2014 Nanjing Youth Olympic Games - Day 3

On the lookout for breeze
©ISAF
2014 Nanjing Youth Olympic Games - The strongest breeze of the competition thus far is expected for the third day of competition on Lake Jinniu with up to eight knots of breeze on the menu.

Racing is all set to commence at 11:00 local time with all fleets taking to the water well in advance of the scheduled race start time to hone in their technique. The north easterly breeze will vary between six - eight knots making for a great day of race action.

The Girl’s Techno 293 will commence racing at 11:00 local time on Race Area A and will sail two races. The Boy’s Techno 293 will follow afterwards racing two races. The Girl’s will return to the water for a third and final race with the boy’s sailing a third shortly afterwards.

Byte CII racing is scheduled to commence racing on Area B at 11:00 local time if there is adequate breeze. However if the breeze does not fill in then the fleets will sail after the Techno 293 on Area A.

With racing behind schedule the fleets are catching up and Thursday’s reserve day will be used to catch up on racing.

At the early stages of the event Pedro Correa (BRA) and Odile van Aanholt (NED) top the bill in the one-person dinghy fleets and Francisco Saubidet Birkner (ARG) and Lucie Pianazza (FRA) are ahead in the windsurfers.

2014 Nanjing Youth Olympic Games Complete Results:

 Byte - Men - Overall Results:  
PosNationSail NumberCrewRacePoints
1234TotalNet
1BRABRA
Pedro Luiz Marcondes Correa
142310.0010.00
2CROCRO
Pavle ZIVANOVIC
587626.0026.00
3PORPOR
Rodolfo Pires
1628430.0030.00
4USAUSA
Henry Marshall
91231135.0035.00
5THATHA
Apiwat Sringam
10139537.0037.00
6FRAFRA
Romén Richard
14610838.0038.00
7PERPER
Angello Giuria Farias
43142041.0041.00
8NZLNZL
Alastair Gifford
71641643.0043.00
9ISVISV
Scott McKenzie
19195144.0044.00
10CANCAN
Justin Vittecoq
211181748.0048.00
11HUNHUN
Jonatan Vadnai
225111048.0048.00
12CHICHI
Clemente Seguel
67132551.0051.00
13SINSIN
Bernie Chin
2131
DNF
1255.0055.00
14LCALCA
luc chevrier
1317121456.0056.00
15NEDNED
Scipio Houtman
818221260.0060.00
16INAINA
Ahmad Zainuddin
1210202163.0063.00
17SWESWE
Arvid Nordquist
239171564.0064.00
18ITAITA
Vittorio Gallinaro
172361965.0065.00
19AUSAUS
Thomas Cunich
315242466.0066.00
20MASMAS
Asri Azman
31
DSQ
131
DNE
770.0070.00
21RSARSA
Calvin Gibbs
1520152373.0073.00
22ANTANT
Rhone Kirby
31
DNE
2216978.0078.00
23ALGALG
AMINE GUEDMIN
2025231381.0081.00
24IVBIVB
Sam Morrell
2414251881.0081.00
25BAHBAH
Paul de Souza
1124212682.0082.00
26CAYCAY
Pablo Bertran
1827192286.0086.00
27UAEUAE
hamad al hamadi
27212927104.00104.00
28GREGRE
Georgios Papadopoulos-Kouklakis
25262629106.00106.00
29COKCOK
Joshua Ioane
26282728109.00109.00
30PNGPNG
Teariki NUMA
28292830115.00115.00
 Byte - Women - Overall Results: 
PosNationSail NumberCrewRacePoints
1234TotalNet
1NEDNED
Odile Van Aanholt
631111.0011.00
2DOMDOM
Celeste Lugtmeijer
1226626.0026.00
3SINSIN
Samantha JingYi Yom
2532131.0031.00
4PERPER
Jarian Brandes
3671531.0031.00
5NORNOR
Caroline Sofia Rosmo
10410731.0031.00
6ITAITA
Carolina Albano
5712832.0032.00
7BRABRA
Natascha Böddener
18105336.0036.00
8FINFIN
Alexandra Dahlberg
11291344.0044.00
9UKRUKR
Kateryna Gumenko
91891248.0048.00
10BERBER
Cecilia Wollmann
1431
DNE
2552.0052.00
11URUURU
Dolores Moreira Fraschini
419141653.0053.00
12MEXMEX
PAULA PELAYO
721111453.0053.00
13MASMAS
Nur Shazrin Mohamad Latif
1313161153.0053.00
14ISVISV
Paige Clarke
161223455.0055.00
15FRAFRA
Louise Cervera
21881956.0056.00
16HUNHUN
Mária Érdi
192641059.0059.00
17PORPOR
Mafalda Pires de Lima
31
DSQ
913962.0062.00
18ECUECU
Romina De iulio
272217268.0068.00
19AUSAUS
Elyse Ainsworth
1711182470.0070.00
20GBRGBR
Hanna Brant
2214152071.0071.00
21CAYCAY
Florence Allan
824251774.0074.00
22THATHA
Nichaporn Panmuean
1517212275.0075.00
23CROCRO
Karla Savar
2016192378.0078.00
24BULBUL
Viktoriya Hinkovska
2315241880.0080.00
25CHICHI
Kelly Miche Gonzalez Dreyer
1128222687.0087.00
26EGYEGY
Kholoud Mansy
2425202796.0096.00
27RSARSA
Megan Robertson
25203030105.00105.00
28ALGALG
Nouha El Alia Akil
26272725105.00105.00
29TTOTTO
Abigail Affoo
28232629106.00106.00
30INAINA
Kirana Wardojo
31
DSQ
31
DNE
2828118.00118.00

