Aussies World Champions in 2014 29er titles

Kurt Hansen and Harry Morton celebrate their World 29er title. - World 29er Championships
Brian Hansen
World 29er Championships 2014 - You read it here first … Last week a story in Sail-world noted that NSW teenagers Kurt Hansen and Harry Morton, sailing for Belmont Sailing Club, had just won the North American 29er Nationals and looked to be a huge threat in this year’s 29er Worlds which were to follow at the same venue at Kingston, Canada.

And how true that turned out to be, with the pair very comfortably winning their first world title despite a couple of hiccups along the way which the drops took care of including one OCS.

The series, which featured its share of windy days at North America-Canada’s premier venue, finished in light breeze yesterday. The regatta website reported that after an hour postponement, the breeze filled in at noon to the class minimum of four knots. After three attempts the Gold fleet was off in four-six knots. The leaders on the last day, Hansen and Morton, both 17, sailed their second discard race in the first race while Brice Yrieix and Loic Ficher-Guillou (France) posted a third moving them closer to the top.

However, the final race found the Aussies finishing fourth to secure the title on 30 points while the French sailed their second discard to finish on 47 points. Spanish sailors Tania Bonilla and Marc Chapon sailed both their discards in the ultra-light conditions, dropping them to tie for third overall, but losing the tie breaker to Jasper Steffens and Tom Lennart Brauckmann (Germany) who didn’t have a spectacular day, but sailed well enough for bronze. Americans Antoine and Romaine Screve sailed a stellar day with a two-two.

Winners of the silver fleet were Ignacio Varisco and Nicolas Peirano Prat (Argentina) with bronze fleet winners Theresa Blumroth and Maria Berking (Germany). The top youth team also went to Hansen and Morton, with the top female team to Carla and Marta Munte of Spain.

Kurt Hansen is from Davistown on the Central Coast and is also a member of Gosford Sailing Club where he started sailing in Sabots then Flying 11s, winning national championships in both those classes before advancing to 29ers. Earlier in the week his Dad, Brian, who was in Kingston, said he was thrilled the boys were doing so well, adding that the standard of competition at the 29er Worlds was exceptionally high.

The website praised the race organization on land and water which was appreciated by all as well as the friendly town of Kingston and their numerous volunteers who helped run the World Championship.

29er sailors are looking forward to the 2015 29er Worlds to be held in Pwhlleli, Wales, next August.

The new World 29er Champions Kurt Hansen and Harry Morton proudly fly the Aussie flag. - World 29er Championships
Brian Hansen

