

38th

F

26

GBR

54578

15

15

Mali HARNETT

Helen WOODWARD

Whitstable

Whitstable YC

39.0

19.0

(45.0)

37.0

32.0

31.0

203.0

158.0

39th

 

74

IRL

53701

16

15

Jack LEE

Ciaran JORDAN

Galway Bay SC

Galway Bay SC

(49.0)

31.0

33.0

38.0

24.0

33.0

208.0

159.0

40th

F

17

GBR

54059

18

17

Meia HARNETT

Elin HARNETT

WYC

WYC

(44.0)

28.0

30.0

43.0

28.0

30.0

203.0

159.0

41st

 

28

GBR

53328

17

17

Andrew CROCKET

Duncan SMITH

Loch Lomond SC

CCC

38.0

30.0

(41.0)

36.0

38.0

29.0

212.0

171.0

42nd

F

59

GBR

53229

16

14

Joanna BARRIE

Sophie THOMSON

Annandale SC

Solway YC

(48.0)

21.0

43.0

31.0

39.0

38.0

220.0

172.0

43rd

F

48

GBR

52480

15

15

Jenny SMALLWOOD

Esther FENTON-JONES

Wraysbury Lake

Wraysbury Lake

36.0

24.0

25.0

(51.0 DNF)

51.0 DNF

40.0

227.0

176.0

44th

 

02

GBR

53332

13

15

Tadhg O'FARRELL

Fionn O'FARRELL

Rlyc, Wembley

Rlyc, Wembley

30.0

34.0

39.0

44.0

(47.0)

44.0

238.0

191.0

45th

 

75

IRL

54093

13

15

Philip MCDOWELL

Cian BUCKLEY

Malahide YC

Malahide YC

43.0

35.0

(44.0)

40.0

36.0

42.0

240.0

196.0

46th

F

55

GBR

51174

18

18

Jennifer ABRAHAM

Samantha FOSTER

Helensburgh SC

Loch Tummel SC

40.0

29.0

46.0

(51.0 DNF)

43.0

43.0

252.0

201.0

47th

F

36

GBR

51407

15

15

Harriet AYRE

Josie GUMMER

Stone SC

Fishers Green SC

46.0

(51.0 BFD)

42.0

42.0

35.0

41.0

257.0

206.0

48th

F

46

GBR

52456

15

16

Catriona WALLACE

Sophie GOODRICH

South Cerney SC

South Cerney SC

35.0

27.0

47.0

48.0

(51.0 DNC)

51.0 DNC

259.0

208.0

49th

F

21

GBR

54682

14

15

Cora KENMUIR-HOGG

Nia CROCKFORD

Staunton Harold

Sutton SC

47.0

36.0

(49.0)

45.0

44.0

45.0

266.0

217.0

50th

F

24

GBR

51443

19

18

Jaimie WHITELEY

Ceri ROBERTS

PDSC

Llandudno SC

(50.0)

37.0

50.0

47.0

46.0

46.0

276.0

226.0


420 Sailing website


by 420 Sailing

  

Click on the FB Like link to post this story to your FB wall

http://www.sail-world.com/index.cfm?nid=101225

9:55 PM Tue 21 Aug 2012GMT


Click here for printer friendly version
Click here to send us feedback or comments about this story.

Click for further information on


Related News Stories:

21 Aug 2012  RS200 Nationals at Exmouth SC
19 Aug 2012  Audi Optimist Junior Cup - Liam Orel reigns on day two
15 Aug 2012  UK Optimist Nationals day 1
14 Aug 2012  Optimist British National and Open Championships - Tricky Day 1
13 Aug 2012  Optimist British National and Open Championships at Pwllheli SC
01 Aug 2012  420 World and Ladies World Championship 2012 day 2
31 Jul 2012  420 Open and Ladies World Championships day 1
29 Jul 2012  RS500 Championships RS200 and RS400 EuroCup come to a close + Videos
29 Jul 2012  OK Dinghy World Championship Overall
26 Jul 2012  OK Dinghy World Championship - Danish heatwave halts racing
MORE STORIES ...






