Entries for 2008 Olympic Sailing Competition

by ISAF 
Ben Ainslie (GBR) © Sport the library/Jeff Crow

Sailors from 62 nations will take to the world's greatest sporting stage this August as they battle on the Yellow Sea at the 2008 Beijing Olympic Games Sailing Competition. Confirmation of national places has been received by the International Sailing Federation, along with provisional entry lists detailing the athletes who will compete across the eleven events of the Olympic Sailing Competition.

Entries range from multiple medallists looking to expand their entry in Olympic sailing history to new faces aiming to demonstrate their talent on the world's greatest sporting stage.

Amongst the 62 nations, Luxembourg and the United Arab Emirates enter athletes to the sailing events of the Olympic Games for the first time.

In total 400 athletes will compete at the Olympic sailing venue in Qingdao, including four of the gold medal winning teams from Athens, who return to defend their titles.

The British Women's Keelboat team also features two of the three crew who won the gold medal in 2004, whilst a further three gold medallists from Athens will compete in different events to those in which they triumphed four years ago.

All the competing athletes will face a new challenge in Qingdao with the introduction of the new Medal Race format for all 11 events.
Olympic venue
. .
Following an initial opening series held over five days of racing, the top ten crews will progress to a final Medal Race where points scores are doubled and the 2008 Olympic Champions will be decided.

The confirmation of a place at the Olympic Games is the culmination of four years dedication to pursuing a sporting dream.

Over 2,500 sailors competed at ten qualification regattas across Europe, Oceania and North America to secure their nation a place at the Games, before battling against their national rivals for selection to the team of their National Olympic Committee.

Amongst the sailors who have realised the first part of their Olympic dream are 14 athletes who have received support through the Olympic Solidarity Scholarship Programme.

Great Britain has topped the sailing medal tally at the past two Games and leading their charge again this year will be triple Olympic medallist Ben Ainslie. Ainslie won his first Olympic gold medal in the Laser dinghy in 2000, before switching to the larger Finn to win gold again in Athens four years ago. He will start as a hot favourite to defend that title in the Heavyweight Dinghy event in Qingdao.

The experienced Austrian team of Roman Hagara and Hans Peter Steinacher are also aiming for a third consecutive Olympic gold medal in the Multihull event, sailed in the Tornado. Spain's Iker Martinez and Xabier Fernandez are another of the champions from Athens and will compete again in the high performance 49er dinghy to defend their title in the Skiff event.

Completing the quartet of defending champions is Faustine Merret of France, although this year the Women's Windsurfer event will be contested on the newly designed RS:X board.

Sarah Ayton and Sarah Webb of Great Britain also both won gold in 2004 in the Women's Keelboat event along with helm Shirley Robertson. However, the team parted ways after Athens and Ayton took over at the back of the boat to be joined again by Webb and new team mate Pippa Wilson.

Competing in the tactically challenging Yngling keelboat, this crew will be competing against two other gold medal winners from Athens: at the helm of the Norwegian Yngling, Siren Sundby, who won gold in the single-handed Europe dinghy in Athens; and Sofia Bekatorou helming the Greek Yngling, a gold medallist in the two-person 470 four years ago.

The final gold medallist from Athens competing in Qingdao is the great Brazilian sailor Robert Scheidt. After winning two gold and one silver medal along with eight World Championship titles in the one person Laser dinghy, Scheidt has teamed up with Bruno Prada and switched to the Men's Keelboat event in the Star boat.

Other famous Olympians on their way to Qingdao are Barbara Kendall of New Zealand, a triple Olympic medallist in the Women's Windsurfing event and a member of the IOC Athletes' Commission. Competing against her will be her great rival and another three-time Olympic medallist, Alessandra Senseni of Italy.

At the forefront of the challenge from the host nation China will be Athens silver medallists Jian Yin in the Women's Windsurfer event. The young but highly talent Lijia Xu also starts amongst the favourites in the Women's One Person Dinghy event sailed in the Laser Radial.

Beijing 2008 - Olympic Games Entry List


Please note the entry list below is provisional. The final deadline for National Olympic Committees to summit entry forms is 23 July.