Results 2014 29er World Championship CORK Results are final as of 16:29 on August 2, 2014 Gold Fleet Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 25, Scoring system: Appendix A
1stAUS4Kurt HansenHarry MortonDavistownY OCS)
2ndFRA13Brice YrieixLoic Ficher-GuillouSt PhilibertY RDG4.03.0(11.0)69.047.0
3rdGER14Jasper SteffensTom Lennart BrauckmannKielY
4thESP16Tania BonillaMarc ChaponCabrera De Mar
5thNZL2269Micah WilkinsonJack RogersCambridgeY
6thSLO15Peter Lin JanezicAnze PodlogarLjubljanaY 9.09.0(14.0)5.06.0(17.0)
7thGBR2045Gillies MunroDaniel HarrisR.F.Y.C. ScotlandY
8thAUS6Jim ColleyShaun ConnorAvalonY
9thUSA928Romain ScreveAntoine ScreveRoss
10thGBR18Owen BowermanMorgan PeachHavantY 14.0(23.0)11.0(26.0 OCS)
11thGBR23Mimi El-KhazindarBen BattenLymingtonY
12thGER2159Jacob ClasenLuke WillimWedelY
13thFRA2176Gwendal NaelPierre TytgatGu‚randeY 13.0(24.0)(25.0)
14thGER2260Jost LindemannLukasz SchaeperHamburgY
15thNED2227Cas Van DongenDaniel BramervaerAbcoude
16thARG1800Tomas Di LucianoBrian HigginsSan FernandoY DNF)6.010.0(26.0 UFD)8.0159.0107.0
17thGBR2025Matt VenablesCurtis MearnsBirminghamY 24.012.0(22.0)12.012.0(22.0)
18thUSA19Zack DowningRiley GibbsLeucadia DNF)(26.0 DNC)
19thHKG2244Yann D'ArgenlieuNathan BradleyHong KongY 18.020.0(24.0)
20thUSA1131Sean BrennanPere PuigMiamiY 23.0(22.0)
21stCAN2004Ryan WoodAndrew WoodWest VancouverY 19.0(25.0)(23.0)
22ndGBR2117Ed ConnellanMatthew RhodesBrigstock  22.018.0(19.0)
23rdGER1857Hinnerk SiemsenS”ren BrandtEckernf”rdeY
24thGER1898Paul FarienMirco Kl”selBordesholmY
25thGBR1784James GrummettDaniel BuddenClitheroeY DNC)
PENALTY CODESUFD : Amendment #3 SI 12.4A30% : SI 18.110% : SI 20.3 Checkout/ checkin failure. Different penalties for Gold & Sliver/BronzeBFD : Disqualifiction under rule 30.3OCS : On Course SideDNC : Did not startDNF : Did not finishDSQ : Disqualification Silver FleetSailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
1stARG1884Ignacio VariscoNicolas Peirano PratSan Isidro  1.04.0(12.0)
2ndUSA11Nicolas MullerIan MacdiarmidFort PierceY
3rdAUS2261Ezra PritchardTom SigantoRunaway Bay, Gold CoastY 2.06.0(25.0)10.0(18.0)
4thUSA2190Jacob RosenbergRhodes GarnerHuntington BeachY
5thUSA1418Shane RieraWade WaddellMiamiY
6thNZL416James WilsonOscar GunnAucklandY BFD)(22.0)
7thESP1787Carla MunteMarta MunteSant Carles De La RapitaYF26.018.0(20.0)20.0(28.0)
8thUSA2251Max BrillZach MalcolmSan DiegoY 3.0(26.0)(27.0)
9thHKG2165Ferdinand HeldmanLeonardo GiustnianiHong KongY
10thGBR2174Tilly JamesRobbie RobinsonClaverdon  4.0(30.0)8.0(39.0 DNF)
11thGER1970Gesa BornemannAnisah SchuchmannWeenerYF24.028.022.0(29.0)(30.0)
12thGER2180Max StingeleJulius DavidKielY
13thCAN1423Rachel SpinelliIan WoodburyMaple Ridge BFD)
14thGBR2291Ruth AllanAlice MastermanHants F7.02.013.0(22.0)
15thGBR2027Rob LoveridgeEmma LoveridgeStratford-On-AvonY
16thGBR1220Barnaby BlackstoneHugh WardFree HeathY
