Late start for Day 3 of RYA Youth Nationals

After a long wait on the beach in drizzle and no wind, racing finally got underway in the early afternoon on the third day of the RYA Youth National Championships Trials at Pwllheli Sailing Club.

Stuart Godwin leads the Laser event but faces close competition from Rob Spencer, Oliver Tweddell and Alex Mills-Barton, only four points covering the leaders.

In the 29er, James Peters and Ed Fitzgerald have a one point lead from Francis Peters and Claire Lasko, with Bleddyn Mon and Tom Humpherys in third place.

Oscar McVeigh leads the Radial event, with James Grant in second and Freddie Conner third. First girl is Sophie McKeeman at ninth overall, with Sarah Butterfield at 13th.

420 leaders are Ben Saxton and David de Boltz taking a five point lead after winning two races and dropping a fourth place. Second are Owain Matthews and Tim Saxton with Phil Sparks and Ben Gratton third.

Eight point lead for Jacob Brubert in the RSX boards over Ali Masters in second and Dan Skudder third. First girl is Izzy hamilton in fifth place overall.

The small SL16 catamaran fleet is lead by Adam Butler and Gilbert Sutcliffe, they have won four of the six races so far.

29er - Leading scores after day 3
1st James PETERS Edward FITZGERALD 1 1 2 5 1 10
2nd Frances PETERS Claire LASKO 2 2 1 2 4 11
3rd Bleddyn MON Tom HUMPHREYS 3 4 3 1 3 14
4th Max RICHARDSON Alex GROVES 5 3 4 4 2 18
5th Becky DIAMOND Fiona HAMPSHIRE 4 5 5 7 7 28
6th Tom DURHAM Alex COOPER 9 6 6 3 5 29
7th Matthew HOLLIS George HAND 12 9 11 9 6 47
8th Lilly CARLISLE Becky WALLBANK 10 7 7 11 13 48
9th Mike WOOD Ollie SPENSLEY-CORFIELD 15 12 16 6 9 58
10th Nick REDDING Adam HILTON 6 11 8 18 16 59

Laser - Leading scores after day 3, 1 discard
1st Stuart GODWIN 3 1 3 -13 2 7 29 16
2nd Rob SPENCER 6 6 1 -8 3 1 25 17
3rd Oliver TWEDDELL 2 9 2 4 -10 2 29 19
4th Alex MILLS-BARTON 4 5 (OCS 26.0) 1 7 3 46 20
5th Iain MCKEEMAN 1 7 (OCS 26.0) 6 4 4 48 22
6th Evan SCOTT 5 2 (OCS 26.0) 3 5 12 53 27
7th Eifion MN 11 3 4 11 1 -18 48 30
8th James CHAPPLE 10 4 -11 9 8 5 47 36
9th Phillip REYNOLDS 8 -10 8 5 9 6 46 36
10th Tom HAYES 9 12 6 2 -13 13 55 42

Radial - Leading scores after day 3, 1 discard
1st Oscar MCVEIGH (OCS 46.0) 2 5 1 9 1 64 18
2nd James GRANT 4 3 7 -13 2 6 35 22
3rd Freddie CONNOR 2 1 -13 5 4 12 37 24
4th Robert HOLMES 11 5 2 3 3 (DNF 46.0) 70 24
5th Robin ELSEY 5 7 -31 2 7 4 56 25
6th Max ROBINSON 7 3 11 1 5 (DNC 46.0) 73 27
7th John CURRIE 1 4 4 4 14 -24 51 27
8th David CARPENTER 14 -15 1 7 6 4 47 32
9th Sophie MCKEEMAN -17 4 6 7 7 8 49 32
10th George SPEDDING 3 12 12 6 -22 3 58 36

420 - Leading scores after day 3, 1 discard
1st Ben SAXTON David DE BOLTZ 3 3 1 1 -4 2 14 10
2nd Owain MATTHEWS Tim SAXTON -5 2 3 3 2 4 19 14
3rd Philip SPARKS Ben GRATTON 4 1 (BFD 29.0) 11 1 1 47 18
4th James RUSDEN Joe WILLIAMS 1 4 -8 5 5 3 26 18
5th Imogen STANLEY Kate MACGREGOR 2 -7 4 2 7 5 27 20
6th Peter IRWIN David KOHLER 6 5 2 4 3 -7 27 20
7th Ben PALMER Piers STRONG -11 8 5 8 6 9 47 36
8th Matt RAINBACK Simon FOSKETT 7 (BFD 29.0) 9 9 9 8 71 42
9th Hamish STONE Chris PROFFITT -12 10 6 7 8 12 55 43
10th Guy STEPHENS Nic BENNETT-JONES 9 12 10 6 -22 10 69 47

RSX - Leading scores after day 3
1st Jacob BRUBERT 1 2 3 1 3 10 10
2nd Ali MASTERS 2 1 5 9 1 18 18
3rd Daniel SKUDDER 7 6 1 8 2 24 24
4th Ed STRANGE 4 9 2 5 4 24 24
5th Izzy HAMILTON 3 3 DNC 22.0 2 5 35 35
6th Ryan TILBURY 5 4 8 12 6 35 35
7th Duncan BRYAN 11 7 7 4 13 42 42
8th Tom ESKDALE 12 8 4 10 10 44 44
9th Connor BAINBRIDGE 8 10 9 3 16 46 46
10th Andrew PETTS 9 12 6 15 9 51 51

SL16 - Leading scores after day 3, 1 discard
1st Adam BUTLER Gilbert SUTCLIFFE -2 2 1 1 1 1 8 6
2nd James ELLIS Andrew GLOVER 1 1 -3 3 3 2 13 10
3rd Sebastien GREBER Nikki BONIFACE -3 3 2 2 2 3 15 12
http://www.sail-world.com/43208