Sandy Bay sailors take International Cadets National title

Australian champion boat Phoenix (Sam Teidemann and Hugo Allison) leading the fleet - 2012 International Cadet Australian Championship
Peter Harmsen
In the International Cadet Australian championship, Sandy Bay Sailing Club’s Sam Teidemann and his crew Hugo Allision yesterday claimed the title on Hobart’s River Derwent.

Teideman, 16, and his seven-year-old crew will lead the 14-boat Australian team into the World champoionships which start tomorrow, with Sandy Bay Sailing Club also hosting them on the Derwent.

While they did not win a race, Teidemann and Allison sailed a consistent series to comfortably take the Australian title from the Victorians Liam Robinson and Nathan Field from Royal Geelong Yacht Club.

Third place went to defending champion Samantha Bailey and her new crew, Laura Cooper, from the Sandy Bay Sailing Club.

The regatta was plagued with inconsisent winds, with one day’s racing lost and only one race being sailed on the final day – a long, tough race in a strong tide and not much wind.

Overall winner of the Australian championship was the Ukrainian crew of Oleksandr Izarov and Andriy Kalinchuck but they were not eligible to claim the Australian title. They will, however, be strong contenders for the World championship with a boat they have named Tasmania Devil.

The 14 Australians to have qualified for the Worlds, in the order they placed in the Australian championship, are:

2.AUS9531 - Phoenix (Samuel Tiedemann and Hugo Allison, SBSC)
3. AUS9698 - Wildcard (Liam Robinson and Nathan Field, RGYC); AUS9778
4. Impulse (Samantha Bailey and Laura Cooper, SBSC)
5. AUS9562 - Meltemi (Oliver Burnell and Isabelle Declerk, SBSC)
6. AUS9628 - It's Pink (Emily Goodfellow and Alexandra Hill, RGYC)
10. AUS9699 - Sirocco – (Charles Connor and Ethan Galbraith, SBSC)
12. AUS9424 - Shimmer (Sam Abel and William Cooper, SBSC)
13. AUS9523 - Brothers in Arms (Darcy Baranowski and Dominic Randall, RGYC)
14. AUS9280 - Unfinished Business (Alice Endersbee and Eliza Davis, SYC)
15. AUS9744 - Shadow – (Jalina Thompson-Kambas and Starr Thompson, LBSC)
16. AUS9616 - Checkmate (Thomas Alexander and Sophie Alexander, RGYC)
17. AUS9629 - White Missile (Nicola Armstrong and Emma Kelly, RGYC)
18. AUS9285 – Uncut (Emily Patching and Isobel Royle – ASC)
19. AUS9528 - Odyssey (Jarad Cavanagh and Shae Rohan, SYC.

The first seven Australian crews, AUS9531, AUS9698, AUS9778, AUS9562, AUS9628, AUS9699, AUS9424, have also qualified to represent Australia in the subsequent World Championships to be held in Nieuwpoort, Belgium in July-Aug 2013.

Several overseas crews competed in the Australian championship in addition to the open winning crew from the Ukraine. Of these, UKR9855 9Danyil Martynov and Pavlo Merezhko0 placed seventh, followed by POL9857 (Piotr Szlachic and Eryk Martynko) in eigth place while ninth place went to GBR9000 (Alex Corby and Robert Keen) and in 11th place was GBR9369 (Samuel Yale and Harry Chatterton).

Race officials are predicting a tightly contested World Championships with the Ukraine, Polish and British crews already showing their competitiveness. 'When we throw in the Dutch, Germans, Belgiums and Argentinians it will be certainly exciting to watch!' a spokesman said.
http://www.sail-world.com/105057