News - USA and the World













































Formula Windsurfing Youth and Master Worlds overall by International Windsurfing Association,












Bakewell-White supermaxi designed to take Transpac's Barn Door Trophy *Feature by Richard Gladwell Ssail-World.com/nz,










ISAF Youth Worlds - 29er and SL16 sailors prepare for battle + Video
Volvo Ocean Race: Eight new crew members named by teams
Volvo Ocean Race: New additions to Spanish team announced
2014 Cape Panwa Hotel Phuket Raceweek - Phuket Island is ready to host
PWA Awaza World Cup - Cyril Moussilmani and Delphine Cousin on top
Foiling Week - Moth Class Italian Open Championship Day 2
America's Cup: Luna Rossa foiling in AC45s at their Italian base
Star World Championship - Germans claim dramatic win in Malcesine
PWA Awaza World Cup - Down to the wire in Turkmenistan
Route Halifax Saint-Pierre - Off to France!
Nacra 17 Europeans - La Grande Motte back in Olympic classes arena
Stena Match Cup Sweden - Hansen hat trick in Marstrand + Video
Route Halifax Saint-Pierre Race keeps an eye on Arthur
World Match Racing Tour: See the Finals replay at the Stena Match Cup
Newport International Boat Show unveils exciting 'At The Helm' Program
Stena Match Cup Sweden - First blood to Hansen over Canfield + Video
Star World Championship - Americans claim race win in Malcesine
PWA Awaza World Cup - Weather halts action on day 4
Clipper Race - Henri Lloyd wins OneDLL Cup into Den Helder
Clipper Race - Close match racing in closing stages of the OneDLL Cup
Volvo Ocean Race: Spanish play catch-up with under 100 days to go   
World Match Racing Tour: Catch the live action at the Stena Match Cup   
Finn Junior Worlds - Battle for the Jorge Bruder Silver Cup   
Mobiles drive traffic - 72% increase in Sail-World.com page view *Feature   
British Open Dragon Championship finale at Royal Lymington preview   
2014 Cape Panwa Hotel Phuket Raceweek - Phuket is ready to host   
PWA Awaza World Cup - Valerie Ghibaudo hits back on day 3   
Star World Championship - Hard fought win on day 4 + Video   
Stena Match Cup Sweden - Action-packed match racing + Video   
Oceans of Hope yacht arrives in Portsmouth   
Bell's Beer Bayview Mackinac Race - Registration details   
RORC Transatlantic Race - Polishing up the silver   
Vic-Maui International Yacht Race - First start to lead off busy day   
Anna Tunnicliffe competing at the CrossFit Mid-Atlantics + Video   
18ft Skiff Europeans: Winning days at Lake Garda   
Clipper Race - Choppy conditions as fleet closes in on Den Helder   
Lightning Youth World Championship - Final day   
2014 Star Class World Championship - Day 3   
America's Cup: Dean Barker interviewed on the current state of the Cup   
PWA Awaza World Cup - Delphine Cousin draws first blood   


For this week's complete news stories select    Last 7 Days
   Search All News
For last month's complete news stories select    Last 30 Days
   Archive News







Sail-World.com  


















Switch Default Region to:

Social Media

Asia

Australia

Canada

Europe

New Zealand

United Kingdom


http://www.sail-world.com/event_images/image/Twitter_logo_small.png http://www.sail-world.com/event_images/image/FaceBook-icon.png  http://www.sail-world.com/event_images/image/RSS-Icon.png

United States

Cruising Northern

Cruising Southern

MarineBusiness World

PowerBoat World

FishingBoating World

 

Contact

Commercial

News

Search

Contact Us

Advertisers Information

Submit news/events

Search Stories/Text

Feedback

Advertisers Directory

Newsletter Archive

Photo Gallery

 

Banner Advertising Details

Newsletter Subscribe

Video Gallery

Policies

 

 

 

Privacy Policy

 

 


Cookie Policy

 

 



This site and its contents are © Copyright TetraMedia and/or the original author, photographer etc. All Rights Reserved.  Photographs are copyright by law.  If you wish to use or buy a photograph contact the photographer directly.
XLXL WAS US
LocalAds   DE  ES  FR  IT