Women’s One Person Dinghy – Laser Radial28 entries confirmed, 28 athletesArgentina - Cecilia CARRANZA

Australia - Sarah BLANCK

Belarus - Tatiana DROZDOVSKAYA

Belgium - Evi VAN ACKER

Canada - Lisa ROSS

Croatia - Mateja PETRONIJEVIC

Finland - Tuula TENKANEN

France - Sarah STEYAERT

Germany - Petra NIEMANN

Great Britain - Penny CLARK

Greece - Eftychia MANTZARAKI

Ireland - Ciara PEELO

Israel - Nufar EDELMAN

Italy - Larissa NEVIEROV

Lithuania - Gintare VOLUNGEVICIUTE

Mexico - Tania ELIAS CALLES

New Zealand - Jo ALEH

Norway - Cathrine GJERPEN

Paraguay - Florencia CERUTTI

Peru - Paloma SCHMIDT

Poland - Katarzyna SZOTYNSKA

PR China - Xu LIJIA

Russia - Anastasia CHERNOVA

Singapore - Man Yi LO

Spain - Susana ROMERO

Sweden - Karin SODERSTROM

Switzerland - Nathalie BRUGGER

USA - Anna TUNNICLIFFE

Netherlands - entry unconfirmed



Men’s One Person Dinghy - Laser42 entries confirmed, 42 athletesArgentina - Julio ALSOGARAY

Australia - Tom SLINGSBY

Austria - Andreas GERITZER

Barbados - Gregory DOUGLAS

Brazil - Bruno FONTES

Canada - Mike LEIGH

Chile - Matias DEL SOLAR GOLDSMITH

Croatia - Luka RADELIC

Cyprus - Pavlos KONTIDES

Czech Republic - Martin TRCKA

Denmark - Anders NYHOLM

Dominican Republic - Raul AGUAYO

Estonia - Deniss KARPAK

Finland - Pierre Angelo COLLURA

France - Jean Baptiste BERNAZ

Great Britain - Paul GOODISON

Greece - Evangelos CHIMONAS

Guatemala - Juan I MAEGLI

Hungary - Zsombor BERECZ

Italy - Diego ROMERO

Japan - Yoichi LIJIMA

Korea - Jeemin HA

Luxembourg - Marc SCHMIT

Malaysia - Kevin LIM LEONG KEAT

New Zealand - Andrew MURDOCH

Norway - Kristian RUTH

Poland - Maciej GRABOWSKI

Portugal - Gustavo LIMA

PR China - Shen SHENG

Russia - Igor LISOVENKO

Seychelles - Allan JULIE

Singapore - Seng Leong KOH

Slovenia - Vasilij ZBOGAR

Spain - Javier HERNANDES

Sweden - Rasmus MYRGREN

Switzerland - Christoph BOTTONI

Turkey - Kemal MUSLUBAS

United Arab Emirates - Mohammed ADIL KHALID

Uruguay - Alejandro FOGLIA

USA - Andrew CAMPBELL

US Virgin Islands - Thomas BARROWS LLL

Venezuela - Jose Miguel RUIZ

Netherlands - entry unconfirmed



Men’s Two Person Dinghy - 47029 entries confirmed, 58 athletesArgentina - Javier CONTEand Juan DE LA FUENTE

Australia - Nathan WILMOTand Malcolm PAGE

Austria - Matthias SCHMIDand Florian REICHSTADTER

Belarus - Sergei DESUKEVICHand Pavel LOGUNOV

Brazil - Fabio PILLARand Samuel ALBRECHT

Canada - Stephen LOCASand Oliver BONE

Croatia - Sime FANTELAand Igor MARENIC

Finland - Niklas LINDGRENand Heikki ELOMAA

France - Nicolas CHARBONNIERand Olivier BAUSSET

Great Britain - Nick ROGERSand Joe GLANFIELD

Greece - Andreas KOSMATOPOULOSand Andreas PAPADOPOULOS

Ireland - Gerald OWENSand Philip LAWTON

Israel - Gideon KLIGERand Ehud GAL

Italy - Gabrio ZANDONAand Andres TRANI

Japan - Tetsuya MATSUNAGAand Taro UENO

Korea - Cheul YOONand Hyeongtae KIM

Netherlands - Sven COSTERand Kalle COSTER

New Zealand - Carl EVANSand Peter BURLING

Poland - Patryk PIASECKIand Kacper ZIEMINSKI

Portugal - Álvaro MARINHOand Miguel NUNES

PR China - Wang WEIDONGand Deng DAOKUN

Russia - Michael SHEREMETIEVand Maxim SHEREMETIEV

Singapore - Yuan Zhen XUand Seng Kiat Terence KOH

Slovenia - Karlo HMELJAKand Mitja NEVECNY

Spain - Onan BARREIROSand Aaron SARMIENTO

Sweden - Anton DAHLBERGand Sebastian OSTLING

Switzerland - Tobias ETTERand Felix STEIGER

Turkey - Deniz CINARand Ates CINAR

USA - Stuart MCNAYand Graham BIEHL



Women’s Two Person Dinghy - 47019 entries confirmed, 38 athletesArgentina - Fernanda SESTOand Consuelo MONSGUR