17thGBR2235Charlotte HooperKatie DabsonBurnham-On-CrouchYF17.023.011.0(34.0)(33.0)
18thCAN1260Henry LockyerRiley TimminsHalifaxY
19thCAN1813Vladimir EstoupBreno OsthoffNorth Vancouver
20thCAN1442Emily MerryMax FlinnHalifax  18.027.0(29.0)
21stAUS2315Liam SeagreenCameron SeagreenPeppermint GroveY 16.0(39.0 DNF)(34.0)
22ndUSA1048Neil MarcelliniRobbie EnglehartLafayetteY
23rdUSA219Michael PacholskiHaydon StapletonSanta Cruz
24thCAN2293Lloyd LyallAndrew MorenoVancouverY BFD)7.0235.0160.0
25thGER2106Laura BlockMoritz BlockStrandeY
26thUSA2311Samuel MersonIan BrillRancho Santa FeY 36.022.0(36.0) BFD)18.0266.0191.0
27thCAN1474Frederique TougasCameron SawyerSaint-Sauveur BFD) BFD)33.0281.0203.0
28thUSA1998Michael SabourinWells DraytonNewport BeachY BFD)
29thGER2257Alex BaumannFelix BaumannDetmoldY
30thUSA293Kate ShanerAlexander TongKirkland BFD)(34.0)299.0226.0
31stCAN2155Jean-Matthieu BollandBenjamin StricklandToronto DNE30.029.024.0(35.0)(39.0 BFD)30.0304.0230.0
32ndGER2097Manuel WunderleFelix WielandStarnbergY 23.0(39.0 BFD)
33rdGBR1258Hatty WardAndrew PersonEpsomY 28.024.0(39.0 DNF)35.026.0(39.0 BFD)
34thCAN2189Stephane VinetSophie-Andree VinetMontrealY 33.0(35.0) BFD)
35thCAN1123Tara YuenConnor RupnowVancouverY 37.0(34.0)30.0(32.0)
36thUSA1471Alex PalfreyDaniel GoldmanDuxbury  30.0(37.0 SB10%) BFD)35.0346.0270.0
37thCAN1453Linor BerezinKatherine McewenThornhill F38. BFD)(36.0)358.0283.0
38thCAN1095Morgan MorashRiley MorashTimberlea  32.0(39.0 DNC)(39.0 DNC)39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC422.0344.0
PENALTY CODESUFD : Amendment #3 SI 12.4A30% : SI 18.110% : SI 20.3 Checkout/ checkin failure. Different penalties for Gold & Sliver/BronzeBFD : Disqualifiction under rule 30.3OCS : On Course SideDNC : Did not startDNF : Did not finishDSQ : Disqualification Bronze FleetSailed: 9, Discards: 1, To count: 8, Entries: 38, Scoring system: Appendix A
1stGER1861Theresa BlumrothMaria BerkingFlensburgYF2.
2ndCAN1451Virginie CorbeilFlorence DelhaesLaval F5.
3rdCAN454Calum MacdonaldMatthew YeeVancouverY 3.06.0(16.0) SB10%75.059.0
4thGER915Bennet SteffensSafia SchuchmannKielY
5thGER2008Christian SchenkFelix ReinbottWagh„uselY BFD)
6thCHN2194Nana HuYineng HuangShanghai F12.
7thCAN1264Joseph GustafsonElmeri HakkinenVancouverY BFD)6.0115.076.0
8thUSA1845Adele WhitmyerKatie KelleyStamford F10. BFD) BFD2.0121.082.0
9thCAN1463Eric LyallEdward ColemanVancouverY 11.0(39.0 RET) BFD10.0123.084.0
10thUSA1995Scott MaisJohn HortonBalboaY
11thCAN1440Sam ThompsonMax Wood-WestenbergOakville UFD)136.097.0
12thAUS1851Chelsea ConnorGeorgia TuckeySydneyYF9.011.04.0(31.0)
13thHKG2166Scarlett ManzoniFlorrie ManzoniAberdeen MarinaYF28.013.0(32.0)
14thCAN626Peter EhvertEmily McilquhamToronto
15thCAN654Aleks VagnersJeremy KorbToronto BFD)
16thHKG1951Henry SalmonAymeric GillardDeep Water BayY 8.0(39.0 RET)