Techno 293 - Men - Overall Results: 
PosNationSail NumberCrewRacePoints
123TotalNet
1ARGARG
Francisco Saubidet Birkner
6118.008.00
2JPNJPN
Kensel Ikeda
37212.0012.00
3NEDNED
Lars van Someren
141015.0015.00
4FRAFRA
Tom MONNET
49417.0017.00
5RUSRUS
Maxim Tokarev
93618.0018.00
6ISRISR
yoav omer
521320.0020.00
7NZLNZL
Finn Croft
116320.0020.00
8HKGHKG
Tsz Kit Chan
85922.0022.00
9BRABRA
Daniel Pereira
2141127.0027.00
10THATHA
Thanatip Suebyubon
1012527.0027.00
11ITAITA
Ruggero Lo Mauro
148830.0030.00
12SLOSLO
toni Vrscaj
1213732.0032.00
13MYAMYA
Set Naing Aung Aung
7191642.0042.00
14TPETPE
Ting Yu Wang
15151242.0042.00
15ARUARU
Mack van den Eerenbeemt
16101844.0044.00
16USAUSA
Maximo Nores
18111544.0044.00
17VENVEN
Manu De La Rosa Hernandez
1321
OCS
1448.0048.00
18TUNTUN
Safouane Mami
17171751.0051.00
19PURPUR
Lucas Miranda
19161954.0054.00
20SVKSVK
Martin Beránek
20182058.0058.00
 Techno 293 - Women - Overall Results: 
PosNationSail NumberCrewRacePoints
123TotalNet
1FRAFRA
Lucie Pianazza
2349.009.00
2CHNCHN
Linli Wu
47112.0012.00
3RUSRUS
Mariam Sekhposyan
72312.0012.00
4THATHA
Duangkamon Phongern
112215.0015.00
5NEDNED
Aimee Van't Hoff
36615.0015.00
6ITAITA
Giulia Alagna
101920.0020.00
7JPNJPN
Rina Niijima
114722.0022.00
8ISRISR
Noy DRIHAN
910524.0024.00
9PERPER
Maria Belen Bazo
651425.0025.00
10HKGHKG
SANDY CHOI WING CHI
5171032.0032.00
11NZLNZL
Coral Headey
1218838.0038.00
12SINSIN
Sue Ying Lim
1991139.0039.00
13POLPOL
Magdalena Majewska
8161640.0040.00
14LATLAT
Ketija Birzule
16111340.0040.00
15ESPESP
MARIA FATOU LOSADA
14822
DSQ
44.0044.00
16TURTUR
Derin Gunenc
13131844.0044.00
17ESTEST
Brigita Villop
20151247.0047.00
18MEXMEX
Mariana Aguilar Chavez Peon
17141748.0048.00
19ARGARG
Micaela Rocio Lauret
15191549.0049.00
20INDIND
katya ida coelho
18202058.0058.00
21VENVEN
Barbara Moya
2122
OCS
1962.0062.00
http://www.sail-world.com/125777