Australia - Elise RECHICHIand Tess PARKINSON

Austria - Sylvia VOGLand Carolina FLATSCHER

Brazil - Oliveira FERNANDAand Isabel SWAN

Czech Republic - Lenka SMIDOVAand Lenka MRZILKOVA

France - Ingrid PETITJEANand Gwendolyn LEMAITRE

Germany - Stefanie ROTHWEILERand Vivien KUSSATZ

Great Britain - Christina BASSADONEand Saskia CLARK

Israel - Nike KORNECKIand Vered BOUSKILA

Italy - Giulia CONTIand Giovanna MICOL

Japan - Ai KONDOand Naoko KAMATA

Netherlands - Marcelien DE KONINGand Lobke BERKHOUT

PR China - Wen YIMEIand Yu CHUNYAN

Singapore - Liying TOHand Hui Min Deborah ONG

Slovenia - Vesna DEKLEVA PAOLIand Klara MAUCEC

Spain - Natalia VIA-DUFRESNEand Laia TUTZO

Sweden - Therese TORGERSSONand Vendela SANTEN

Switzerland - Emmanuelle ROLand Anne-Sophie THILO

USA - Amanda CLARKand Sarah MERGENTHALER



Men’s Keeboat - Star16 entries confirmed, 32 athletesAustralia - Iain MURRAYand Andrew PALFREY

Austria - Hans SPITZAUERand Hans-Christian NEHAMMER

Brazil - Robert SCHEIDTand Bruno PRADA

Croatia - Marin Jr LOVOROVICand Sinisa MIKULICIC

France - Xavier ROHARTand Pascal RAMBEAU

Germany - Marc-Aurel PICKELand Ingo BORKOWSKI

Great Britain - Iain PERCYand Andrew SIMPSON

Ireland - Peter O'LEARYand Stephen MILNE

Italy - Diego NEGRIand Luigi VIALE

New Zealand - Hamish PEPPERand Carl WILLIAMS

Poland - Mateusz KUSZNIEREWICZand Dominik ZYCKI

Portugal - Afonso DOMINGOSand Bernardo SANTOS

PR China - Li HONGQUANand Wang HE

Sweden - Frederik LOOFand Anders EKSTROM

Switzerland - Flavio MARAZZIand Enrico DEMARIA

USA - John DANE IIIand Austin SPERRY



Women’s Keelboat - Yngling15 entries confirmed, 45 athletesAustralia - Krystal WEIR, Karyn GOJNICHand Angela FARRELL

Canada - Jennifer PROVAN, Martha HENDERSONand Katie ABBOTT

Finland - Silja LEHTINEN, Maria KLEMETZand Livia VARESMAA

France - Anne LE HELLEY, Catharine LEPESANTand Julie GERECHT

Germany - Urike SCHUMANN, Ute HOPFERand Julia BLECK

Great Britain - Sarah AYTON, Sarah WEBBand Pippa WILSON

Greece - Sofia BEKATOROU, Sofia PAPADOPOULOUand Virginia KRAVARIOTI

Italy - Calligaris CHIARA, Francesca SCOGNAMILLOand Giulia PIGNOLO

Netherlands - Mandy MULDER, Annemieke BESand Merel WITTEVEEN

Norway - Siren SUNDBY, Alexandra KOEFOEDand Lise Birgitte FREDRIKSEN

PR China - Song XIAQUN, Yu YANLIand Li XIAONI

Russia - Ekaterina SKUDINA, Diana KRUTSKIKHand Natalia IVANOVA

South Africa - Dominique PROVOYEUR, Penny ALISONand Kim REW

Spain - Monica AZON, Sandra AZONand Graciela PISONERO

USA - Sally BARKOW, Carrie HOWEand Debbie CAPOZZI



Multihull - Tornado15 entries confirmed, 30 athletesArgentina - Santiago LANGEand Carlos ESPINOLA

Australia - Darren BUNDOCKand Glenn ASHBY

Austria - Roman HAGARAand Hans Peter STEINACHER

Belgium - Carolijn BROUWERand Sebastien GODEFROID

Canada - Oskar JOHANNSONand Kevin STITTLE

France - Xavier REVILand Christophe ESPAGNON

Germany - Johannes POLGARand Florian SPALTEHOLZ

Great Britain - Leigh MCMILLANand Will HOWDEN

Greece - Iordanis PASCHALIDESand Konstantinos TRIGONIS

Italy - Francesco MARCOLINIand Edoardo BIANCHI

Netherlands - Mitch BOOTHand Pim NIEUWENHUIS

PR China - Chen XIUKEand Luo YOUJIA

Spain - Fernando ECHAVARRIand Anton PAZ

Ukraine - Pavlo KALYNCHEVand Andriy SHAFRANYUK

USA - John LOVELLand Charles OGLETREE



Skiff - 49er19 entries confirmed, 38 athletesAustralia - Nathan OUTTERIDGEand Ben AUSTIN