17thUSA2186Alie ToppaLiza ToppaFort LauderdaleYF19.0(39.0 TLE) BFD33.0168.0129.0
18thCAN246Alex KoschateReece PillingerBurlingtonY 20.017.0(26.0)
19thGBR658Robert MorrisAnthony LowtherHolt
20thCAN1475Ben GravelleSpencer O'BrienBurlington  6.0(39.0 RET) BFD20.0182.0143.0
21stCAN453Spencer PowellJordan SpearsTorontoY 24.0(39.0 RET)
22ndCAN1414Ian DonaldsonAaron StrahleTorontoY 27.0(23.0)
23rdHKG2245Matthew WrightRussell AylsworthHong KongY 18.0(39.0 DNF) BFD24.
24thCAN1439Christina BlackNaomi FlanaganKingstonYF22. BFD)
25thCAN1450Freja FrykmanAstrid FrykmanVancouverYF31.0(39.0 DNS)39.0 DNC39.0 DNC15.
26thGER1599Paul KramerClara KramerMnchenY
27thHKG2164Clara KrantzFreya DarntonHong KongYF30.022.028.0(39.0 DNF) BFD26.0223.0184.0
28thCAN1432Luka Ryder-BuntingRobin MoffattBelfountainY DNC)227.0188.0
29thCAN1461Joshua YaleMichael LynchTorontoY 29.0(39.0 TLE)
30thCAN258Jillian EisenerDavid KaganWaterdown
31stCAN1420Ryan SmithOwen DunkleyCaledoniaY 23.0(39.0 DNS)39.0 DNC39.0 DNC25.
32ndCAN859Louis Riel-BrockieAlexander KruczkowskiMississaugaY 35.015.0(39.0 TLE)
33rdCAN1449Cam DeanGraeme StrathdeeTorontoY 36.0(39.0 TLE) A30%29.039.0 DNC290.0251.0
34thCAN827Ryan WynottJulian RetzlaffToronto  34.0(39.0 TLE) DNF39.0 DNC28.024.027.0291.0252.0
35thCAN850Mac MorrinFlorence HoggKingston  37.0(39.0 DNC)39.0 TLE32.
36thIND663Varsha GauthamAishwarya NedunchezhiyanChennaiYF1.0(39.0 DNS)39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC313.0274.0
37thCAN2294Nicholas RobertsAlex CollinsSeattle  32.0(39.0 TLE)29.039.0 DNS30. BFD39.0 DNC316.0277.0
38thCAN1252Francesca BrayShaughnessy Cudmore-KeatingBarrieY 38.0(39.0 DNC)39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNF39.0 DNC39.0 DNC39.0 DNC32.0343.0304.0
PENALTY CODESUFD : Amendment #3 SI 12.4A30% : SI 18.110% : SI 20.3 Checkout/ checkin failure. Different penalties for Gold & Sliver/BronzeBFD : Disqualifiction under rule 30.3OCS : On Course SideDNC : Did not startDNF : Did not finishDSQ : Disqualification Prizes
Perpetual Trophy - Overall Top Team1stGold - AUS - AUS4 Kurt Hansen & Harry Morton
Perpetual Trophy - Top Female Team1stSilver - ESP - ESP1787 Carla Munte & Marta Munte
Perpetual Trophy - Top Youth Team1stGold - AUS - AUS4 Kurt Hansen & Harry Morton
Top 3 Gold Teams1stGold - AUS - AUS4 Kurt Hansen & Harry Morton
Top 3 Gold Teams2ndGold - FRA - FRA13 Brice Yrieix & Loic Ficher-Guillou
Top 3 Gold Teams3rdGold - GER - GER14 Jasper Steffens & Tom Lennart Brauckmann
Top 3 Silver Teams1stSilver - ARG - ARG1884 Ignacio Varisco & Nicolas Peirano Prat
Top 3 Silver Teams2ndSilver - USA - USA11 Nicolas Muller & Ian Macdiarmid
Top 3 Silver Teams3rdSilver - AUS - AUS2261 Ezra Pritchard & Tom Siganto
Top 3 Bronze Teams1stBronze - GER - GER1861 Theresa Blumroth & Maria Berking
Top 3 Bronze Teams2ndBronze - CAN - CAN1451 Virginie Corbeil & Florence Delhaes
Top 3 Bronze Teams3rdBronze - CAN - CAN454 Calum Macdonald & Matthew Yee