Results from day 1 at Paralympic Games in Qingdao

Launching Ceremony, 2008 Paralympics, Qingdao
ISAF ©

Results from the first day of racing at the 2008 Paralympic Games in Qingdao. After launching at 13:00 the boats soon returned to the shore where they were held, postponed for a couple of hours.

Racing finally got underway at 15:30 when the 6 to 8 knots seabreeze filled in. The tide was running against the wind so the water was very choppy making conditions challenging. It was a very long day with the sailors coming ashore at 18:00.

Early leaders after day 1, with two races completed in all three classes are France’s Bruno Jourdren in the Sonar, American duo Nick Scandone and Maureen McKinnon Tucker in the Skud and Canadian Paul Tingley the 2.4mR.

2.4mR - Positions after 2 races

1 TINGLEY Paul S CAN 1 1 2 2 pts
2 KROGER Heiko S GER 3 2 5 5 pts
3 RUF John S USA 2 6 8 8 pts
4 SCHMITTER Thierry S NED 5 3 8 8 pts
5 SEGUIN Damien S FRA 4 4 8 8 pts
6 ERIKSTAD Bjornar S NOR 6 8 14 14 pts
7 LUCAS Helena S GBR 10 5 15 15 pts
8 ALS ANDERSEN Jens S DEN 9 7 16 16 pts
9 OLMI Fabrizio S ITA 8 9 17 17 pts
10 HILL Aaron S AUS 12 10 22 22 pts
11 QI Mingxue S CHN 11 11 22 22 pts
12 REGUERO Julio S PUR 7 17 24 24 pts
13 FERNANDEZ Emilio S ESP 14 12 26 26 pts
14 DELIKOURAS Georgios S GRE 15 13 28 28 pts
15 PEGAN Zoltan S HUN 13 15 28 28 pts
16 MATTILA Juhani S FIN 16 14 30 30 pts

Sonar - Positions after 2 races

1 FRA JOURDREN Bruno LARHANT Herve VIMONT-VICARY Nicolas 4 1 5 5 pts
2 GRE CHRISTOFOROU Vasileios ALEXAS Theodoros PATERAKIS Nikolaos 2 5 7 7 pts
3 NOR STORDAHL Jostein KRISTIANSEN Per Eugen WANG-HANSEN Aleksander 6 2 8 8 pts
4 ISR COHEN Dror EFRATI Arnon VEXLER Benny 3 6 9 9 pts
5 USA DOERR Rick ANGLE Tim DONOHUE Bill 1 10 11 11 pts
6 GBR ROBERTSON John THOMAS Stephen STODEL Hannah 9 3 12 12 pts
7 AUS HARRISON Colin BOADEN Russell MARTIN Graeme 8 4 12 12 pts
8 GER KROKER Jens PREM Robert MAINKA Siegmund 5 7 12 12 pts
9 IRL McCARTHY Paul RYAN Paul WHEALEY Richard Martin 7 11 18 18 pts
10 CHN LI Ke WANG Tao XU Jingkun 11 8 19 19 pts
11 AUT REIGER Sven RATH Edmund SEEWALD Helmut 13 9 22 22 pts
12 CAN KELLY Ken TERLSON Don SHAW Marc 10 12 22 22 pts

Skud 18 - Positions after 2 races

1 USA 1 SCANDONE Nick McKINNON TUCKER Maureen 2 1 3 3 pts
2 CHN 2 JIA Hailiang YANG Xiujuan 1 4 5 5 pts
3 AUS 3 FITZGIBBON Daniel COX Rachael 4 2 6 6 pts
4 CAN 4 McROBERTS John Scott LOUTTIT Stacie 3 3 6 6 pts
5 GBR 5 BIRRELL Niki RICKHAM Alexandra 5 5 10 10 pts
6 SIN 6 TAN Wei Qiang Jovin LIM Kok Liang Desiree 7 7 14 14 pts
7 SWE 7 FRESK Carl-Gustaf JACOBSSON NILEN Birgitta 6 9 15 15 pts
8 MAS 8 LOKE Sin Ying MATRIN Al Mustakim 10 6 16 16 pts
9 POR 9 AMARAL Bento SILVANO Luisa 8 8 16 16 pts
10 IRL 10 KELEHAN Amy TWOMEY John 9 10 19 19 pts
11 PHI 11 SOLLIQUE Pedro PINPIN Cherry 11 11 22 22 pts
http://www.sail-world.com/48645