Austria - Nico DELLE-KARTHand Nikolaus RESCH AUTNR1

Brazil - Andre FONSECAand Rodrigo DUARTE

Canada - Gordon COOKand Ben REMOCKER

Croatia - Pavle KOSTOVand Peter CUPAC

Denmark - Jonas WARRERand Martin KIRKETERPDENMK3

France - Emmanuel DYENand Yann ROCHERIEUX

Germany - Jan-Peter PECKOLTand Hannes PECKOLT

Great Britain - Stevie MORRISONand Ben RHODES

Italy - Piero SIBELLOand Gianfranco SIBELLO

Japan - Akira ISHIBASHIand Yukio MAKINO

Norway - Christopher GUNDERSENand Frode BOVIM

Poland - Marcin CZAJKOWSKIand Krzysztof KIERKOWSKI

Portugal - Jorge LIMAand Francisco ANDRADE

PR China - Li FEIand Hu XIANQIANGE

Spain - Iker MARTINEZand Xabier FERNANDEZ

Sweden - Jonas LINDBERGand Kalle TORLEN

Ukraine - Rodion LUKAand Georgiy LEONCHUK

USA - Timothy WADLOWand Christopher RAST



Heavyweight Dinghy - Finn25 entries confirmed, 25 athletesAustralia - Anthony NOSSITER

Brazil - Eduardo COUTO

Canada - Chris COOK

Croatia - Ivan KLJAKOVIC GASPIC

Cyprus - Haris PAPADOPOULOS

Czech Republic - Michael MAIER

Denmark - Jonas HOEGH-CHRISTENSEN

Finland - Tapio NIRKKO

France - Guillaume FLORENT

Great Britain - Ben AINSLIE

Greece - Emilios PAPATHANASIOU

India - Nachhatar Singh JOHAL

Ireland - Timothy GOODBODY

Italy - Giorgio POGGI

Netherlands - Pieter-Jan POSTMA

New Zealand - Dan SLATER

Norway - Peer MOBERG

Poland - Rafal SZUKIEL

PR China - Zhang PENG

Russia - Eduard SKORNIAKOV

Slovenia - Gasper VINCENC

Spain - Rafael TRUJILLO

Sweden - Daniel BIRGMARK

Turkey - Ali Kemal TUFEKCI

USA - Zachary RAILEY



Men’s Windsurfer - RS:X35 entries confirmed, 35 athletesArgentina - Mariano REUTEMANN

Belarus - Mikalai ZHUKAVETS

Brazil - Ricardo SANTOS

Chinese Taipei - Chang HAO

Canada - Zac PLAVSIC

Colombia - Santiago GRILLO

Croatia - Luka MRATOVIC

Cyprus - Andreas CARIOLOU

Denmark - Jonas KAELSDO POULSEN

Estonia - Johannes AHUN

France - Julien BONTEMPS

Great Britain - Nick DEMPSEY

Greece - Nikolas KAKLAMANAKIS

Hong Kong - King Yiin CHAN

Hungary - Aron GADORFALVI

Indonesia - Oka SULAKSANA

Israel - Shahar ZUBARI

Italy - Fabian HEIDEGGER

Japan - Makoto TOMIZAWA

Korea - Taehoon LEE

Mexico - David MIER Y TERAN

Netherlands - Casper BOUMAN

New Zealand - Tom ASHLEY

Poland - Przemyslaw MIARCZYNSKI

Portugal - João RODRIGUES

PR China - Wang AICHEN

Russia - Alexey TOKOREV

Slovak Republic - Patrik POLLAK

Spain - Ivan PASTOR

Switzerland - Richard STAUFFACHER

Thailand - Ek BOONSAWAD

Turkey - Ertugrul ICINGIR

Ukraine - Maksym OBEREMKO

USA - Benjamin BARGER

Venezuela - Carlos FLORES



Women’s Windsurfer - RS:X27 entries confirmed, 27 athletesArgentina - Florencia GUTIERREZ

Australia - Jessica CRISP

Brazil - Patricia FREITAS

Bulgaria - Irina KONSTANTINOVA-BONTEMPS

Canada - Nikola GIRKE

Cyprus - Gavriela HADJIDAMIANOU

Denmark - Bettina HONORE

Finland - Tuuli PETAJA

France - Faustine MERRET

Great Britain - Bryony SHAW

Greece - Frai ATHINA

Hong Kong - Wai Kei CHAN

Hungary - Diane DETRE

Israel - Maayan DAVIDOVICH

Italy - Alessandra SENSINI

Japan - Yasuko KOSUGE

Mexico - Demita VEGA DELILLE

New Zealand - Barbara KENDALL

Norway - Jannicke STÅLSTRØM

Poland - Zofia KLEPACKA

PR China - Yin JIAN

Russia - Tatiana BAZUK

Spain - Marina ALABAU

Thailand - Napalai TANSAI

Turkey - Sedef KOKTENTURK

Ukraine - Olha MASLIVETS

USA - Nancy RIOS

.
http://www.sail-world.com/46501